kauza Metrostav / David Rath

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
JakubMD
Příspěvky: 323
Registrován: 26.1.2022 10:41:38

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od JakubMD »

V MTS došlo minulý týden k navýšení platů o 10% vyjma vysokého managmentu. Vypadá to, že za začínají bát o zaměstnance.
Saljack
Příspěvky: 570
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Saljack »

Mě tohle teda přijde dost nahrávání na to, jak je zákaz pro Metrostav obrovský problém a zavírají se oči, že jim byla naprosto jasné úplatky a manipulace. Snad se do budoucna poučí a je to taky jasné znamení, že takhle teda vážně ne. Protože tím, že se takhle nebudou do budoucna chovat vyděláme všichni, soutěž by měla být fér pro všechny.
Hrát tady na city kvůli tomu, že nebudou moc být vícepráce mi nepřijde vůbec fér. To, že MTS resp. MI podstřeloval aby ty zakázky vyhrál ví oni a i ŘSD. Tenhle argument je úplně mimo, takže si tím MTS sám zadělal na pěkný problém. V těch smlouvách by měla být inflační doložka, která by navýšení o inflaci měla řešit. ŘSD by se mělo velmi připravit, aby ty vícepráce nenastali resp. aby se jako častokrát nestalo, že zakázka je podstřelená a vydělá se na vícepracích.
MTS a i MI dobře věděli, že jim tohle hrozí a nemůžou se nyní vůbec divit. Navíc tady už se stahují kalhoty a brod je ještě daleko. Nechápu proč je taková snaha dělat z MTS chudáky sami si to způsobili.
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od ElWapp »

Je mozne jakoukoliv infrastrukturni stavbu postavit zcela podle projektu a bez jedine zmeny vymer? Je chyba zhotovitele (MI), pokud je podlozi horsi nez se cekalo, plynovod vede jinudy nez se cekalo, bourana silnice je z jineho materialu nez se cekalo?
JakubMD
Příspěvky: 323
Registrován: 26.1.2022 10:41:38

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od JakubMD »

Není to možné.
Je chyba zhotovitele (MI), pokud je podlozi horsi nez se cekalo, plynovod vede jinudy nez se cekalo, bourana silnice je z jineho materialu nez se cekalo?
Není to jeho chyba. Zhotovitel přebírá projekt, pokud je něco jinak, odpovědnost jde za investorem, dále pak za projektantem.
vodouch2000
Příspěvky: 1223
Registrován: 27.5.2014 14:28:00
Bydliště: D11 - exit 62

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od vodouch2000 »

Metrostav Infrastructure, která je plně vlastněná společností Metrostav, si založila novou dceřinou firmu MI Roads.
https://zdopravy.cz/metrostav-si-zalozi ... ic-120378/
Aram96
Příspěvky: 7901
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Aram96 »

A může být MI (je teď jedno v jaké formě, v jaké konkrétní společnosti) jako subdodavatel u nějaké veřejné zakázky nebo ani to ?
Jirka L
Moderátor
Příspěvky: 2061
Registrován: 12.5.2014 9:53:51

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Jirka L »

Už to tu psal vondr http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 46#p257246
jen nevím, jestli se to týká jen ŘSD nebo i SŽ.
Aram96
Příspěvky: 7901
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Aram96 »

https://zdopravy.cz/ctverice-velkych-st ... ch-128470/

Ať jde celej MTS někam .. co si jako o sobě myslí ? :zvraci: Ty firmy naprosto chápu.
Papuanec
Příspěvky: 518
Registrován: 19.10.2018 0:16:37
Bydliště: Střed světa, zkráceně Praha

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Papuanec »

Ředitelství silnic a dálnic začne vyhlašovat vítězi prvních veřejných zakázek společnost MI Roads, kterou si pár týdnů po rozsudku zakazujícím účast ve veřejných zakázkách založil Metrostav Infrastructure. Důvodem je předběžné právní stanovisko advokátní kanceláře, podle kterého je i přes rozsudek účast MI Roads v soutěžích legální.

https://zdopravy.cz/zelena-pro-novou-fi ... ce-129280/
Aram96
Příspěvky: 7901
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Aram96 »

Je to evidentní maření soudního rozhodnutí. S takovou nedojde nikdy k "výkonu trestu", jak k tomu přijdou ostatní, to nevím. U soudu tohle vždycky prohrají, ale ti joudové to budou asi zkoušet pořád dokola. :crazy:
Tohle nedopadne dobře.
Ale zase chápu, že ŘSD si vyžádalo právní názor a podle něj se chová, takže postupuje v rámci zákona. Ať jde fakt ten MTS do háje, zase zbrzdí tendry v celé republice na hodně dlouho. Snad bude vyhrávat co nejméně soutěží. :zvraci:
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22551
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Diaľničiar »

Takhle bych to snad ani neřekl, že postupuje v rámci zákona. Spíš bych řekl, že nekoná protiprávně, protože má právní názor na to co může udělat. Jestli tomu neodporuje jaksi vyšší právo, je otázní a o tom rozhodne jiná instance, než jen názor jedné kanceláře. Ale oni ho můžou o ten názor opřít. Tak bych si to myslel já a ani se nedivim, že si to ŘSD takhle pojišťuje.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Anonym
Příspěvky: 819
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Anonym »

Aram96 píše:Je to evidentní maření soudního rozhodnutí.
Zase tak evidentní to není. Pokud soud taxativně vyjmenuje firmy, které se nesmí účastnit soutěží a soutěže se pak účastní firma s jiným názvem, tak se nic neporušuje.
Záleží na tom, jak přesně soud rozhodl a to je na právníky.
Aram96
Příspěvky: 7901
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Aram96 »

Dálničář: já se také nedivím, že si to takhle pojišťuje, je to jedině dobře.

Anonym: vždycky je to na právníky. Já si jen tesknu nad tím, co za odpad sedí v MTS. Místo toho aby sklopili hlavu, postavili, co mají zasmluvněno a dali si pár let voraz od státních zakázek a přijali trest, tak dělají tohle a budou zase brzdit českou infra. :zvraci:
Soud rozhodl, že je vinen a snaží se MTS potrestat. Je to prostě maření soudního rozhodnutí. Ale jak říkáš, bude to o tom, jak to zvládnou právníci obhájit/neobhájit. Každopádně morálka je někde v minus nekonečnu. :) A nevím, jestli to takhle velké firmě stojí za to si takhle kazit image. :?
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od kot »

Těším se na finální rozhodnutí příslušných soudních orgánů. Lze totiž očekávat žaloby ostatních stavebních firem, které se v této věci určitě spojí...
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od P_V »

Anonym píše: Pokud soud taxativně vyjmenuje firmy, které se nesmí účastnit soutěží ...
Podle mě je zajištění referencí také účast.
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od mapman »

Věcně je to tak, že Metrostav ani MI se nesmí účastnit tendrů a nesmí se účastnit ani jako subdodavatel. Zároveň nesmí být použity jejich reference pro doložení účasti v zakázce.

Pokud si ale M/MI založí jinou firmu a použijí reference firmy, na kterou se soudní zákazy nevztahují, tak se to sice dá považovat za obcházení soudního zákazu, ale to ještě neznamená, že je to nelegální.
kot
Příspěvky: 10512
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od kot »

Nelegální tedy ne, ale obcházení zákona zcela určitě. Problém je pouze v tom, že zákonodárce při tvoření zákona o trestní odpovědnosti firem nepočítal s touto flignou. Jednoduše ho nenapadla.
Japao Joe
Příspěvky: 1052
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Japao Joe »

kot píše:Nelegální tedy ne, ale obcházení zákona zcela určitě. Problém je pouze v tom, že zákonodárce při tvoření zákona o trestní odpovědnosti firem nepočítal s touto flignou. Jednoduše ho nenapadla.
Podle mě to obcházení není. Důležitá je ta poznámka, že nedošlo k převodu majetku nebo zaměstnanců ze společnosti, která má zákaz (tak jako v případě M Div.4 na MI).
Saljack
Příspěvky: 570
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Saljack »

Tak mě by teda zajímalo jaké reference použili a kde vzali zaměstnance? Tohle mi přijde jako nějaká pohádka. Přijde mi to jako naprostý výsměch všem. Jestli tohle není obcházení zákona/rozsudku, tak už nevím co jiného by to bylo. Metrostav tu firmu určitě nezaložil jen tak, ale aby se zcela účelově vyhnul trestu. Možná, že to není tresné, ale je to totální morální dno. Snad mu to bude při případném dalším porušení zákona přičteno k "dobru".
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Lenny »

Pamatujte si: "Právo je minimum morálky".

U jedné akce to byla firma BES, která dodala reference a druhé Chládek a Tintěra (nevím, která z toho stejného jména).

Dle mě nemusí ani zakládat nové firmy, mají Metrostav DIZ, Metrostav DS, BES, Metrostav Slovakia, Subterra, Zakládání staveb. Jen si vybrat, kterou.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
martas
Příspěvky: 2487
Registrován: 18.5.2009 20:17:17
Bydliště: Choceň

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od martas »

vaclav
Příspěvky: 1831
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od vaclav »

zajímavé čtení. vlk se nažral a metrostav zůstal celý. na dukle (S19) ale padli, tam se na loopholes nikdy nehrálo.
JakubMD
Příspěvky: 323
Registrován: 26.1.2022 10:41:38

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od JakubMD »

Pan Ludvík byl teď v několika časopisech. Moje nejoblíbenější část:
Jaký je tedy podle vás správný recept na zvládnutí vzniklé krizové situace způsobené nejen válkou, ale i předcházející pandemií covidu-19?
Jednoznačně se musí u již zasmluvněných a aktuálně realizovaných staveb najít spravedlivý kompenzační mechanismus, který udrží stavby v běhu a předejde letitým soudním sporům. A tento mechanismus se musí najít opravdu velmi rychle. Není možné požadovat, aby dopady zdražení materiálů, energií a služeb nesli na svých bedrech zhotovitelé. Ziskovost zhotovitelské sféry se pohybuje v jednotkách procent, oproti tomu stavební náklady zdražily obecně o desítky procent, některé komodity dokonce násobně. Nejdražší pro investory bude, pokud se jim stavby nebude dařit dokončovat v termínech. Může docházet ke kolapsům v realizaci a vleklým soudním sporům. Náklady veřejných investorů na řešení těchto sporů a celospolečenské náklady z nemožnosti užívat stavby v uvažovaných termínech násobně převýší kompenzace vycházející ze spravedlivě a funkčně nastaveného kompenzačního systému.

Jinými slovy, riziko nechť nese objednavatel, my budeme jen stavět a fakturovat... To už tu jednou bylo ne?
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22551
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od Diaľničiar »

Objednavatel, tedy ministerstvo je nakonec ale kdo? V normálné slušné společnosti platí zohledňující indexace ceny, oběma směry. Pokud to neplatí, tak krachují firmy a to není dobré a je jedno jestli se to má dotknout dodavatele ovoce do škol nebo stavitele dálnic.

Lze tu otázku položit i jináč. Tak ať se jde stát boudnout a založí si zpátky vlastní majetky. A jsem doopravdy zvědavej na to jak si poradí s tím, že ty ceny rostou, chci vidět jak se dodrží ty rozpočty. Ale to ne ... :twisted:

Země, založené na slušné společnosti, třeba omezují tendry. Jednoduše je nevyhlášují nebo je ruší. Právě proto. A firmy ať si najdou "jinou činnost" do doby, než se trh vzpamatuje. Omezení neznačí bankrot. To zase na margo některých "ředitelů" firem ...
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
JakubMD
Příspěvky: 323
Registrován: 26.1.2022 10:41:38

Re: kauza Metrostav / David Rath

Příspěvek od JakubMD »

Jasně, ten můj původní příspěvek je přehnaný a je mi jasné, že stát (daňového poplatníka) by vyšlo dráž, kdyby polovina firem zkrachovala a začalo se řešit co dál s jednotlivýma stavbama. Jen mi to přijde úsměvné, že se pan Ludvík (z firmy na kterou je nabroušen téměř celý národ) objeví ve 3 časopisech během měsíce a pořád vykládá to samé.
ŘSD tendry začátkem války pozdržela, pak se k tomu připojil i hackerský útok. Na stavbách pro ŘSD u kterých jsem byl, se snažili zástupci ŘSD vycházet vstříc zhotovitelům, tak aby to neovliňovalo postup výstavby.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“