| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Přejmenování rychlostních silnic na dálnice http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=16&t=721 |
Stránka 13 z 81 |
| Autor: | pivko [ 14.8.2012 9:26:32 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
mapman píše: dd píše: mapman píše: Jednoduchá otázka, podle čeho se má stanovit max rychlost? Zajímají mě konkrétní parametry, které může úřad při posuzování vzít v úvahu, protože o něco se opřít musí ... Norma? Subjektivní názor jednotlivce? Chování většiny v daném místě? Pokud ponechám nyní stranou otázku, zda mimo obec musí nějaká maximální rychlost vůbec být, proč to nejde třeba s použitím vcelku osvědčeného pravidla 85 procentilu? |
|
| Autor: | Jaroslav [ 14.8.2012 9:34:18 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
pro kompletnost tématu sem určitě patří tento rozhovor s profesionálem. Věřím ve Vaše zvídavé dotazy http://ekonomika.idnes.cz/on-line-rozho ... oprava_spi |
|
| Autor: | siesa [ 14.8.2012 10:16:51 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Vsechny tady vami pronesene navrhy jsou vice ci mene logicke a k veci... Ovsem mam pocit, ze resite problem ocima dobre pouceneho ridice (tj. ridicu jako jste vy nebo vam podobni). Bohuzel realita je naprosto odlisna.... Beznemu ridici nic nerekne, zda-li ma znacka vedle silnice modrou, nebo zelenou barvu... Drtiva vetsina ridicu se (dle meho nazoru) chova tak, ze kdyz ma silnice vice pruhu, je to dalnice a jedou tedy 130.... A kdyz ma dokonce 3+3 pruhy, pak je to uplne dalnice nejdalnicovatejsi, a to dokonce s vyhrazenym pruhem pro kaminy (uplne vlevo) a tak si vesele frci uprostred.... Rozlisovani na Rko nebo Dcko je pro ne naprosto irelevantni.... Z meho pohledu by pak asi nejdulezitejsi zmenou melo byt to, ze se pro ty SPMV vymysli uplne nova znacka. Jakmile nekdo vjede na klasickou silnici oznacenou autickem, stoprocentne nepojede 110kou.... mapman píše: Proto se víc vyplatí to brát tahově a jako dálnice určit konrétní komunikace a ten zbytek nechat jako silnice I. třídy včetně odpovědnosti krajů za značení a uzavírky, stavební povolení a ostatní úředničinu na nich. Jak jsi toto myslel, Mapmane... To budou ty SPMV ve sprave kraju?? |
|
| Autor: | dvs [ 14.8.2012 10:36:02 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Je mi líto ponížení R4 a R7 na 110km/h. Vzhledem k tomu, že v parametrech srovnatelné R10 a R6 se povýší na D10 a D6. Není náhodou zakopaný pes v tom, že D spojují krajská města s Prahou? Mostecko a Chomutovsko má více obyvatel než Karlovy Vary. Pokud má vést dálnice do každého krajského města tak by se mohl povýšit i ten kousek u Pardubic. Co se týče značek tak dálnice by měl být dělený čtyřrpuh (kde to parametry, intenzitou nevyhovuje lokální omezení) a silnice pro motorová vozidla by měla být silnice s omezeným přístupem a MÚK (např obchvat Moravských Budějovic apod) sem tam v třípruhu. Značka SPMV by se měla změnšit na čtverec jako ostatní informační značky (=jednoduše taková stezka pro auta a náklaďáky). Taky mne udivuje uvažované zařazení přivaděčů u Brna, pokud by se z toho poučila i Praha, tak 110 na Prosecké, Vysočanské, ... by nebyla k zahození. Doufejme, že to zase není taková akce v okurkové sezóně jako to loňské značení dálníčních křížů. Na zítřejším jednání vlády jsem nic takového nenašel, tak uvidíme příští týden. |
|
| Autor: | JiVi [ 14.8.2012 11:35:33 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
ponizenim R4 a R7 na 110km/h odpadne potreba dalnicni znamky.. viz vyjadreni Jana Skovajsa |
|
| Autor: | MiKu [ 14.8.2012 12:00:26 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Martin Novák (MD) na iDNES píše: Jelikož některé současné rychlostní silnice v této kategorii zůstanou i nadále, nejvyšší povolená rychlost se u nich sníží. Například na R4 z Prahy na Příbram nebo na R7 na Slaný se oproti současným 130 hm/h bude jezdit jen 110km/h. "Ano je to tak, tam, kde technický stav silnice neumožňuje převedení do kategorie dálnic, se sníží rychlost na 110 km/h," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Na nově postavených úsecích, jako je například ten na R4 nedaleko Písku, se rychlost bude řešit individuálně pomocí dopravních značek. "Náklady na nové dopravní značení budou v řádu statisíců," dodal Novák. Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cesko-prekres ... oprava_neh Doufám, že je to vše způsobeno tím, že nikdo vlastně přesně nic neví. Přijde mi totiž zvláštní, proč by na R4 u Písku v kategorii R22,5/100 měla dál být 130 (je to tam dost úzké a to ostré esíčko u Malšic...), ale zbytek od Prahy 110 (R24,5/100). Jen kvůli tomu, že je to u Písku nové? Můj odhad je, že od Mníšku až na Skalku je ta silnice na 130 naprosto bez problému, široká, bez oblouků o malém poloměru, bez zastávek, s odpojovacími a připojovacími pruhy a s povrchem v dobrém stavu (většinou). Ján Skovajsa píše: OTÁZKA: Co bude s Pražským okruhem R1? Podle plánku z něj bude nějaká dálnic PO, nešlo by mu dát nějaké pěkné číslo, třeba podle zahraničního vzoru dálnice D25 ? bozak ODPOVĚĎ: O číslování okruhu prozatím nebylo rozhodnuto, zobrazený název PO je pouze pracovní. V budoucnu se počíta s očíslováním. 14.08.2012 11:43 |
|
| Autor: | dvs [ 14.8.2012 12:34:27 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
JiVi píše: ponizenim R4 a R7 na 110km/h odpadne potreba dalnicni znamky.. viz vyjadreni Jana Skovajsa |
|
| Autor: | Michal R [ 14.8.2012 12:54:39 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
dvs píše: JiVi píše: ponizenim R4 a R7 na 110km/h odpadne potreba dalnicni znamky.. viz vyjadreni Jana Skovajsa .... a po souběhu akcí otevření táborské části D3 + ponížení rychlosti na R4 se úsek Mirošovice - Mezno bude zajímavě často měnit v čmoudící, pomalu se sunoucí parkoviště s plus mínus stresovanými řidiči... |
|
| Autor: | mapman [ 14.8.2012 14:52:06 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
siesa píše: Jak jsi toto myslel, Mapmane... To budou ty SPMV ve sprave kraju?? Krajský úřad bude příslušným úřadem (administrativa), Ministerstvo dopravy ani vnitra to nemůže všechno v těch kvantech uřídit z pohledu uzavírek, povolování novostaveb, ochranných pásem atp. Vlastníkem zůstane stát. Nic nového, úplně stejně to dnes funguje u běžných jedniček. |
|
| Autor: | siesa [ 14.8.2012 15:17:09 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
mapman píše: siesa píše: Jak jsi toto myslel, Mapmane... To budou ty SPMV ve sprave kraju?? Krajský úřad bude příslušným úřadem (administrativa), Ministerstvo dopravy ani vnitra to nemůže všechno v těch kvantech uřídit z pohledu uzavírek, povolování novostaveb, ochranných pásem atp. Vlastníkem zůstane stát. Nic nového, úplně stejně to dnes funguje u běžných jedniček. Aha..Diky za odpoved:) |
|
| Autor: | MartinM [ 14.8.2012 15:28:50 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Jak již tady zaznělo,je to na jednu stranu dobrá myšlenka ale na druhou stranu tomu opět nasadily korunu.Je to pořád dokola.Z lajckého hlediska je vnímána D i R za jeden a ten samý tip komunikace,proto nechápu,proč se opět v tom dělají rozdíly.Moderní 4-pruhové silnice to také splňují.Věčné výmluvy na nedostatečně dlouhé odbočovací připojovací pruhy čí jiné drobnosti jsou opravdu směšné.Přitom mají mnohde lepší parametry než některá stará R.Podle mě by se nechaly problémové úseky označi značkou omezující rychlost.Když už se k tomu u lepších 4-pruhů rozhodly,tak proč degradovat stávající R,proto aby nebyly zpoplatněné?Veškeré tyto komunikace bych označl jako D a nechat zelené značky.Ostatní.jako jsou nedělené 4-pruhy,2-pruhy a v budoucne snad i 3-pruhy označit R. |
|
| Autor: | dd [ 14.8.2012 17:55:51 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
mapman píše: Jednoduchá otázka, podle čeho se má stanovit max rychlost? Buďto se v daném úseku nehody stávají a je třeba to řešit a omezení rychlosti je jedním z řešení (byť ne vždy nejlepší). Nebo se tam nehody stávají v přijatelných mezích a je zbytečné řidiče omezovat. A při poměřování nehodovosti ještě vyloučit totální debily typu zfetovaného Švýcara, proti kterým dopravní předpisy nic nezmůžou. mapman píše: Ano, to zní kraásně a logicky, ale je tu jeden zásadní problém, který běžný řidič nevidí: administrativní pozadí, příslušnost povolujících úřadů atp. - v konečném důsledku je to v pozadí mnohem komplikovanější než se může zdát. Proto se víc vyplatí to brát tahově a jako dálnice určit konrétní komunikace a ten zbytek nechat jako silnice I. třídy včetně odpovědnosti krajů za značení a uzavírky, stavební povolení a ostatní úředničinu na nich. PS: Ještě dotaz, jaká úvaha vedla k tomu, že R nebudou zpoplatněná? Zejména u těch dnes zpoplatněných ucelených tahů. |
|
| Autor: | mapman [ 14.8.2012 19:55:17 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Tak jo, já to výše uvedené nějak zaokrouhlím ... Při stanovování rychlosti musí příslušný úřad vycházet z platných právních a technických předpisů - ty žádný pojem posuzování podle nehodovosti neznají. Na různé rychlosti je potřeba různě nastavit délku či zádržnost svodidel, délku připojováků, poloměry zatáček, stoupání atp. U toho 85% percentilu už s tím ale i dnes normy pracují při stanovování návrhových parametrů, doporučuju např. toto: http://www.fce.vutbr.cz/PKO/0M2/PREDN6/rychlost.htm K tomu druhému, co je pro řidiče podstatnější, to jak rychle mohou jezdit nebo barva značení? Ano, typicky v 60. a 70. letech se po západní Evropě plánovaly velmi husté sítě dálnic - dnes je tomu už jinak a dálnice (administrativně) jsou vesměs vyhrazovány pro komunikace důležitého významu, na kterých je zavedeno zpoplatnění - neplatí to samozřejmě bez výjimky - ale je potřeba ten systém nějak nastavit a pokud možno jednoduše. Tak jak je to navrženo v citované mapě, tak to odpovídá dnešní zákonné definici dálnice v zákoně o pozemních komunikacích, tj. jedná se o pozemní komunikaci, která "určená pro rychlou dálkovou a mezistátní dopravu silničními motorovými vozidly, která je budována bez úrovňových křížení, s oddělenými místy napojení pro vjezd a výjezd a která má směrově oddělené jízdní pásy" a že "je přístupná pouze silničním motorovým vozidlům, jejichž nejvyšší povolená rychlost není nižší, než stanoví zvláštní předpis". Jsou to páteřní komunikace určené pro dálkovou a mezinárodní dopravu - třeba zrovna taková R4 má mezinárodní význam jen stěží... Ad zpoplatnění - na idnes to dnes padlo - mýto ano, známky ne... Nové SPMV nejsou koncipovány vesměs jako ucelené tahy mezinárodního významu tak proč je zpoplatňovat známkami... |
|
| Autor: | Jaroslav [ 14.8.2012 20:00:42 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
mapman píše: třeba zrovna taková R4 má mezinárodní význam jen stěží... to ale o R7 říct nemůžeš... a svým způsobem o R48 také ne... |
|
| Autor: | mapman [ 14.8.2012 20:04:51 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
O R7 to říct můžu, co na ni navazuje z druhé strany? Bundeska o dvou pruzích a na čtyřpruh žádné plány. Pokud bude D8 a D6 až na hranice, tak si troufám říct že ji bude používat minimum mezinárodního tranzitu. U R48 už to říct nemůžu - proto taky v jedné z předchozích verzí materiálu byla a vypadla až později z úsporných důvodů - to ale neznamená, že se tam třeba znovu nevrátí... Pořád je to návrh k diskusi. Plus ještě jedna poznámka, je snaha dálniční sítí kopírovat novou síť TEN-T, i když i oproti tomuto je tu několik výjimek ... |
|
| Autor: | Lenny [ 14.8.2012 20:06:32 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Počkej, na dálnicích se bude platit mýto i u osobních aut? |
|
| Autor: | mapman [ 14.8.2012 20:13:51 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Neeeeeeee, známky |
|
| Autor: | Jaroslav [ 14.8.2012 20:22:36 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
mapman píše: O R7 to říct můžu, co na ni navazuje z druhé strany? Bundeska o dvou pruzích a na čtyřpruh žádné plány. Pokud bude D8 a D6 až na hranice, tak si troufám říct že ji bude používat minimum mezinárodního tranzitu. U R48 už to říct nemůžu - proto taky v jedné z předchozích verzí materiálu byla a vypadla až později z úsporných důvodů - to ale neznamená, že se tam třeba znovu nevrátí... Pořád je to návrh k diskusi. Plus ještě jedna poznámka, je snaha dálniční sítí kopírovat novou síť TEN-T, i když i oproti tomuto je tu několik výjimek ... Jenže taková D10 vede do nikam, stejně jako D6... nebo jsou snad romantické bavorské lesy nějakým speciálním cílem? Jak tady už padlo, dálnice vedou do krajských měst... rozumím tomu tedy správně tak, že jako úlitba bohům se říká že každé krajské město leží shodou okolností na hlavním tahu??? |
|
| Autor: | Lenny [ 14.8.2012 20:28:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Taková R4 může taky vést do krajského města Č. Budějovice a R35 mezi Polskem a Turnovem taky vede do krajského města Liberce a taková R56 taky vede do krajského města Ostravy. To jsi mě uklidnil |
|
| Autor: | mapman [ 14.8.2012 20:35:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Zkus něco ve světě prosadit jen na základě jednoho hlediska Jinak ta D6 vede za Chebem směrem na Hof a napojuje se na A93 a A9, a v plánech německých dálničářů dostavba tohoto čtyřpruhu je, i když už ne přes Fichtelgebirge ale jen po jejich severním okraji. U D10 je to už trochu jiné, ale i tam v podstatě má až do Turnova mezinárodní význam aj intenzity. Tam se to pak štěpí na směr Liberec a směr Harrachov. Kdyby bylo po mém, tak potáhnu D35 z Turnova přes Liberec až na Hrádek, jenže tady už dneska čtyřpruh je a je v nedálničních parametrech a přestavba by stála majlant, takže lepší nechat zatím takto a dobudoucna až bude základní síť hotová, o přeřazení do dálnic zapřemýšlet taky |
|
| Autor: | kalanis [ 14.8.2012 20:39:27 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Tak s R7 prr! Plány na rozšíření mezi Mariánskou Horou a čárou jsou v podobném stavu jako z Křimova, ale u Saské Kamenice se na čtyřpruhu na obě strany docela maká (B174 i A72 na Lipsko). Jedinný průser na ní zůstává v Hohndorfu, který se kvůli začátku sjezdu do údolí prostě dneska projet musí a úpravy budou znamenat malou asanaci. |
|
| Autor: | mapman [ 14.8.2012 20:42:23 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Neboj, ten čtyřpruh z Zschopau do Chemnitz znám a velmi dobře znám taky Südring, ten má k dálnici hodně daleko. Od Zschopau na hranice je to jen kvalitní jednička ... |
|
| Autor: | ElWapp [ 14.8.2012 20:44:20 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Narozdil od nekterych prispevku tady se mi libi PO pro prazsky okruh. Stejne tomu nikdo nikdy nerekne cislem, navic umele vytvorenym. |
|
| Autor: | Dannyboy [ 14.8.2012 20:56:33 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
Mě se taky líbí PO. Každý, kdo po něm pojede ví, že krouží dokola a musí sjet na nějakou radiální dálnici. Navíc se to už pomalu zažilo spíš než R1. |
|
| Autor: | MiKu [ 14.8.2012 20:59:55 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Přejmenování rychlostních silnic na dálnice |
mapman píše: K tomu druhému, co je pro řidiče podstatnější, to jak rychle mohou jezdit nebo barva značení? Já myslím, že my, co si tu stěžujeme Co se týče toho čtyřpruhu navazujícího na R7, taková S10 na rakouské straně taky není zrovna dálnice (co jsem tady vyčetl, tak tam bude MPR jen 100). Elwapp: Jak vypadá neuměle vytvořené číslo silnice? |
|
| Stránka 13 z 81 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|