Návrhy na změnu dopravního značení

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
Jarda
Příspěvky: 10
Registrován: 2.4.2009 11:27:55

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Jarda »

Můžete mi prosím někdo vysvětlit, proč se u nás nepoužívají pro označení toků modré značky s vlnkami jako jinde ve světě?
Přílohy
Obrázek1.png
Obrázek1.png (409.87 KiB) Zobrazeno 4888 x
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

Myslím, že značení řek, něčím zajímavých mostů a tunelů je rovněž věcí, čím se ve značení zabývat v příštích letech. Hned jak se dodělají odpočívky či názvy následujících exitů. :)
Lynx
Příspěvky: 3698
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Lynx »

Ano - tohle jsem vždycky trochu záviděl západním sousedům, tedy že tyhle věci většinou značené mají. Tunel a most i s délkou, jména řek atd. Přispívá to i k poučení obyvatel, je to zároveň taková výuka zeměpisu :-) a informace o stavbách. ŘSD by si tím zároveň udělalo i reklamu, že i u nás jsou významné stavby o které se stará resp. je staví atd..

Prostě samá pozitiva a sociální jistoty :-)
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

Ano, toto už jsme tu řešili o pár stránek zpátky a že nejlépe je na tom Itálie a od ní kopírující značky Albánie. Nejvíce mne štve, že v některých okresech vlnky jsou, v některých ani náhodou, protože to by zdejší inspektor nepřežil. Někde jsou jiné názvy na větší tabuli, někde jen mikroskopické. Někde název Labský most a o kus dál Most přes Labe ... tyhle okresní správy bych zrušil a zřídil nějaký centrální úřad nad dopravním značením. Nikde ve světě jsem neviděl nejednotný systém v rámci jediného státu. Tedy kromě federativních apod. zemí.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od ElWapp »

Tak mor pruhů vznikajících uprostřed mezi dvěma krajními pruhy v Praze pokračuje. Psal jsem k tomu připomínku, zjevně ji ani nezaregistrovali :roll: takže když od Spojovací pojede ve vyhrazeném pruhu autobus, který nevjíždí do zastávky (manipulační přejezd, autobus mimo PID), tak kolik řidičů IAD bude vědět, že ho mají pustit a do pravého průběžného nezajíždět? Přitom stačilo ten buspruh vést ještě rovně podél nájezdového klínu zastávky a pak jen přejít z tlusté čáry na tenkou.
Přílohy
Snímek obrazovky 2022-07-11 092008.png
Snímek obrazovky 2022-07-11 092008.png (218.65 KiB) Zobrazeno 3390 x
lukasvrana
Příspěvky: 4
Registrován: 14.12.2021 9:23:54

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od lukasvrana »

Dobrý den, projel jsem teď v létě velkou část Evropy a máme jednoznačně nejnepřehlednější dopravní značení, především mám na mysli směrové ukazatele.Jel jsem po dlouhé době z Moravy do jižních Čech po cestě kterou jsem neznal a bez navigace by to bylo velmi komplikované..Mám na mysli značení především silnic I tříd a nižší..většinou se umístí několik malých ceduli pod sebou s několika směry a názvy měst kde v 90 ti kilometrové nebo i nižší rychlosti je velmi obtížné, skoro nemožné se vůbec zorientovat. Někdy si říkám, proč písmo na našich cedulích není ještě menší..opravdu tak špatný systém jsem neviděl nikde..dokonce i na Slovensku udělali nový design směrových ukazatelů a je to velmi přehledné, včetně použití malého písma,což je také mnohem přehlednější..Opravdu se dá pochybovat o kompetencí lidí, co toto mají na starost. Existuje nějaká síla, která by aspoň toto dokázala nějak změnit? Proč u nás není možné tak zásadní věci posouvat dopředu? To ti lidé nejezdí do zahraničí a nevidí že jdou věci dělat lépe?
lukasvrana
Příspěvky: 4
Registrován: 14.12.2021 9:23:54

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od lukasvrana »

Opravdu mi to hlava nebere, obrovská cedule a ty nejdůležitější informace, názvy měst, totálně malé..a ten příšerný font..
Přílohy
1558080-641248.jpg
1558080-641248.jpg (77.25 KiB) Zobrazeno 3070 x
Japao Joe
Příspěvky: 1051
Registrován: 13.9.2016 22:00:35

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Japao Joe »

Mám podobnou zkušenost. A jižní Morava je toho futrál a k tomu, když jedete na motorce tak času na luštění (pokud tam teda vůbec nějaké ukazatele jsou) není zrovna moc. Když sjedete z I. tak je téměř stoprocentní šance, že se podíváte na místa, o kterých, abych parafrázoval klasika, ani místní nevědí, že je tam mají.
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

Ano, značení mimo dálnice (kde už je to víceméně OK) a některé výjimky na tazích silnicích I. třídy je v této zemi dost tristní. A to nejen umístěním ale i obsahově. Jak se říká, ryba smrdí už od hlavy a tady je problém ve špatném nastavení příslušných předpisů, ať už vyhlášky nebo následně TP65, TP100 a vzorových listů. Když už musíme používat jako prakticky jediní ty příšerné šípové směrové tabule takhle daleko před křižovatkou (celý civilizovaný svět už dávno pochopil, že šípové směrové tabule patří až do křižovatky), tak bychom na nich aspoň mohli používat odpovídající výšku a řez písma. To, že se mimo obec používá písmo výšky 119 mm a ještě dost často v jeho úzké (Engschrift) variantě, je opravdu unikát. Pokud chceme orientační dopravní značení v téhle zemi zkulturnit, tak bychom měli začít právě tady u směrových tabulí.

Tu výše uvedenou návěst před kruhákem snad ani nemá smysl komentovat, ta je historická, aktuální předpisy pro návěsti už vyžadují jiné provedení. Kdybych měl vyjmenovat, kolik věcí je tam podle dnešního předpisu špatně, tak by mi na to prsty jedné ruky nestačily.
martink
Příspěvky: 148
Registrován: 10.12.2019 1:22:29

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od martink »

Při letošním průjezdu Rakouskem jsem viděl nice-to-have věc, neříkám že je to nutnost, ale bylo to příjemné.

Kilometrovník "kolik ještě zbývá", na úseku dálnice kde se jelo omezeně kvůli opravě jednoho směru v protipruhu. Tzn. jako se opravovala D1. Stáli tam cedule "zbývá ještě 7,5km" .... "zbývá ještě 4km"..

Něco jako je v tunelech. Náklady na řešení - cedule.
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

V našich dálničních uzavírkách už to několik let osazujeme taky. Jen tu informaci najdeš obvykle na dodatkové tabulce (E4) pod značkou s omezením v jízdních pruzích (IP21).
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od MPMP »

martink píše:Při letošním průjezdu Rakouskem jsem viděl nice-to-have věc, neříkám že je to nutnost, ale bylo to příjemné.

Kilometrovník "kolik ještě zbývá", na úseku dálnice kde se jelo omezeně kvůli opravě jednoho směru v protipruhu. Tzn. jako se opravovala D1. Stáli tam cedule "zbývá ještě 7,5km" .... "zbývá ještě 4km"..

Něco jako je v tunelech. Náklady na řešení - cedule.
Na tuhle "vychytávku" si z Rakouska pamatuju už z přelomu tisícíletí. Nejen, že tam byl počet kilometrů, ale byl na obrovské ceduli se smajlíkem, který se na začátku hóóódně mračil a postupem uzavírky vylepšoval úsměv až do stavu "od ucha k uchu".
Bylo to zpestření pro děti na dlouhé cestě a upřímně řečeno i mně jako řidiči ta cesta uzavírkou hned tak nějak "lépe ubíhala".
Takže žádná novinka.
caveman
Příspěvky: 400
Registrován: 2.9.2011 8:52:20

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od caveman »

Přesně, už před dlouhou dobou jsem za to ŘSD chválil. Ty dodatkové tabulky jsem viděl skoro všude (kde to nebylo pár set metrů).
martink
Příspěvky: 148
Registrován: 10.12.2019 1:22:29

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od martink »

mapman píše:V našich dálničních uzavírkách už to několik let osazujeme taky. Jen tu informaci najdeš obvykle na dodatkové tabulce (E4) pod značkou s omezením v jízdních pruzích (IP21).
OK díky, budu tedy lépe sledovat cedule :ok:
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

Podobné značení "kolik ještě zbývá" kilometrů, jsem letos viděl v několika zemích (např. Rumunsku) i na běžných silnicích, kde dálnice zatím chybí. Něco jako, vydrž, neriskuj předjížděním, dálnice začíná za deset, devět ... V tom samém duchu jsem podobné "vydrž" viděl i ve Francii u třípruhových silnic. Tam byl zase ukazatel, že dva pruhy začínají za deset, devět ... Anebo na konci dvoupruhu máte informaci, kdy můžete počítat s dalšími dvěma pruhy ve svém směru. U nás by to na Benešovské řidiči určitě ocenili.
Něco to má do sebe, protože si opravdu potom řeknete, že těch pár minut to za kamionem ještě vydržím.
U nás by to přitom šlo také a jen umístit dodatkovou tabulku se vzdáleností.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

Tak tam, kde jsou 3-pruhové úseky, resp. předjížděcí/stoupací pruhy, tak tam bych toto považoval opravdu za luxusní vychytávku, která může navíc ušetřit i životy. :ok: Ještě nějaké ty 3-pruhy postavit.
lukasvrana
Příspěvky: 4
Registrován: 14.12.2021 9:23:54

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od lukasvrana »

Dobrý den, děkuji za reakce..už jsem psal dříve, jestli neexistuje nějaká pracovní skupina, která by se zabývala touto problematikou a mohla by pak možná nějakým způsobem působit na příslušné místa aby mohlo dojít k úpravám..viděl jsem na fóru návrhy od Mapmana a přišlo mi to skvělé..je to v podstatě hotové...má možná naivní představa je taková,jednou dvakrát do roka se potkat skupina lidí s tímto zájmem a pokusit se vymyslet nějaký postup, zkoušel jsem komunikovat před nějakým časem například s Besipem a byli poměrně vstřícní, ale člověk sám nic nezmůže..díky za odpověď..email.. vrana-lukas@seznam.cz
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2963
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Majkii »

V SčK se to pořád nenaučili...
OK II/272 x II/611
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

A když už to udělali blbě, mohli to aspoň udělat trochu lépe blbě, aby to modré číslo bylo nahoře nad 11. :) Tohle vypadá fakt strašně.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Honey72 »

Také nemám rád, když se čísla vedle nápisů dávají jen podle pořadí a co se jich vylouplo. Já prostě potřebuji ke svému cíli i správné číslo a tohle provedení mě vyvádí z míry.
I provedení, kde jsou zvlášť nápisy a čísla není dokonalé. Sice to graficky vypadá skvěle, ale pořád lítám očima od nápisů k číslům a přemýšlím, které k jakému cíli patří ;) A někdy tam těch čísel bývá pěkná hromada.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

Hlavně že máme všude ty evropsky čísla. To zase neskutečně vytáčí mě, protože na každé druhé značce je kvůli nim málo místa. :zvraci: Přitom je to totálně k ničemu. Stačilo by to na dálkových návěstech na dálnicích či jedničkách. Pro 99% řidičů je to pro zajímavost, něco jako hnědé značky s památkama. :crazy:
Majkii
Administrátor
Příspěvky: 2963
Registrován: 15.3.2009 14:41:26
Bydliště: SV Čechy

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Majkii »

Jak jsem se tu před rokem rozčiloval, že na obchvatu Roudnice není na značkách žádná zelená, tak podle čerstvé Panoramy tam k nějakému vývoji došlo... :ok:
wazer.cz
Pište česky, prosím!
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

Nicméně Velvary nebo Kralupy nebo prostě něco modrého by tam taky mohlo přibýt. :lol:
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

No samozřejmě, chybí tam ty Velvary.
Aram96
Příspěvky: 7898
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Aram96 »

Já prostě nechápu, že to nepřijde divné jak těm, co to vyrábí, tak těm, co jim posílají ty návrhy. A to radši ani nedoufám, že to mezitím ještě kontroluje někdo třetí. :) Že někdo někam dá číslo navíc nebo je nedá, pochopím, ale nedat tam cíl pro silnici druhé třídy .. :crazy: :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“