Návrhy na změnu dopravního značení

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od hh »

mapman píše:Modelová situace MO×Strakonická:
Obrázek
Nechybí tady zase ta Plzeň a šipečka u PO?
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od hh »

Mně se líbí toto! A přijde mi to maximálně šikovné, jiné barvy, jiné názvy a mezinárodně pochopitelný symbol (což je dnes hlavní problém).
Přílohy
okruhy.jpg
okruhy.jpg (10.26 KiB) Zobrazeno 6978 x
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

hh píše:Nechybí tady zase ta Plzeň a šipečka u PO?
Na Plzeň se odbočuje už na Radlickou radiálu o chvilku dřív :) Zase jsem jednou předběhl dobu :)) Ale sám si přece říkal, že na tu Plzeň se dá místo přes Barrandov i tudy rovně. Prostě značím jen směr k okruhu a to k oběma směrům takže bez šipky.
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od hh »

Jo tak:) Ale shodneme se na tom, že v rámci současné sítě nechceme značit pouze OKRUH a Brno a Plzeň si řidiči hledej tam (jak to chce TSK), ale že zde označíme Brno, Strakonice, Okruh a Plzeň, ano?

A ta šipka to už mi přijde moc, ať to má své "logo" tj. oválek s šipkou, ale nemění se směr šipky a rozhodně ať šipka nemizí, to už by nikdo nechápal.

A tu dálnici mi někde zkus :jidlo:
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od egelebege »

Marooned17 píše:Praha by vypadala hodně hustě v mapách s tak hustou sítí dálnic :jidlo: .
Kdyby tohle udělali ve všech městech, tak by Praha vypadala jako chudej příbuznej stejně jako teď :D
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od jannnn »

hh píše:Mně se líbí toto! A přijde mi to maximálně šikovné, jiné barvy, jiné názvy a mezinárodně pochopitelný symbol (což je dnes hlavní problém).
Určitě, toto je jasné a výstižné, přitom kompaktní.
hh píše: A ta šipka to už mi přijde moc, ať to má své "logo" tj. oválek s šipkou, ale nemění se směr šipky a rozhodně ať šipka nemizí, to už by nikdo nechápal.
s tímto také souhlasím :)
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

hh píše:Jo tak:) Ale shodneme se na tom, že v rámci současné sítě nechceme značit pouze OKRUH a Brno a Plzeň si řidiči hledej tam (jak to chce TSK), ale že zde označíme Brno, Strakonice, Okruh a Plzeň, ano?

A ta šipka to už mi přijde moc, ať to má své "logo" tj. oválek s šipkou, ale nemění se směr šipky a rozhodně ať šipka nemizí, to už by nikdo nechápal.

A tu dálnici mi někde zkus :jidlo:
V rámci současné sítě tam přibude Plzeň a Letiště místo Hlubočep.

S tím směrem šipky asi máte pravdu v tom, že ten směr je už dostatečně jasně daný příslušným cílem na směru toho okruhu. Tak to nebudeme teda komplikovat a použijeme tu šipku vpravo dole.

Dálnicu ti kdesik probnu...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Standa »

Musím říct, že mně se ta šipka jako označení směru u okruhu hodně líbí! Stejně tak i její absence, jde-li o okruh jako celek (tak je to i v tom francouzském vzoru). Většina řidičů to sice asi ani nezaregistruje, ale pár fajnšmekrů s patřičným smyslem pro orientaci by si to určitě vychutnalo :jidlo: ! V praxi by to ale mohlo dělat problémy, určitě by to bylo na některých cedulích spletené už při instalaci.

Jinak ty návrhy ani nekomentuju, jakýkoli z nich vypadá lépe, než stávající značení a hlavně má výrazně lepší informativní hodnotu.
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od egelebege »

Trochu tomu nerozumim. Když už by tam ta šipka byla, proč by nemohla ukazovat směr okruhu? Nic navíc by to nestálo a aspoň by měla smysl
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od jannnn »

Standa píše:Musím říct, že mně se ta šipka jako označení směru u okruhu hodně líbí! Stejně tak i její absence, jde-li o okruh jako celek (tak je to i v tom francouzském vzoru). Většina řidičů to sice asi ani nezaregistruje, ale pár fajnšmekrů s patřičným smyslem pro orientaci by si to určitě vychutnalo :jidlo: ! V praxi by to ale mohlo dělat problémy, určitě by to bylo na některých cedulích spletené už při instalaci.
Jasný, jestli je šipka tam či onam, to si většina lidí nevšimne, vnímá to jako piktogram "kroužek se šipkou". Ostatním šipka pak může lehce pomoci při orientaci, proto bych tam klidně ponechal. Ale bez šipky se to rázem mění na uplně jiný znak - při kombinaci s textem "-ský okruh" to každému asi docvakne, ale osamocený kroužek už není tak srozumitelný...
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od hh »

Standa píše: V praxi by to ale mohlo dělat problémy, určitě by to bylo na některých cedulích spletené už při instalaci.
Toto jsem sem chtěl také napsat. Ne všechny značky v republice bude dělat mapman :) a ti místní když to dělají poprvé to mohou splést. Např.: http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 683#p21683
bihik
Příspěvky: 11
Registrován: 19.8.2009 12:07:40

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od bihik »

hh píše:Mně se líbí toto! A přijde mi to maximálně šikovné, jiné barvy, jiné názvy a mezinárodně pochopitelný symbol (což je dnes hlavní problém).
Dovolil jsem si vytvořit alternativní návrh. Místo názvů by značky obsahovaly piktogramy dálnice pro pražský okruh (i když to není formálně dálnice - ale pro pochopitelnost se mi to zdá lepší) a města pro městský okruh.
Tato varianta mi přijde srozumitelnější jak pro cizince, tak i pro lidi, kterým se názvy pražský a městský mohou plést.
Přílohy
okruhy.png
okruhy.png (11.07 KiB) Zobrazeno 6915 x
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od egelebege »

to taky vypadá zajímavě
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mbmat »

jojo, jak píše egelebege... taky zajímavý. :ok: a je to podle mě i lepší pro cizince, protože aspoň znjí symbol dálnice a města. takže já jsem spíše pro návrh bihika
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od egelebege »

Zajímalo by mě jak by to vypadalo třeba tady
mapman píše:
mo-strakonicka-B1-n2.jpg
mo-strakonicka-B1-n2.jpg (163.55 KiB) Zobrazeno 6720 x
:jidlo:
martini
VIP
Příspěvky: 3637
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od martini »

Pražský okruh bez šipky máte pravdu, že může být hůře pochopitelný než se šipkou, ale to je na názoru každého, lze říci, že jde o detail.

Jen ještě k tomu značení kvadrantových cílů na MO: Rozhodně ANO, tedy co říká Honza, proti názoru TSK. V tomto konkrétním zobrazení před Barrandovským mostem může být však všechno kvadrantové být značeno na Cuchelskou radiálu, neboť i cesta do Brna je tam tudy rychlejší než po MO dle mého názoru.

A já osobně bych se nebál více využít těch čárkovaných čísel silnic. Např. u tohoto zobrazení by rozvně mohla být i čárkovaně R1 (byť by se doublovala s textovým označením okruhu a s vybojovaným symbolem. V případě uvedení kvadrantového cíle na MO by naopak mělo být v rámečku čárkovaně přítomné číslo té dálnice, na které cíl leží.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od JirkaS »

martini píše:A já osobně bych se nebál více využít těch čárkovaných čísel silnic. Např. u tohoto zobrazení by rozvně mohla být i čárkovaně R1 (byť by se doublovala s textovým označením okruhu a s vybojovaným symbolem. V případě uvedení kvadrantového cíle na MO by naopak mělo být v rámečku čárkovaně přítomné číslo té dálnice, na které cíl leží.
Podle mě by to čárkované číslo mělo být spojené s konkrétním cílem, pokud to není přímé pokračování dané silnice (jako na je na Strakonické R4). Takže by se číslo muselo umístit za cíl - Brno [D1], o Pražský okruh [R1]. Asi by brzo byly těch čísel plná tabule, takže bych je umisťoval jen za dálkové cíle, R1 bych neznačil.
martini
VIP
Příspěvky: 3637
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od martini »

JirkaS píše:
martini píše:R1 bych neznačil.
Pak by to ale chtělo aby tam byl alespoň ten symbol dálnice někde, co říká pořád hh... Takhle je ta nadřazená funkce Pražského okruhu dost potlačena. Navíc pro někoho kdo se orientuje dle mapy, kde má značeno R1...

Ta čísílka čárkovaná nevím, jestli přímo k cílům nebo hromadně pod text do prostoru mezi šipky vyznačující jízdní pruhy jak je to na posledním návrhu...
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od JirkaS »

martini píše:Pak by to ale chtělo aby tam byl alespoň ten symbol dálnice někde, co říká pořád hh... Takhle je ta nadřazená funkce Pražského okruhu dost potlačena. Navíc pro někoho kdo se orientuje dle mapy, kde má značeno R1...
Jedině to dát hned za cíl PO. Symbol dálnice mi nepřijde tak důležitý. Za Brno, Hradec ho taky všude necpeme.
martini píše:Ta čísílka čárkovaná nevím, jestli přímo k cílům nebo hromadně pod text do prostoru mezi šipky vyznačující jízdní pruhy jak je to na posledním návrhu...
V posledním návrhu je Strakonická, která se plynule změní na R4. Stejně tak ty návrhy křižovatky MO x magistrála - ta taky přejde v D1. V tomto případě bych nechal čísla dole. Pokud ale budu chtít čárkované číslo třeba pro Hradec, tak k němu pojedu po MO, pak nějakou radiálou, možná ještě po PO a až po tom po té číslované dálnici. Bavili jsme se tady o tom, že čárkovaně značit jen nejbližší komunikaci, ne až následnou. Pokud bych tedy na MO chtěl dát čárkované číslo, tak jedině přímo za cíl, nikoliv dolu na tabuli, protože zbývající cíle s ním nemají nic společného.
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od egelebege »

martini píše:Ta čísílka čárkovaná nevím, jestli přímo k cílům nebo hromadně pod text do prostoru mezi šipky vyznačující jízdní pruhy jak je to na posledním návrhu...
Pokud by se i přes můj odpor čárkované čísla zavedli, tak snad se budou dávat mezi šipky. K cílům se můžou cpát čísla normální
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od hh »

martini píše:Pak by to ale chtělo aby tam byl alespoň ten symbol dálnice někde, co říká pořád hh...
Našel jsem si pár ukázek. Na všechny platí, že "symbol D by tam být nemusel, protože to ukazuje již barva". Ale když se ptám "normálních lidí" (což na tomto fóru jsme ohledně dálnic a značení již málokdo:) tak barvy v jednotlivých státech neznají, někdo ani do mé otázky nepřišel na to, že jednotlivé komunikace mají své barvy. Opravdu. Proto jsem názoru, že by tento symbol (který se všude snadno vejde) a je to i velmi povedený a hlavně mezinárodně používaný symbol, měl objevovat.
Přílohy
DK.jpg
DK.jpg (15.34 KiB) Zobrazeno 6589 x
F.jpg
F.jpg (19.18 KiB) Zobrazeno 6589 x
I.jpg
I.jpg (14.38 KiB) Zobrazeno 6589 x
D.jpg
D.jpg (19.58 KiB) Zobrazeno 6589 x
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od hh »

Všimněte si na té francouzské značce symbolu okruhu.

A to Dánsko - jsem pro čárkovaná čísla, ale pouze pro pár situací, kdy to fakt pomůže a není to jak jinak vyřešit. Ne dávat to všude a v širokém okolí, to Dánsko se mi fakt nelíbí.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od dd »

Ad šipka v symbolu okruhu: Mě by se líbilo to rozlišení směru okruhu, ale samotný ovál už mi přijde moc jiný. Prostě bych tam používal jednu verzi šipky. Ale uznávám, že to bude zdrojem chyb, které ale nebudou nijak fatální (protože většina řidičů stejně nebude znát význam různých šipek).

Ad bihikův návrh: Také velmi zajímavé. Ještě by mohla být na každé dálnici do Prahy infocedule podobná té z Holandského vlákna, ale se 2 okruhy jasně označenými jako městský a dálniční, např. i zakreslením obrysů Prahy, kdy dálniční by byl vně a městský už uvnitř. Dokonalé by to pak bylo i se zobrazením hustoty dopravy několika barevnými stupni a případně dojezdovým časem na další tabuli.
Obrázek

Ad čárkovaná čísla silnic: Myšlenka se mi líbí, ale musí se nastavit pevná pravidla. To by také šlo u Prahy na D1 dát samostatnou ceduli se seznamem všech moravských silnic. Musí to být významné tranzitní tahy, např. značit na D11 u Prahy čárkované 36 a 37 mi přijde nesmyslné, 35 možná, ale ani by být nemusela, dal bych ji tam až po dokončení na R.

Ad značka dálnice: Jsem určitě pro a myslím, že najde uplatnění hlavně v menších městech poblíž jedné dálnice.
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od hh »

Přidávám ještě další dva státy. Nemají to Skandinávci a Britové (což mě nepřekvapuje), určitě to měli Švýcaři a vypadá to, že už to zrušili. Do dalších zemí už není "vidět". Při tom hledání jsem se zarážel, že i ve F nebo D jsem musel navštívit několik hlavních křižovatek než vůbec někde něco bylo, je toho v těch městech opravdu málo. A navigace asi brzy vyruší jakékoliv snahy to zlepšovat.
Přílohy
RO.jpg
RO.jpg (18.89 KiB) Zobrazeno 6463 x
P.jpg
P.jpg (8.9 KiB) Zobrazeno 6465 x
ElWapp
Příspěvky: 1641
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: Navigace na okruhu

Příspěvek od ElWapp »

Jednoduché řešení mají v USA - platnost značky označuje svítící nebo zhasnuté světlo, např.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“