Návrhy na změnu dopravního značení

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od martin »

Za ty překlady měst na značeních bych opravdu střílel, pokud už se to děje, mělo by to být vždy doplněno o originální název. Čili ten náš, český, ale hlavně rakouský systém je z tohohle pohledu nejlepší.

Pro cizince nebo o málo informované tuzemce jsou názvy jako Reichenberg, Fiumme, Bécs, Köpenhamn opravdu co platné.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od pavel.hrdina »

martin píše:Za ty překlady měst na značeních bych opravdu střílel, pokud už se to děje, mělo by to být vždy doplněno o originální název. Čili ten náš, český, ale hlavně rakouský systém je z tohohle pohledu nejlepší.

Pro cizince nebo o málo informované tuzemce jsou názvy jako Reichenberg, Fiumme, Bécs, Köpenhamn opravdu co platné.
Tak Reichenberg je nam jasnej (Liberec) a Köpenhamn bych celkem bez problemu tipnul (je to svedska verze København - Kodan). Co se tyce Bécs, tak tam jsem tusil, ze jde o madarske jmeno pro Viden (a Google mi dal za pravdu), ovsem u Fiumme jsem byl absolutne vedle a az strycek Google mi poradil, ze jde o italske jmeno pro Rijeku (a pise se jen s jednim m, cili Fiume). Takze absolutne mimo.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Pavle, tak já bych byl úplně v lese i s tím Tvým "jasným" Libercem ;)
Naposledy upravil(a) Martin z Ostravy dne 13.10.2009 12:50:31, celkem upraveno 1 x.
R48 -> D48 se podařilo!
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od martin »

Myslím, že to není jasný a už vůbec ne automaticky. Dokonce i když byl letos šampionát v Liberci, tak jsem v rakouských rádiích slyšel slovo Liberec a ne Reichenberg. IMHO to je fakt idiocie překládat názvy měst a osobně to chápu a jsem ochotnej tolerovat jenom pro hlavní města nebo historicky evidentně známá jména Drážďany, Vratislav apod. Ale na Mohuč, Řezno nezabírám :)
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od JirkaS »

martin píše:Myslím, že to není jasný a už vůbec ne automaticky. Dokonce i když byl letos šampionát v Liberci, tak jsem v rakouských rádiích slyšel slovo Liberec a ne Reichenberg. IMHO to je fakt idiocie překládat názvy měst a osobně to chápu a jsem ochotnej tolerovat jenom pro hlavní města nebo historicky evidentně známá jména Drážďany, Vratislav apod. Ale na Mohuč, Řezno nezabírám :)
Ono to nejsou vždy překlady, jedná se o historické pojmenování, protože jsme s těmi městy měli kdysi něco společného - byly součástí království, probíhal s nimi obchod, něco významného se v nich stalo. V běžné mluvě není problém je používat, ale na značkách nemají co dělat.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od jonáš »

Copak to jsou všecko známý města, ale takovej Celovec, to by byl nářez .. tomu by rozuměli snad jen slovinci. A Břečnice by už neřekla nikomu nic 8-)
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od pavel.hrdina »

Tak s tim Libercem alias Reichenberg jsem to myslel tak, ze my (dalnicari - potazmo historici) vime, pac pres Reichenberg mela vest tzv. sudetska dalnice a dokonce se tam i nekolik kilometru rozestavelo. Kazdej kdo si nekdy otevrel nejakou historickou mapu dalnic treti rise vi. U ostatnich je mala pravdepodobnost.

Jinak s tema jmenama jsem kazdopadne taky zastance uvadeni pouze jmena v jazyce cilove zeme ci dokonce ciloveho mista. Ted trosku narazim napr. na Belgii, kde ve Vlamsku jsou uvadena jmena cilu ve Valonsku jako napr. Luik, Doornik, Bergen ci Namen a naopak ve Valonsku jsou uvadena jmena cilu ve Vlamsku jako napr. Anvers, Courtrai, Gand ci Malines. Schvalne kdo z vas tipne jen tak z mapy bez pomoci vyhledavacu pro uvedenych 8 jmen spravne tvary v jazyce provincie ve ktere lezi ;-)
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od Standa »

Tak já to zkusím, ale jen v rychlosti, takže jsou to vyloženě tipy od boku:

Luik - Liége (ale to je asi špatně, protože Liége je Lutych), Doornik - nevím (možná Dunkerque, ale to je už ve Francii), Bergen - nevím, Namen - Namur

Anvers - Antwerpen, Courtrai - Kortrijk, Gand - Gent (nebo taky Genk :) ), Malines - Mechelen.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od pavel.hrdina »

Standa píše:Tak já to zkusím, ale jen v rychlosti, takže jsou to vyloženě tipy od boku:

Luik - Liége (ale to je asi špatně, protože Liége je Lutych), Doornik - nevím (možná Dunkerque, ale to je už ve Francii), Bergen - nevím, Namen - Namur

Anvers - Antwerpen, Courtrai - Kortrijk, Gand - Gent (nebo taky Genk :) ), Malines - Mechelen.
Super, ty valonsky jmena pro vlamsky mesta jsou vsechny OK (Gand je skutecne Gent a Lutych je ceske jmeno pro Liége), ale u vlamskych jmen pro valonska sidla je OK jen Luik a Namen, Doornik je Tournai a Bergen by snad netipl nikdo ze je Mons. :-(

Takze kdyz se tam tohle misi na znackach, tak to neni vubec nic prijemneho ani pro tu druhou cast Belgie, natoz tak pro cizince.
Jaroslav
Příspěvky: 359
Registrován: 18.3.2009 10:49:10

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od Jaroslav »

poté co jsem se třikrát při cestě na Olomouc probral v Kroměříži se ještě vrátím k první části diskuse.
určitě souhlasím s první značkou - křížení dálnic. kde ale vidím trochu problém je její zelená barva. Obecný problém přejíždění z dálnice na dálnici s naším značením je, že oproti normálnímu sjezdu (modrá v zelené) jsou všechny cedule celé zelené - a v tom o čem informují se relativně špatně orientuje... člověk pak má tendenci tyto cedule vnímat tak, že všechno vede rovně (není žádná změna směru).
proto bych navrhoval alespoň navrhovanou ceduli křížení dálnic udělat v jiné než zelené barvě, například červené, tak aby bylo vidět, že přijde něco opravdu důležité.

jinak co se značení Exitů týká, navrhoval bych k současné nejbližší vesnici (např. Mirošovice) doplnit malou bílou cedulku "via Exit 21", tak aby bylo jasné že sjezd je dříve než za 8 km
adi88
Příspěvky: 496
Registrován: 15.3.2009 22:53:30
Bydliště: Brno, kousek od VMO

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od adi88 »

Ještě se vrátím k diskusi o dvojjazyčných názvech obcí, někdo tu psal, že onu značku název obce v jazyce menšiny nikde neviděl. Pokud se podívate na http://www.znacky-praha.cz, tak zde opravdu u značky IS12c uvidíte značku, kterou zřejmě nikde neuvidíte. Cizí název obce v klasickém "našem" bílém poli a černě napsaný se totiž nepouživá, na značky-praha mají chybu (nebo pokud ne, tak dotčené obce nedodržují vyhlášku). Protože ve skutečnosti tato značka vypadá takto
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... n_wita.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... napisy.jpg
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od banjo »

odbocim - kdyz jsem videl tyhle znacky v jazyce mensiny, hned jsem si vzpomnel na znacku "kamenicka nova viska" co je na I/13 u ceske kamenice. tam se ale nejedna o nazev obce v jazyce mensiny (neni spojena se znackou IS 12a), nybrz pravdepodobne o "jiny nazev" - IS 15a. tohle netradicni reseni se mi docela libi - ridic je informovan o tom, kde je, ale neni nucen zpomalovat na 50 a po par metrech se zase rozjizdet.
Michel
Příspěvky: 203
Registrován: 22.3.2009 9:50:35
Bydliště: Havířov

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od Michel »

adi88 píše:Ještě se vrátím k diskusi o dvojjazyčných názvech obcí, někdo tu psal, že onu značku název obce v jazyce menšiny nikde neviděl. Pokud se podívate na http://www.znacky-praha.cz, tak zde opravdu u značky IS12c uvidíte značku, kterou zřejmě nikde neuvidíte. Cizí název obce v klasickém "našem" bílém poli a černě napsaný se totiž nepouživá, na značky-praha mají chybu (nebo pokud ne, tak dotčené obce nedodržují vyhlášku). Protože ve skutečnosti tato značka vypadá takto
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... n_wita.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... napisy.jpg
Na značky-praha nemají chybu - je tam značka název obce v jazyce menšiny už podle nové vyhlášky, zatímco na odkazovaných fotkách (a ještě i v reálu) je podle staré vyhlášky.
Nové dopravní značky zavedené vyhláškou č. 91/2009 Sb.
zdroj.aspx.jpg
zdroj.aspx.jpg (15.86 KiB) Zobrazeno 21893 x
IS 12c
Obec v jazyce národnostní menšiny


Značka se za podmínek stanovených zvláštním právním předpisem umísťuje pod dopravní značkou „Obec“ a informuje o názvu obce v jazyce národnostní menšiny.
Značka v průběhu následujících šesti měsíců nahradí dosavadní značky stejného názvu a významu, provedené bílým písmem na modrém podkladu.
Viz http://www.novapravidla.cz/684_Nove-dop ... 91-2009-Sb
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od martin »

Jaroslav píše:poté co jsem se třikrát při cestě na Olomouc probral v Kroměříži se ještě vrátím k první části diskuse.
Hergot a to ti nepřišlo divný, že to přestalo drncat ;)
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od viky »

martin píše:
Jaroslav píše:poté co jsem se třikrát při cestě na Olomouc probral v Kroměříži se ještě vrátím k první části diskuse.
Hergot a to ti nepřišlo divný, že to přestalo drncat ;)
:lol: :lol: :lol: asi už v té době spal :mrgreen:
Jaroslav
Příspěvky: 359
Registrován: 18.3.2009 10:49:10

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od Jaroslav »

viky píše:
martin píše: Hergot a to ti nepřišlo divný, že to přestalo drncat ;)
:lol: :lol: :lol: asi už v té době spal :mrgreen:
hele, na legrácky to vás oba užije, co? ;)
co kdyby jste ale něco řekli k mému návrhu na červenou tabuli? :o
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od Warcz »

Dvoujazyčné značky vídávám často vím že jsou Smilovice, Střítěž, Těrlicko... Na některých místech jsem si všiml že jsou už posleké názvy pomalované. Stejne nazvy jsou i na železničních zastávkách.

Osobně jsem proti tomu, protože do teď zde lide žili v harmonii a pohodě. mluvi se zde Česky, Slovensky, Polsky, a "po našimu" nikdo s tim neměl nikdy problém. Pak zde ale přijdou takoví pitomci a akorat vidím posprejované nápisy a nevraživost :o(

http://www.ihorizont.cz/c2621-vandalove ... derili.htm
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od jonáš »

Ti pitomci odnikud nepřišli, ty tam prostě máme .. aspoň je na ně nějakej indikátor. Holt národní obrození jde do druhý vlny, jak se zdá.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od pavel.hrdina »

Jaroslav píše:určitě souhlasím s první značkou - křížení dálnic. kde ale vidím trochu problém je její zelená barva. Obecný problém přejíždění z dálnice na dálnici s naším značením je, že oproti normálnímu sjezdu (modrá v zelené) jsou všechny cedule celé zelené - a v tom o čem informují se relativně špatně orientuje... člověk pak má tendenci tyto cedule vnímat tak, že všechno vede rovně (není žádná změna směru).
proto bych navrhoval alespoň navrhovanou ceduli křížení dálnic udělat v jiné než zelené barvě, například červené, tak aby bylo vidět, že přijde něco opravdu důležité.
Tak ta cervena mi prijde celkem jako utopie - tato barva proste na informacni znacky nepatri, toto by urcite neproslo z tisice ruznych duvodu.

Mam za to, ze pokud se ten piktogram prosadi, tak uz sam o sobe bude dostatecnym magnetem - neuvidite ho zas tak casto abyste se vuci nemu stal po ceste imunni. ;-)

Dalnicni uzly se vsak obykle vyznacuji jeste jednou dulezitou charakteristikou: ohlasenim 2000m predem namisto standardniho kilometru, tudiz jednou velkou informacni znackou (po 1000m) navic. Typicky rovnez byva znaceni o cilech provedene na portalech nad vozovkou, a na vsech by se opet opakoval symbol uzlu. To uz si pak clovek nemuze nevsimnout. ;-)
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od martin »

Souhlas s Pavlem. Doplnil bych ještě jednu věc, a sice přijde mi, že se u nás zapomíná vhodným způsobem používat vodorovné značení. Netvrdím, že se musí zmalovat vozovka u každého exitu, ale právě dálniční kříže jsou tím správným místem, kde jej aplikovat.
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od martini »

martin píše:Souhlas s Pavlem. Doplnil bych ještě jednu věc, a sice přijde mi, že se u nás zapomíná vhodným způsobem používat vodorovné značení. Netvrdím, že se musí zmalovat vozovka u každého exitu, ale právě dálniční kříže jsou tím správným místem, kde jej aplikovat.
Naprostý souhlas. Hlavně na MÚK R1xR4 to bude bezpochyby potřebné a možná že by to nebylo od věci i v Opatovicích.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od adamos »

Na http://www.dalniceza20let.cz/ jsou i plánky jednotlivých dálnic ve výstavbě. Křížení dálnic je na nich symbolicky značeno piktogramem dálniční křižovatky. Je to poprvé, kdy je tento symbol použit v ofociálním materiálu ŘSD. Že by se pohnuly ledy?
Přílohy
exit.JPG
exit.JPG (5.25 KiB) Zobrazeno 21332 x
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od pavel.hrdina »

adamos píše:Na http://www.dalniceza20let.cz/ jsou i plánky jednotlivých dálnic ve výstavbě. Křížení dálnic je na nich symbolicky značeno piktogramem dálniční křižovatky. Je to poprvé, kdy je tento symbol použit v ofociálním materiálu ŘSD. Že by se pohnuly ledy?
A kdo myslite ze na to systematicky tlaci od doby co se pripojil k realizacnimu tymu tohoto webu? :D

Zatim mam nasledujici vysledky (o nichz vim):
1) piktogram dalnicniho uzlu na informacni ceduli pred stavbou D1 x R1 smerem od Brna
2) piktogramy dalnicnich uzlu v novejsich letacich RSD o stavbach
3) piktogramy dalnicnich uzlu v mapach k tehle vystave (1989 - 2009)

Jak jsme na tom zatim v boji s legislativou je videt na zacatku tohoto vlakna - tahle bitva jeste rozhodne neni vyhrana. Ale postupnou masazi verejnosti se to snad jednou podari...
adamos
Příspěvky: 1697
Registrován: 15.3.2009 23:32:20
Bydliště: D1, 2,78 km

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od adamos »

Tak odtud vítr vane. Pavle, veliké díky za nesnadný boj s větrnými mlýny a držím vám palce!!!
Vždy aktuální mapy na http://www.openstreetmap.org
Našli jste v mapě chybu? Napište mi o ní.
Jaroslav
Příspěvky: 359
Registrován: 18.3.2009 10:49:10

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od Jaroslav »

pavel.hrdina píše: ...

Dalnicni uzly se vsak obykle vyznacuji jeste jednou dulezitou charakteristikou: ohlasenim 2000m predem namisto standardniho kilometru, tudiz jednou velkou informacni znackou (po 1000m) navic. Typicky rovnez byva znaceni o cilech provedene na portalech nad vozovkou, a na vsech by se opet opakoval symbol uzlu. To uz si pak clovek nemuze nevsimnout. ;-)
jednak díky za odpověď (asi logickou, byť bych to zatím ještě s jinou barvou cedule nevzdával :)) a pak jenom upřesnění (nebo mé nepochopení). Ohlášení 2000 m před sjezdem je přece používáno i pro normální sjezdy, tak v čem je rozdíl? (dnes jsem se na to na D1 soustředil - a první 4 sjezdy od prahy určitě...)
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“