Návrhy na změnu dopravního značení

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět
martini
VIP
Příspěvky: 3638
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od martini »

jannnn píše:A co takto?

Obrázek
Tohle se mi líbí. Zelené pozadí zároveň připomene, že jsem na Rku.

Přidám nicméně názor, že v době, kdy by se o takovéto komplexní změně dalo uvažovat, budou jistě už muset být i zde na MO instalovány inteligentní dopravní systémy a tak by nad jednotlivými šipkami pro jízdu v pruzích mohly svítit proměnné cedule s povolenou rychlostí. Navíc by se tím dal řídit dopravní proud, místo tam na to v té ploše je...

mapman by v rámci času mohl být tak hodný a zkusit mi je tam do toho návrhu té značky namalovat, že ;)
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
mapman
Autor
Příspěvky: 5766
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

Pokud by ty povolené rychlosti měly někde svítit tak jedině na přidaném panelu pod značkou, jako v Nizozemí ;) Viz:
Obrázek

No a ještě k těm okruhům, napadlo mě tu duplicitu v rámci Pražských okruhů vyřešit jednoduše tím, že městský bude bílý symbol a i to ostatní a Pražský bude mít zelený symbol, i to ostatní. Těch okruhů po republice nemáme tolik aby se to nedalo řešit individuálně... Obrázek z Pražského okruhu:
Obrázek
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od hh »

Ježiš to je pěkný! A ten d.uzel! Díky za pěkný dárek:)

Jak mají být řazeny ty cíle na R1? Podle toho k čemu přijedeš nejpozději (HK) nebo podle významu (Brno) nebo podle vzdálenosti cíle (Brno)?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Super!
Ad uzel, už aby byl, je to fakt šikovné.
R48 -> D48 se podařilo!
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od pp21 »

No a jak tak koukám na ten bílej nápis Praha-Stodůlky, tak mě napadá, že bíle by měli v podstatě být i radiály od okruhu do centra a zpět, ne?
Stejně tak v podstatě všechny velkoplošné cedule po městě (mimo I a II třídy, ty ale v Praze nejsou žádné).
mapman
Autor
Příspěvky: 5766
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

hh píše:Díky za pěkný dárek:)
Juj, to víš že rádo se stalo :D
hh píše:Jak mají být řazeny ty cíle na R1?
Cíle stejného významu jsou řazeny odspoda podle toho, na který odbočíš jako první, přičemž se zobrazují vždy dva kvadrantové cíle (tj. Brno a HK). Cíle silniční a místní (+jiné) se zobrazují vždy pod cíly dálničními (viz pravá část značky).
Petr Pokorný píše:bíle by měli v podstatě být i radiály od okruhu do centra a zpět, ne?
V podstatě ano, což hned implikuje to, že kdyby něco takového prošlo, tak mě Praha sežere, protože nikdy nebudou mít na výměnu všech značek, leda by to financovalo MD ze "svého" rozpočtu. A na to nikdo nikdy prachy nedá že ;) Leda bychom počítali, že se značky nechají dožít, ale to taky není ideální... Čili opakuju, kdo si hraje, nezlobí ;)
mapman
Autor
Příspěvky: 5766
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

A ještě mě teda napadla další možnost systematiky značení okruhů:
Šipka v oválu nám umožňuje, abychom s její pomocí zobrazili směr okruhu, tzn. zda objíždíme centrum zprava nebo zleva. Symbol oválu bez šipky implikuje jízdu směrem k okruhu, kde pak můžeme zvolit směr odbočení.
Obrázek
Barevně je odlišený zelený - tj. de facto dálniční okruh kolem Prahy a bílý - tj. vnitroměstský okruh. V případě potřeby lze tak bez dalšího použít pouze symbol oválu v příslušné barvě a dokonce i s přslušným směrem, pokud z daného místa navigujeme každý směr okruhu různými komunikacemi, viz:
Obrázek
martini
VIP
Příspěvky: 3638
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od martini »

mapman píše:Pokud by ty povolené rychlosti měly někde svítit tak jedině na přidaném panelu pod značkou, jako v Nizozemí ;) Viz:
Přišlo mi škoda nevyužít tu ohromnou bílou plochu značky na něco užitečného. Ten panýlek se značkou jen pro rychlost by se tam dle mého dal integrovat a nemusím mít takového kravské zařízení pod tím...
mapman píše: Obrázek z Pražského okruhu:
Obrázek
No nechtěl bych jet na Chrášťany potažmo na Stodůlky už tou první rampou na Plzeň, neboť pak bych se musel otáčet na MÚK Rudná (potažmo na McD) a jet zpět :-). Ale jinak je to ok. viz: http://goo.gl/maps/X97d. Tedy Stodůlky musí být značeny v tomto místě ještě rovně a to pravým pruhem... Chrášťany bych asi neznačil vůbec neboť do doby napojení II/605 do MÚK R1xD5 (ke kterému doufám nikdy nedojde) nejde přeci vůbec sjet... Ale to jen pro úplnost.

Také se trochu začínáme motat sami ve svých vlastních návrzích, zda tedy u cílů značit nebo neznačit v čárkovaném rámečku číslo silnice, na kterou to vede... U té R4 Strakonice je to vysloveně špatně, ne? Tam by přeci buď neměla ta R4 být vůbec (jako v případě Brna a Plzně) nebo by měla být v čárkovaném rámečku, ale potom by u Plzně musela být v čárkovaném rámečku 5 a u Brna 1, což mne by se líbilo nejvíc.

Se symbolem pro okruh jsem maximálně ztotožněn.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
mapman
Autor
Příspěvky: 5766
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

martini píše:No nechtěl bych jet na Chrášťany potažmo na Stodůlky už tou první rampou na Plzeň,
Tahle značka reflektuje stav po dostavbě té křižovatky (akce MÚK Na Radosti) - její součástí je i úplný kolektor až k současným vratným rampám, takže ze mého pohledu jsem jen zobrazoval budoucí finální stav, ke kterému jak já doufám zase dojde, protože to kompletuje neúplnou část této křižovatky v jížní části uzlu (se mi připomeň, vysvětlím osobně proč) :) Nicméně z dnešního pohledu je to připomínka správná. Mimochodem, ta značka na kterou odkazuješ přes StreetView, ta už tam není, dnes je tam jen HK, Brno a Strakonice rovně.
martini píše:značit nebo neznačit v čárkovaném rámečku
Tady jsem se uklik, přiznávám :) Měl tam zůstat čárkovaný.
Obrázek
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od pp21 »

martini píše:...No nechtěl bych jet na Chrášťany potažmo na Stodůlky už tou první rampou na Plzeň, neboť pak bych se musel otáčet...
Je to sice OT ... ale dřív nebo později budeš muset. Pokud proběhne stavba pojmenovaná "připojení ul Na Radosti (tj II/605) na SOKP", bude se jezdit na Stodůlky kolektorem. Ale neviděl jsem aktuální dokumentaci, tak nevím co tam vykouzlej s tou rampou na Plzeň, do poslední chvíle mělá vést takto, nakonec se to ale na poslední chvíli změnilo na to co je tam teď a to moc kolektor vést dál neumožňuje...

Jinak symbol okruhu OK, jen drobné výhrady ... větší přerušení oválu u šipky (splívá to) a možní o 20-50% tlustší čára, jinak mi to taky přijde OK.
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Dopis na MD: Návrh na změnu dopravního značení

Příspěvek od JirkaS »

Pěkné. Jenom bych tu MPZ Německa D v oválu kreslil i s černým rámečkem, protože tak je normovaná a tuhle normu nelze naší vyhláškou změnit.
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od egelebege »

Dnešní výtvory se ti obzvlášť povedly :ok: Jen nějak nemůžu strávit ten čárkovanej rámeček. Vždyť i samotná R4 může být cíl.
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od hh »

Jak se tu ten symbol pro okruh řeší několik let, tak toto řešení vypadá perfektně!
mapman
Autor
Příspěvky: 5766
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

JirkaS píše:tu MPZ Německa D v oválu kreslil i s černým rámečkem, protože tak je normovaná
Normovaná kým a jak? V našem regionu to bývá spíš opačně:
Německo:
Obrázek
Rakousko:
Obrázek
Maďarsko:
Obrázek

Slovensko to praktikuje stejně jako my (vycházíme ze stejných základů) a Polácí to mají s dvojitým rámečkem:
Obrázek

Osobně považuju černý lem v zelených a modrých základních plochách za rušivý element a nadbytečnou informaci, bílá hrana je na zeleném a modrém podkladu dostatečně ostrá a výrazná, není potřeba přidávat i černý lem, to platí i pro všechny symboly a bílé sublochy...

Porovnejte sami výše uvedené s naší značkou, co je jasnější a čitelnější? http://foto.ceskedalnice.cz/nase-foto/p ... 2_201.html
mapman
Autor
Příspěvky: 5766
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

Ještě teda shrnutí všech možných barevných variant značení okruhů (PP: ten symbol můžeme případně vyšperkovat později)
Obrázek
mapman
Autor
Příspěvky: 5766
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

Tak a na Boží hod ještě zopakuju sestavu z před několika stran, upravenou podle toho co jsme si tu za poslední dny upřesnili:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Je to dostatečně srozumitelné?
Max
Příspěvky: 324
Registrován: 11.5.2010 18:21:38
Bydliště: Praha

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od Max »

Ten symbol se sipkou (varianta proti smeru hodinovejch rucicek - preci jenom jezdime vpravo :) ) je dobrej a vysperkovavat ho neni treba. Taky je snadno srozumitelnej a podle nej by to pochopila i opice, coz je podle me i vzhledem k Murphyho zakonum pozitivum :)

A jinak, myslim si ze podle jmena topicu tohle patri sem:
http://www.novinky.cz/domaci/220494-hum ... losti.html
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od jannnn »

Značka okruhu v jednom řádku s jiným místním názvem (viz. Chodov) ve mně na první pohled vzbuzuje dojem, že to je nějaká vlastnost toho cíle. Např. u těch značek pro odbočení bych to zkusil posunout níž, vedle D1.
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od jannnn »

Zkusil jsem drobné úpravy. U té Hostivaře to taky není dle mého ono, ale nenapadlo mě řešení :)
mo-sjm-B1-n2.jpg
mo-sjm-B1-n2.jpg (87.42 KiB) Zobrazeno 7420 x
balance
Příspěvky: 2183
Registrován: 24.9.2009 10:51:36

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od balance »

Mozna mne to v diskuzi nejak uniklo :oops: , ale proc na Chodove vypadlo "Eckove" cislovani :?:
mapman
Autor
Příspěvky: 5766
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

balance píše:proc na Chodove vypadlo "Eckove" cislovani :?:
Protože tam není? E50 vede už po okruhu a E55 a E65 navazují až u Chodova/Záběhlic a není potřeba je značit tady na Spořilově, narozdíl od směru k okruhu...
(Praha je teď značí proto, že bere celý trojúhelník Záběhlice, Spořilov, Chodov jako jednu "křižovatku", to ale není úplně ideální přístup.)
jannnn píše:Zkusil jsem drobné úpravy. U té Hostivaře to taky není dle mého ono, ale nenapadlo mě řešení :)
Do dříku šipky prosím ne :) To už radši bílý i zelený pod sebe. Jako pokus dobré ale je potřeba to zobecnit pro všechny typy značek, tam už je to horší. Nejčistší řešení je ty značky rozšířit a ten symbol dát napravo od zelených subploch. Ale to jsou další €€€ navíc, tak jsem to zkusil takto... Ještě bych mohl dát Budějovice úzkým písmem a vytvořit si tak prostor pro symbol okruhu.
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od egelebege »

mapmane líbí se mi jak to máš ty ale proč u tý jedničky neni Déčko? Na včerejších výtvorech ho máš i eR. A taky myslim že zrovna tady by ten rámeček čárkovanej být nemusel
mapman
Autor
Příspěvky: 5766
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od mapman »

egelebege píše:proč u tý jedničky neni Déčko?
Jo jo, díky za reakci :) Nejradši bych dal hlasovat, ale radši se zeptám přímo, myslíte si že by se měly u D a R uvádět před číslem i prefixy? Jenom u D, jenom u R, u obou? Pro R červený nebo modrý podklad? A proč?

Já bych ponechal současný barevný systém čísel a akorát bych přidal u obou ty prefixy.

Vyjádřete se prosím v hojném počtu :)
hh
Autor
Příspěvky: 2554
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od hh »

V případě, že to změníš tolik výrazně jako jsou ty poslední návrhy, tak ano. Jinak bych to nezaváděl, tím spíš, že nemáme A, ale D.
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Návrhy na změnu dopravního značení

Příspěvek od egelebege »

mapman píše:Já bych ponechal současný barevný systém čísel a akorát bych přidal u obou ty prefixy
tak tak
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“