Právě je 27.4.2021 18:04:33




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2831 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97 ... 114  Další
 Návrhy na změnu dopravního značení 
Autor Zpráva
Autor

Příspěvky: 2488
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Velké značky jsou vidět. Extra mezi všemi pražskými billboardy...


9.1.2019 10:13:42
Profil
Autor

Příspěvky: 5076
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Tady to není přímo vedle zástavby, takže velikost je OK. Podle TP100 je možné jít ve stísněných poměrech ze 175 mm až na 119 mm, což je výška písma na směrácích.

_________________
KlarArt


9.1.2019 10:15:22
Profil
 

Příspěvky: 193
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Není toto trošku zmatečné?
Příloha:
Výstřižek.jpg
Výstřižek.jpg [ 213.79 KiB | Zobrazeno 2918 krát ]

Příloha:
Výstřižek2.jpg
Výstřižek2.jpg [ 248.26 KiB | Zobrazeno 2918 krát ]


9.1.2019 14:01:46
Profil
 

Příspěvky: 3097
Bydliště: Trutnov - 49 km od polské dálnice a 53 km od české, 29 km od rozest. české a 17 km od polské.
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Jojo, Jablonec. :-)
https://www.google.com/maps/@50.727316,15.1570027,3a,75y,134.14h,83.7t/data=!3m6!1e1!3m4!1sa-TK0mjGf7fIYFUQ_SK_mg!2e0!7i13312!8i6656

Hlavně podle mne i naprosto zbytečné. Když na to teď koukám, tak mi je jasné co tím autor myslel, ale přijet k té křižovatce poprvé, tak asi zůstanu stát zmražený :-)
Na horním obrázku je přece i bez značek podle předpisů jasné, že pokud chci odbočit z hlavní, musím dát přednost tramvaji pokud jí křížím dráhu. A to i když mám zelenou. Ale jestli se to vztahuje jen dráhu uprostřed vozovky si teď nejsem sakra jistý :-)
Na dolním obrázku, tam zase autor řešil, jak dát do jednoho místa značku dej přednost tramvajím a stopku platící ke křižovatce s auty. No nevím, i tam by zřejmě stačila jen ta stopka a nějaké upozornění pozor tram.
Zajímalo by mne, co je pod značkou dej přednost na opačné straně křižovatky ?

_________________
82 let výstavby dálnic na českém území 1938-2020


9.1.2019 15:47:52
Profil
 

Příspěvky: 1332
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
V souvislosti s vydáním nového výkresu opakovaných řešení (list R 100) na stránkách ŘSD se ptám, jak to tedy je se zavedením značky "STOP, JSTE V PROTISMĚRU", když v novém výkresu je uvedena pouze zvýrazněná značka B2.

https://www.rsd.cz/wps/wcm/connect/e1f0 ... OD=AJPERES


9.1.2019 17:20:15
Profil ICQ
Autor

Příspěvky: 5076
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Hajlovačka bude v omezeném počtu, R100 se bude dělat prakticky všude a jen někde se doplní ta ruka. Je vůči ní na některých místech na ŘSD i MD odpor, proč zavádět nějakej bláznivej nápad ze zahraničí, aniž by bylo prokázáno že o funguje. A studie, které by potvrzovaly, že to má kýžený efekt, prakticky neexistují...

_________________
KlarArt


9.1.2019 18:38:32
Profil
 

Příspěvky: 310
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
HP píše:
Není toto trošku zmatečné?

Je :) Kromě toho, že je to značení samo o sobě překombinované, tak vidím i dvě věci, které by chtěly řešit systémově. Jednou se samotná značka P 5, což je sice jedna značka, ale na první pohled vypadá jako sestava P 4 s dodatkovou tabulkou. Než si tedy člověk uvědomí, že "...tramvaji", tak už dává přednost. Možná by bylo lepší, kdyby symbol tramvaje byl přímo v trojúhelníku. Ve vyhlášce 294/2015 bylo pár změn, kdy se symboly z dodatkovek přesunuly do samotných značek, aby se ušetřil plech, škoda, že se podobný princip neaplikoval i na P 5.
A druhá věc je ta, že česká legislativa bere tramvaj jen jako něco, co jezdí po kolejích v prostředku ulice. Jakmile nastane nějaký jiný případ jako je jablonecká trať nebo Slovanská třída v Plzni, tak se na to vymýšlí zbytečně komplikované značení. V Německu nebo Polsku (nebo třeba i v Ostravě), kde je daleko běžnější, že tramvajové koleje vedou podél komunikace nebo úplně mimo uliční síť, jsou na to i řidiči víc zvyklí a pak není nutné, aby se to se značkami takhle přehánělo.


9.1.2019 20:06:37
Profil
 

Příspěvky: 248
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
mapman píše:
Hajlovačka bude v omezeném počtu, R100 se bude dělat prakticky všude a jen někde se doplní ta ruka. Je vůči ní na některých místech na ŘSD i MD odpor, proč zavádět nějakej bláznivej nápad ze zahraničí, aniž by bylo prokázáno že o funguje. A studie, které by potvrzovaly, že to má kýžený efekt, prakticky neexistují...

taková studie by se ale velmi těžko prováděla :)


10.1.2019 7:29:36
Profil
 

Příspěvky: 193
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Martin_L píše:
HP píše:
Není toto trošku zmatečné?

Je :) Kromě toho, že je to značení samo o sobě překombinované, tak vidím i dvě věci, které by chtěly řešit systémově. Jednou se samotná značka P 5, což je sice jedna značka, ale na první pohled vypadá jako sestava P 4 s dodatkovou tabulkou. Než si tedy člověk uvědomí, že "...tramvaji", tak už dává přednost. Možná by bylo lepší, kdyby symbol tramvaje byl přímo v trojúhelníku. Ve vyhlášce 294/2015 bylo pár změn, kdy se symboly z dodatkovek přesunuly do samotných značek, aby se ušetřil plech, škoda, že se podobný princip neaplikoval i na P 5.
A druhá věc je ta, že česká legislativa bere tramvaj jen jako něco, co jezdí po kolejích v prostředku ulice. Jakmile nastane nějaký jiný případ jako je jablonecká trať nebo Slovanská třída v Plzni, tak se na to vymýšlí zbytečně komplikované značení. V Německu nebo Polsku (nebo třeba i v Ostravě), kde je daleko běžnější, že tramvajové koleje vedou podél komunikace nebo úplně mimo uliční síť, jsou na to i řidiči víc zvyklí a pak není nutné, aby se to se značkami takhle přehánělo.


Mě to přijde také překombinované. Vidět vedle sebe hlavní silnici a trojúhelník by mohlo leckoho zmást. Jak píše Honey, myslím si, že přednost tramvaje je daná již z pravidel provozu a pokud to chtěl někdo zdůraznit, byla by lepší IP 22 (Pozor! a nějaký vhodný obrázek). P 5 se používá hlavně mimo křižovatku.


10.1.2019 8:16:38
Profil
Autor

Příspěvky: 5076
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
K těm P5kám: Naprosto zbytečné je to hlavně na tom druhém obrázku. Na tom první ještě chápu, že by někdo mohl chtít zdůraznit přednost tramvaje jedoucí ze směru odkud je to foceno, ale i to je dle mého řešeno v zákoně o silničním provozu, § 13:
Citace:
(2) Na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa; tramvajový pás zvýšený nad nebo snížený pod úroveň vozovky nebo od vozovky jinak oddělený například obrubníkem se smí přejíždět jen příčně, a to na místě k tomu přizpůsobeném. Při vjíždění na tramvajový pás nesmí řidič ohrozit ani omezit v jízdě tramvaj.

Ještě definice tramvajového pásu z § 2:
Citace:
aa) tramvajový pás je část pozemní komunikace určená především pro provoz tramvají,


Osobně bych to řešil spíš značkou A25 s příslušnou dodatkovou tabulkou, a to jen v případě nějakého zvláštního uspořádání, na které je potřeba upozornit.
Obrázek
Citace:
A 25 Tramvaj
Značka upozorňuje na místo, kde tramvaj křižuje směr jízdy ostatních vozidel.

_________________
KlarArt


10.1.2019 9:00:54
Profil
 

Příspěvky: 2499
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
mapman píše:
Hajlovačka bude v omezeném počtu, R100 se bude dělat prakticky všude a jen někde se doplní ta ruka. Je vůči ní na některých místech na ŘSD i MD odpor, proč zavádět nějakej bláznivej nápad ze zahraničí, aniž by bylo prokázáno že o funguje. A studie, které by potvrzovaly, že to má kýžený efekt, prakticky neexistují...

No pokud někdo přehlédne značku B2, tak i tu ruku. Ani v zahraničí to nefunguje na 100%.


10.1.2019 9:22:39
Profil
 

Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Sosa píše:
No pokud někdo přehlédne značku B2, tak i tu ruku. Ani v zahraničí to nefunguje na 100%.
Nesouhlasil bych. Je to čistě psychologická záležitost. Značek je furt víc, a speciálně jednosměrky si řidičstvo asociovalo spíš s buzerací. Hajlovačka je tedy upozornění, že tahle jednosměrka je doslova smrtelně důležitá.


10.1.2019 10:33:12
Profil
 

Příspěvky: 310
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
P_V píše:
Hajlovačka je tedy upozornění, že tahle jednosměrka je doslova smrtelně důležitá.

Což je ovšem typický příklad toho, jak se to nemá dělat. Řidič nemá rozlišovat, který zákaz, příkaz nebo omezení jsou důležitější než jiné a podle toho se rozhodovat, kterými se bude nebo nebude řídit. B 2 je prostě zákaz vjezdu a hotovo a kdo přehlédne dvojici zákazů na žlutozeleném čtverci, protože má hlavu zanořenou do facebooku, tak ten přehlédne i tabuli s ručičkou. Souhlasím s tím, aby se značka u nás zavedla, ale určitě bych ji neosazoval plošně, protože to akorát povede k její inflaci. Tabule má opodstatnění v místech, kde se najetí do protisměru stávají nebo pravděpodobněji mohou stávat. Když budou všude, je to jakoby nebyly nikde, zkrátka zase splynou s prostředím.
P_V píše:
speciálně jednosměrky si řidičstvo asociovalo spíš s buzerací.

V čem? Naprostá většina jednosměrek se dělá proto, aby se zvýšil počet parkovacích míst.


10.1.2019 11:17:57
Profil
 

Příspěvky: 3097
Bydliště: Trutnov - 49 km od polské dálnice a 53 km od české, 29 km od rozest. české a 17 km od polské.
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
S tou tramvají si to zbytečně komplikujeme jako s cyklostezkami a vyhrazenými pruhy. V tom jsme opravdu třída :-)

_________________
82 let výstavby dálnic na českém území 1938-2020


10.1.2019 11:52:18
Profil
 

Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Martin_L píše:
Souhlasím s tím, aby se značka u nás zavedla, ale určitě bych ji neosazoval plošně, protože to akorát povede k její inflaci. Tabule má opodstatnění v místech, kde se najetí do protisměru stávají nebo pravděpodobněji mohou stávat. Když budou všude, je to jakoby nebyly nikde, zkrátka zase splynou s prostředím.

Vždyť ano, dávat ji jen na nájezdy do protisměru dálnic a SPMV, zato ale systematicky. Prostě hajlovačka = tady je hustý a rychlý provoz proti tobě a nemáš kam uhnout.


10.1.2019 12:15:10
Profil
 

Příspěvky: 310
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
P_V píše:
dávat ji jen na nájezdy do protisměru dálnic a SPMV, zato ale systematicky

A to si myslím, že je zbytečně moc. Dávat ji jen na takové nájezdy, kde k najetí do protisměru došlo, nebo se kvůli stavebně-technickému uspořádání dá něco takového skutečně předpokládat.
P_V píše:
Prostě hajlovačka = tady je hustý a rychlý provoz proti tobě.

Jenže to má fungovat jinak: B 2 = tam nesmím, a když tam vjedu, hrozí průšvih. Rozlišovat mezi "zákazem vjezdu" a "opravdovým zákazem vjezdu" je cesta, která nemůže dopadnout dobře.


10.1.2019 12:28:42
Profil
 

Příspěvky: 193
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Martin_L píše:
(...) Řidič nemá rozlišovat, který zákaz, příkaz nebo omezení jsou důležitější než jiné a podle toho se rozhodovat, kterými se bude nebo nebude řídit. (...)


To bych tesal do kamene. V reálu má však většina řidičů toto rozhodování, kterými předpisy se řídit budou a kterými ne, za běžnou součást řidičské praxe.


10.1.2019 12:54:29
Profil
 

Příspěvky: 2499
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Ano. A napomáhá tomu, že je velká inflace značek. Ono i to doplnění tomu napomůže, protože si pa někdo může říci, že není tam ruka, tak tam vjedu, je to jen buzerace.


10.1.2019 13:20:03
Profil
 

Příspěvky: 1262
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Velká část jednosměrek ale buzerací skutečně je. Viz třeba oblast mez Grébovkou a Náměstím Míru v Praze...


10.1.2019 13:56:12
Profil
 

Příspěvky: 1663
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Martin_L píše:
Dávat ji jen na takové nájezdy, kde k najetí do protisměru došlo, nebo se kvůli stavebně-technickému uspořádání dá něco takového skutečně předpokládat.
Na nájezdech kde se to dá předpokládat, svou práci udělá, a kde se to předpokládat nedá, tam ji přece podle předpokladu ani nikdo neuvidí, ne? Tak tam může být taky, co kdyby.
Dávat ji jen tam kde k najetí došlo, je volovina. Ta značka tam už měla být před tím. :)
Hlavně ale berte v potaz, že hajlovačka není podstrojování blbcům a nepozorným řidičům, ale ochrana ostatních. Řeči o tom, že červené kolečko, jaké máte v okolí bydliště na každém rohu, stačí, si můžete vytesat na hrob.


10.1.2019 13:57:40
Profil
 

Příspěvky: 3097
Bydliště: Trutnov - 49 km od polské dálnice a 53 km od české, 29 km od rozest. české a 17 km od polské.
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
V tomhle mají dálnice s mýtnicemi navrch, tam se může vjet do protisměru jen na málo místech :-)

_________________
82 let výstavby dálnic na českém území 1938-2020


10.1.2019 14:04:07
Profil
 

Příspěvky: 310
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Kubajsu píše:
Velká část jednosměrek ale buzerací skutečně je. Viz třeba oblast mez Grébovkou a Náměstím Míru v Praze...

Asi si budeme muset vyjasnit, co si kdo představuje pod pojmem buzerace. Jestli to má být střídavé zjednosměrnění tak, aby se tranzitní průjezd oblastí stal časově nekonkurenceschopným, tak to já za buzeraci nepovažuju.
P_V píše:
kde se to předpokládat nedá, tam ji přece podle předpokladu ani nikdo neuvidí, ne? Tak tam může být taky, co kdyby.

To je ale přeci značková inflace už z definice. Značek by se mělo osazovat co nejmenší možné množství a co lze, to řešit stavebně-technicky nebo obecnou úpravou. Značky A 1a a A 1b se přece taky neosazují před každou zatáčku. Kdyby ano (podle logiky "co by, kdyby"), tak ji nemusíme osazovat nikde, protože bude k ničemu. Když budou všichni chodci všude chodit v reflexních vestách, tak budou ty vesty k ničemu. A tak by se dalo pokračovat mnoha dalšími příklady...
P_V píše:
Dávat ji jen tam kde k najetí došlo, je volovina. Ta značka tam už měla být před tím.

A jak se tedy bude řešit situace, kdy někdo projede do protisměru i přes značku s ručičkou? Budou se za ní dávat další, dvakrát tak velké a ještě reflexnější, na kterých bude něco ve smyslu "opravdu, ale opravdu jedeš do protisměru!" A když nezafunguje ani ta?
P_V píše:
hajlovačka není podstrojování blbcům a nepozorným řidičům, ale ochrana ostatních.

Právě proto. Nechci, aby se zákazy vjezdu začaly rozlišovat na ty "obyčejné", "vážné", "opravdu vážné" a "smrtelně vážné", protože to je cesta akorát k tomu, že se začne ignorovat napřed první skupina, pak druhá atd...


10.1.2019 14:19:37
Profil
 

Příspěvky: 37
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
D11, exit 8, přerušovaný rámeček silnice čislo 101


Přílohy:
uvaly d11.jpg
uvaly d11.jpg [ 52.26 KiB | Zobrazeno 2547 krát ]
10.1.2019 15:41:25
Profil
 

Příspěvky: 3097
Bydliště: Trutnov - 49 km od polské dálnice a 53 km od české, 29 km od rozest. české a 17 km od polské.
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Mohla tam být i 611, ale budiž :-) Konečně se nám ty čárkované rámečky rozvíjejí a teď je ještě naučit používat i tu nejzapadlejší správu.

_________________
82 let výstavby dálnic na českém území 1938-2020


11.1.2019 9:01:03
Profil
 

Příspěvky: 254
Příspěvek Re: Návrhy na změnu dopravního značení
ad značka s rukou: co to je za "divné" písmo na těch značkách (resp. na zveřejněných náhledech)? Jako DIN 1451 to nevypadá...


11.1.2019 11:09:46
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2831 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97 ... 114  Další




Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz