| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Návrhy na změnu dopravního značení http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=16&t=729 |
Stránka 15 z 114 |
| Autor: | Martin z Ostravy [ 25.12.2010 23:52:03 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Já jsem za zachování červeného značení dálnic, a přikláním se i k červenému značení erek a doplnění prefixů. |
|
| Autor: | Michel [ 26.12.2010 10:25:07 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Co se týče červeného podkladu, tak podle mě by taky měl být jednoznačně u R i D, ale místo prefixu bych daleko radši viděl rámeček švýcarského/německého typu. Ty prefixy sice nejsou špatné, ale rámeček je rámeček |
|
| Autor: | martini [ 26.12.2010 10:40:24 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
mapman píše: Ještě bych mohl dát Budějovice úzkým písmem a vytvořit si tak prostor pro symbol okruhu. a) součástí těch zelených subploch se jmény cílů. Ovšem poté by tyto cíle tudíž měly bý dosažitelné po okruhu, což v případě Brna zde pravda není, v případě ČB v budoucnu ano, ale stejně to nevyjadřuje to podstatné, dle mého. U těch cílových měst by mělo u každého být příslušné číslo dálnice v čárkovaném rámečku kdekoliv, tudíž: u Brna D1, u HK D11, u ČB 3 (Zatím modrá a značena do Mirošovic). Podstatou těch čárkovaných rámečků totiž je, jak jsem to já při jízdě po Švédsku a Norsku chápal a velmi mi to pomáhalo, že jsem věděl, že do Stockholmu mi prostě vede E4 a už od Malmo jsem si mohl sledovat pouze E4 v čárkovaném rámečku a nic jiného mne nezajímalo, byť třeba cestou vystřídám ještě 4 jiné komunikace. b) samostatný cíl Tranzitní okruh s užitím tohoto symbolu u jména Takhle jak to máš, je ten zelený okruh defacto možno chápat jako speciální cíl, který k sobě však nemá text (což netvrdím že by nutně musel mít, to už z diskuse vyplynulo), ale měl by být samostatně a ne vedle jiného (notabene místního) cíle... A pak jak jsem již řekl, ty cíle mají mít čárkově u sebe dálnici, po které tam dojedu, viz. předchozí bod... Znáš moje malířské schopnosti, do toho se nebudu pouštět, ale asi za tebou někdy stavím u Corelu EDIT: Ad prefixy. Určitě používat u D i R. R zatím do červené nelze tak jednoduše, ale víme s čím to souvisí a tudíž bych doporučoval zatím se v těch návrzích držet modrého podkladu s prefixem... |
|
| Autor: | egelebege [ 26.12.2010 11:21:34 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
martini píše: Podstatou těch čárkovaných rámečků totiž je, jak jsem to já při jízdě po Švédsku a Norsku chápal a velmi mi to pomáhalo, že jsem věděl Podstata toho rámečku je jasná. Aspoň pro nás tady, ale 50% řidičů určitě nebude chápat. Když už by se u nás toto zavádělo, mělo by to být graficky jasnější. To je výzva pro mapmana |
|
| Autor: | martini [ 26.12.2010 11:38:57 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
egelebege píše: Aspoň pro nás tady, ale 50% řidičů určitě nebude chápat. Když už by se u nás toto zavádělo, mělo by to být graficky jasnější. To je výzva pro mapmana |
|
| Autor: | mapman [ 26.12.2010 12:33:07 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
martini píše: U těch cílových měst by mělo u každého být příslušné číslo dálnice v čárkovaném rámečku kdekoliv, tudíž: u Brna D1, u HK D11, u ČB 3 (Zatím modrá a značena do Mirošovic). Podstatou těch čárkovaných rámečků totiž je, jak jsem to já při jízdě po Švédsku a Norsku chápal a velmi mi to pomáhalo, že jsem věděl, že do Stockholmu mi prostě vede E4 a už od Malmo jsem si mohl sledovat pouze E4 v čárkovaném rámečku a nic jiného mne nezajímalo, byť třeba cestou vystřídám ještě 4 jiné komunikace. Tohle je velmi zajímavá poznámka, která ovšem není úplně lehce providitelná. Zejména to "byť třeba cestou vystřídám ještě 4 jiné komunikace." Dám příklad: chci jet z Prahy do Pardubic, Pardubice budu značit už od začátku D11, jaké číslo u nich uvedu? 36? 37? nebo dokonce 35 kvůli sjíždění v Opatovicích? Tam musí být jasně dané pravidlo, které se nezvrtne v nějaký "číselný bordel". V Německu na dálnicích v těch cílech pod čarou uvádějí právě číslo té bezprostředně navazující komunikace, abys věděl kam sjet. Pokud zavedeme značení čárkovaných silnic i vedle těch cílů jako vlastnost, tak se nám značky opět nepříjemně přeplní, už dnes řešíme situaci, kdy se nám kvůli velkému počtu cílů zvětšují značky... Jak bych to řešil já? |
|
| Autor: | mapman [ 26.12.2010 13:15:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Jsem to nějak zapomněl dopsat mapman píše: Jak bych to řešil já? Používat na radiálních komunikacích měst směrem ven (v případě že se jedná o místní komunikaci a nelze ji tudíž očíslovat). Na Městském okruhu v Praze použít až ve chvíli, kdy odbočuju na danou radiálu, která mě k cíli dovede, obdobně platí pro Pražský okruh, VMO v Brně a jiné. Cílů na okruzích je beztak mnoho a není potřeba přehlednost značek komplikovat čísly. Na třípruhu se to tam vleze, na dvoupruhu už jsou na to ty značky bohužel malé. Na dálnicích a rychlostních silnicích nepoužívat běžně na značkách řady IS6 a IS7, ale používat na IS8a a IS8b (dálková návěst) ve formě cíle pod čarou a pouze v případě, že navazující je D nebo R. Používat čarkovaná čísla na silnicích a MK mimo D a R, zejména na značkách řady IS1-IS3 (malé směrovky) jako vlastnost dálkového cíle, běžně na značkách řady IS9, na ostatních v odůvodněných případech, přednostně pokud jde o směr k D nebo R - např. jedu po I/38 Kolín obchvat, přijíždím ke křižovatce s I/12 a potřebuju říct do Prahy za a) rovně po D11 a b) vpravo (pohledově vlevo) po I/12. Co se týče značení okruhu, tak určitě varianta b) tj. značit samostatně. Pokud se značí jen symbol bez textu, je možné jej umístit i "mezi šipky" do prostoru pro číslo silnice... |
|
| Autor: | dd [ 26.12.2010 20:24:52 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
mapman píše: Nejradši bych dal hlasovat, ale radši se zeptám přímo, myslíte si že by se měly u D a R uvádět před číslem i prefixy? Jenom u D, jenom u R, u obou? Pro R červený nebo modrý podklad? A proč? Ad Značka okruhu: pěkně jste to vymysleli |
|
| Autor: | hh [ 27.12.2010 9:57:48 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Mapmane, bylo by prosím ještě možné místo čárkované čtyřky a jedničky umístit zelený symbol dálnice? http://foto.ceskedalnice.cz/bin/vlkp/okruhy-2a.jpg download/file.php?id=2445 Nejsem si stále jistý, jestli už to není "na lid" příliš, navíc asi bys to pak měl dát i k té Plzni a HK, ALE značka má být zároveň jednoduchá. Díky. |
|
| Autor: | JirkaS [ 27.12.2010 16:13:50 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Ohledně čárkovaných čísel. Vždy bych používal číslo nejbližší komunikace, na kterou mám k danému cíli odbočit. Takže České Budějovice, Benešov bych na PO/MO značil s čárkovanou 1 (do dostavby D3). Až na D1 bych v návěsti použil čárkovanou modrou 3. Ohledně použití cílů na PO/MO s čísly/bez. Na směrových tabulích jen čísla křižujících se komunikací - tedy modrá 1 na PO a červená D5 na křižovatce s D5, symbol MO a čárkovaná červená D5 na Barrandovském mostě, případně křížení s Plzeňskou. Na dálkových návěstech pak jméno cíle a za ním čárkovaně i číslo následující komunikace (Plzeň [D5], Brno [D1], HK [D11]). Ohledně značení D, R. Protože se ve všech dopravních informacích používá D1, D5, R10, mělo by D a R být i na značce, i když současné značení dálnic červeným číslem je dostatečně výrazné. D bych nechal v červeném poli, R v modrém s tím, že časem dojde k přeznačení většiny D na R a R pak bude používáno třeba i pro 3pruhy s MUK. Pokud bych si mohl ještě vymýšlet, doplnil bych na značení výjezdu (IS6a) opět i jeho jméno. Lze ho pak použít i jako nejbližší cíl na dálkové návěsti. Místo čárkované 4 nebo 1 bych zelený symbol dálnice neumisťoval. |
|
| Autor: | martin [ 28.12.2010 14:19:26 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
mapman píše: Tak a na Boží hod ještě zopakuju sestavu z před několika stran, upravenou podle toho co jsme si tu za poslední dny upřesnili: ![]() Je to dostatečně srozumitelné? Pánové, dobrá práce, ale už mám z toho skoro hokej, co k čemu patří. Není tam ta značka okruhu už zbytečná? Když z okruhu nesjiždím, nemusí být přece na návěstech uveden název okruhu a u cílů současně, že se po něm k nim dostanu. Co vlastně znamená ten symbol okruhu vedle Hostivaře? Hostivař po okruhu nebo HK po okruhu? Proč vlastně? Nestačí jenom rovně a dělení na dostupnost HK po dálnici? Proč tam je ta D1 jako další cíl? Není Brno již dostačující informace? Nebo proč není vedle Brna? A co ty Budějovice? Co potom D3? Neříkám, že se mi to nelíbí, ale méně je občas více. |
|
| Autor: | hh [ 28.12.2010 14:51:57 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
martin píše: Co vlastně znamená ten symbol okruhu vedle Hostivaře? Hostivař po okruhu nebo HK po okruhu? Proč vlastně? Pokusím se odpovědět, s Honzou jsem to už párkrát ladil: Zde upraveno download/file.php?id=2445 a znamená to, že teď pojedeš po bílém okruhu (MO) na cíle jakou Hostivař či Spořilov, pak na zelený (PO), z kterého pak mimo jiné i na HK. |
|
| Autor: | hh [ 28.12.2010 14:53:10 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
martin píše: Proč tam je ta D1 jako další cíl? Není Brno již dostačující informace? Nebo proč není vedle Brna? A co ty Budějovice? Co potom D3? Vždycky dole máš jednu či více čísel komunikací kam se jede, např. tady jsou tři čísla: http://ttnz.cz/mo/album/v/stavby/silnic ... 0.JPG.html Tak tady je D1. Ale D3 ne, ČB jsou zde rovněž cíl D1ky (až po Mirošovice). |
|
| Autor: | mapman [ 28.12.2010 21:15:32 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Ten zelený symbol je tam dočasně, dokud je Pražský okruh veden v trase Městského, tj do dostavby stavby 511. Vlevo bez 511, vpravo s 511: ![]() ![]() Ten plný nápis Pražský okruh nad značkou se uvádí pouze na definitivní trase okruhu, na ostatních dočasných trasách se používá buď samostatný symbol nebo symbol s textem uvnitř značky. Variantou může být taky to, že se dočasná trasa bude značit značkami vedle silnice podle vzoru viz níže: Ještš mi řekněte která ze dvou variant viz níže je vám bližší? (pravá / levá)
|
|
| Autor: | mapman [ 28.12.2010 21:24:20 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
martin píše: Proč tam je ta D1 jako další cíl? Není Brno již dostačující informace? Nebo proč není vedle Brna? A co ty Budějovice? Co potom D3? D1 je tam jako číslo komunikace navazující přímo na radiálu, Brno teoreticky stačí, ale doplnit číslo je to nejmenší. Budějovice jsou tam proto, že jsou jedním z několika hlavních cílů ven z Prahy, takže je žádoucí je značit při odbočení z MO. |
|
| Autor: | dd [ 28.12.2010 22:19:28 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Jen, aby to nezapadlo, psal jsem minule, že nelze použít samotný piktogram okruhu a rozlišovat Městský a Pražský pouze barvou podkladu. To nebude nikdo chápat, ani většině Pražáků nedojde, co tím autor myslel. Nemluvě o úsecích, které jsou zatím společné. A také tím, že i Městský okruh je SPMV. Většinu řidičů nezajímá ta logika, že městské cedule mají být bílé, dálniční zelené, atd. Hlavní je text nebo obrázek. A když uvidí symbol okruhu, tak pojedou na okruh bez ohledu na barvu. Pokud by mělo stačit barevné rozlišení, pak by to musely být barvy jiné něž běžně na značkách. Aby bylo na první pohled jasné, že ta barva něco odlišuje. mapman píše: Ještš mi řekněte která ze dvou variant viz níže je vám bližší? (pravá / levá) Tím rozhodně nechci shazovat mapmanovu práci. Myslím, že návrhy jsou téměř dokonalé. Jen by to chtělo ještě pár drobností doladit. |
|
| Autor: | mapman [ 28.12.2010 22:36:01 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
dd píše: To nebude nikdo chápat, ani většině Pražáků nedojde, co tím autor myslel. Já si naopak myslím, že už dnes průmerný řidič odlišuje zelenou jako barvu pro dálnice a tranzit jako takový a bílou pro místní cíle a místní dopravu. A pak je tu věc, které se říká osvěta. Pokud by se podařilo prosadit nějakou komplexní změnu, tak bude muset předcházet i následovat pořádná mediální masáž nově zaváděných změn... Nicméně, abych to nezakecal, osobně si taky nejsem uplně jistý samostatným užíváním symbolu bez názvu okruhu - ale na druhou stranu, i dnes se oba názvy spoustě lidí pletou a asi uznáš sám, že barevné rozlišení je spíš krokem k lepší odlišitelnosti než opačně. |
|
| Autor: | viky [ 28.12.2010 22:47:48 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Já si myslím,že by pražský okruh měl být označený D0,jak už to tu kdysi proběhlo,navíc D jasně napovídá,že jde o dálniční,samozřejmě s červeným rámečkem. A městský by měl být označen třeba M0,spolu s bílým podkladem cedulí by byl nezaměnitelný s D0.Akorát mně nenapadá,jaký rámeček by mělo označení M0 mít. |
|
| Autor: | mapman [ 28.12.2010 22:59:57 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Označení D0 se automaticky nevylučuje s označením okruhu. Navíc to neřeší problém označování okruhů tou současnou obsoletní značkou pro okruhy ... |
|
| Autor: | dd [ 28.12.2010 23:19:09 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
mapman: Pokud bude u obrázku i název okruhu, pak souhlasím, že barevné rozlišení pomůže. Ale u samotných piktogramů je můj odhad, že tak 2 ze 3 Pražanů řidičů nikdy nebude znát, jaký je mezi nimi rozdíl. A u ostatních to bude ještě horší, nemluvě o cizincích - pro ně to bude nový symbol. Význam okruhu určitě pochopí, ale že jsou okruhy dva, bílý a zelený, už těžko. Osvěta by byla pěkná, ale buďme realisti. Není osvěta ani na nebezpečné počínání (dodržování rozestupů, bezpečnost chodců, mlhovky, zip). Dokonce mám podezření, že se to neučí ani v autoškole. Ty staší klipy besipu stejně drtivá většina lidí nesledovala a o Nemyslíš zaplatíš radši ani nemluvit.. Proto pochybuji, že bude osvětová kampaň k novému provedení dopravních značek. Představte si, jak masivní by musela být, aby zaujala s tak neakčním tématem, že Městský okruh má na piktogramu bílý podklad a Pražský okruh zelený. Nevešlo by se do piktogramu alespoň PO a MO? Nebo P a M? |
|
| Autor: | JirkaS [ 28.12.2010 23:57:13 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Trochu se díky grafickým možnostem vytratilo to, co tady asi před pár stránkami bylo:. Na těchto zásadách bych trval, jen se k nim přidal symbol. Tedy okruh značit zásadně symbolem + textem, aby v tom opět nebyl stejný bordel jako nyní. Protože ty poslední návrhy jsou vlastně kopií současného stavu, jen stará značka "Okruh" byla nahrazena novým symbolem, který je pro okruh I (MO) bílý a pro okruh II (PO) zelený. Je podle mě potřeba jednoznačně definovat tyto věci: Pokud je symbol novou podobou značky "Okruh", je možné měnit jeho barvu podle komunikace, nebo má zůstat stále stejný, stejně tak text s názvem? Jak rozlišit tabuli navádějící k okruhu (dnes v Praze použita směrová tabule k jinému cíli s textem, důležité je, že neobsahuje značku okruh) od tabule ukazující změnu směru okruhu (což je částečně případ té poslední značky na MOxD1). Do piktogramu určitě nepřidávat PO, MO. To je pochopitelné pro nás, ale ne pro návštěvníka Prahy. Kdo z cizinců ale i mimopražských pochopí, že PO je Pražský okruh? |
|
| Autor: | mapman [ 29.12.2010 1:07:00 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Cvičení na posledních návrzích bylo důležité v tom, že jsme si ukázali nevýhodnost používání samostatného symbolu okruhu a také mě to přivedlo k názoru, že značení výjezdů a uzlů na MO je zbytečně komplikující. Výsledek by teda měl být v tuto chvíli takovýto (modelová situace MO×Strakonická):
|
|
| Autor: | mapman [ 29.12.2010 1:32:03 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Dočasná trasa okruhu by místo na velkých tabulích mohla být značena malými s textem po stranách komunikace (včetně změny směru): ![]() Typicky si tyto značky umím představit na Bělohorské, Patočkově či v Holešovicích... Ale neztratily by se asi ani na MO u Hostivaře... |
|
| Autor: | Marooned17 [ 29.12.2010 4:39:26 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Mapman: Stopro je lepší ta značka s logem okruhu a jeho slovním názvem v jednom neoddděleném poli jako ve vašem posledním příspěvku. Ad čárkovaná R4, D1 atd.: Proč by radiály nemohly být ozmačené jako D1,D3(Vestecká spojka),D4,D5,D6,D8,D10,R12 již od MO? Bylo by to nejpřehlednější. A pokud by byl PO D0, MO by taky mohl být D99 třeba. Řidičům může být úplně jedno, kdo ty komunikace staví a vlastní. Odpadla by tak nutnost mít ty dálnice v čárkovaném rámečku, i když jedna do druhé plynule přechází. Chápu argument, že by se řidiči neměli cítit ve městě jako na dálnici, ale to se dá řešit max. dovolenou rychlostí. Ono dnes ty komunikace částečně označené R jsou a že by tam řidiči jezdili jako blázni jsem si nevšiml, mít tvrdě všude úseková měření a je to. Vyvořila by se speciální kategorie MD, která by umožňovala označit jako dálnici vše, co má výhradně MÚK a 4 a více pruhů, klidně bez odstavného, aby měla úřednická dušička pokoj. Mmch., Praha by vypadala hodně hustě v mapách s tak hustou sítí dálnic |
|
| Autor: | JirkaS [ 29.12.2010 8:22:00 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Návrhy na změnu dopravního značení |
Marooned17 píše: Ad čárkovaná R4, D1 atd.: Proč by radiály nemohly být ozmačené jako D1,D3(Vestecká spojka),D4,D5,D6,D8,D10,R12 již od MO? Bylo by to nejpřehlednější. A pokud by byl PO D0, MO by taky mohl být D99 třeba. ... |
|
| Stránka 15 z 114 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|