Tunely všeobecně

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
Odpovědět

Váš tip kolik stojí roční provoz a údržba tunelů na D/R (Panenská, Libouchec, Valík, Klimkovice)?

Méně než 100 mil. Kč/rok
8
8%
100 - 300 mil. Kč/rok
36
38%
300 - 500 mil. Kč/rok
37
39%
Více než 500 mil. Kč/rok
14
15%
 
Celkem hlasů: 95

Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Tak Lysůvky nejsou žádný tunel, tam by to mělo být bez omezení bez debat, v Klimkovicích aspoň 100, ideálně i více.
Ale je dobře, že se tato debata otvírá, neboť na D35 taky bude pár tunelů a 80 by tam byl neskutečný opruz a s MÚR i buzerace.
Možná by se mohly tunely na D35 co do značení a parametru na tu 100 nebo 130 nachystat :P
R48 -> D48 se podařilo!
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od mapman »

Nejen D3, týká se to hlavně středočeské D3, kde je těch tunelů asi 7...
Likas
Příspěvky: 808
Registrován: 21.9.2011 10:08:48

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od Likas »

Jako stavitel tunelů, Lysůvky za žádný tunel nepovažuji (stejně jako Pisárky) a snížení rychlosti v něm ostentativně ignoruji...
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od dvs »

Doplnim odkaz na clanek na rozhlase
http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaci/_zp ... h--1675262
Je tam i zminka o postoji hasicu a dopravni policie.
Co se musi zmenit legislativne? Norma, smernice nebo jenom jednotliva mistni znaceni?
Technicky asi urcite to akomodacni osvetleni a mozna promenne znaceni, protoze neumi 130. Pak asi sw pro liniovku. Bude toho dost.
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od AF-1 »

„Jakékoli zvýšení rychlostních limitů považujeme za rizikové"

Budme radi, ze nikdo jeste neprisel s protinavrhem.
Honey72
Příspěvky: 5269
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od Honey72 »

Akorát se bojím, že budeme jezdit rychleji v tunelech dokud se tam něco kvůli rychlosti nestane a pak se to vrátí zpátky. 80 je sice opruz, ale my prostě tunely jezdit neumíme, protože na ně nejsme zvyklí. Italové omezení v tunelech nemají, protože jich tam mají stovky a stejně by žádný správný Ital rychlost nedodržoval :) Včera jsem byl ve vychovaném Německu a žádný z tunelů neměl víc než 80. Pravdou je, že v denním provozu mi ta 80 ani nepřijde pomalá, ale v noci, když jsem tam jel úplně sám mi na několikakilometrovém tunelu připadala 80 unavující.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
kot
Příspěvky: 10504
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od kot »

Tak ona ti připadá "unavující" hlavně z toho důvodu, že domů to máš z Německa světa lán a noha z plynu se dává hůř, když víš, že tě čeká 500 km plus...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od Lenny »

Ja bych v prvé řadě mluvil za sebe.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
kot
Příspěvky: 10504
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od kot »

Njn Lenny, já to mám právě tak jak jsem to psal... Když to mám domů výrazně dál, tak tlačím víc na pilu, než když to je jen třeba 200 km. ;)
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od dvs »

Honey72 píše: Včera jsem byl ve vychovaném Německu a žádný z tunelů neměl víc než 80. Pravdou je, že v denním provozu mi ta 80 ani nepřijde pomalá, ale v noci, když jsem tam jel úplně sám mi na několikakilometrovém tunelu připadala 80 unavující.
Nepisete, kde jste byl, ale v Nemecku se pristup lisi podle spolkovych zemi. Rychlost 100km/h maji v Baden-Württemberg a v Bavorsku zacali take zrychlovat.
Lynx
Příspěvky: 3697
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Honey72 píše:80 je sice opruz, ale my prostě tunely jezdit neumíme, protože na ně nejsme zvyklí.
V čem podle vás spočívá to "neumění" jezdit tunelem ? To nemyslím niják ironicky, ale opravdu nevím co se na tom dá neumět ? Podle mě to tedy žádné zvláštní umění nevyžaduje. V současných dvotubusových tunelech, kde nehrozí protijedoucí vozidla a kde je spousta prostoru je jízda tunelem zhruba stejně (ne)bezpečná jako mimo tunel a nejsou potřeba nějáké speciální schopnosti. Samozřejmě, je to v tunelu horší v případě nehody z hlediska úniku i zásahu záchranky, hasičů .... ale na druhou stranu v tunelu zase neprší, nesněží, nefouká a není tam námraza. Takže se tam jede spíš lépe než jinde.
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od AF-1 »

To je jen takova "urban legend" omilana v mainstreamovych mediich - aby tomu lide uverili.
Jakmile nasinec prekroci hranice, nedela mu najednou problem vyssi rychlost na dalnicich, silnicich a v tunelech, pripadna povolena hranice alkoholu, ridicum nakladaku rychleji je mijejici vozidla atd.

A chtel bych videt nehodu v tunelu (mineno obrazne), jejiz objektivni pricinou by byla MPR zvysena na 100(130) km/h.
evilcleaner
Příspěvky: 1073
Registrován: 7.1.2013 17:57:52
Bydliště: ostrava

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od evilcleaner »

njn ovečky se musí holit. k čemu by nám pak byly zástupy (dopravních) "expertů", kdyby se ovčané mohli chovat dle vlastního úsudku? :lol:
Svoboda neznamená nutit ostatní do něčeho, co považujete za správné.
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od MPMP »

No, já teda nevím, ale co bylo včera a dnes vidět na silnicích při námraze a docela husté mlze, to o nějakém "úsudku řidičů" moc nesvědčí. Obě cesty jsem se vysloveně bál, kdo mě kdy "sestřelí". I já jsem jel na povětrnostní situaci docela rychle, ale zpomalit jsem se bál, byl bych už "totální překážka" provozu, takhle jsem vadil jen asi 30% procentům nadlidí, pro které zřejmě fyzikální zákony neplatí.
vaclav
Příspěvky: 1831
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od vaclav »

to je porad dokola, to nema cenu resit tady na webu.
evilcleaner pise, ze je z ostravy a je mu hadam tak 25let. pokud by v cr existoval dumyslny system pojisteni jako v anglii, tak by byl s tou kombinaci veku a mista bydliste temer nepojistitelny.
AF-1
Příspěvky: 560
Registrován: 16.3.2009 13:54:56

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od AF-1 »

Takove veci je tezko soudit i primemu ucastnikovi. Vzdy se cas od casu nekdo (jednotlivec) jedouci na/nad limitem najde. Kvota 30% ridicu tomuto ovsem moc nenasvedcuje.
Z me zkusenosti vyuziva 95% ridicu limity vozu a pneumatik na nejakych 10%. Pokud je obcas mine nekdo vyuzivajici v danou chvili limit na rekneme 20%, muze se dotycnemu jevit jako clovek jedouci za hranici maximalni rozumne rychlosti.
Rada je jednoducha: Jed a nech jet. (mineno vseobecne, proto bez vykani)
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od MPMP »

AF-1 píše:Jed a nech jet.
Kdyby to tak bylo, jsem spokojen, ale ti, co spěchají, obvykle jedou bez jakéhokoli odstupu a to mně tedy rozhodně nepřijde jako "nech jet".
Mario
Příspěvky: 877
Registrován: 23.3.2009 16:36:20
Bydliště: Kly

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od Mario »

evilcleaner píše:njn ovečky se musí holit. k čemu by nám pak byly zástupy (dopravních) "expertů", kdyby se ovčané mohli chovat dle vlastního úsudku? :lol:
Jsem rok v Kosovu, kde sice mají z většiny Evropské právo, ale nikdo to neřeší a na silnici se chovají všichni "dle vlastního úsudku". A věřte, že místní psi vědí lépe, že je lepší autu uhnout než místní... Nikdo z nás si nepřeje, abychom i v ČR jezdili "dle vlastního úsudku".

Ale abych nebyl úplně mimo. Nechat 80 v tunelu, nebo dokonce 60 při obousměrném provozu je zhovadilost. Pokud můžeme jet na D1 80 a přitom mít vpravo o 15 cm kola kamionu a vlevo 20 cm betonová svodidla, tak v dálničním tunelu klidně může být 100 Km/h a bude to naprosto bezpečné. Pokud v něm někdo pojede 130, tak je asi úplně jedno, jaké omezení bylo před vjezdem do tunelu.
Country
Příspěvky: 506
Registrován: 14.3.2009 21:29:32
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od Country »

Mario píše: Pokud můžeme jet na D1 80 a přitom mít vpravo o 15 cm kola kamionu a vlevo 20 cm betonová svodidla, tak v dálničním tunelu klidně může být 100 Km/h a bude to naprosto bezpečné.
Velmi výstižné :ok:
Lynx
Příspěvky: 3697
Registrován: 24.11.2016 8:02:29

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od Lynx »

Taky souhlasím. Těch 100 km/hod je ještě velmi konzervativní vzhledem k tomu jak se změnily tunely oproti minuosti - tj. jsou zásadně dvojtubusové a velmi prostorné.
Mike
Příspěvky: 4988
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od Mike »

ovšem případná reakce odpovědných bude taková, že v tunelu zůstane 80kmh a na D1 dají 40...
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od dvs »

Že by se ledy pohnuly ...
V tunelu Valík na dálnici D5 u Plzně budou řidiči jezdit až stokilometrovou rychlostí. Podle informací Radiožurnálu tam silničáři zvýší maximální povolenou rychlost možná už od listopadu. Musí kvůli tomu upravit osvětlení v tunelu a změnit dopravní značení. Jednat o tom chtějí jak s dopravními policisty, tak s hasiči.
...
Přípravu projektové dokumentace má na starosti společnost Metroprojekt. Úpravy tunelu přijdou asi na 150 milionů korun. Řidiči by tunelem mohli projet stovkou už v listopadu.
...
„Chceme přivést všechny ostatní dálniční tunely, které jsou v České republice velmi moderní, k vyšším rychlostem,“ popsal Rýdl.
zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/re ... 1512028698
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od MPMP »

Je to takhle jen u nás, nebo v celé Evropě? Teď mám na mysli to, že úpravy pro MPR z 80 km/h na 100 km/h v krátkém tunelu vyjdou na 150 mio. A zmíněna je úprava osvětlení a DZ. To budou to osvětlení komplet vyměňovat, nebo je v tom ještě něco jiného?
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Vozovka ve Valíku má špatné protiskluzové vlastnosti, takže v tom bude i rekonstrukce vozovky respektive její úprava. Úsekové měření zůstane samozřejmě zachováno.
https://smlouvy.gov.cz/smlouva/4006976

Jsem rád za tu stovku, ale zrovna ve Valíku bych si to představoval bez omezení, protože to je spíše jen pseudo tunel.
R48 -> D48 se podařilo!
kot
Příspěvky: 10504
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Tunely všeobecně

Příspěvek od kot »

Ale to by jsi zrušil dobré místo (rýžoviště) k výběru peněz....
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“