Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příprava, výstavba, provoz, dálniční poplatky, známky, elektronické mýto, PPP, legislativa, tunely, mosty
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od jonáš »

A co třeba sundat včas nohu z plynu, ve 160 už slušně brzdí i aerodynamika .. třeba to bude podobnej problém jak u těch molodců, co je tu furt někdo zkouší zavraždit, sekce "jak jezdíme".
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od dd »

U nás bych byl pro přidávání nového pruhu zleva a ubírání zprava. Právě proto, že většina řidičů jezdí vlevo nebo uprostřed. Automaticky je to posune o pruh doprava.
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od dvs »

Kousek dále na západ končí čára mezi levým a prostředním a srovnejte se ...
L'Autoroute de l'Est A4 - okolí Verdun
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Podle mě by prostě žádný pruh na dálnici neměl končit "zdí", vždy by tam měl být nějáký prostor pro výjezd (dojezd a zastavení), když třeba uděláte řidičskou chybu. Tyhle knížecí rady co měl kdo správně udělat a kdy začít brzdit apod. nejsou na místě. Dálnice má být konstruovaná co nejbezpečněji aby pokud možno i nějáké to řidičské zaváhání nedopadlo tragicky.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od jonáš »

A jakej je v tom rozdíl, když mi končí pruh (a mam to předem značeno cedulema) nebo když mi z pravýho vyjede doleva kamion devadesátkou a žádný varování kilometr předem nedostanu? Musim prostě jet tak, abych se srovnal s obojim. 8-)
Mimochodem, kdyby někdo měl odkaz na argumety vynálezců "pruhů zleva", tak ho sem dejte, nemůžu nic relevantního vygůglit.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od dd »

dvs píše:Kousek dále na západ končí čára mezi levým a prostředním a srovnejte se ...
L'Autoroute de l'Est A4 - okolí Verdun
Ne tak docela: je tam značka i šipka na silnici, ale je tam i víc prostoru na zařazení.
MPMP
Příspěvky: 3301
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od MPMP »

Dr.Fe1 píše:Podle mě by prostě žádný pruh na dálnici neměl končit "zdí", vždy by tam měl být nějáký prostor pro výjezd (dojezd a zastavení), když třeba uděláte řidičskou chybu. Tyhle knížecí rady co měl kdo správně udělat a kdy začít brzdit apod. nejsou na místě. Dálnice má být konstruovaná co nejbezpečněji aby pokud možno i nějáké to řidičské zaváhání nedopadlo tragicky.
Ale ta dálnice je stavěna tak, aby byla bezpečná v rychlosti, která je pro ni navržena (u nás max. 130 km/h), při vyšších rychlostech holt musíte jet "s očima na šťopkách", to se nedá nic dělat. ;)
Mike
Příspěvky: 4986
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od Mike »

největší problém těchto pruhů - až již vlevo nebo vpravo - vidím v tom, že nejsou dostatečně dlouhé za horizontem.
tedy že ten kamion vjíží do průběžného v nejnižší rychlosti - to je nectnost především D1
a stejně tak u toho kdo jede v rychlém a není průběžný - tak se mu ram najednou objeví pomaleji jedoucí auto
ale opět je to o tom, na co zde již dlouho upozorňuji, totiž kdyby se jezdilo vpravo, tak spousta těchto problémů vůbec nevznikne.
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od viky »

Mike píše:největší problém těchto pruhů - až již vlevo nebo vpravo - vidím v tom, že nejsou dostatečně dlouhé za horizontem.
tedy že ten kamion vjíží do průběžného v nejnižší rychlosti - to je nectnost především D1
a stejně tak u toho kdo jede v rychlém a není průběžný - tak se mu ram najednou objeví pomaleji jedoucí auto
ale opět je to o tom, na co zde již dlouho upozorňuji, totiž kdyby se jezdilo vpravo, tak spousta těchto problémů vůbec nevznikne.
Právě kvůli pruhům pro pomalá vozidla jsou řidiči OA zvyklí po třípruhu jezdit uprostřed.Na R48 to ve stoupání nikoho nenapadne.
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od martini »

Je pravda, že varianta Plzeň - Rozvadov není ideální, protože těleso komunikace Vás "nevede" a při jízdě v pravém je ono vytlačení pravého pruhu ke krajnici zajištěno jen vodorovným značením, které je ještě na CB špatně viditelné, to vše už bylo napsáno.

Problém však je, že při variantě D1 (klasický stoupací pruh) je skutečně problém pro bezpečnost mnohem horší, kdy se musí řadit velmi pomalu jedoucí kamión a ostatní řidiče v pravém (do té doby prsotředním" to nutí buď zpomalit nebo se tlačit do levého, což vytváří daleko nebezpečnější situace.

Je pravda, že záměr takto to přeznačit na D1 tu byl a doufám že se udrží při životě. Pravdou však je, že se nepodaří to změnit stavebně a bude to proto stejné jako na té D5 za Plzní. Otázkou tedy je, jak toto vyznačení udělat bezpečnější? Viděl bych to na doplnění svislé bílé značky s černými pruhy, kde by situace s "uhýbem" pravých pruhů byla vyznačena jako doplnění VDZ a až následně by vznikl levý pruh. Ten by měl být ukončen o něco dříve vodorovným šrafováním na vozovce jako určitý "escape prostor" pro ty kdo by případně nestihli z jakéhokoliv důvodu se však zařadit z třetího pruhu zpět. Na konci opět vyznačit svislou značkou, že pravý pruh se vrací od krajnice na střed a vzniká normálně odstavný.
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
bizonek
Příspěvky: 53
Registrován: 5.8.2010 6:47:25

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od bizonek »

Myslím si, že nejlepší varianta je zřizovat a ukončovat stoupací pruhy zleva. Každá varianta má své výhody a nevýhody, ale tahle mi přijde jako nejoptimálnější.
Max
Příspěvky: 324
Registrován: 11.5.2010 18:21:38
Bydliště: Praha

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od Max »

A nevychazej mimochodem ty predjizdeci pruhy zleva levnejs nez stoupaci zprava vzhledem k tomu, ze u tech druhejch se musel delat i usek po konci stoupani, aby mohly pomaly vozidla zrychlit (i kdyz tam zas nebyl odstavnej pruh) ?
Jan Petzold
Příspěvky: 168
Registrován: 18.12.2009 14:15:01

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od Jan Petzold »

Myslím, že by stačilo u těch stávajícíh starých stoupacích pruhů odstranit tu plnou čáru, která brání vyjetí ven. Pak by ho bez problémů mohly využít i osobáky, které jinak dojedou v polovině kopce kamion a legálně ho nemohou předjet.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od jonáš »

Spíš když se dojedou dva kamiony, to je vidět častějc .. osobáky tam snad vůbec nezajížděj.
Zajímavá situace je když pomalej pruh přechází v odbočovací a bezprostředně za jeho koncem je nájezdovej .. někdy je tam dost frmol. Na D1 MUK Šternov směr Praha je tenhle manévr přimo na vršku kopce a Psáře směr Brno naštěstí končí už v rovině.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od Standa »

jonáš píše:...Zajímavá situace je když pomalej pruh přechází v odbočovací a bezprostředně za jeho koncem je nájezdovej .. někdy je tam dost frmol...
Na D5 MÚK 14 (tuším Beroun-východ) je to taky zajímavé, taky na kopci: http://www.mapy.cz/#mm=F@x=132352912@y=135558232@z=17
Web
Příspěvky: 410
Registrován: 2.6.2009 11:43:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stoupací pruh pro kamióny ukončený jako průběžný

Příspěvek od Web »

Zkrátka ten rychle jedoucí osobák je schopen poněkud jiných manévrů než pomalu jedoucí kamion. Pokud vidím (a je to označeno všude dostatečně), že mi levý pruh končí a vpravo je "štrůdl", tak holt přizpůsobím rychlost (stejnětak pokud vidím, že mě chce někdo vlevo ještě předjet, tak uberu). Ten kamion při stoupání do kopce přizpůsobí rychlost dost těžko.

Ještě by to chtělo před i za tyhle úseky dát příkaz držet se vpravo a budu spokojenej.
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Michel píše:A nešlo by to nakreslit jako na R35 ve stoupání od Lipníka směrem k Velkému Újezdu?
http://mapy.cz/#x=17.551130&y=49.548611 ... 28-29-27-h
Já doufám že nešlo. Proč byste chtěl, aby stoupací pruh začínal vlevo ? Vždyť je to hrozně nebezpečné, když se mají nejrychleji jedoucí vozy na konci pruhu řadit do prostředního pruhu bez možnosti výjezdu na krajnici v případě hrozící kolize s vozidlem jedoucím v pruhu středním. U stoupacích pruhů vedených napravo existuje možnost pokračovat v případě kolizního nebezpečí rovně na krajnici. Zatímco u levého stoupacího pruhu, může dojít k situaci blokování vozidla jedoucího nejrychlejším pruhem nějákým magorem jedoucí středním pruhem. No a stoupací pruh pak končí "ve zdi" resp. řidič si může vybrat - buď svodidla nebo srážka s tím magorem a to všechno v rychlostech vysoko nad 100 km/hod. Vůbec tomu nerozumím, proč se tohle realizuje ? Jak tady čtu diskuzi, tak se nyní "nově" dělají stoupací pruhy právě vlevo, může mi někdo prosím vysvětlit proč ? Z výše uvedených důvodů to považuji za jednoznačné zvýšení nebezpečnosti provozu.
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Bobek »

Zřejmě se předpokládá, že předjíždějící dodržuje literu, a tedy má prostředky k předjetí a prostor na zařazení.
Království a půl princezny za 511.
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od viky »

Dr.Fe1 píše:
Michel píše:A nešlo by to nakreslit jako na R35 ve stoupání od Lipníka směrem k Velkému Újezdu?
http://mapy.cz/#x=17.551130&y=49.548611 ... 28-29-27-h
Zatímco u levého stoupacího pruhu, může dojít k situaci blokování vozidla jedoucího nejrychlejším pruhem nějákým magorem jedoucí středním pruhem. No a stoupací pruh pak končí "ve zdi" resp. řidič si může vybrat - buď svodidla nebo srážka s tím magorem a to všechno v rychlostech vysoko nad 100 km/hod. Vůbec tomu nerozumím, proč se tohle realizuje ? Jak tady čtu diskuzi, tak se nyní "nově" dělají stoupací pruhy právě vlevo, může mi někdo prosím vysvětlit proč ? Z výše uvedených důvodů to považuji za jednoznačné zvýšení nebezpečnosti provozu.
Magor je u mně ten v levém pruhu,který nedokáže odhadnout,kdy ještě předjíždět a kdy už ne,aby se BEZPEČNĚ zařadil do prostředního pruhu přesto,že je dostatečně dlouho dopředu dopravní značkou informován o jeho ukončení.
Naopak dokud bude přídavný pruh vpravo,tak nebude dostatečně využíván ,protože je z něho problematické zařazování při hustém provozu na jeho konci.Zejména kamiony zpomalením ,až skoro zastavením pak celkově zpomalují provoz.Krajnici do toho nepleťte,ta neslouží k tomu,aby v něm pokračovalo pomaleji jedoucí vozidlo v jízdě,pokud se nemůže zařadit.Navíc odstavný pruh je užší a pokud v něm řidič kamionu pojede,tak stejně bude dost zasahovat do pravého pruhu.To je podle vás bezpečné? :crazy: :kladivo:
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Bobek, viky: Já mluvím o kolizních situacích, kdy je samozřejmě lepší, když může člověk v případě nebezpečí vyjet na krajnici než "do zdi". To snad uznáte i vy. Nemyslím si pochopitelně, že by měl někdo vyjíždět na krajnici jen tak pro nic za nic.

Co se týče předjíždění, tak označovat každého kdo není schopen bezpečně dokončit manévr za magora, to je opravdu silná káva a velká netolerance. On je totiž trochu problém v tom, že člověk není na té silnici sám, a ne všichni kolegové řidiči to mají v hlavě v pořádku. Takže se i ten nejslušnější a nejbezpečněji jedoucí řidič občas dostane do kolizí hrozící situace NIKOLIV VLASTNÍ VINOU. Já jsem například zažil situaci, že jsem předjížděl vozidlo levým pruhem a vozidlo jedoucí v pravém začalo úmyslně zrychlovat a bránilo mi tím dokončit manévr. To se dá dopředu těžko předpokládat. Stalo se to, aniž bych mu k takovému chování dal jakýkoliv důvod, prostě jsem si jen dovolil tu "drzost", že jsem ho chtěl předjet. To se pak snažíte zrychlit o to víc, abyste ho předjel a bezpoečně se zařadit a on zase zrychlí, tak to zkusíte znova a on zas. Pak se těžko rozhodujete jestli máte ještě přidávat a hrát s ním tu hru nebo rezignovat a zpomalit a zařadit se za něj, čímž zas můžete tímhle neobvyklým manévrem ohrozit ty co jedou za vámi. No a teď si vezměte, že nastane taková situace v místě kdy se blíží konec pruhu ..... proto mi připadá tohle řešení s levým stoupacím pruhem jako velice nebezpečné.
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od viky »

A jak mám označit toho,který v levém pruhu ví,že tento bude za 300 m končit,dopustí to,že se na silu bude před někoho cpát do prostředního?To jako za to může ten "magor " v prostředním,jak jste psal Vy?To je tolerantní?!S těma magorama jste začal vy,tak nechte na hlavě!Prostě se v tom levém musím chovat,jako při normálním předjíždění.Vím přesně,kolik metrů ještě před sebou mám a pokud vyhodnotím,že už mně to nemusí vyjít a mohl bych vytvořit kolizní situaci,tak se podle toho zařídím.Na tom nic není.
Pokud někdo začne při předjíždění zrychlovat,tak určitě normální není,ale není to důvod pro vás to hnát do krajnosti.
Jinak levý předjížděcí pruh rozhodně znamená to,že kamiony v pravém pojedou PLYNULE a o tom to je.
Asi jste nikdy nic takového neřídil.
Naposledy upravil(a) viky dne 16.10.2011 19:55:04, celkem upraveno 1 x.
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Můj názor je ten, že na dálnici by žádný pruh neměl končit "zdí" a nedá se to ospravedlnit tím, že se kamionům jede pohodlněji, ani tím, že všichni řidiči mají povinnost být dokonalí a všechno vždy dobře odhadnout, ani ničím jiným. Je to prostě velmi nebezpečné
Mike
Příspěvky: 4986
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Mike »

ono by bohatě stačilo, kdyby "pomalý" pruh končil tak daleko, kde je i kamion schopen nabrat nějakou rychlost a ne na horizontu kde je nejpomalejší.
jenže to by jistě stálo tak o milion víc
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od Lenny »

Taky je to o tom, že pravý pruh je daleko více využíván osobními auty než při klasickém stoupacím pruhu. A nehledě na nepoměr nebezpečných situaci při svedení levého do prostředního versus pravý do prostředního. Huř je na tom varianta pravý do prostředního.

Důležité je, že tam nebude plná čára jak dnes, ale přerušovaná, což mě potěšilo. :)
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: 0805 Lovosice – Řehlovice

Příspěvek od viky »

Existence pomalého pruhu pro kamiony způsobila největší nešvar českých řidičů a sice to,že nevyužívají pravý pruh na třípruhu,protože ho mylně považují právě pro pruh pro kamiony.Jedině změna koncepce na levý přidaný má šanci toto lidem z hlavy vymýtit.
Navíc si všimněte,kolikrát právě kamion pravého pruhu nevyužije,protože by při konci musel zpomalit. Pokud bude navíc pruh vlevo,tak už nemá důvod z pravého pruhu vyjíždět.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecné“