Městský okruh České Budějovice

Odpovědět
Sudr
Příspěvky: 686
Registrován: 22.5.2013 11:01:28

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od Sudr »

Tak na stránkách měst ČB jsem narazil na informaci o delší dobu chystané úpravě křižovatky Mánesova - B. Němcové - ve smyslu přidání pruhu pro pravé odbočení z mánesovky do b. němcové. Na projekt probíhá majetkoprávní příprava. Překvapuje mě, že takový veskrze pozitivní (i když nijak rozsáhlý) projekt město mediální tají (tedy alespoň ke mně se nic nedoneslo....:-) )

http://www.c-budejovice.cz/smlouva.ashx ... doc=175531
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=cz
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=cz

Odbočovací pruh asi nebude nijak dlouhej, ale lepší něco nežli nic..... http://prntscr.com/8o8pmw Zajímalo by mě taky, jak to pořeší s tím přechodem pro chodce co tam je - přes tři pruhy asi nepřevedou....

(6.10.15 6:36 opravena hrubka mě/mně)
Michal R
Příspěvky: 1476
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od Michal R »

No jak to nakonec vyřeší nijak netuším, nicméně já bych ten přechod zrušil bez náhrady. Vždyť jsou směrem k nádraží na sto metrech další dva přechody.
Jakkoliv stavební úpravu vítám, jsem si jistý tím, že vybublá problém s nadměrnou dopravou ulicí B. Němcové. Protože díky snazšímu odbočení vpravo, se stane hodně využívanou zkratkou na Lidickou třídu, jistě víc než dnes.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od MickeyMouse »

Tak třeba na ten přechod nad podchodem u nádraží v ČB nakonec nedojde: (http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy ... 51022.html)
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
Sudr
Příspěvky: 686
Registrován: 22.5.2013 11:01:28

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od Sudr »

S okruhem to souvisi: http://www.c-budejovice.cz/cz/zivotni-p ... ezdna.aspx

Tomu se rika pruzkum bojem :-D
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od MickeyMouse »

No, to je vynikající opatření! Pod sochou Jirsíka za Černou věží teď pořád stojí MPČB nebo dokonce PČR (sic!) dávají pokuty za ten zákaz vjezdu. Opatření vytlačuje auta do Kněžské, kde před budovou magistrátu, kde je registr vozidel, parkují bazarníci různý další existence, kde se dá. Po chodníku projít nejde, autem kolem projet nejde, a do toho zvýšený provoz. Ale těm bazarníkům a spol. nikdo pokutu za to, jak tam zaclání nedá! :zvraci:
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
Sudr
Příspěvky: 686
Registrován: 22.5.2013 11:01:28

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od Sudr »

MickeyMouse: JJ. strážnící tam byli podle mě prakticky denně. PČR jsem tam ale neviděl... Ono koneckonců i z toho vyplývá, ta vysoká efektivita opatření (ve vztahu k provozu na náměstí). Nicméně ke cti městské policie musím říct, že když už tam hlídkovali, tak to nedělali skrytě schovaní za sochou, ale naopak byli vidět, takže umožňovali každému si uvědomit, zákaz a odbočit.....samotnému se mi to nejmíň dvakrát vyplatilo, když jsem jel "po paměti" naučenou zkratkou..... Nevím, jestli v případě, že někoho chytli, tak dávali pokuty...
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od MickeyMouse »

Ale dávali a schovaní byli taky. Já tam nejezdím, jen chodím občas kolem. Jezdím přes ten roh Kanovnická x Kněžská, kde se teď ten provoz přes centrum snaží prosmýknout mezi auty bazarníků. A fakt mi vadí, jak to tam nikdo neřeší.
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od AUTOsro »

Připravuje se úprava křižovatky Na Dlouhé louce X Husova.
Mělo by to vypadat nějak takto: http://www.c-budejovice.cz/cz/zivotni-p ... ELTODO.pdf

Přes jižní rameno bude lávka pro chodce a cyklisty, cyklisté nicméně nadávají, že to není městotvorné a že budou muset jet do kopce. V reálu tam pravděpodobně nebude ten cyklopruh na severní straně Husovky (dokument byl součástí cyklogenerelu, tam chtěli dát cyklistům možnost zvolit si jestli pojedou po lávce, nebo po silnici) a cyklobuspruh nebude cyklobuspruh, ale jen buspruh. Jak a jestli se bude řešit část před výstavištěm nevím, tam zpracovatel vycházel z IPODu.
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od MickeyMouse »

Co to u vsech vusdy znamena, ze to neni mestotvorne?! Mestotvorne to snad bude, kdyz to bude funkcni a rozumne architektonicky zpracovane, aby to vypadalo k svetu.
Hodil by se jinak jeste bypas z vychodni do severni vetve, ale to asi nekoresponduje se zamerem, nepoustet auta na Husovu z Marianskeho nam.
Co mi unika, je logika bus pruhu, ktere nejsou kontinualni, takze v krizovatkach se nakonec busy stejne musi delit o spolecny prostor s IAD.
BTW: Dnes jsem na teto krizovatce videl cyklistu na skladacce, ktery se pri projizdeni krizovatky otacel za sebe k prechodu a neco volal na svou znamou. Kdo to tam zna, asi tusi, ze si ten clovek fakt nevazi zdravi.
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
Michal R
Příspěvky: 1476
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od Michal R »

Nebo ještě jinak.
Kacířská myšlenka - ale nestálo by za úvahu, místo kontroverzního projektu přestavby křižovatky u Dlouhého mostu se soustředit na prodloužení Strakonické do ulice Milady Horákové?

Jednak tento propoj je "městotvorný" jako řemen, a za druhé - docela si neumím představit ten masakr, až se rozjede stavba křižovatka Na dlouhé louce.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od MickeyMouse »

Problem je, ze z Maje to nejde protahnout dal smerem k Plane. Je to uz zastavene IBV. A hlavne zatez na krizovatce u Dlouheho mostu je ve smeru sever-jih. Na to pomuze spis D3.
Jinak nic proti propojeni Maje a Vltavy.
A jina kacirska myslenka: Most od Tesca na Prazske predmesti! To je taky mestotvorny - lidi se snadno dostanou do obchodu, ktery maji od okny, ale ted k nemu musi pres pul mesta...
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
Michal R
Příspěvky: 1476
Registrován: 17.4.2009 14:10:52
Bydliště: Děčín - Praha - České Budějovice

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od Michal R »

MickeyMouse píše:Problem je, ze z Maje to nejde protahnout dal smerem k Plane. Je to uz zastavene IBV. A hlavne zatez na krizovatce u Dlouheho mostu je ve smeru sever-jih. Na to pomuze spis D3.
Jinak nic proti propojeni Maje a Vltavy.
A jina kacirska myslenka: Most od Tesca na Prazske predmesti! To je taky mestotvorny - lidi se snadno dostanou do obchodu, ktery maji od okny, ale ted k nemu musi pres pul mesta...
Věcně samozřejmě souhlas s problémem pokračování na jih. Ale už jsem viděl skicu řešení, kdy ulice Milady Horákové pokračuje stoupáním ke Švábovo hrádku, míjí golfové hřiště a klesá k silnici Litvínovice - Mokré. Tu přetíná na hrázi mezi Horním a Prostředním litvínovickým rybníkem a pokračuje přímo na jih směrem k budoucí odbavovací hala Letiště České Budějovice. Na úrovni proluky mezi Litvínovicema a letištěm je velký rondel, který připojuje "jihozápadní obchvat" k II/603 :-) a samotné letiště.

Pokud tu padnul pojem městotrvornost, tak výše popsané řešení je samozřejmě dost drahé, nikdo vlastně netuší, jak to bude s Letištěm ČB a vůbec to není v ÚP, nemá EIA.... jasně. Je to spíše sci-fi. Ale z dlouhodobého hlediska je to jediné racionální řešení. Realizací by se nesmírně zatraktivnil prostor mezi letištěm, Litvninovicema a Šindlákem (komerční zóna), prostor mezi ČB, Stomovkou a Šindlákem pak pro bytovou výstavbu. Navíc by se ti řešila dopravní obslužnost území, v současnosti to bez páteřní komunikace je mrtvý prostor. Řešení nevylučuje realizace dalšího mostu přes Vltavu.

Jakákoliv alternativa blíže k městu je neprůchozí (RD, Stromovka) a alternativy dál jsou už jen dopravně horší a/nebo dražší. Samozřejmě, že nedokážu dohlídnout, zda v cestě není někde zakopaný pes. To je jasný, ale to by chtělo tu variantu blíže prověřit, k čemuž jak tuším máme volené zástupce na magistrátu a s nimi příslušné odbory (plánovací, dopravní, městského architekta.. a kdo ví, které další). Nečte to někdo?
Sudr
Příspěvky: 686
Registrován: 22.5.2013 11:01:28

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od Sudr »

Michal R: ono to sice tak nevypadá, ale pravda je, že spojka Strakonická-M.Horákové je to, na co se jč. kraj ve spolupráci s městem v zásadě soustředí - problém je, že je tu tak silný a částečně bohužel úspěšnýá odpor nimbystů, že se celá věc neuměrně natahuje (současné stavební řízení běžím tuším od r. 2012 a tipuju, že nejdříve letos v prosinci bude vydáno stavební povolení (snad) a to máme před sebou ještě minimálně odvolačku....). Drobné kontroverze kolem přestavby křižovatky vedle toho nestojí vůbec za řeč.... To trasování, které zmiňuješ je původní návrh trasy, proti kterému ale silně bojovala obec Litvínovice a tak prosadila současnou verzi, které existuje v rovině technických studií (silně neumětelecký náčrtek jsem tu někde dával v diskuzi u zanádražky), nicméně ani s novou trasou nejsou litvínovičtí (z mně neznámých důvodu spokojení a celé stavbě se staví spíš negativně), v mezidobí se navíc obestavěla rodinnými domy část trasy od máje na jih za stromovkou, čímž vznikl nová skupina nimbystů. O tom že celá myšlenka spojky Litvínovická - Máj jaksi mizí poněkud v nenávratnu svědčí i to, že vypadla z plánů JČ kraje (nadále by už nemělo jíž o přeložku III/.... ale o místní komunikaci v gesci města, zmínka o ní vypadla i ze současného programového prohlášení koalice v ČB (v minulém prohlášení byla ještě okrajově zmíněna), v návrhu rozpočtu města čb 2016 o této stavbě není ani zmínka (pozitivní je, že se naopak počítá s projektovou přípravou podjezdu pod nádražím)......
Celkově hlavně platí, že tahle komunikace neměla plnit fci obchvatu (na tom je postaven odboj nimbystů proti ní), ale pouze spojky Máj - jih.
Koukám, že jsem se rozepsal nějak moc, takže aby to nebylo už moc nepřehledné, tak to ukončím a další vysvětlení nebo zdroje dodám až na vyžádání.... :-D
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od AUTOsro »

Tak hlavně pro NIMBYsty platí okruh = obchvat ==> desetitisíce kamionů k letišti. Napadlo mě ještě jedno možné řešení, a to začít připravovat přestavbu levobřežky na kompletně mimoúrovňovou, něco jako je např. v Karlových Varech. I v roce 2030 se tam počítá s intenzitami kolem 40 000 vozidel/den, takže by se to hodilo.
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
Sudr
Příspěvky: 686
Registrován: 22.5.2013 11:01:28

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od Sudr »

JJ.

Ono i o té křižovatky Husova x Na dlouhé louce jako mimoúrovňové se uvažovalo, ale nakonec to bylo zavrženo z důvodu vysoké ceny a myslím, že by to mohl být prostorový problém to ně místě nějak smysluplně vytvořit. Dá se předpokládat, že by to narazilo i na odpor z hlediska toho, že to není "městotvorné" - jde v zásadě o argument, že takováto stavba hlavně opticky a psychologicky rozpůlí město.....(já vím, že to tu asi nebude moc populární, ale já ač s tím zcela nesouhlasím, tak připouštím, že na tom něco je.....jen se všemi těmito architektonickými argumenty musí nakládat opatrně....což mi mimochodem připomíná, že v územním plánu svého času byla (a možná ještě je) těžko uvěřitelná myšlenka přeměny křižovatky Dlouhý louka x Mánesova x Litvínovická na stykovou - právě s argumentem městotvornosti.......) No na té husovce buďme vděční i za ty snad připravoné bypassy a ta lávka by se tam asi taky uživila....
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od AUTOsro »

Jo, místo sjezdu na Litvínovickou je v ÚP tuším kruháč. Až doslouží stávající most, pak to možná bude "zajímavé," snad tento návrh pak neožije :roll: . Podobné rádobyřešení je v územním plánu i na MÚK Diamant.

Na městotvornost MÚK u Dlouhého mostu narazila např. u sdružení CBArchitektura. Mělo to být řešení podobné jako bylo v plánu v HK na křižovatce Mileta. Mimoúrovňová křižovatka může být určitou psychologickou nebo fyzickou bariérou, pokud se už však na nějaké komunikaci realizuje, pak je obvykla ta komunikace bariérou už teď. Pokud se postaví pod úrovní terénu a její okolí se udržuje, může stav po realizaci vypadat lépe než předtím, pokud bychom nechali okolí městských MÚK upravit zahradními architekty, jistě by to nebylo na škodu. Bez automobilové dopravy se prostě neobejdeme, kromě toho 10 000 aut jedoucích plynule se spotřebou 5 l/100 km vyprodukuje méně emisí než 5 000 aut poskakujících v kolonách se spotřebou 11 l/100 km.
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od MickeyMouse »

Ty KV jsou dobry priklad, jak zapusteni komunikace v kombinaci s nadjezdy a nadchody ap. mestotvorne prave je. Nicmene levobrezni je v CB tak blizko Vltavy, ze to je asi technicky nemozne. Jen vetsi dest by z toho udelal druhou Vltavu... Skoda, ze se na reseni krizovatky u vystaviste nemyslelo pri stavbe noveho Dlouheho mostu, pak bybtam ta MUK realna asi byla.
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
Sudr
Příspěvky: 686
Registrován: 22.5.2013 11:01:28

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od Sudr »

AUTOsro, MickeyMouse: JJ. přestože tedy nevím jak to vypadá v KV nebo mělo vypadat v HK, tak souhlasím.....
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od MickeyMouse »

Ve Varech je D6 vylozene zapustena, kdyz se prechazi/prejizdi, jde/jede se porad rovne v urovni okolniho terenu. To v CB neni technicky mozne postavit. Ale zrovna vcera jsem si u Lidlu na Vltave rikal, ze by se tam lavka pro pesi a cyklisty hodila. To je druhy prechod oo Vystavisti na tom 4pruhu.
Mmch., tento mimourovnovy zpusob krizeni ruznych druhu dopravy je prave to, co je mestotvorne. Treba v Hamburku na to maji dlouholety urbanisticky plan.
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
kot
Příspěvky: 10543
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od kot »

Co je městotvorné v Hamburku zdejší ekoteroristi šmahem odmítnou... :mrgreen:
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od AUTOsro »

Chtělo by to i spojit křižovatku u sportovní haly a u Kauflandu do jedné MÚK. Kdyby byla tato i MÚK i MÚK u Dlouhého mostu s hlavním směrem pod úrovní terénu, znamenalo by to včetně ramp nutnost odčerpávat vodu z prostoru cca 35x700 m. I v nejsilnější deštích většinou nenaprší více než 50 mm za hodinu, bylo tedy potřeba během hodiny odčerpat cca 1 225 m3 vody. Vzhledem k tomu, že by tento projekt dvou MÚK stál tak 500 milionů, byla by cena čerpadel zanedbatelná. Na druhou stranu, násep v tomhle úseku by žádné výhledy nekazil, neboť na centrum není vidět přes stromy a z centra přes ně není vidět také, takže by nebylo vidět ani na násep, tedy kromě pohledu z Dlouhého mostu, ale že by to pak byla taková tragédie se říci nedá. Pokud by se na něm provedla ještě nějaká zahradní úprava, mohlo by to vypadat lépe než dnes. Cyklisté by navíc nemuseli u Kaufladu do kopce na lávku, ta by se nahradila podjezdem/podchodem. Pokud se takový podjezd/podchod udělá dobře (je třeba dostatečně osvětlený a široký), nemusí být vůbec odpudivý, jako třeba zde http://www.cyklodoprava.cz/image/fotoga ... ovatky-15/ nebo zde https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _ulice.JPG

Jinak Mileta měla vypadat takhle http://www.hkcity.cz/nove-projekty-stav ... ka-mileta/ ale bude vypadat takhle http://g.denik.cz/17/a7/mileta-krizovat ... ik-600.jpg ...to, že se tam rozhodli pro levnější verzi ("jen" za 100 mega oproti asi 300, účinnost takové investice ale bude někde jinde...) bylo předkládáno z vzor i u nás :roll: se stejnými důvody, tedy že by se problémy přesunuli akorát na další křižovatku a kolony by byly stále. Takže než to vyřešit postupně na všech křižovatkách, raději to neřešit (téměř) vůbec :evil:
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od MickeyMouse »

Kdyz by se ta voda cerpala, musela by se asi i cistit. A to uz by asi tak rychle neslo.
Nasep je zajimavy napad, stejnym resenim by byla i estakada, nevim, co je levnejsi, kazdopadne je oboje dost komplikovane reseni. Asi bych pockal, co udela s intenzitami obchvat.
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od AUTOsro »

Dle dvou dopravních modelů tam má jezdit po dokončení dálnice v roce 2030 přibližně stejně vozidel jako dnes, tedy 40 000 denně.

Násep by byl pravděpodobně levnější, ale v případě estakády by se zase dal využít prostor pod ní třeba pro vznik dvoupodlažních garáží 8-)

Chtělo by to nějakou studii porovnávající zářez, násep a estakádu. Minulá garnitura však tuto komunikaci považovala za hlavně místně-obslužnou, soukromý investor chtěl postavit OC Stromovka, občanští aktivisté by nejraději humanizovali a v ÚP je vedle plánována smíšená zástavba + kruhový objezd místo stávající MÚK s Litvínovickou...

Na závěr něco z FB spolku CBArchitektura:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=56E06018 (tohle není jejich dílo, jen to nahráli na internet)
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=56DFF2D3 (tohle je urbanistická studie ing. arch. Kováře z roku 1992, ten není členem výše uvdeného sdružení)
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
prof2
Příspěvky: 212
Registrován: 16.8.2009 9:37:10

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od prof2 »

Sudr píše:... Překvapuje mě, že takový veskrze pozitivní (i když nijak rozsáhlý) projekt město mediální tají (tedy alespoň ke mně se nic nedoneslo....:-) ) ...
Píše o tom alespoň Thomizdat: http://www.obcaneprobudejovice.cz/zprav ... vaci-pruh/
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Městský okruh České Budějovice

Příspěvek od MickeyMouse »

Nacrtky situace u Dlouheho mostu jsou pekne, mam ale obavu, ze se to tam proste nevejde...
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
Odpovědět

Zpět na „Jihočeský kraj“