Parkování v ČB

AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Parkování v ČB

Příspěvek od AUTOsro »

V současné době jsou parkovací zóny v centru města (historické jádro + pár přilehlých ulic směrem na jih a východ). Jsou v nich místa vyhrazená návštěvníkům i rezidentům (a abonentům).

Výše poplatků:

Zóna N - 1. hodina 40 Kč, každá další započatá 90 Kč (náměstí P. O. II.)
Zóna A - 1. hodina 30 Kč, každá další započatá 60 Kč (ostatní místa pro návštěvníky přímo v historickém jádru)
Zóna B - každá započatá hodina 10 Kč (zbytek parkovacích zón)
Zóna Z - 10 Kč za 30 min (Nádražní ulice)

Pro zjištění, kde platí která zóna, je asi nejlepší podívat se na MAPY.CZ

Stání v zónách je zpoplatněno v následující dobu (tzn. mimo tuto dobu je zdarma):

Po - Pá 8:00 - 18:00
So 8:00 - 13:00


Poblíž centra se nachází následující prakoviště:

Senovážné náměstí - 10 Kč/hod, 99 míst, zpoplatněno Po - Pá 8:00 - 18:00 a So 8:00 - 13:00
Mariánské náměstí - 15 Kč/hod, zpoplatněno Po - Pá 8:00 - 18:00 a So 8:00 - 14:00
Parkovací dům v F. A. Gerstnera - ceník zde, 316 míst


Dále je možné zaparkovat na těchto místech:

OC IGY - první 3 hodiny zdarma, o víkendech a svátcích prvních 5 hodiny, každá další započatá půlhodina 20 Kč, přes 350 míst
DOC Mecury (autobusové nádraží) - v 2. podzemním podlaží 3 hodiny zdarma, v 1. podzemním podlaží se platí vždy, ceník viz odkaz, 717 míst
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od AUTOsro »

Město má v plánu rozšířit po vzoru jiných měst parkovací zóny do širšího centra. První část přijde na řadu již v září, o něco později bude postaveno první parkoviště P+R a zavedeny elektorbusy (MAPA)

Výhledově bude zpoplatněna TATO OBLAST. Ta bude rozdělena na jednotlivé sektory, jak je patrno na obrázku (sever východ, střed východ apod.), držitelé karet budou moci parkovat pouze ve svém sektoru (jinak budou platit). Lidé žijící na hranici dvou sektorů budou moci stát v obou sektorech.

Nejprve přijde na řadu sektor "sever východ" a "střed východ", protože zde už město rekonstruovalo větší počet ulic, v jiných částech je problém, že se zavedením parkovacích zón by se muselo zrušit velké množství ilegálních parkovacích míst, takže by to tam ve finále parkování zhoršilo (pochybnosti o zkvalitnění života pomocí zón jsou ale i u obyvatel na severu). S určitým zpožděním budou zavedeny elektrobusové linky a postaveno parkoviště P+R v Jírovcově ulici (u křižovatky se starou Nádražní). To bude možné v budoucnu zvětšit, případně tam i postavit parkovací dům.

Parkovací karty budou elektronické, podobné jako na Praze 6. Žadatel tedy přijde s techničákem a nahlásí SPZ svého vozidla na příslušném úřadě, jeho vozidlo pak bude zavedeno do systému. Zpoplatnění pro místní by mělo být symbolické, zvažuje se něco mezi 1 - 1,5 Kč/den, za druhé auto (přihlášené na tu samou osobu) se bude pravděpodobně platit více, stejně tak budou více platit podnikatelé. Mělo by být možné získat parkovací kartu i pro služební auto a i pro náhradní auto ze servisu.

Zóny budou dvojího typu:

1) Rezidenční + návštěvnické - zde budou moci stát místní s platnou kartou a návštěvníci po zaplacení v automatu
2) Rezidenční - zde budou moci stát rezidenti s platnou kartou a po omezenou dobu i návštěvnící, kteří zaplatí pomocí mobilní aplikace
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od MickeyMouse »

Ještě bych k úvodnímu přehledu doplnil P+G mezi ulicemi Na Dlouhé louce a Volejbalistů, jinak za sportovní halou. K radnici je to asi 750 m pěšky, (z Mariánského nám asi 550 m). Doposud je tam parkování zadarmo.
Padlo při jednání na magistrátu něco kolem toho parkovacího domu v tomto místě?
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od AUTOsro »

Pravda, ještě jsem zapomněl na parkoviště u plovárny.

Ohledně parkovacího domu u sportovky nepadla žádná nová informace.

K případným parkovacím domům pro rezidenty zaznělo, že na ně nejsou dotace, narozdíl od P+R, takže se z finančních důvodů stavět nebudou.

Jinak během května nebo června by mělo být jednání s dotčenými občany přímo v lokalitě, pravděpodobně v některé ze škol.
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od JAnD »

Padlo tam něco ohledně parkování lidí, co mají parkovací kartu pro vožení dětí do školy/školky v oblasti?
náměstek Konečný sliboval, že se mým požadavkem na půl hodiny bezplatného parkování budou zabývat..
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od AUTOsro »

To si nevybavuju, ale lidé (hlavně z okolí ZŠ Grünwaldova) si tam stěžovali na to, že rodiče vozí děti do škol autem.
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
Sudr
Příspěvky: 686
Registrován: 22.5.2013 11:01:28

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od Sudr »

Tady město uveřejnilo představu o zavedení parkovacích zón:

http://www.c-budejovice.cz/cz/magistrat ... tail=18842
Moucha
Příspěvky: 71
Registrován: 13.9.2016 21:44:01

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od Moucha »

Já se teda k těm zónám stavím spíš negativně. Dopadne to tak, že u okrajů zóny budou auta parkovat o kousek dál, kde už zóny nejsou. Tím pádem bude větší tlak na rozšíření zón i tam a za chvíli budou po celých ČB.

Já jsem teda nikdy přes den neměl problém zaparkovat někde v ulicích toho širšího centra, když jsem tam potřeboval. Do druhý ulice jsem místo našel. Večer tam místo samozřejmě nikde není, ale nemyslím si, že tenhle problém vyřeší parkovací zóny, když aut je prostě víc než je parkovacích míst. Beztak bude vydáno i více parkovacích karet než je míst. Beru to jako další daň za to, že máme auto. A jak to znám, tak se to namaluje tak, že spíš ještě místa ubydou a kde se dřív přes noc parkování nějak tolerovalo, tak teď už to možný nebude. Opravdu lidé věří tomu, že díky tomuto najdou místo u svýho baráku? Navíc jak to bude s podnájemníka, kterých je tam většina a nemají tam trvalý pobyt?

Samozřejmě čekám, že zpoplatní i parkoviště, který jsou doposud zadarmo. Viz třeba parkoviště u Sportovky. Obecně si myslím, že Budějce jsou docela malým městem na to, aby tu mohla nějak efektivně fungovat P+R. Jo v Praze, kde tím metrem opravdu dojedete rychleji do centra, nebo tam nemáte vůbec šanci zaparkovat neřeknu. Ale v Budějcích? Já za hlavní považuji neztrácet čas a opravdu někde čekat 10 minut na autobus, když do 10 minut se v ČB dostanu kdekoliv nechci.

Teď například si úředníci postavili závoru před parkovištěm u Gerbery (Stavební úřad či co to je).. Nějak si nemyslím, že parkoviště pro státní úřednictvo, tedy vlastně placeno z našich daní by mělo být jen pro ty zaměstnance. Beru to ještě v jejich pracovní době, ale proč není závora zvednutá o víkendu nebo po jejich pracovní době? Akorát se tím ubírají drahocenná parkovací místa.

Další: Pořád se tu ohání tím parkovacím domem u zimáku. Když jsem jel okolo po každé tam bylo přes 230 volných míst, ale v ulici místo volné nebylo. Vysvětluji si to jen cenou toho parkovného, které je prostě neúměrně drahé vzhledem k okolí. Navíc jen jeden platební automat a kdo chodí na hokej ví, že čekáte frontu déle než když si zaparkujete o pár ulic dál a k autu si dojdete pěšky. Do Budějc jezdí hodně přespolních a né všichni můžou využívat MHD..
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od AUTOsro »

Zóny se spustí o 2 měsíce později, v Listopadu, některá vozidla (jejichž řidiči budou mít čipovou kartu) by v budoucnu mohla parkovat na náplavce

http://budejovice.idnes.cz/ceske-budejo ... zpravy_khr

Ještě bych měl jeden dotaz k zónám - v situačce jsou zakreslené "hnědočervené čtverce" - to jsou polštářové retardéry? Nikde jsem tam nenašel vysvětlivky, ale nic jiného mě nenapadá.
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od MickeyMouse »

http://budejovice.idnes.cz/automobil-au ... zpravy_jbr

S dostavbou D3 mi trochu zacinaji unikat tahle opatreni. Naplanovat zrejme vic jak 1000 parkovacich mist (500 parkovaci dum u sportovni haly, 300 jeho dostavba, plus dalsi stovky na plose proti vystavisti) na opacane strane mesta, nez bude dalnice, mi prijde ulitly.
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
Nystrom
Příspěvky: 607
Registrován: 21.11.2009 16:04:12
Bydliště: J.Hradec / Č.Budějovice

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od Nystrom »

Když ono se to neplánuje, ono to jen tak nějak náhodně vychází.... V listopadu má být hotové záchytné parkoviště na 180 aut v Jírovcově na místě bývalých kasáren - to je na příjezdu od D3. Ten parkovací dům je jen slib před volbami, jeho stavba je zatraceně daleko a pokud nebudou dotace, tak v nekonečnu...
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od JAnD »

Spousta lidí jezdí do centra, a to i z jihu a západu. Linecké předměstí bývá problém zaparkovat. Těm nepomůže dálnice a parkování v této lokalitě možná i uvítají (pokud bude za rozumnou cenu a ne za 15 Kč/hod jako u zimního stadionu)
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Sudr
Příspěvky: 686
Registrován: 22.5.2013 11:01:28

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od Sudr »

Podle mě se pro lidi kteří DO ČB (dovnitř) od Phy nic nemění tím, jestli přijedou po dálnici nebo ne....takže ta parkoviště mají +/- pořád stejný smysl. Parkoviště v Jírovcovce bude při příjezdu od Úsilného trochu víc na ráně, ale pokud by bylo dobře obsloužené jak z hlediska toho park tak hlavně toho následného ride, tak by svoje využití našlo i bez dálnice. Imho velkou roli v tom hrají i navigační systémy - já osobně, když přijedu do většího cizího města tak jsem rád, když hned od začátku vidím cestu k nějakému centrálnímu parkovišti.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od MickeyMouse »

Když někdo po dostavbě D3 přijede z jihu, tak přijede po D3 na východní okraj města. Tyhle parkovací plochy jsou ale na západním okraji centra. Buď se tím teda říká, že má jet na ty parkoviště na Dlouhé louce přes město nebo že má z D3 sjet už u Třebonína a jet po současné I/3 tak jako doposud. Pro spojení s Českým Krumlovem pak D3 postrádá smysl.
Tzn., nejde o to, jestli se ta místa využijí, ale že se počítá, že auta mají od dálnice projet celé město, aby zaparkovala. Smysl má P+R v Jírovcově nebo využití té plochy u hřbitova v Mladém jako P+R - k tomu by ale museli napojit MHD. Už teď se jako P+R fakticky využívají parkoviště u Globusu a Bauhausu, kde se dá snadno přestoupit na trolejbus. Stačilo by, aby magistrát zástavky z těch parkovišť zastávky trolejbusu lépe zpřístupnil.
Příp. ať vznikne P+R u Bavorovic u I/20 v rámci té plánované oblasti pro komerční a bytovou výstavbu. Třeba s novou železniční zastávkou, aby IAD do města nezajížděla vůbec :crazy:
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od AUTOsro »

Při cestě z Krumlova se dá najet u Třebonína a sjet po jižní tangentě, tzn. jet cca 10 km po dálnici. I když vzhledem k tomu, že silnice přes Boršov je celkem kvalitní a po D3 je to trochu zajížďka, se bude stará asi hojně využívat i nadále.

Parkoviště u hřbitova není podle mého pro funkci P+R vhodné, nebude-li k němu vést nějaká nová linka MHD po Zanádražce s dostatečně atraktivním intervalem. Vést tam linku 11 skrz ty úzké uličky v Mladém mi nepřijde jako dobré řešení. Myslím, že je škoda, že se parkoviště neudělalo u Penny. Mělo by lepší návaznost na MHD a navíc by tam dojíždějící mohli hned nakoupit, aniž by museli někam popojíždět, což by to parkoviště dále zatraktivnilo.

Můj postoj k zónám je negativní, dojíždějící budou platit za to, že ani nedojedou do města, místní budou platit za to, když pojedou na druhý konec města a místo před barákem jim to stejně nezaručí. Radovat se mohou snad jen odpůrci aut a možná ti, kterým stojí jejich auto jen před domem a nepoužívají ho. Snižovat negativní dopady automobilové dopravy lze i jinak, než jen zakazováním, například zvýšením plynulosti provozu a podporou alternativ, což lze opět dělat bez omezování motoristů (bohužel se většinou realizuje "podpora" alternativ omezováním motoristů :crazy: ). V lokalitách, kde se plánují parkovací zóny, je stále ještě potenciál vystavět nová parkovací místa.

JEŠTĚ NĚJAKÉ MATERIÁLY K ZÓNÁM:

MATERIÁLY K P+R JÍROVCOVA:
https://www.tenderarena.cz/profil/zakaz ... f?id=92968

ZASTÁVKY ELEKTROBUSŮ:
http://www.c-budejovice.cz/cz/magistrat ... tail=19006
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
MickeyMouse
Příspěvky: 847
Registrován: 13.8.2014 22:52:52

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od MickeyMouse »

V clanku https://budejovice.idnes.cz/parkoviste- ... zpravy_mm1 me nakonec nejvic zaujala uplne posledni informace, ze u letiste v Plane ma vzniknout odstavna plocha pro kamiony. To ty kamiony budou jezdit z D3, pro kterou se uz vjeji trase kaci, az k letisti v Plane?! Tak to je vyhra!
Hlavne ze na pozemcich u Mladeho tesne vedle D3 budou nove nakupni zony.
Budu rád, až z toho něco smažu:
0136
0301-0305/I a 3011-3012/II
0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49
AUTOsro
Příspěvky: 335
Registrován: 21.1.2015 19:46:53
Bydliště: České Budějovice - Praha

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od AUTOsro »

Veřejné projednání rozšíření parkovacích zón:
Rozšíření parkovacích zón na Pražském předměstí

Dovolujeme si pozvat občany na veřejnou prezentaci druhé etapy rozšíření parkovacích zón v lokalitě Pražského předměstí, územně vymezeného ulicemi Husova, Pražská, Strakonická a řeka Vltava.

V úterý 16. 10. 2018 od 16.00 hodin v zasedací místnost zastupitelstva města v budově historické radnice na náměstí Přemysla Otakara II.

V úterý 23. 10. 2018 od 17.00 hodin v přednáškové aule Střední průmyslová škola stavební, Resslova 2, České Budějovice.

https://www.facebook.com/notes/m%C4%9Bs ... 593858972/
Potřeba jsou okruhy, radiály, metro i železnice. Kdo tvrdí, že se na něco z toho můžeme vykašlat, je extremista.
skuby
Příspěvky: 151
Registrován: 11.7.2020 21:36:18
Bydliště: Budějky

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od skuby »

Tak nám budou v Rožnově od 1.12. platit modrý zóny...
"Znormováním" parkovacích míst jsme tak o 1/4 přišli, zatím všichni dál stojí žlutá nežlutá, tráva netráva.
U nás (Heydukova, Jungmannova) teda přes den vůbec nebyl problém zaparkovat, ubývat to začíná 17-18h a ve 20h je už to hledání jehly v kupce sena. No a modrá zóna platí 8-20h, tak jsem pořád nepřišel na to, jak tenhle "upgrade" řeší náš problém...
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od mstitek »

Vůbec nijak, ale to ani nikdy nebyl účel parkovacích zón. Jejich účel byl vždy jen vybrat víc peněz.
skuby
Příspěvky: 151
Registrován: 11.7.2020 21:36:18
Bydliště: Budějky

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od skuby »

No tak u nás to vyjde rezidenta na 38 káčé měsíčně, za to ani nenamalujou a nepořídí značení...
A já si za to nekoupím ani pivo (i když v Hrádku nad Nisou v září v hotelu na náměstí B12 za 35,-!).
Saljack
Příspěvky: 570
Registrován: 10.11.2019 23:52:53

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od Saljack »

U nás v ulici v Praze namalovali modré čáry a po měsíci nebyly vůbec vidět. Prostě nějaká mizerná barva, a to vůbec nemluvím že ty modré čáry namalovali na takové ploše, kde již z asfaltu rostou celkem vzrostlé stromy a je tam hromada štěrku a bordelu. Ale to jenom tak pro pobavení.
Cajkowski
Příspěvky: 464
Registrován: 5.10.2011 18:01:30

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od Cajkowski »

Má někdo bližší informace ohledně zrušení úpravy dopravy v centru? Jednak parkování, dále ty jednosměrky popř modré zony? Dle všeho bylo vše rušeno a nové osazení radnice ani proti zrušení bojovat nebude a udělá svojí, lepší koncepci a vše se vráti do té doby do původního stavu? btw dle všeho se snížil průjezd skrz centrum o více jak 50%, čemu se dá i věřit.
JAnD
Příspěvky: 418
Registrován: 13.9.2016 22:11:24
Bydliště: km 139,6 budoucí D3

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od JAnD »

Cajkowski píše:Má někdo bližší informace ohledně zrušení úpravy dopravy v centru? Jednak parkování, dále ty jednosměrky popř modré zony? Dle všeho bylo vše rušeno a nové osazení radnice ani proti zrušení bojovat nebude a udělá svojí, lepší koncepci a vše se vráti do té doby do původního stavu? btw dle všeho se snížil průjezd skrz centrum o více jak 50%, čemu se dá i věřit.
Bližší info nemám, zato pracuji pár metrů od zjednosměrněné Biskupské - několik měsíců tam hlídkovalo městapo, i několikrát denně někomu domlouvali za průjezd v prostisměru, ale dodnes to někteří zkoušejí projet. A subjektivně, v Biskupské se teď mnohem lépe přechází i vyhýbá protijdoucím na úzkých chodnících :-)
Jenže taky tím zkomplikovali výjezd z centra na jih a jihozápad- musí se teď kolem muzea. A v Široké se provoz zřejmě zvýšil.
Průbežně doplňované fotky ze stavby 0310/II kolem Malše
Mám alespoň částečně prsty v: 1104/II, 4704, 4705, D48 Bělotín-Rybí, I/19 obchvaty Obrataň a Kámen, II/114 Dobříš, II/602 Vysočina a dalších...
Cajkowski
Příspěvky: 464
Registrován: 5.10.2011 18:01:30

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od Cajkowski »

TO JAnD: Subjektivne se provoz - mysleno celkovy prujezd ze severu na jih - snizil pomerne dost. Problem se presunul jinam. O tom zadna. V Siroke se prujezd zvysil a ti co se nesnazi projet centrem zvysuji provoz Na Sadech, ... Nekde jsem ale postrehnul, ze jisty Ing. z arch kancelare podal proti zmene podnet k soudu, ktery zmeny zrusil a nova radnice se pry nebude ani snazit toto zvratit. Tj. zjistuji blizsi info a zda se tedy vse vrati zpet. tj. prujezd kolem Cerne veze, parkovani na severni strane namesti, obousmerna Biskupska. Pro mne osobne se dost zvysil komfort moznosti parkovat na rezidencni kartu, ac parkuji dal od bydliste, coz mi nevadi. Ale zaparkuji. Pred zmenou bylo vydano 2x vice parkovacich karet, nez bylo parkovacich mist, coz radnice potvrdila. ;-)
Linza25F
Příspěvky: 80
Registrován: 28.10.2017 22:38:53

Re: Parkování v ČB

Příspěvek od Linza25F »

Can I use the P+R Jirovcova overnight from Wednesday to Thursday?
Odpovědět

Zpět na „Jihočeský kraj“