Právě je 25.10.2021 11:34:36
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko 
Autor Zpráva
 

Příspěvky: 222
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
Hanes, ta podél hranic z Klodska do Otmuchova a dál kolem Nysy není S8, ale DK 46 (a zatím je obdobou naší D21,5 jen její obchvat Nysy). S8 je ta plánovaná rychlostka sever - jih z Wroclawi do Klodska a dál ve stopě říšské plánované dálnice. OK, ohledně napojení u nás, jsou dvě možnosti -- buď na I/44 Bludovskou I/11, nebo podél I/43 dolů k Mor. Třebové a na starou německou stopu k Brnu. Na tu říšskou existuje rozsáhlá dokumentace a má ji (nebo ví kde je) kolega Tomas 1975....


1.9.2021 19:36:15
Profil
 

Příspěvky: 55
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
Však já dobře vím. Severní trasa S8 Wroclaw - Lagiewniki je už pevně dána a od Zabkowic povede velice pravděpodobně jen kousek od Bílé Vody. V současné době se ladí průběh S8 s obchvatem města Zloty Stok. viz.příspěvky výše.


1.9.2021 19:58:57
Profil
 

Příspěvky: 1364
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
HanesCZ píše:
Stejně je to masakr jak Polsko roste, buduje všemi směry obchvaty, rychlostní silnice a my v ČR jen přihlížíme, sníme, hádáme se jakou dálnici či obchvat postavit a některé regiony se díky špatné dopravní dostupnosti a mizerným vyhlídkám na zlepšení daří v přímém přenosu likvidovat.
Velmi názorný příklad je právě zde u plánované S8 u Zlatého Stoku. Je to jen kousek od českých hranic, v jesenickém regionu, který je za poslední dekády ostře zkoušený špatnou dopravní dostupností s vnitrozemím ČR. Spousta lidí odešlo, odchází, mnohé firmy raději přesídlily do vnitrozemí, atd.
Na polské straně však tomu tak není. Vzniká spoustu obchvatů ( např. polské město Nysa má lepší obchvat než větší a významnější česká Opava - proč se tak na českém Slezsku šetří ?) V polských příhraničních obcích panuje čilý stavební ruch a někteří Poláci už jak je vidět kupují pozemky, staví domy, chaty, roubenky i na české straně. A co teprve jakmile bude S8 poblíž českých hranic u Bílé Vody.


Zase bych si to tak neidealizoval. Samozřejmě jsou regiony, které se nesmírně zvedly a je to hodně znát, ale pak je taky spousta takových, které jsou na tom mizerně a dost rychle se vylidňují. Podle mě tady v tom hrají klíčovou roli dvě věci - v některých případech možnosti turistického ruchu, ale hlavně hustota osídlení a s tím spojené realativně velké množství vcelku velkých sídel, které generují pracovní místa a rozumnou úroveň služeb. Polsko má v tomhle štěstí, že je dost polycentrické. To je typicky příklad "mého" Podkarpatí (a platí to i pro to Dolní Slezsko), které je zrovna v té mé části hodně hustě osídlené (klidně i vesnice až kolem 6000 obyvatel) a je tu blízko hned několik měst velikosti 30-50 tisíc plus v dojezdové vzdálenosti 200tisícový Řešov. Třeba v porovnání s příhraničím na Slovensku je to nepředstavitelný rozdíl, o takové úrovni služeb nebo pracovních možnostech (a stejně je to v rámci Polska periferie) si tam můžou nechat zdát a je to strašně vidět i na tom, jak se to tam vysídluje. Naopak třeba zase Podlesí, Lubušské vojvodství, Západní Pomořansko mimo pobřeží, Varmijsko-Mazurské podél ruské hranice atp. jsou na tom mnohem hůř. Posledně jsme si po cestě do ČR udělali výlet přes Jeseníky a jeli od A4 u Krapkowic směrem na Osoblahu a upřímně řečeno některá místa v Opolském vojvodství kolem hranic vypadala fakt příšerně.


1.9.2021 20:29:05
Profil
 

Příspěvky: 55
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
Tak já bydlím v ČR jen kousek od Nysy a čím dál víc vidíme, že sousedíme z bohatším a schopnějším státem. 20 let zpět to bylo úplně naopak. Osoblažsko je na tom i na české straně hodně špatně. Ale nebýt nerostného bohatství a turistiky tak je dnes i z Jesenicka úplný skanzen. Region se jen drancuje a v širokém okolí nevznikají žádné nové obchvaty, natož dálnice. Přibývají jen měřáky rychlosti, zpomalovací ostrůvky, kruháče, závory na přejezdech. Cesty do vnitrozemí jsou jen čím dál pomalejší.
Dolní Morava je taky extrém. Vzniknul zde lunapark, ale cesty pořád stejné jako před 50 lety a nic se neřeší.Dříve jsme tudy jezdili, dnes je to tudy jako za trest. To stejné Ramzová..v létě štrúdly aut, v zimě klidně 3 hodiny jen do krajského města Olomouce. Takhle si dopravu 21. století nepředstavuji.


1.9.2021 21:23:25
Profil
 

Příspěvky: 3892
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
Hanesi, naprostý souhlas
před 20lety jsem se jim smáli, že běhají s kravkou po poli a dnes mají více dálnic než my před těmi 20lety ( myšleno poměrně )
a Kralicko ?
já tu rozhlednu schvaluju ( narozdíl od krajského Aspenu...)
tady se jen ukazují fotky té "naší" původní a maximálně se dozvíš, že ji v 60-tych letech zbourali...

uvědomme si, ži před 100lety se stavěly mosty, po kterých dnes jede veškerá doprava, v Praze včetně tramvají
a vejde se tam
nově se plánuje jen most pro tramvaje, možná cyklisty a IZS
chraň pámbu, aby tam mohlo IAD

kdyby takhle uvažovali předkové, tak dodnes bydlíme v chaloupkách a chodíme s kárkou
taková evropská Severní Korea....

a k těm ostrůvkům, radarům...
jeden čas jsem si naivně myslel, že příchod starostů do velké politiky, pomůže velkým cílům
tedy právě těm obchvatům, protihlukovým stěnám atp.
bohužel, česká malost si protlačila hlavně možnosti obecních strážníků na výběr obecní daně a to je tak vše
omlouvám se za OT !

_________________
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit


1.9.2021 21:47:57
Profil
 

Příspěvky: 2396
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
To je otazka pohledu. Co se Polska a Polaku tyce, je tam vekky rozdil v mentalite. U nich obecne vetsi dravost, vetsi odvaha (da se rici az fanfaronstvi). Vetsi kreativita co se zakonu tyce (nekdo by mohl rict mensi ucta). Vetsi schopnost neceho, co bych nazval "byt Polakem". Protoze byli v dobe velmi nedavne dost na kolenou, jsou ochotni udelat leccos. Muj bratranec je truhlar, pak si udelal stredni elektro, ma za sebou Svedsko, Britanii a Zeland. Aspon co vim. A i kdyz jsou venku, jsou predevsim Polaci. Kde je dnes "ceske" Chicago? U nas to plati jen v kvetnu, kdyz je MS v hokeji.

Takhle treba dali dohromady svoji dalnicni sit. Bylo ME, Unie dost prisypala a oni se prilezitosti chytili a nenasel se zadny Barta nebo Patrik. Presto to neznamena, ze by vsechno klaplo. Expresowka Elblag - Gdansk mela byt na Euro. Dostaveli ji predloni (?)... mimochodem Metrostav, ale nevim, jestli ji delal celou a od zacatku.

Dalsi vec uz jsem naznacil. My si tady zijem v takovem Hobitine (ja rikam v Kotlince). Stabilne na jednom miste. Obcas si nas nekdo natahne pod sebe, velke casti lidi je to vcelku jedno. Jak rikaji ted aktualni Afghanci. Vy mate hodinky my mame cas. Vydrzite dvacet, padesat let. V drivejsich dobach i dele. A az se to zacne sypat tak cau. Polsko ne. Co je vlastne Polsko? Kde ma hranice na zapade? Kde na vychode? Pokazde jinde. Pokud vubec zrovna nejake ma. Jediny soused, se kterym je hranice vcelku stabilni, je Baltske more. S ostatnimi casto valci, slavne vitezi a strasne dostavaji na drzku. Jak kdy, jak s kym.

Proste jsou zivejsi, vic ve varu. Maji vetsi hriste na hrani. Vetsi stavby, vetsi bordel, vetsi vykony, vetsi korupce. Sveho casu se tu vsichni mohli opupinkovat ze Sladka. Kdyby se tu objevil nekdo jako Andrzej Leper, nevim, co by delali.

Oba pristupy maji sve plusy, sve minusy. Ale verte mi. Kdyby vetsina z vas mela na vybranou, do Polska by nesla. Jak uz psal ML90, Polsko neni jen svetla strana ulice. Ma i sva Dupowa a je jich dost. Je to pulka mych korenu, zajimava zeme, muze byt dobrym sousedem i partnerem, ale to je asi tak vse.


2.9.2021 8:38:08
Profil
 

Příspěvky: 431
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
jozka píše:
To je otazka zakonu a jejich dodrzovani. Soucasne deni na vrcholu Kralickeho Snezniku budiz nazornou ilustraci. Jestli je to dobre nebo spatne nehodlam soudit.


Máte nějaký důkaz o tom, že stavba rozhledny porušuje zákony?

K připomínkám typu "fuj fuj, někdo něco staví na hoře, kde má být příroda" připomínám, že o pár km na české straně je megastavba "Stezka v oblacích" anebo klasické zprůmyslnění vrchu Mravenečníku (známého jako Dlouhé Stráně)...

HanesCZ píše:
V polských příhraničních obcích panuje čilý stavební ruch a někteří Poláci už jak je vidět kupují pozemky, staví domy, chaty, roubenky i na české straně. A co teprve jakmile bude S8 poblíž českých hranic u Bílé Vody.


Většina obyvatel Polska je hladových po horách, protože je to pro ně něco neobvyklého. Dosud pro ně byly docela vzdálené a se slabými službami, ale jak obyvatelé bohatnou a vzdálenosti se zkracují, tak si jich daleko více může dovolit do hor zajet.
Pro "nás" je Javornicko a severní úpatí Hrubého Jeseníku oblastí, kde lišky dávají dobrou noc. Pro Poláky to jsou hory 100 km vzdálené od půlmilionové Wroclawi a 120 km vzdálené od třímilionového Katovicka.

A jaká je realita na české straně? Kurňa ani mezi Jeseníkem a Nysou není žádná autobusová linka.

_________________
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.


2.9.2021 9:38:10
Profil
 

Příspěvky: 2396
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
Citace:
Máte nějaký důkaz o tom, že stavba rozhledny porušuje zákony?


Uplne "ciste" to asi nebude.


2.9.2021 9:46:54
Profil
 

Příspěvky: 431
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
HanesCZ píše:
Dolní Morava je taky extrém. Vzniknul zde lunapark, ale cesty pořád stejné jako před 50 lety a nic se neřeší.Dříve jsme tudy jezdili, dnes je to tudy jako za trest. To stejné Ramzová..v létě štrúdly aut, v zimě klidně 3 hodiny jen do krajského města Olomouce..


To je ovšem klasika těch "lunaparků" všude v Evropě, i v Polsku, i na západě.
Zkuste si zajet třeba do Karpacze v turistickou sezónu. Nebo si objet Lago di Garda.

Když zmiňuji ten Karpacz, kde jsem zrovinka byl na výletě,... kde mají v Polsku ještě velké rezervy, to je veřejná doprava mimo velká města. A tím "velká" myslím skutečně víc jak 200 tisíc obyvatel.
Karpacz, turistické středisko v horách, kde by byla jasná výhoda možnost zaparkovat na velkém parkovišti a pak se nechat rozvést autobusem. Místo toho zde jezdí naprosto muzeální vrakoidní MANy. Soukromá parkoviště kvetou na jakémkoliv soukromém pozemku bez sebemenší regulace. Jsou to prostě kontrasty. Na jednu stranu hledíme, zvyklí na českou realitu, jak je možné mít tolik služeb na jednom místě - kde je konkurence, tam jsou nižší ceny a lepší kvalita. Na druhou stranu nechápeme ten unordnung, na který jsme zvyklí spíš z jiho-balkánských zemí, nebo z dálného východu.

Jelenia Góra - opravená silnice a všude jsou vyznačené pruhy pro cyklisty, cykloboxy u křižovatek, apod. Opět, český cyklista nechápavě hledí. Vždyť přece u nás tyto "novinky" zavrhujeme, protože by to omezovalo řidiče. Jsou to pro naše dopraváky jen "neomarxistické nesmysly ze západu", které si nenecháme diktovat. A Poláci, přitom takový automobilový národ, to převezmou a zlepší a hned to mají aplikované. Protože o tom nehodlají vést hospodské pepíkovské diskuze. "Na západě to funguje, tak to by v tom byl čert, aby to u nás nemohlo jít taky"

jozka píše:

Uplne "ciste" to asi nebude."Podle Katarzyny Lapinske z Regionálního ředitelství ochrany životního prostředí ve Wroclavi byly z pohledu ochrany přírody dodrženy a projednány všechny procedury."

Polská strana, polské zákony, polské úřady. Já myslím, že autorita to řekla jasně.

_________________
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.


2.9.2021 9:56:13
Profil
 

Příspěvky: 2396
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
Citace:
Polská strana, polské zákony, polské úřady.


Netvrdim nic jineho :-) Proste to, co by u nas dopadlo nejak, tam dopadne jinak z duvodu, ktere jsem popsal.


2.9.2021 10:19:46
Profil
 

Příspěvky: 3892
Příspěvek Re: S5 Wrocław-Bolków/S8 Wrocław-Kłodzko
to je ten zásadní rozdíl
u nás by do toho MŽP bylo klidně schopno hodit vidle
nebo nějaká okresní tajemnice
u nich to stát chce stavět, tak to postaví....

zářným příkladem je Sněžka
ale to už jsme tu hodně OT

_________________
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit


2.9.2021 20:24:57
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz