České dálnice > Diskusní fórum
http://forum.ceskedalnice.cz/

Polsko všeobecně
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=178&t=23
Stránka 14 z 44

Autor:  hiob [ 2.11.2014 13:30:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

O použití CB začínájí polácí více uvažovat
http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiado ... 45744.html
http://forsal.pl/artykuly/832108,asfalt ... olski.html

více (i o protestech projektantů a zhotovitelů ...)
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... t118660815
Obrázek

Autor:  ML90 [ 7.11.2014 12:52:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Vynikající zpráva! Konečně byl otevřený obchvat města Augustów na severovýchodě Polska, jehož součástí je i kus rychlostní silnice S61 (celkem 34,23km, ale rychlostní silnice je jenom 12,75km). Bez nadsázky se jednalo o nejsledovanější obchvat v Polsku, po úzké silnici mezi jezery a přímo přes město totiž jezdil tranzit z celého Pobaltí, takže místní (ale i turisté - Augustów je známé turistické centrum) tím docela trpěli (jestli někdo z místních podobně jako já v Augustowie byl, tak ví, že to byla skutečně katastrofa). Tímto je tedy veškerý tranzit odveden směrem k městu Suwałki, na obchvat kterého by měl být příští rok vypsán tendr (jedná se o část rychlostní silnice S61).

http://gddkia.gov.pl/pl/a/17001/Obwodni ... -kierowcow

Autor:  Marooned17 [ 10.11.2014 0:42:26 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Chápete někdo u S61 tu přípravu na 6 pruhů?

Autor:  ML90 [ 10.11.2014 16:42:38 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Kde se o tom píše? V tom článku od GDDKiA nic takového není.

Autor:  mapman [ 10.11.2014 16:45:35 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Je to vidět ve fotkách: http://gddkia.gov.pl/img/artykuly/1/201 ... skiweb.jpg

Autor:  ML90 [ 11.11.2014 13:00:25 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Aha pardon, nejsem odborník, takže to nepoznám :)
Předpokládal bych, že si dělají rezervu kvůli tomu, že tamtudy jde celý tranzit z Litvy, Lotyšska a Estonska (a asi i z Sankt-Petěrburgu), takže se to jednou může hodit. Obecně se v Polsku s šestiproudými dálnicemi nešetří. Třeba obchvat Varšavy se takhle staví od samého začátku a dálnice A4 kolem hornoslezské aglomerace má taky 6 pruhů.

Autor:  ML90 [ 13.11.2014 18:09:15 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

GDDKiA hned navazuje na otevření obchvatu Augustowa vyhlášením tendru na stavbu obchvatu města Suwałki, který je bezprostředním prodloužením předchozího obchvatu. Jedná se tedy o další část rychlostní silnice S61 o délce 12,8km, která propojí Polsko s Pobaltím.

http://gddkia.gov.pl/pl/a/17038/Ogloszo ... ice-Suwalk

A abychom nezůstali jen u dálnic a rychlostních silnic. Byla podepsána smlouva na stavbu obchvatu okresního města Brodnica v Kujavsko-pomořském vojvodství (cca 28 tisíc obyvatel), která je součástí silnice č. 15 z Toruně směrem na Olsztyn.

http://gddkia.gov.pl/pl/a/17063/Umowa-n ... y-Brodnicy

Autor:  ML90 [ 18.11.2014 20:07:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Gazeta Wyborcza píše o změnách ve vládním projektu výstavby dálniční infrastruktury do roku 2023. Podle Wyborczy by měl být dokument definitivně schválený ještě tento týden. Jak by měl vypadat je vidět na mapě. Přinejmenším podle této zprávy by měly být kompletně dostavěny následující rychlostní silnice: S8 z Varšavy do Białystoku, její odbočka S61 do Pobaltí, S7 Varšava - Krakov, S19 Lublin - Rzeszów a S6 Štětín - Gdaňsk. Naopak chybí dvě důležité silnice: S7 na výjezdu z Varšavy až do města Płońsk (ale ta už je dnes čtyřproudá a zbytek do Gdaňsku se stavět bude) a hlavně zbytek dálnice A1 z Częstochowé do Piotrkowa Trybunalského (dnes čtyřproudá DK1 postavená v 70. letech jako součást tzv. gierkówki: silnice z Katowic do Varšavy, která se vyhýbá městům a obcím. Právě tento úsek byl od počátku budovaný de facto jako dálnice, ale bez mimoúrovňových křižovatek. Na dálniční obchvat Częstochowé, kterou DK1 prochází už je vypsáno výběrové řízení).

Celkově se jedná o stavbu 71,5km dálnic, 1790km rychlostních silnic a 35 obchvatů měst. Počítá se s investicí 92,8 miliard złotých, čili v přepočtu přes 600 miliard korun.

Pokud se objeví nějaká nová zpráva, tak budu informovat. Zdroj zde: http://wyborcza.pl/1,75248,16985665,Rza ... ogowe.html

Přílohy:
z16985735Q,Plan-budowy-drog-ekspresowych-i-autostrad-do-2023-.jpg
z16985735Q,Plan-budowy-drog-ekspresowych-i-autostrad-do-2023-.jpg [ 72.25 KiB | Zobrazeno 12753 krát ]

Autor:  jtybinka [ 25.11.2014 17:27:50 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Dal jsem nekolik kontroversnich :D postov na skyscrapercity
A jaki Vy mate na to nazor ?

dalnice PL
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 4&page=662
662, 663, 664, 665, 667

dalnice CZ
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 8&page=142
142

Autor:  vodouch2000 [ 25.11.2014 19:12:38 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Ty linky nejsou kompletni, neco se pokazilo :-(

Autor:  jtybinka [ 25.11.2014 19:25:14 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 4&page=662


http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 8&page=142

a tadi druhy , omlouvam se

Autor:  ML90 [ 29.11.2014 15:57:35 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

No vida, tak ještě jedna důležitá novinka z dneška. V Polsku si pospíšili (původně se počítalo až s jarem 2015) a už je otevřený poslední úsek rychlostní silnice S8 z Wrocławi do Lodži. Obě města jsou už tím pádem plně propojeny. Nový úsek Sieradz - Łask má celkem 33,6km a celkově se díky silnici S8 zkrátila doba dojezdu z Lodži do Wrocławi z až 5 hodin na 2.

http://gddkia.gov.pl/pl/a/17276/Z-Lodzi ... -2-godziny

Autor:  hiob [ 30.11.2014 13:38:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

video z S8 Sieradz - Łask ( (c) karol.ldz http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... t119489744 )


Zprovozněním celého souvisleho úseku S8 se na trase Praha-Waršava změnila preferovaná trasa
I) R10, R35, I/13 na Zgorelec A4, A8, S8, S14, Lodz, A2 - 675km 6:52 dle Google
II) D11, I/33, DK8, A8, S8, S14, Lodz, A2 - 630km 7:27 dle Google
III) dříve přes Brno téměr vše po 2x2 D1,A1,S1(1x2),DK1,S8,DK8 771km, 7:38 dle Google

Autor:  ML90 [ 30.11.2014 13:57:25 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Na celé trase do Varšavy ještě ne. Z S8 chybí ještě cca 30km na výjezdu z Varšavy směrem na Piotrków Trybunalski. Prozatím S8 začíná u města Mszczonów. První úsek hned u Varšavy už je ale rozestavěný a měl by být hotový v roce 2015 a na další dva úseky probíhá výběrové řízení.

Autor:  arnold [ 30.11.2014 15:59:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Hiob: to video je zajímavé,jen mě zaráží to obrovské množství protihlukových stěn. Pro klaustrofobiky nic moc :-).

Autor:  hiob [ 30.11.2014 16:12:29 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

arnold píše:
Hiob: to video je zajímavé,jen mě zaráží to obrovské množství protihlukových stěn. Pro klaustrofobiky nic moc :-).

ty protihlukové stěny v Polsku jsou na hodně místech takto - prostě v okamžiku projektování/schvalování staveb platily velice přísné protihlukové limity, nyní už jsou zmírněny

ML90 píše:
S8 chybí ještě cca 30km

já to myslel, že je všude min. 2x2 pokud vím, tak je to na tom kousku DK8 taky tak.
na trase přes Brno chybí pro dálníční typ komunikace(130km/h) DK1+S1(1x2) (Pyrzowice-Piotrków Trybunalski, bude A1) a DK8 před WA (bude S8)

Autor:  jtybinka [ 30.11.2014 17:20:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Ano , DK8 pred Varsavou je 2x2 a to je maly problem
vetsi problem je uzel Janki na hranice Varsavy a tam S8 uz je skoro hotova.
Videl jsem info ze ten obchvat Janki chteli otevrit uz tento rok
jeno prisli minusove teploty , tak ma byt hotovy na jaro
Tak proste vylet z Varsavy do Nadarzyna bude S8 na jaro
a bude chybet jeno Nadarzyn - Mszczonow co uz dnes je 2x2

Neoficjalni info je ze vyhodny obchvat Lodzi bude prujezdny na konec 2015
Tak prisli rok cele ceste ze Zgorzelca do Varsavy bude po dalnicy jeno
ne S8 a pres S8 , A1 u Lodzi , a A2

Take cest po S8 pujde take pres A1 , S8 z Wroclawia do Lodzi , u Lodzi A1 na jih
a v Piotrkove S8 na Mszczonow , od Mszczonowa DK8 2x2 do Nadarzyna
od Nadarzyna uz nova S8

Autor:  ML90 [ 30.11.2014 17:24:25 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Tak to v tom případě jo. DK8 stejně jako DK1 z Piotrkowa do Čenstochové skutečně je 2x2, ale ani jedna z nich nesplňuje parametry rychlostní silnice/dálnice kvůli tomu, že na ní chybí bezkolizní křížení s dalšími silnicemi. Všechno se to takhle totiž stavělo v 70. letech (tzv. gierkówka) jakožto hlavní tah z Varšavy do Katowic. Totéž platí třeba i pro výjezd z Varšavy směrem na Krakov po DK7, kde je taky až do Grójce, kde začíná S7 čtyřproudá silnice.

O protihlukových stěnách se v Polsku živě debatuje a skutečně to s tím trochu přehnali. Třeba na dálnici A2 z Lodže do Varšavy je na 91km dálnice celkem 107km protihlukových stěn :)

Autor:  jtybinka [ 30.11.2014 19:25:58 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Jo , DK1 je 2x2 az od Bielska Bialej , pres Tychy , Myslowice , Czestochowe az do Piotrkova
(vyjimka je vyhodni obchvat Gornoslezki ktery uz dnes je dalnicni , Tychy - Podwarpie)
A kvuli tomu neni na tu stavbu az tak velki tlak , a lidi kteri bydli v koridoru DK1 Czestochowa - Piotrkov
ani nechci zeby to predelali na dalnice kvuli dostupnosti a poplatkam.
Tak ja to chapu ze vyhlasili vyberove rizeni jeno na usek Pyrzowice Czestochowa proto ze
obchvat Czestochowy je velmi dulezity a A1 pujdne osobnim korridorem 10-15 km vedle DK1
Tak usek Czestochova - Piotrkov muze trochu cekat , jak se predela na A1 alternativni tah bude
DK91 co je 1x2 a lidi ktere tam bydli ne maji to rad

Autor:  ML90 [ 1.12.2014 1:25:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Souhlas, obchvat Čenstochové je naprosto zásadní, sám jsem tam letos v létě byl a průjezd přes město je strašný. Je to jediné velké město, přes které je DK1 vedena a zoufale potřebuje ulehčit. Proto dává ta stavba od Katowic smysl, zatímco zbytek může klidně ještě chvíli počkat. V tomhle celkem souhlasím s tou novou vládní koncepcí, která dostavbu A1 prozatím odsunula. Určitě existují momentálně důležitější projekty jako je S7 Krakov-Varšava-Gdaňsk, S8+S61 na Litvu nebo S6 Štětín-Gdaňsk.

Autor:  Sosa [ 8.12.2014 12:26:23 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Jak to zvládají ufinancovat?

Autor:  ML90 [ 8.12.2014 13:49:02 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Dost často za pomocí fondů z EU, které narozdíl od nás dokáží čerpat. A protože je Polsko větší země než ČR, tak těch peněz mají pochopitelně nominálně trochu víc. Navíc Polsko nepřistoupilo k podobné politice škrtů jako ČR, takže masivně investovali i v krizových letech. I proto jejich ekonomika jako jediná v EU rostla i v krizovém roce 2009 a ani jednou od začátku krize polské HDP nekleslo. Těžko říct nakolik v tom hrají roli i další faktory jako je třeba dlouhodobě nižší míra korupce než v ČR.

Autor:  Standa [ 9.12.2014 8:00:50 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

ML90: Možná tam také nemají tak dobře zorganizované škůdce, jako u nás. Co se týče korupce, jak se vlastně měří ;) ?

Autor:  ML90 [ 9.12.2014 13:36:06 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Dost špatně :)

Ale třeba Transparency International nás v Indexu vnímání korupce (pravda to není přímo korupce, ale pochopitelně nezahrnují jenom názor veřejnosti) řadí dlouhodobě řadí za Polsko (a mimochodem třeba i za celé Pobaltí viz http://www.transparency.org/cpi2014/results) a to s docela velkým odstupem. Dobrým ukazatelem taky může být to, že v Polsku nebyl žádný tak velký skandál z korupcí okolo čerpání evropských fondů jako v ČR.

Ale upřímně řečeno asi nejsmutnější a nejilustrativnější mi příjde tahle statistika (HDP v paritě kupní síly per capita v porovnání k průměru EU). Celou dobu si myslíme, že jsme nejlepší z bývalého východního bloku a nemusíme nic dělat, ale ona to tak pravda není a že jsme stále ještě ekonomicky per capita nejsilnější je jenom důsledek výchozí pozice. Obávám se, že zanedlouho to už nebude pravda a tímhle tempem nás za chvíli předběhne nejenom Polsko, ale i třeba Slovensko a Estonsko. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/gr ... olbox=type (hodnota 100 je průměr EU)

Autor:  Diaľničiar [ 19.12.2014 13:39:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Dnes se odevzdává do provozu chybějící část západního obchvatu města Poznaň. Jde o 5,5 km úsek S11, 2x2, část Rokietnica - Swadzim. Výstavba trvala 20 měsíců.

Stránka 14 z 44 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/