| Autor |
Zpráva |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
Jaký je přesný podíl nevím, ale spíš bude většina financovaná z evropských fondů. Každopádně by bez těch peněz nedokázali takhle masově stavět. Jinak Polsko je nominálně největším příjemcem peněz z kohezních fondů, ale co si pamatuji, tak na počet obyvatel dostávají zhruba stejně peněz jako ČR (v minulém finančním období jsme měli tuším o něco víc), ale narozdíl od nás je Polsko dokáže výrazně efektivněji čerpat. Pro zajímavost tady je seznam projektů dofinancovaných z unijních fondů: http://www.mapadotacji.gov.pl/
|
| 20.3.2015 0:08:33 |
|
 |
|
Sosa
Příspěvky: 2499
|
 Re: Polsko všeobecně
Ale i tak to musí být ohromná částka na dofinancování. Aby nedopadli za pár let jako Chorvatsko. ale jinak staví krásně.
|
| 20.3.2015 8:25:12 |
|
 |
|
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 15370 Bydliště: EU
|
 Re: Polsko všeobecně
Tady se někdo ptal jak (a nejen teď Lenny a Sosa) a z čeho to staví všechno a jak je na tom ekonomika atd., takže několik faktů z hospodářství země za poslední roky a změny ve stavebnictví ohledně silnic, dálnic a mostů *Standard & Poor's zvýšila výhled ratingu Polska (začátkem března 2015, ocenila tak sílu polské ekonomiky a stabilitu veřejných financí) *veřejné finance jsou v deficitu (tak jako i jinde), za rok 2013 cca. 42 mld. PLN, co je dokonce výše jak byl plán o 6 mld. PLN, ale nastartovala se průmyslová výroba a ta ještě v roce 2014 zrychluje *Polsko je jediná země EU, která se za finanční krize vyhnula recesi a zažívá nepřetržitý ekonomický růst už více než 20 let (v roce 2014 až o cca. +3,3% HDP) *z údajů za 03-04/2015 vyplývá, že v Polsku je rekordní zaměstnanost: až 16 mil. lidí má práci (před 10 lety to bylo 14 mil. a poslední roky kolem 15,5 mil.) a bude to stoupat i další roky, v roce 2016 to má být 16,5 mil., i když je stále dost lidí bez práce *dle představitelů MMF má Polsko velmi silné makroekonomické základy, vyrovnanou hospodářskou politiku, veřejné finance jsou zdravé a státní dluh pod kontrolou a MMF má pro Polsko nouzovou úverovou linku (kdyby byla potřeba vzhledem k situaci v EU), kde jsou desítky mld. USD, i když Polsko nevyužilo doposud ani tu první linku Stavebnictví tvoří asi 7% na HDP. V roce 2013 se sektor o 10% propadl pro ukončení akcí pro EURO 2012. S cílem uspíšit realizaci investic, byl novelizován zákon o investicích. Proces realizace investice byl zkrácen, především proces získávání pozemků potřebných pro výstavbu silnic. Zákon nahradil dvě rozhodnutí (rozhodnutí o stanovení lokalizace silnice a rozhodnutí o povolení stavby) jedním rozhodnutím (rozhodnutí o povolení realizace investice). Byla také upravena otázka tzv. "vhodného odškodnění" – nové řešení obsahuje "pobídku" pro stávající majitele nemovitostí k odprodeji s tím, že pokud nemovitost bude předána do 30 dnů od rozhodnutí, majitelé obdrží dodatečně 5% z ceny nemovitosti. Dále majitelé budov a bytových jednotek obdrží částku 10 000 PLN na pokrytí nákladů související se stěhováním. Zákon také zavedl sankce pro orgán, který nevystaví rozhodnutí na povolení realizace investice (silnice) v termínu do 90 dnů od termínu podání žádosti. S cílem vytvořit nový mechanismus financování silničních investic, 24. dubna 2009, poslanecká sněmovna PR přijala projekt novelizace zákona o placených dálnicích a Státním silničním fondu a změny některých dalších zákonů. Nový finanční model byl vytvořen na základě již existujícího Státního silničního fondu a měl by být pružným nástrojem pro financování výstavby silnic. Od 20. února 2009 platí zákon ze dne 9. ledna 2009 ve věci koncesí na stavební práce a služby (Dz.U. 2009 nr 19 poz. 101). Zákon dovoluje účast privátních firem při realizaci investic v obcích, jakými jsou výstavby mostů nebo viaduktů, prací souvisejících s údržbou komunální infrastruktury. S cílem snížit počet odvolání ve výběrových řízeních v oblasti výstavby silnic, byla také provedena novelizace Zákona o výběrových řízeních. Úprava zákona mimo jiné zahrnuje možnosti provedení dodatečné opravy v rámci výběrového řízení, což má za cíl omezit vznik protestů útočících na drobné textové chyby v příznivých nabídkách. Aktuálně se pracuje nad dalšími změnami Zákona o výběrových řízeních. Od 15. listopadu 2008 platí změny v předpisech týkajících se ochrany životního prostředí. Díky těmto změnám všechny realizované infrastrukturní investice budou splňovat podmínky EU v oblasti ochrany životního prostředí, tímto došlo k zamezení ztrát finančních prostředků z EU určených pro silnice. A to, že se nyní toho bude odevzdávát méně má souvis i s tím, že 1 období EU fondů skončilo a další teprve nabíhá. Výstavba běží dle plánů (2008-2010, 2011-2015), přičemž na první se EU podílelo 25%, na tom druhém 40%. S dokončením celé sítě (2.100 km dálnic a 5.000 km expresních silnic) se počítá až v dalších obdobích do r. 2025.Zdroje: Ministerstvo infrastruktury a rozvoje, portál http://www.businessinfo.cz
_________________ v zájmu lepších silnic a dálnic
|
| 2.4.2015 20:28:41 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
Polsko má na některých úsecích dálnic a rychlostních silnic problémy s příliš velkým provozem, který narůstá rychleji než se počítalo. Na některých z nich se jedná dokonce o objemy dopravy, se kterými se počítalo až k roku 2023. Proto bude zřejmě nezbytné popřemýšlet o rozšíření některých dálnic a rychlostních silnic na profil 2x3. Jeden z konkrétních příkladů je například dálniční obchvat Poznaně, který je součástí dálnice A2 (Německo-Poznaň-Lodž-Varšava). zdroj: http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiado ... 48670.html
Naposledy upravil ML90 dne 21.4.2015 1:05:01, celkově upraveno 1
|
| 20.4.2015 20:00:14 |
|
 |
|
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 15370 Bydliště: EU
|
 Re: Polsko všeobecně
Snad 2x3 
_________________ v zájmu lepších silnic a dálnic
|
| 20.4.2015 22:00:10 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
Samozřejmě, jsem blbec a ve spěchu mi to nedošlo 
|
| 21.4.2015 1:04:47 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
Dovoluji si převzít od kolegů z http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 3&page=276 tuto tabulku (tam jí najdete v lepší kvalitě), kde je hezky přehledně vidět jak na tom jsou všechny plánované polské dálnice a rychlostní silnice. Jednotlivé sloupce znamenají: celková plánovaná délka, již postavené úseky, rozestavěné úseky, plánované úseky s vydaným rozhodnutím o vlivu na životní prostředí, zbylé plánované úseky a cena. Celkově je tedy momentálně hotových 78,56% plánovaných dálnic a 26,48% rychlostních silnic. Rozestavěných 81,3km dálnic a 431,65km rychlostních silnic a jsou vypsána výběrová řízení na stavbu dalších 56,9km dálnic a 742,2km rychlostních silnic.
Přílohy:
AiS-2.jpg [ 236.94 KiB | Zobrazeno 6232 krát ]
|
| 3.5.2015 11:34:34 |
|
 |
|
bumbik
Příspěvky: 7216 Bydliště: II/480
|
 Re: Polsko všeobecně
což potvrzuje i reportáž událostí - je fajn, že české firmy mohou vydělat např. Metrostav - více zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonom ... si-i-cesi/
_________________ Dálnice na papíře už máme, ještě je postavit ...
|
| 5.5.2015 19:46:25 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
Koukal jsem na to. Teď už zbývá jenom rozjet výstavbu VRT  Jinak přidávám odkaz na archiv všech map sítě rychlostních komunikací v Polsku od roku 2010. NA tom foru se už diskutuje o tom, že by to nějak poskládali do nějaké animace nebo videa. https://picasaweb.google.com/1122768716 ... directlink
|
| 5.5.2015 20:47:07 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
Fotografie ze stavby rychlostní silnice S7 (Varšava-Krakov) v okolí okresního města Szydłowiec v Mazovském vojvodství. Převzato z twitteru GDDKiA: https://twitter.com/GDDKiA
Přílohy:
CDlb9BDVEAAfY5s.jpg large.jpg [ 148.15 KiB | Zobrazeno 8047 krát ]
|
| 6.5.2015 16:47:21 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
Tady je ještě video, na kterém je zobrazený postup výstavby sítě rychlostních komunikací v Polsku od roku 2010 až do současnosti. Je to udělané na základě těch map, na něž jsem dával odkaz dříve. https://www.youtube.com/watch?v=34oU3KyB6sg
|
| 13.5.2015 14:21:42 |
|
 |
|
jtybinka
Příspěvky: 58
|
 Re: Polsko všeobecně
http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiado ... 49356.htmltady se pise ze Polske Ministerstvi Dopravy dohodlo se z Ceskim Ministerstvem ze bude se do hromady aplikovat do fondu "Spojeni Evropy" a z toho fondu bude se stavit cestu S3 usek Bolkov - Lubavka hranice CZ a dal na Ceskej strane. melo by u nas byt za nekolik mesic vyhlasene vyberove rizeni na usek na nasej strane
|
| 26.5.2015 20:04:31 |
|
 |
|
hiob
Příspěvky: 790
|
 Re: Polsko všeobecně
Byly vyhodnoceny nabídky na výstavbu S2 - zbývající část jižního obchvatu Varšavy 18,5 km http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/18778/Zna ... e-Warszawyrozpočet investora celkem cca 4,3mld zł, vysoutězená cena 2,5 mld. zł (úspora 1,7 zł / € 443.2 million) 
|
| 26.5.2015 21:23:04 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
hiob: O stavbě jižního obchvatu Varšavy píši ve vláknu o Varšavě. Úsek B bude stavět turecká firma Gülermak viz viewtopic.php?f=178&t=4804jtybinka: To je sice hezké, ale minimálně na české straně to ještě chvilku potrvá..
|
| 27.5.2015 21:59:34 |
|
 |
|
hiob
Příspěvky: 790
|
 Re: Polsko všeobecně
ML90 píše: hiob: O stavbě jižního obchvatu Varšavy píši ve vláknu o Varšavě. Úsek B bude stavět turecká firma Gülermak viz viewtopic.php?f=178&t=4804Já vlákno "Varšava" chápal jako to co staví město nebo kraj (metro, místní silnice apod.), ne stát, ale na druhou stranu vlákno S2 mi chybí = je otázka zda to dávat k A2, když tak ať to nějaký admin přehodí ... PS. G.A.S.I.T == Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. http://www.gulermak.com.tr/en/
|
| 27.5.2015 22:12:31 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
No vida, ta zkratka mi nedošla  Jinak do vlákna k Varšavě dávám všechno o stavbách v rámci města, tedy včetně obchvatu. Každá část obchvatu má formálně jiné číslo (jižní S2, severozápadní S8 a východní S17), takže by v tom byl akorát bordel kdybychom to rozházeli do různých vláken. Jinak o metru v Polsku obecně je tu samostatné vlákno, které jsem zakládal v souvislosti s otevřením druhé linky ve Varšavě a probíhala tam i trochu diskuse o eventuelních plánech v Krakově.
|
| 28.5.2015 16:35:39 |
|
 |
|
jtybinka
Příspěvky: 58
|
 Re: Polsko všeobecně
Prepocital jsem kolik km dalnice se stavi a na kolik probihaji vyberove rizeni, ve stavbe 523 km probihaji vyberove rizeni 813 km
|
| 9.6.2015 10:48:15 |
|
 |
|
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 15370 Bydliště: EU
|
 Re: Polsko všeobecně
To jsou dálnice i s rychlostními silnicemi?
_________________ v zájmu lepších silnic a dálnic
|
| 9.6.2015 10:57:51 |
|
 |
|
jtybinka
Příspěvky: 58
|
 Re: Polsko všeobecně
Ano A+S (4 pruhy 2x2, wyjimecne 2x3 jak S2 obchvat Varsavy, S3 Lubin - Polkowice etc)
|
| 9.6.2015 11:04:13 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
Ale pokud se nemýlím, tak by to mělo zahrnovat i menší část rychlostních komunikací, které se staví v 1/2 profilu. Hlavně na rychlostní silnici S3 ze Štětína k české hranici bylo dříve dost úseků postaveno v 1/2 profilu, které se teď doplňují (to by mělo být celkem přes 60km). Potom se taky v 1/2 profilu staví taky minimálně část rychlostní silnice S19 severně od Rzeszowa a obchvat města Szczuczyn na trase rychlostní silnice S61 směrem na Litvu (zhruba okolo 20km).
Jinak ještě pro doplnění těch čísel. Od začátku roku 2015 byla podepsána smlouva na stavbu celkem 129,9km rychlostních silnic (dálnice zatím žádná) a byla zahájena výběrová řízení na stavbu dalších 44,4km.
|
| 9.6.2015 15:20:29 |
|
 |
|
jtybinka
Příspěvky: 58
|
 Re: Polsko všeobecně
Podle mojej "metodologi" jsem zapocital jeno te cisla co se tyce dalnic v plnem profilu. Tak do tych 523 km jsem zapocital S3 u Zielonej Gory a Gorzowa i Miedzyrzecza proto ze po ukonceni stavby bude plny profil. Je to pravda ze dostavuje se 1/2 profilu jeno finalne to da plny profil
S19 sever od Rzeszowa a S61 Szczurzyn obchvat jsem ne zapocital, to zapocitam jak se bude stavit Via Baltica nebo S19 Rzeszow - Lublin uz v plnem profilu. To co se stavi v 1/2 profilu aktualne je jeno 20km a vyberove rizeni na usek 1/2 profilu ne pamatuji zeby jaki existoval.
Droga ekspresowa 1/2 profil to neni normalny stav a doufam ze kazdy roko bude toho mene , a zustanou jeno jake useki bez provozu jak S22 , Elblag - Kaliningrad Dnes je toho 250 km v celem PL, Jak se ukonci S3 to klesne na 190 km
|
| 9.6.2015 16:15:14 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
Tak pokud jsou peníze a není to jenom nějaký obchvat města v místě, kde se zbytek dálnice/rychlostní silnice ještě chvíli nebude stavět (napadá mě třeba Słupsk), tak to určitě chce stavět rovnou celé.
Mimochodem nevíte jak je to s tou rychlostní silnicí S19 Lublin-Rzeszów? Na webu GDDKiA se o něm psalo jako o jednom z projektů na období do roku 2020 a první úsek u Rzeszowa se právě staví jenom v 1/2 profilu. Bude takto vypadat celá silnice nebo jenom její část? A ví se kdy by se měla rozjet výběrová řízení? Zatím tam nic vypsaného není.
|
| 9.6.2015 17:37:46 |
|
 |
|
jtybinka
Příspěvky: 58
|
 Re: Polsko všeobecně
Myslim ze budeme vedet neco vic v zari. Program stavby silnic na lata 2014-22 neni jeste schvaleny a ma to byt konec srpna/zari. Dosud pouzivali tak zvanou pracovni versje programu jeno velke mnozstvi tendrov vyhlasili , tak ze ted uz se musi presne prepocitat kolik penez z fondu bude Domnivam, ze pokud ministerstvo to ne schvali nove vyberove rizeni budou cekat. Nasel jsem informace o useku S19 Krasnik - Lazek Ordynacki a pisu tam ze Transprojekt Gdańsk pracuje na dokumentem co se jmenuje Koncepcja Programowa a musi se to udelat pred tim jak se vyhlasi vyberove rizeni, a take probihaji tam socjalni konsultace a mistni obcane muzu prostudovat projekt
Co je dulezite Rzeszow - Lublin to neni jeno spojeni z Lublinem ale pres S17 napojeni pres Lublin na Varsavu. Tak to bude hlavny tah z vyhodni-jizneho Polska vcetne Rzeszowa pres Lublin do Varsavy
Neoficjalni rikaji ze v novym programu ma byt S19 Rzeszow-Lublin zbytek S6 Koszalin - Gdansk vcetna tak zvana "obwodnica metropolitalna" Trojmiasta a Via Baltica do Litvy a Pani Minister rikala ze chtela by najit penize na S10 Bydgoszcz-Torun. Dokonceni A1 , Czestochowa - Piotrkow zatim nic se ne mlouvi
|
| 9.6.2015 19:07:14 |
|
 |
|
FlakY`
Příspěvky: 1459 Bydliště: F-M - Praha
|
 Re: Polsko všeobecně
https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/art ... kstowa.pdfDokument odkazující priority státu a dokumentace o posuzování vlivu na životní prostředí pro roky 2014-2023. Chtějí mít dokončenou celou páteřní síť a zabývají se všemi problémy, které mohou nastat. Zajímavostí je dokončení celé S1 včetně S69 + DK52 ke Krakowu, modernizace tahu Wroclaw - Klodzko a dokončení celé S3.
_________________ Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval Peugeot 206 , Citroën C4 Grand Picasso II
|
| 21.6.2015 23:03:51 |
|
 |
|
ML90
Příspěvky: 1335 Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské
|
 Re: Polsko všeobecně
To na co odkazujete je dokument, který zkoumá vliv na životní prostředí a je v něm zahrnuta celá plánovaná síť rychlostních komunikací v Polsku. Pokud vím, tak třeba ta S1 se zatím neplánuje. Stejně tak se zatím nebude stavět S3 od Štětína do Svinoústí a z Bolkowa na českou hranici (tam je to ale kvůli průtahům na české straně. Na úsek k hranici už se mělo vypisovat výběrové řízení, ale protože na naší R11 si ještě chvilku počkáme, tak dali ty peníze radši na stavbu jižního obchvatu Varšavy). Aktuální vládní plán do roku 2023 je v mém komentáři úplně dole na straně 14 tohoto vlákna ( viewtopic.php?f=178&t=23&start=325)
|
| 22.6.2015 13:21:00 |
|
|