| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Polsko všeobecně http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=178&t=23 |
Stránka 17 z 44 |
| Autor: | ML90 [ 13.8.2015 23:37:18 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Poslední část obchvatu okresního města Mielec (okolo 60 tisíc obyvatel) v Podkarpatském vojvodství je v provozu. Tato silnice je klíčovým novým spojením Podkarpatského a Svatokřížského vojvodství, mimo jiné zde byl u obce Połaniec vybudován nový most přes Vislu. Zvláštností Mielce je, že i přes jeho velikost a průmyslový význam (v meziválečném období patřil do takzvaného "Centralnego Okręgu Przemysłowego", který se měl stát novou průmyslovou základnou Polska) není napojen na žádnou státní silnici (polsky "Droga Krajowa" - obdoba naší silnice první třídy). I proto byl obchvat klíčový pro to, aby kamionová doprava z/do místních průmyslových zón nejezdila skrz město. Obecně se jedná o region, kde jsou nedaleko od sebe tři relativně velká města - již zmíněný Mielec, Tarnobrzeg (okolo 50 tisíc obyvatel) a Stalowa Wola (okolo 63 tisíc obyvatel), které jsou mizerně napojené na silniční infrastrukturu (prozatím tudy vedou jen silnice první třídy a zároveň se jedná o nejkratší trasu z Varšavy na jih). V budoucnu by proto poblíž měla vést rychlostní silnice S74 z Piotrkowa Trybunalského (návaznost na dálnici A1) přes Kielce do města Nisko, kde se bude napojovat na trasu rychlostních silnic S17 a S19 (Varšava-Lublin-Rzeszów-Slovensko). |
|
| Autor: | ML90 [ 28.8.2015 21:05:27 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Polská vláda představila nový program stavby sítě rychlostních komunikací. Podle něj by měla být do roku 2025 dokončena kompletní síť s výjimkou částí rychlostních silnic S10 (Stětín-Bydgošť-Toruň-Varšava) a S11 (Koszalin-Poznaň-Katowice) a 57 obchvatů měst. Celkem by mělo být postaveno 3,9 tisíc kilometrů silnic kategorie A a S. Nakolik je to reálné uvidíme. |
|
| Autor: | ML90 [ 18.9.2015 10:54:52 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Včera bylo otevřeno propojení nedávno otevřené rychlostní silnice S8 u Varšavy se silnicí č. 7. V praxi to znamená, že S8 bude nyní použitelná nejen pro výjezd směrem na Wrocław a Katowice, ale i Krakov. Výrazně se tak ulehčí obcím Raszyn a Janki, přes které dříve směřoval veškerý tranzit směrem do Slezska a Malopolska. zdroj včetně mapy: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/19855/Lac ... ki-otwarty |
|
| Autor: | ML90 [ 24.9.2015 22:11:43 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Na Polsko-Slovenské hranici byl mezi městem Piwniczna-Zdrój a obcí Mníšek nad Popradem zprovozněn nový hraniční most přes řeku Poprad. zdroj: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/19952/Na- ... Piwnicznej |
|
| Autor: | ML90 [ 29.9.2015 12:23:03 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Polsko získalo první peníze z rozpočtu EU na roky 2014-2012. Dotace jdou na stavbu celkem pěti úseků rychlostních silnic S3, S5 a S7. zdroj: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/20018/Now ... -2014-2020 http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,189 ... ue-na.html |
|
| Autor: | ML90 [ 1.10.2015 20:32:11 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Pro představu jak v Polsku momentálně jede výstavba nových komunikací. Celkově se nyní tendruje 1173,4km nových silnic. http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,189 ... owych.html |
|
| Autor: | bumbik [ 2.10.2015 6:41:26 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
u nás se tendruje tak cca 11 km (0309 II Ševětín - Borek) |
|
| Autor: | ML90 [ 2.10.2015 10:26:36 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Sám jsem docela zvědavý na statistiky za celý rok. Sice příliš mnoho nových úseků letos (a ani příští rok) nepřibylo/nepřibude, ale těch vyhlášených tendrů a začátků staveb je opravdu spoustu. Mimochodem zrovna na tom je krásně vidět, jak v Polsku zdaleka nemají takový problém s čerpáním unijních dotací, protože všechny ty nové projekty už jsou financovány z nového rozpočtu 2014-2020. Zatímco u nás se horko těžko hledají projekty, aby se peníze na poslední chvíli vyčerpaly a pak se staví blbosti, tak v Polsku to rozjíždí ve velkém už od začátku. A zdaleka nejde jenom o silnice. |
|
| Autor: | FlakY` [ 2.10.2015 18:49:06 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Je dobře, že staví. A to, že staví delší úseky než my je taky i o tom, že jsou větší stát než my. Příští rok se má dokončit A4 a bude to jejich první dálnice, která bude západu na východ kompletní. Mají toho ještě hodně co dohánět. U nás je nejhorší problém s Pražským okruhem, vše ostatní by mělo mít menší prioritu |
|
| Autor: | ML90 [ 2.10.2015 19:09:18 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Větší země to sice je, ale pouze 4x a rozhodně nestaví "jen" 4x rychleji, tímhle tempem budou mít celou základní síť výrazně dříve než my. Spíš než velikostí je to dané lepším čerpáním EU fondů a lepší legislativou, třeba problémy s výkupem pozemků proto v Polsku neexistují. Jinak s tou A4 uvidíme, proslýchá se, že to možná zvládnou otevřít ještě letos. Příští rok se každopádně bude otevírat ještě mnohem důležitější stavba než je zbytek A4 - obchvat Lodže na A1, který obrovsky uleví celému městu, přes které se nyní valí tranzit snad ze všech směrů v Polsku. |
|
| Autor: | Petanecek [ 4.10.2015 11:31:40 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
A ví se, či tuší, kdy má dojít k otevření obchvatu Lodze na A1?? Termín je červen/červenec, ale stihne se to dříve?? |
|
| Autor: | ML90 [ 4.10.2015 11:40:02 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Těžko říct, když se dívám na polské forum věnované tomuto úseku, tak píšou že už je v podstatě taky téměř hotovo a spekulují tam o otevření ještě letos. Těžko říct jak to bude vypadat, každopádně to evidentně asi bude dřív, než v tom létě. To forum viz zde (aktuální fotografie najdete na předposlední straně): http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 8&page=487 |
|
| Autor: | Petanecek [ 4.10.2015 18:22:29 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Díky moc. Takže co jsem tam, vyzkoumal je toto: "Premiérka informovala, že práce na úseku dálnice A1 mezi Strykowa do Tuszyna předbíhá plán o čtyři měsíce, tzn. že otevření této části by mělo nastat v červnu 2016." Dle mého super zpráva, zvláště při výletech směr sever sever/východ Polska resp. baltické země. |
|
| Autor: | ML90 [ 4.10.2015 18:35:18 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
To tam sice píšou, ale zároveň k tomu dodávaj, že je to blbost, protože pokud jsou v předstihu o 4 měsíce, tak to rozhodně nevychází na červen. Obecně z příspěvků v tom foru vychází, že jsou v předstihu, ale kdy to otevřou nikdo neví. |
|
| Autor: | Petanecek [ 4.10.2015 19:49:20 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
JJ. Člověk by neměl věřit tisku.. |
|
| Autor: | ML90 [ 4.10.2015 20:30:35 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Nejen Wrocław - Varšava. Lodž je momentálně největším polským městem, kterému chybí jakýkoliv obchvat a valí se to tam nejenom na trase SV-JZ, ale třeba i S-J. Vůbec to místním nezávidím, ten průjezd je opravdu peklo. Jinak pak už je bez obchvatu v první desítce největších měst jenom Bydgoszcz, ale ta neleží na tak zásadní tranzitní trase a taky se tam začne brzo stavět - rychlostní silnice S5, která tamtudy prochází je už delší dobu v tendru. |
|
| Autor: | hiob [ 10.10.2015 14:21:40 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Dle https://dl.dropboxusercontent.com/s/peg ... yg/AiS.png suma A/S v dalších 3-4 letech přibude minimálně 24% plánováné sítě Kód: Plán 7745km Hotovo 3195km 41% Stavba 780km 10% Výběr zhotovitele 1075km 14% EIA 684km 9% výhled 2010km 26% |
|
| Autor: | ML90 [ 10.10.2015 16:01:11 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Přinejmenším u S5 a S6 je tam chyba, obě jsou úplně celé alespoň v tendru. Zbytek vypadá, že odpovídá. |
|
| Autor: | Redispero [ 10.10.2015 16:58:52 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Současné plány S5 zahrnují úsek Grudziąd – Vratislav (367 km), který je skutečně alespoň v tendru celý. V tabulce je dalších 100 km navíc, což je patrně výhledové pokračování směrem na Olsztyn, resp. na S7. S6 byla dotendrována předevčírem, dejte jim čas na aktualizaci |
|
| Autor: | ML90 [ 10.10.2015 17:40:16 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
To by tam ale nesmělo být datum aktualizace 9.10.2015 Jakékoliv další pokračování S5 za Grudziądz momentálně v žádných plánech určitě není, tohle je jednoznačně chyba v tom grafu. Sice by těch zhruba 100km k S7 odpovídalo, ale to je spíš zbožné přání tvůrce grafu než reálné plány. Momentálně by to s ní mělo vypadat takhle: postaveno 80,2km+13,5km v 1/2 profilu, staví se 82,3km a v tendru je 191,5km. |
|
| Autor: | ML90 [ 16.10.2015 23:31:19 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
A vida teď jsem to akorát zkoumal a s tou S5 je to skutečně pravda. Existují plány na protažení S5 až k S7 u města Ostróda a potom by se tahle silnice měla přes Olsztyn napojovat na S16, která zase spojí S7 s S61 (via Baltica). Jde o to, že tohle nejsou zatím oficiální vládní plány, ale fakticky se s tím už počítá. Mimo jiné některé fragmenty silnice DK16 za Olsztynem směrem na východ už byly přebudovány v standardu silnice kategorie S, akorát tak zatím nejsou označeny. |
|
| Autor: | hiob [ 17.10.2015 7:04:25 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Vláda PL totiž rozšířila síť S o 145km (S5,S6,S10,S16,část již jen převod DK->S), dokončil se další výběr zhotovitele (+144km) stav k 14.10. https://dl.dropboxusercontent.com/s/peg ... yg/AiS.png Kód: Plán 7890km Hotovo 3219km 41% Stavba 924km 12% Výběr zhotovitele 970km 12% EIA 684km 9% výhled 2091km 26% |
|
| Autor: | jtybinka [ 17.10.2015 7:50:03 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Zmiany podyktowane są koniecznością dostosowania istniejącego układu drogowego do potrzeb strategicznych dla gospodarki, zakładów azotowych w Policach - droga S6 i w Płocku - droga S10. Drugi powód to dopasowanie układu autostrad i dróg ekspresowych do sieci i wymagań określonych w rozporządzeniu Parlamentu i Rady (UE) 1315/2013. Chodzi o zmiany przebiegu dróg ekspresowych w rejonie Trójmiasta, ułatwiające dojazd do portu morskiego w Gdyni, przedłużenie trasy drogi klasy S do Ostródy (S5), a także wpisanie drogi ekspresowej Olsztyn-Ełk (S16). W znowelizowanym rozporządzeniu usankcjonowano również stan faktyczny, uwzględniono w nim drogi krajowe funkcjonujące w sieci jako drogi o parametrach dróg ekspresowych - S86 i S8. Ma to vstoupit v platnost 23 rijna 2015 https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/d ... dro-0.html Krome S5 a S16 planovany tah S10 ma byt bliz Plocka a tah S6 ma se rozsirit smerem Polic z duvodu toho ze v Plocku je velka rafinerie Orlenu a v Policach velke chemicke zavody - slouceniny dusiku |
|
| Autor: | ML90 [ 17.10.2015 12:13:39 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Máte pravdu, tenhle dokument mi utekl. Ještě jednou všechny ty změny shrnu, ať je to tu i česky 1) Už zmíněné prodloužení S5 o cca 100km až k S7 u města Ostróda. Obchvat Ostródy, kterým bude S5 z této strany začínat už je ve výstavbě. 2) Prodloužení rychlostní silnice S6, která nebude končit na křížení s S3, ale nově bude tvořit i západní obchvat Štětína a skončí až na křížení s dálnicí A6 na jih od města (sjezd Kołbaskowo). Důvodem je již zmíněná lepší dostupnost chemických závodů ve městě Police. 3) Změna trasování rychlostní silnice S7 (obchvat trojměstí Gdaňsk-Sopot-Gdyně), tak aby byl lepší přístup k přístavu v Gdyni. 4) Změna trasování rychlostní silnice S10 (Štětín-Varšava) mezi dálnicí A1 a Varšavou, tak aby se přiblížila více než 120 tisícovému městu Płock (které bylo mimochodem ve středověku hlavním městem Polska) a místní významné rafinerii. 5) Vznik zcela nové rychlostní silnice S16 (Olsztyn-Ełk) jejíž fragmenty už fakticky existují, ale nejsou označeny jako silnice kategorie S. Tahle rychlostní silnice umožní tranzitu z Pobaltí směřovat na Gdaňsk-Štětín a dál na sever Německa. 6) Přeznačení části silnice č. 8 od obchvatu Wrocławi (A8) směrem na Kłodzko, která je postavená v parametrech silnice S na S8. Stejně tak bude nově v oficiálních dokumentech jako rychlostní silnice S86 označen 8,5km dlouhý úsek silnice č. 86 z Katowic do města Sosnowiec, který byl postaven v 70. - 80. letech. |
|
| Autor: | ML90 [ 21.10.2015 12:36:16 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Dnes byl otevřen 9,3km dlouhý obchvat okresního města Hrubieszów (okolo 19 tisíc obyvatel) v Lublinském vojvodství nedaleko ukrajinské hranice, který je součástí silnice č. 74. Kousek za městem je hraniční přechod, za kterým pak silnice pokračuje do významných měst na Volyni - Volodymyr-Volynskyj, Luck a Rivne. zdroj: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/20319/Odd ... owej-nr-74 |
|
| Stránka 17 z 44 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|