České dálnice > Diskusní fórum
http://forum.ceskedalnice.cz/

Polsko všeobecně
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=178&t=23
Stránka 18 z 44

Autor:  ML90 [ 22.10.2015 20:42:15 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Ve slovenském vláknu padla žádost mimo jiné o statistiku dálnic z Polska. Určitě tu bude ke konci roku, ale proč sem nehodit průběžná celková čísla.

Postavené:

Dálnice: 1560,2km
Rychlostní silnice: 1305,4km
Rychlostní silnice v 1/2 profilu: 250,1km

Rychlostní silnice se ale od zítřka trochu posunou, protože oficiálně začne platit nové vládní nařízení v jehož rámci budou některé silnice první třídy splňující normy přeznačeny na rychlostní silnice.

Zároveň je momentálně rozestavěno:

Dálnice: 121,7km
Rychlostní silnice: 827,1km
Rychlostní silnice v 1/2 profilu: 20,5km

Tendruje se (doufám, že jsem to spočítal dobře :)):

Dálnice: 34,8km
Rychlostní silnice: 888km
Rychlostní silnice v 1/2 profilu/dostavba do plného profilu: 52,9km

Autor:  adamos [ 23.10.2015 10:10:02 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Poláci staví 970 km D+R, my stavíme 58 km D+R.
PL má 3x vetší HDP, staví 16x více D+R, zajímavé...

Autor:  ML90 [ 23.10.2015 10:29:52 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Pořád se můžeme těšit tím, že Polsko je rozlohou i populací cca 4x větší a pořád má těch dálnic na hlavu míň. Ale tímhle tempem už to nebude trvat moc dlouho. Když se spočítají ty které jsou rozestavěné a ty v tendru, tak už nás dohání i v tomhle.

Autor:  Diaľničiar [ 23.10.2015 12:52:42 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Každý stát má období větší a menší rozestavěnosti, tak se tím zbytečně neustále netrapte. Těšte se z Polska, nemusíte neustále srovnávat. Polsko to potřebuje jako sůl tu kostru po zemi dobudovat, jinak je mnoho silnic a silniček na tom špatně.

Autor:  Lenny [ 23.10.2015 18:33:50 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

ML90 píše:
Rychlostní silnice se ale od zítřka trochu posunou, protože oficiálně začne platit nové vládní nařízení v jehož rámci budou některé silnice první třídy splňující normy přeznačeny na rychlostní silnice.


Co si pod tím představit?

A kolik chybí dostavět D a R?

Autor:  hiob [ 23.10.2015 21:21:06 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Lenny píše:
Co si pod tím představit?
A kolik chybí dostavět D a R?

Vláda rozšířila na jednom z posledních zasedaní rozsah celé sítě rychlostních silnic S o cca 450km (nové trasování nebo převoz z jedniček DK)
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//3/1 ... 185579.doc

PS. jen letos podepsány smlouvy na výstavbu 592 km nových A+S a ještě není konec roku ...

co a kde chybí ještě dostavět je zde
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... stcount=25
případně všechny možné statistiky
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... =110676560

je trochu zmatek v počítání, v tomto jsou započítany peáže vícekrát (celkem A+S)

Kód:
Plán              7890km
Hotovo            3219km  41%
Stavba             924km  12%
Výběr zhotovitele  970km  12%
EIA                684km   9%
výhled            2091km  26%

bez započítaní peáže
Kód:
Plán              7657km
Hotovo            3007km  39%
Stavba             912km  12%
Výběr zhotovitele  963km  13%
EIA                685km   9%
výhled            2091km  27%

Autor:  ML90 [ 23.10.2015 23:26:40 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Mělo by to opravdu být tak jak píšete. Celkový plán by měl být nyní přes 7650km. Jinak ještě pro zajímavost dnes byla podepsána smlouva na stavbu dalších 20km S6 (více v odpovědném vláknu) čímž byl překonán absolutní rekord Polska v délce staveb zahájených během jednoho roku (doposud bylo maximum 584,1km v roce 2010). A jak píše kolega ještě jich pár přibude.

Autor:  hiob [ 24.10.2015 23:04:25 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

pro porovnání co se změnilo za posledních 8 let (zdroj http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... t128075556)

21.10.2007
https://dl.dropboxusercontent.com/u/813 ... 0.2007.gif
24.10.2015
https://dl.dropboxusercontent.com/u/813 ... gorsel.png

rozdíly v animaci
http://salwach.pl/mapka.gif

Autor:  Standa [ 26.10.2015 8:01:23 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Může mít na další rozvoj vliv předpokládaná změna vlády po volbách?

Autor:  ML90 [ 26.10.2015 13:01:26 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Podle mě těžko, tohle jsou dlouhodobě plánované věci. Navíc PiS není tak blbej, aby výstavbu zastavil a ani finančně to nebude problém, protože se staví hlavně z EU fondů.

Autor:  jtybinka [ 26.10.2015 13:46:03 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Chtel bych tomu verit ;-)

Autor:  Standa [ 13.11.2015 9:07:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Malinko OT komentář ke změně vlády v Polsku (nevyplývá z toho v podstatě nic k dálnicím):

http://neviditelnypes.lidovky.cz/polsko-nova-sance-pro-stredni-evropu-ds7-/p_zahranici.aspx?c=A151111_203807_p_zahranici_wag

Autor:  ML90 [ 13.11.2015 22:52:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Neviditelného psa normálně nečtu, protože mě odpuzuje angažmá Ondřeje Neffa ve věcech, kterým absolutně nerozumí, ale s tímhle článkem v zásadě souhlasím. Určitě souhlas s tím, že démonizovat novou vládu je nesmysl a z Polska rozhodně nebude nové Maďarsko, ale nesouhlasím se dvěma věcmi:

1) Rozhodně bych Právo a Spravedlnost neoznačoval v ekonomických otázkách za levicovou, ale mnohem spíš populistickou stranu, realizace jejichž programu může vést k navýšení dluhu a zpomalení hospodářského růstu, což já osobně vidím jako největší potenciální hrozbu pro Polsko pod novou vládou. Třeba příspěvek na každé narozené dítě 500zł není nic jiného než čistý populismus. Jinak v otázkách bezpečnosti, zahraniční politiky atp. se skutečně nedají očekávat žádné velké změny.

2) Pochybuji, že dojde k nějaké užší spolupráci se zbytkem střední Evropy. Zaprvé máme jak u nás tak na Slovensku vůči Polsku tradičně spíše negativní a nadřazený vztah, který nekoresponduje s tím, že by se mělo jednat o našeho klíčového spojence, což se těžko změní (viz příslušné části o Polsku zde: http://www.amo.cz/editor/image/produkty ... 015_cz.pdf - strana 23 a 42). A zadruhé je PiS hodně proamerický a jednoznačně podporuje třeba výstavbu amerických základem v Polsku. Podívejte se co se u nás dělo jenom kvůli jednomu blbému radaru. Těžko říct jak se shodne se Zemanem, Ficem a Orbánem, kteří lezou do zadku Putinovi.

A teď k tématu fóru (doufám, že si tím vyžehlím ten OT v tomtéž příspěvku, pokud někoho podobné věci zajímají, tak prosím do zpráv :))

Dnes byl odevzdán do provozu obchvat města Szczuczyn v Podlaském vojvodství, který je součástí tzv. Via Baltica, tedy rychlostní silnice S61, která v budoucnu propojí Polsko s Pobaltím. Délka nové silnice je 8km a prozatím je pouze v 1/2 profilu. Na stavbě ještě bude probíhat část dokončovacích prací, nicméně již se po ní dá jezdit. Stavělo se od srpna 2012 a jednalo se o jednu z problematických investic, u níž musela být v roce 2013 vypovězena smlouva, vyhlášen nový tendr a znovu se začalo stavět až v srpnu 2014.

zdroj: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/20617/Szc ... -obwodnicy

Autor:  ML90 [ 18.11.2015 21:26:10 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Po necelých třech letech stavby byl dnes odevzdán do provozu obchvat obce Bargłów Kościelny v Podlaském vojvodství, který je součástí silnice DK61, tedy hlavního tahu na Pobaltí (minimálně do doby než bude hotová rychlostní silnice S61). Délka nové silnice je 12km.

zdroj: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/20668/Obw ... wa-otwarta

Autor:  ML90 [ 14.12.2015 19:28:53 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Rychlostní silnice S8 na výjezdu z Varšavy (úsek Opacz-Paszków) je celá otevřená. První část tohoto úseku, který výrazně ulehčil obcím na okraji Varšavy (hlavně Raszyn a Janki) se podařilo otevřít s pětiměsíčním předstihem již v červenci. Zároveň vznikla spojka od S8 (která obecně vede směrem na Katowice) na silnici DK7 (hlavní tah Varšava-Krakov), která právě výrazně odlehčila zmíněným obcím. V současnosti je tak S8 až do vybudování S7 u Varšavy (která je v tendru) hlavním výjezdem jak na Katowice, tak na Krakov. Celý úsek Opacz-Paszków je dlouhý 11,5km a zmíněná spojka má další 2,5km. Celá investice stála okolo 565 milionů złotých.

zdroj: www.gddkia.gov.pl/pl/a/20862/S8-Opacz-P ... a-do-ruchu

Pro letošní rok je to v Polsku všechno, další nové úseky (včetně definitivního otevření posledního úseku dálnice A4 u Rzeszowa a veledůležitého obchvatu Lodže na A1) budou následovat až příští rok. Obecně se letos polská síť rychlostních komunikací sice moc nerozrostla, ale spousta nových staveb byla zahájena a pořád běží spousta tendrů. Podrobné statistiky budou ke konci roku.

Autor:  ML90 [ 16.12.2015 20:52:34 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Abychom Polsko jenom nechválili, tak tady máme i jeden závažný problém. Plánovanou stavbu zhruba 8km úseku rychlostní silnice S7 (obchvat města Skarżysko-Kamienna na trase Varšava-Krakov) kontroluje Evropská Komise kvůli podezření na porušení unijních předpisů a to v oblasti ochrany životního prostředí. Naposledy se podobná věc řešila v souvislosti se stavbou obchvatu města Augustów na severovýchodě Polska. Tehdy v roce 2007 se obchvat začal stavět, aby byla stavba v roce 2008 přerušena a znovu zahájena v roce 2012 v jiné trase (otevřena v listopadu 2014). Zmíněný úsek S7 je sice už od prosince 2013 v tendru, ale zahájení stavby je v nedohlednu.

zdroj: http://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,4726 ... droge.html

pro zajímavost přidávám fotografie (volně dostupné na wikipedii) z původně plánovaného nedostavěného obchvatu Augustowa (foceno v roce 2009).

Přílohy:
640px-Obwodnica_Augustowa_most_szkielet_18.07.2009_p.jpg
640px-Obwodnica_Augustowa_most_szkielet_18.07.2009_p.jpg [ 41.93 KiB | Zobrazeno 7522 krát ]
640px-Gatno_obwodnica_Augustowa_szkielet3_18.07.2009_p.jpg
640px-Gatno_obwodnica_Augustowa_szkielet3_18.07.2009_p.jpg [ 60.09 KiB | Zobrazeno 7522 krát ]
640px-Gatno_obwodnica_Augustowa_fragment2_18.07.2009_p.jpg
640px-Gatno_obwodnica_Augustowa_fragment2_18.07.2009_p.jpg [ 44.65 KiB | Zobrazeno 7522 krát ]

Autor:  Sosa [ 17.12.2015 10:24:08 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Co s tou rozestavěnou částí budou dělat? Nechají to v tomto stavu stá 100 a více let?

Autor:  Martin z Ostravy [ 17.12.2015 16:11:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Záviděli nám naši A88, tak si ji taky postavili. 8-)

Autor:  ML90 [ 2.1.2016 16:23:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Zde je shrnutí roku 2015 v Polsku.

Obecně je teď ve statistikách trochu bordel kvůli tomu, že se trochu měnily plány finální sítě rychlostních komunikací (hlavně přidání rychlostní silnice S16 a prodloužení S5, tak aby na ní navazovala) a některé úseky byly přeznačené z kategorie DK (Droga Krajowa=státní silnice, totéž co naše silnice 1. třídy) do kategorie S (týká se to již hotových úseků S16 a celé S86), ale mělo by to být následovně. Obecně také platí, že v roce 2015 sice v Polsku nebylo otevřeno příliš mnoho nových silnic A a S, ale zase se jednalo o zcela rekordní rok z hlediska zahájení realizace nových staveb.

K 31.12.2015 má Polsko 1560,2km dálnic a 1313,3km rychlostních silnic a dalších 258,1km rychlostních silnic v 1/2 profilu.

V roce 2015 bylo odevzdáno do provozu pouze 30,5km nových silnic kategorie S (z toho 8km v 1/2 profilu), konkrétně jde o:

S8 Paszków - Opacz (výjezd z Varšavy směrem na Katowice) 8,5km
S8 Powązkowska - Modlińska (přestavba obchvatu Varšavy) 4,7km
S69 Buczkowice - Żywiec 9,3km
S61 obchvat města Szczuczyn 8km v 1/2 profilu

V roce 2016 by mělo přibýt celkem 81,5km dálnic (veledůležitý obchvat Lodže na A1 a již definitivní dokončení A4 od německé na ukrajinskou hranici) a 18,8km rychlostních silnic (všechno S8 - krátký úsek napojující S8 na A1 na obchvatu Lodže a jeden úsek z Varšavy do Białystoku). V dalších minimálně čtyřech letech toho však bude mnohem víc.

K 31.12.2015 je v Polsku v realizaci (rozestavěných nebo ve fázi projektování) celkem 121,7km dálnic a 968,1km rychlostních silnic (z toho 12,5km v 1/2 profilu). Jen v roce 2015 přitom byly podepsány smlouvy na stavbu 40,2km dálnic a 668,8km rychlostních silnic (z toho 44km zahrnuje dostavbu z polovičního do plného profilu).

Aktuálně realizované úseky:

A1 Stryków - Tuszyn (obchvat Lodže) 40,3km
A1 Rząsawa - Zawodzie 25km
A1 Woźniki - Pyrzowice 15,2km (obojí úsek od obchvatu hornoslezské aglomerace do Čenstochové včetně jejího obchvatu)
A4 Rzeszów Wschód - Jarosław 41,2km

S2 Puławska - Lubelska (jižní obchvat Varšavy) 18,6km
S3 obchvat města Gorzów Wielkopolski 11,7km
S3 obchvat města Międzyrzecz 6,4km
S3 Sulechów - Niadoradz (všechny tři úseky se dostavují z polovičního do plného profilu) 26,7km
S3 Nowa Sól Południe - Bolków 117,4km
S5 Ostróda - Ornowo 8,7km
S5 Nowe Marzy - Gniezno 146,3km (tento úsek obsahuje i dostavbu obchvatů měst Świecie a Szubin o délce 17,3km z polovičního na plný profil)
S5 Poznań - Wronczyn 16km
S5 Korzeńsko - Wrocław Północ (A8) 48km
S6 Goleniów Północ - Koszalin 116,7km
S7 Koszwały - Kazimierzowo (bez obchvatu města Nowy Dwór Gdański) 39,6km
S7 Miłomłyn - Olsztynek 39km
S7 Nidzica Północ - Napierki 22,7km
S7 Radom Północ - Skarżysko-Kamienna 47km
S7 Chęciny - hranice Svatokřížského/Malopolského voljvodství 41,5km
S7 Rybitwy - Igołomska (východní obchvat Krakova) 4,5km
S8 Rzgów - Łódź Południe 3,4km
S8 Marki - Radzymin Południe 15,3km
S8 hranice Mazovského/Podlaského vojvodství - Jeżewo (bez obchvatu města Zambrów) 44,6km
S10 obchvat města Wałcz 18km
S11 obchvat města Szczecinek 12km
S11 obchvat města Jarocin 10km
S11 obchvat města Ostrów Wielkopolski 12,8km
S11 obchvat města Kępno 4,5km
S12 Puławy - Sielce 11,8km
S17 Garwolin - Sielce 58,6km
S19 Lublin Sławinek - Lublin Węglin (západní obchvat města Lublin) 9,8km
S19 Świlcza - Rzeszów Południe (západní obchvat města Rzeszów) 6,3km
S51 Olsztyn - Olsztynek 13,3km
S61 obchvat města Suwałki 12,8km

v 1/2 profilu se staví:
S19 Sokołów Małopolski Północ - Stobierna 12,5km

Kromě toho zůstavá řada úseků v tendru. Konkrétně je to 34,8km dálnic, 785,8km rychlostních silnic (z toho u 42,9km jde o dostavbu z polovičního na plný profil) a jeden úsek rychlostní silnice S19 (obchvat města Tomaszów Lubelski) o délce 10km v 1/2 profilu.

V praxi to znamená, že jsou alespoň v realizaci následující plné úseky rychlostních silnic: S5 Poznań - Bydgoszcz - A1

Dále jsou alespoň v tendru následující plné úseky rychlostních silnic: S3 Štětín - Bolków, S5 Wrocław - Poznań, S6 Štětín - Gdaňsk, S7 Varšava - Krakov, S8 Łódź - Varšava a Varšava - Białystok, S17 Varšava - Lublin, S19 Lublin - Rzeszów a téměř celá S7 z Varšavy do Gdaňsku (zatím se netendrují úseky u Vašavy)

Velmi brzy se budou podepisovat smlouvy na: poslední zbývající úsek S3 ze Štětína do Bolkowa, všechny úseky S5 z Wrocławi do Poznaně, všechny zbývající úseky S8 a všechny zbývající úseky S17 z Varšavy do Lublinu.

Největší problémy v běžících tendrech, o kterých se ani řádově neví, kdy budou dokončeny, jsou nyní na: jednom úseku A1 mezi obchvatem hornoslezské aglomerace a Čenstochovou (Zawodzie - Woźniki) - tendr zkoumá polský protikorupční úřad; obchvat města Skarżysko-Kamienna na trase S7 z Varšavy do Krakova, o němž jsem tu nedávno psal.

Další problématické tendry (jeden úsek S8 na trase z Varšavy do Lodže, úseky S5 mezi městy Wrocław a Poznaň, dostavba S3 do plného profilu v okolí Zelené Hory, obchvat Olsztyna na trase S51) se podařilo vyřešit, takže se brzy začnou stavět.

Na závěr několik grafů. Všechny údaje včetně grafik jsou z tohoto fóra: http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... &page=1000

Přílohy:
NowaMapaStan.svg.png
NowaMapaStan.svg.png [ 220.91 KiB | Zobrazeno 7281 krát ]
PL-Motorways-pl.svg.png
PL-Motorways-pl.svg.png [ 16.14 KiB | Zobrazeno 7281 krát ]
wykres_eksploatacja.png
wykres_eksploatacja.png [ 48.01 KiB | Zobrazeno 7281 krát ]

Autor:  ML90 [ 2.1.2016 16:26:31 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Druhá část grafik zde:

Přílohy:
wykres_plany.png
wykres_plany.png [ 54.46 KiB | Zobrazeno 7281 krát ]
wykres_budowa.png
wykres_budowa.png [ 62.71 KiB | Zobrazeno 7281 krát ]
umowyAiS.png
umowyAiS.png [ 51.83 KiB | Zobrazeno 7281 krát ]

Autor:  Honey72 [ 25.1.2016 13:59:59 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Tak jsem v neděli jel do Polska a cestou se schválně zaměřil na rozestavěný úsek S3 do Bolkova, tedy směrem do Česka. Ale zatím ani v jednom místě, kudy jsem projížděl a kde bude S3 silnici křižovat, není žádná známka stavby nebo přípravy. Respektive na konci úseku u Bolkova a okolo města Javor. Tak nevím, kde to hoši mají rozestavěné ?

Autor:  hiob [ 25.1.2016 19:13:02 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Honey72 píše:
Tak jsem v neděli jel do Polska a cestou se schválně zaměřil na rozestavěný úsek S3 do Bolkova, tedy směrem do Česka. Ale zatím ani v jednom místě, kudy jsem projížděl a kde bude S3 silnici křižovat, není žádná známka stavby nebo přípravy. Respektive na konci úseku u Bolkova a okolo města Javor. Tak nevím, kde to hoši mají rozestavěné ?
Výběrové řízení na zhotovitele bylo typu Design&Build (žlutý FIDIC), v prvním roce zhotovitel vyprojektuje a získá obdobu SP od úřadů. U této stavby je předpoklad zahájení prací někdy na podzim 2016 s dokončením 2018/09. Když se něco začne dít, fotky budou určitě zde
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... to=newpost

Autor:  Honey72 [ 26.1.2016 11:23:01 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Hlavně, že to mají ve všech mapách a webech už rozestavěné ;) . Díky za upřesnění. Už se těším, až to bude hotové, protože třeba serpentiny u Bolkova a průjezd Jaworem je děsný a nemohu pochopit, jak tudy po E65 projíždějí kamiony. Vždy jsem tam totiž jel naštěstí jen o víkendu anebo v noci.

Autor:  ML90 [ 27.1.2016 19:32:51 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Proto je přesnější tato pravidelně aktualizovaná mapa: http://ssc.siskom.waw.pl/

zelené jsou již existující silnice A a S a potom tam jsou:

modrá=vydaný posudek o vlivu na životní prostředí (v polských reáliích se nazývá "Decyzja środowiskowa" zkráceně DŚU)
žlutá=klasický tendr, kdy se hned po podepsání smlouvy začíná stavět
hnědá=tendr "zaprojektuj i buduj" tzn. zmíněný systém, kdy si firmy po podepsání smlouvy silnici samy naprojektují
fialová=projektování tzn. už po podepsání smlouvy, ale ještě se fyzicky nestaví.
červená=stavba

Jinak platí to co píše hiob, po ukončení fáze projektování musí firma získat od vojvody (obdoba našeho hejtmana) příslušného vojvodství tzv. ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej), tedy skutečně jakousi obdobu českého SP. Čistě teoreticky se na tomhle může stavba i po podepsání smlouvy zaseknout, ale nevybavuji si žádný případ, kde by to nějaký problém způsobilo. V každém případě platí, že právě z tohoto důvodu je u těhle staveb po podepsání smlouvy delší čas realizace.

Autor:  Honey72 [ 28.1.2016 10:21:22 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Tak to je pěkná mapka, mnohem přesnější :ok: . Stejně Polákům závidím, budou mít páteřní síť rychleji než my a to po roce 1990 neměli ani kilometr dálnice. Kromě těch po Hitlerovi.

Stránka 18 z 44 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/