| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Polsko všeobecně http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=178&t=23 |
Stránka 18 z 44 |
| Autor: | ML90 [ 22.10.2015 20:42:15 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Ve slovenském vláknu padla žádost mimo jiné o statistiku dálnic z Polska. Určitě tu bude ke konci roku, ale proč sem nehodit průběžná celková čísla. Postavené: Dálnice: 1560,2km Rychlostní silnice: 1305,4km Rychlostní silnice v 1/2 profilu: 250,1km Rychlostní silnice se ale od zítřka trochu posunou, protože oficiálně začne platit nové vládní nařízení v jehož rámci budou některé silnice první třídy splňující normy přeznačeny na rychlostní silnice. Zároveň je momentálně rozestavěno: Dálnice: 121,7km Rychlostní silnice: 827,1km Rychlostní silnice v 1/2 profilu: 20,5km Tendruje se (doufám, že jsem to spočítal dobře Dálnice: 34,8km Rychlostní silnice: 888km Rychlostní silnice v 1/2 profilu/dostavba do plného profilu: 52,9km |
|
| Autor: | adamos [ 23.10.2015 10:10:02 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Poláci staví 970 km D+R, my stavíme 58 km D+R. PL má 3x vetší HDP, staví 16x více D+R, zajímavé... |
|
| Autor: | ML90 [ 23.10.2015 10:29:52 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Pořád se můžeme těšit tím, že Polsko je rozlohou i populací cca 4x větší a pořád má těch dálnic na hlavu míň. Ale tímhle tempem už to nebude trvat moc dlouho. Když se spočítají ty které jsou rozestavěné a ty v tendru, tak už nás dohání i v tomhle. |
|
| Autor: | Diaľničiar [ 23.10.2015 12:52:42 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Každý stát má období větší a menší rozestavěnosti, tak se tím zbytečně neustále netrapte. Těšte se z Polska, nemusíte neustále srovnávat. Polsko to potřebuje jako sůl tu kostru po zemi dobudovat, jinak je mnoho silnic a silniček na tom špatně. |
|
| Autor: | Lenny [ 23.10.2015 18:33:50 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
ML90 píše: Rychlostní silnice se ale od zítřka trochu posunou, protože oficiálně začne platit nové vládní nařízení v jehož rámci budou některé silnice první třídy splňující normy přeznačeny na rychlostní silnice. Co si pod tím představit? A kolik chybí dostavět D a R? |
|
| Autor: | hiob [ 23.10.2015 21:21:06 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Lenny píše: Co si pod tím představit? A kolik chybí dostavět D a R? Vláda rozšířila na jednom z posledních zasedaní rozsah celé sítě rychlostních silnic S o cca 450km (nové trasování nebo převoz z jedniček DK) https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//3/1 ... 185579.doc PS. jen letos podepsány smlouvy na výstavbu 592 km nových A+S a ještě není konec roku ... co a kde chybí ještě dostavět je zde http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... stcount=25 případně všechny možné statistiky http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... =110676560 je trochu zmatek v počítání, v tomto jsou započítany peáže vícekrát (celkem A+S) Kód: Plán 7890km Hotovo 3219km 41% Stavba 924km 12% Výběr zhotovitele 970km 12% EIA 684km 9% výhled 2091km 26% bez započítaní peáže Kód: Plán 7657km Hotovo 3007km 39% Stavba 912km 12% Výběr zhotovitele 963km 13% EIA 685km 9% výhled 2091km 27% |
|
| Autor: | ML90 [ 23.10.2015 23:26:40 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Mělo by to opravdu být tak jak píšete. Celkový plán by měl být nyní přes 7650km. Jinak ještě pro zajímavost dnes byla podepsána smlouva na stavbu dalších 20km S6 (více v odpovědném vláknu) čímž byl překonán absolutní rekord Polska v délce staveb zahájených během jednoho roku (doposud bylo maximum 584,1km v roce 2010). A jak píše kolega ještě jich pár přibude. |
|
| Autor: | hiob [ 24.10.2015 23:04:25 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
pro porovnání co se změnilo za posledních 8 let (zdroj http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... t128075556) 21.10.2007 https://dl.dropboxusercontent.com/u/813 ... 0.2007.gif 24.10.2015 https://dl.dropboxusercontent.com/u/813 ... gorsel.png rozdíly v animaci http://salwach.pl/mapka.gif |
|
| Autor: | Standa [ 26.10.2015 8:01:23 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Může mít na další rozvoj vliv předpokládaná změna vlády po volbách? |
|
| Autor: | ML90 [ 26.10.2015 13:01:26 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Podle mě těžko, tohle jsou dlouhodobě plánované věci. Navíc PiS není tak blbej, aby výstavbu zastavil a ani finančně to nebude problém, protože se staví hlavně z EU fondů. |
|
| Autor: | jtybinka [ 26.10.2015 13:46:03 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Chtel bych tomu verit |
|
| Autor: | Standa [ 13.11.2015 9:07:16 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Malinko OT komentář ke změně vlády v Polsku (nevyplývá z toho v podstatě nic k dálnicím): http://neviditelnypes.lidovky.cz/polsko-nova-sance-pro-stredni-evropu-ds7-/p_zahranici.aspx?c=A151111_203807_p_zahranici_wag |
|
| Autor: | ML90 [ 13.11.2015 22:52:21 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Neviditelného psa normálně nečtu, protože mě odpuzuje angažmá Ondřeje Neffa ve věcech, kterým absolutně nerozumí, ale s tímhle článkem v zásadě souhlasím. Určitě souhlas s tím, že démonizovat novou vládu je nesmysl a z Polska rozhodně nebude nové Maďarsko, ale nesouhlasím se dvěma věcmi: 1) Rozhodně bych Právo a Spravedlnost neoznačoval v ekonomických otázkách za levicovou, ale mnohem spíš populistickou stranu, realizace jejichž programu může vést k navýšení dluhu a zpomalení hospodářského růstu, což já osobně vidím jako největší potenciální hrozbu pro Polsko pod novou vládou. Třeba příspěvek na každé narozené dítě 500zł není nic jiného než čistý populismus. Jinak v otázkách bezpečnosti, zahraniční politiky atp. se skutečně nedají očekávat žádné velké změny. 2) Pochybuji, že dojde k nějaké užší spolupráci se zbytkem střední Evropy. Zaprvé máme jak u nás tak na Slovensku vůči Polsku tradičně spíše negativní a nadřazený vztah, který nekoresponduje s tím, že by se mělo jednat o našeho klíčového spojence, což se těžko změní (viz příslušné části o Polsku zde: http://www.amo.cz/editor/image/produkty ... 015_cz.pdf - strana 23 a 42). A zadruhé je PiS hodně proamerický a jednoznačně podporuje třeba výstavbu amerických základem v Polsku. Podívejte se co se u nás dělo jenom kvůli jednomu blbému radaru. Těžko říct jak se shodne se Zemanem, Ficem a Orbánem, kteří lezou do zadku Putinovi. A teď k tématu fóru (doufám, že si tím vyžehlím ten OT v tomtéž příspěvku, pokud někoho podobné věci zajímají, tak prosím do zpráv Dnes byl odevzdán do provozu obchvat města Szczuczyn v Podlaském vojvodství, který je součástí tzv. Via Baltica, tedy rychlostní silnice S61, která v budoucnu propojí Polsko s Pobaltím. Délka nové silnice je 8km a prozatím je pouze v 1/2 profilu. Na stavbě ještě bude probíhat část dokončovacích prací, nicméně již se po ní dá jezdit. Stavělo se od srpna 2012 a jednalo se o jednu z problematických investic, u níž musela být v roce 2013 vypovězena smlouva, vyhlášen nový tendr a znovu se začalo stavět až v srpnu 2014. zdroj: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/20617/Szc ... -obwodnicy |
|
| Autor: | ML90 [ 18.11.2015 21:26:10 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Po necelých třech letech stavby byl dnes odevzdán do provozu obchvat obce Bargłów Kościelny v Podlaském vojvodství, který je součástí silnice DK61, tedy hlavního tahu na Pobaltí (minimálně do doby než bude hotová rychlostní silnice S61). Délka nové silnice je 12km. zdroj: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/20668/Obw ... wa-otwarta |
|
| Autor: | ML90 [ 14.12.2015 19:28:53 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Rychlostní silnice S8 na výjezdu z Varšavy (úsek Opacz-Paszków) je celá otevřená. První část tohoto úseku, který výrazně ulehčil obcím na okraji Varšavy (hlavně Raszyn a Janki) se podařilo otevřít s pětiměsíčním předstihem již v červenci. Zároveň vznikla spojka od S8 (která obecně vede směrem na Katowice) na silnici DK7 (hlavní tah Varšava-Krakov), která právě výrazně odlehčila zmíněným obcím. V současnosti je tak S8 až do vybudování S7 u Varšavy (která je v tendru) hlavním výjezdem jak na Katowice, tak na Krakov. Celý úsek Opacz-Paszków je dlouhý 11,5km a zmíněná spojka má další 2,5km. Celá investice stála okolo 565 milionů złotých. zdroj: www.gddkia.gov.pl/pl/a/20862/S8-Opacz-P ... a-do-ruchu Pro letošní rok je to v Polsku všechno, další nové úseky (včetně definitivního otevření posledního úseku dálnice A4 u Rzeszowa a veledůležitého obchvatu Lodže na A1) budou následovat až příští rok. Obecně se letos polská síť rychlostních komunikací sice moc nerozrostla, ale spousta nových staveb byla zahájena a pořád běží spousta tendrů. Podrobné statistiky budou ke konci roku. |
|
| Autor: | ML90 [ 16.12.2015 20:52:34 ] | ||||
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně | ||||
Abychom Polsko jenom nechválili, tak tady máme i jeden závažný problém. Plánovanou stavbu zhruba 8km úseku rychlostní silnice S7 (obchvat města Skarżysko-Kamienna na trase Varšava-Krakov) kontroluje Evropská Komise kvůli podezření na porušení unijních předpisů a to v oblasti ochrany životního prostředí. Naposledy se podobná věc řešila v souvislosti se stavbou obchvatu města Augustów na severovýchodě Polska. Tehdy v roce 2007 se obchvat začal stavět, aby byla stavba v roce 2008 přerušena a znovu zahájena v roce 2012 v jiné trase (otevřena v listopadu 2014). Zmíněný úsek S7 je sice už od prosince 2013 v tendru, ale zahájení stavby je v nedohlednu. zdroj: http://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,4726 ... droge.html pro zajímavost přidávám fotografie (volně dostupné na wikipedii) z původně plánovaného nedostavěného obchvatu Augustowa (foceno v roce 2009).
|
|||||
| Autor: | Sosa [ 17.12.2015 10:24:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Co s tou rozestavěnou částí budou dělat? Nechají to v tomto stavu stá 100 a více let? |
|
| Autor: | Martin z Ostravy [ 17.12.2015 16:11:30 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Záviděli nám naši A88, tak si ji taky postavili. |
|
| Autor: | ML90 [ 2.1.2016 16:23:16 ] | ||||
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně | ||||
Zde je shrnutí roku 2015 v Polsku. Obecně je teď ve statistikách trochu bordel kvůli tomu, že se trochu měnily plány finální sítě rychlostních komunikací (hlavně přidání rychlostní silnice S16 a prodloužení S5, tak aby na ní navazovala) a některé úseky byly přeznačené z kategorie DK (Droga Krajowa=státní silnice, totéž co naše silnice 1. třídy) do kategorie S (týká se to již hotových úseků S16 a celé S86), ale mělo by to být následovně. Obecně také platí, že v roce 2015 sice v Polsku nebylo otevřeno příliš mnoho nových silnic A a S, ale zase se jednalo o zcela rekordní rok z hlediska zahájení realizace nových staveb. K 31.12.2015 má Polsko 1560,2km dálnic a 1313,3km rychlostních silnic a dalších 258,1km rychlostních silnic v 1/2 profilu. V roce 2015 bylo odevzdáno do provozu pouze 30,5km nových silnic kategorie S (z toho 8km v 1/2 profilu), konkrétně jde o: S8 Paszków - Opacz (výjezd z Varšavy směrem na Katowice) 8,5km S8 Powązkowska - Modlińska (přestavba obchvatu Varšavy) 4,7km S69 Buczkowice - Żywiec 9,3km S61 obchvat města Szczuczyn 8km v 1/2 profilu V roce 2016 by mělo přibýt celkem 81,5km dálnic (veledůležitý obchvat Lodže na A1 a již definitivní dokončení A4 od německé na ukrajinskou hranici) a 18,8km rychlostních silnic (všechno S8 - krátký úsek napojující S8 na A1 na obchvatu Lodže a jeden úsek z Varšavy do Białystoku). V dalších minimálně čtyřech letech toho však bude mnohem víc. K 31.12.2015 je v Polsku v realizaci (rozestavěných nebo ve fázi projektování) celkem 121,7km dálnic a 968,1km rychlostních silnic (z toho 12,5km v 1/2 profilu). Jen v roce 2015 přitom byly podepsány smlouvy na stavbu 40,2km dálnic a 668,8km rychlostních silnic (z toho 44km zahrnuje dostavbu z polovičního do plného profilu). Aktuálně realizované úseky: A1 Stryków - Tuszyn (obchvat Lodže) 40,3km A1 Rząsawa - Zawodzie 25km A1 Woźniki - Pyrzowice 15,2km (obojí úsek od obchvatu hornoslezské aglomerace do Čenstochové včetně jejího obchvatu) A4 Rzeszów Wschód - Jarosław 41,2km S2 Puławska - Lubelska (jižní obchvat Varšavy) 18,6km S3 obchvat města Gorzów Wielkopolski 11,7km S3 obchvat města Międzyrzecz 6,4km S3 Sulechów - Niadoradz (všechny tři úseky se dostavují z polovičního do plného profilu) 26,7km S3 Nowa Sól Południe - Bolków 117,4km S5 Ostróda - Ornowo 8,7km S5 Nowe Marzy - Gniezno 146,3km (tento úsek obsahuje i dostavbu obchvatů měst Świecie a Szubin o délce 17,3km z polovičního na plný profil) S5 Poznań - Wronczyn 16km S5 Korzeńsko - Wrocław Północ (A8) 48km S6 Goleniów Północ - Koszalin 116,7km S7 Koszwały - Kazimierzowo (bez obchvatu města Nowy Dwór Gdański) 39,6km S7 Miłomłyn - Olsztynek 39km S7 Nidzica Północ - Napierki 22,7km S7 Radom Północ - Skarżysko-Kamienna 47km S7 Chęciny - hranice Svatokřížského/Malopolského voljvodství 41,5km S7 Rybitwy - Igołomska (východní obchvat Krakova) 4,5km S8 Rzgów - Łódź Południe 3,4km S8 Marki - Radzymin Południe 15,3km S8 hranice Mazovského/Podlaského vojvodství - Jeżewo (bez obchvatu města Zambrów) 44,6km S10 obchvat města Wałcz 18km S11 obchvat města Szczecinek 12km S11 obchvat města Jarocin 10km S11 obchvat města Ostrów Wielkopolski 12,8km S11 obchvat města Kępno 4,5km S12 Puławy - Sielce 11,8km S17 Garwolin - Sielce 58,6km S19 Lublin Sławinek - Lublin Węglin (západní obchvat města Lublin) 9,8km S19 Świlcza - Rzeszów Południe (západní obchvat města Rzeszów) 6,3km S51 Olsztyn - Olsztynek 13,3km S61 obchvat města Suwałki 12,8km v 1/2 profilu se staví: S19 Sokołów Małopolski Północ - Stobierna 12,5km Kromě toho zůstavá řada úseků v tendru. Konkrétně je to 34,8km dálnic, 785,8km rychlostních silnic (z toho u 42,9km jde o dostavbu z polovičního na plný profil) a jeden úsek rychlostní silnice S19 (obchvat města Tomaszów Lubelski) o délce 10km v 1/2 profilu. V praxi to znamená, že jsou alespoň v realizaci následující plné úseky rychlostních silnic: S5 Poznań - Bydgoszcz - A1 Dále jsou alespoň v tendru následující plné úseky rychlostních silnic: S3 Štětín - Bolków, S5 Wrocław - Poznań, S6 Štětín - Gdaňsk, S7 Varšava - Krakov, S8 Łódź - Varšava a Varšava - Białystok, S17 Varšava - Lublin, S19 Lublin - Rzeszów a téměř celá S7 z Varšavy do Gdaňsku (zatím se netendrují úseky u Vašavy) Velmi brzy se budou podepisovat smlouvy na: poslední zbývající úsek S3 ze Štětína do Bolkowa, všechny úseky S5 z Wrocławi do Poznaně, všechny zbývající úseky S8 a všechny zbývající úseky S17 z Varšavy do Lublinu. Největší problémy v běžících tendrech, o kterých se ani řádově neví, kdy budou dokončeny, jsou nyní na: jednom úseku A1 mezi obchvatem hornoslezské aglomerace a Čenstochovou (Zawodzie - Woźniki) - tendr zkoumá polský protikorupční úřad; obchvat města Skarżysko-Kamienna na trase S7 z Varšavy do Krakova, o němž jsem tu nedávno psal. Další problématické tendry (jeden úsek S8 na trase z Varšavy do Lodže, úseky S5 mezi městy Wrocław a Poznaň, dostavba S3 do plného profilu v okolí Zelené Hory, obchvat Olsztyna na trase S51) se podařilo vyřešit, takže se brzy začnou stavět. Na závěr několik grafů. Všechny údaje včetně grafik jsou z tohoto fóra: http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... &page=1000
|
|||||
| Autor: | ML90 [ 2.1.2016 16:26:31 ] | ||||
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně | ||||
Druhá část grafik zde:
|
|||||
| Autor: | Honey72 [ 25.1.2016 13:59:59 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Tak jsem v neděli jel do Polska a cestou se schválně zaměřil na rozestavěný úsek S3 do Bolkova, tedy směrem do Česka. Ale zatím ani v jednom místě, kudy jsem projížděl a kde bude S3 silnici křižovat, není žádná známka stavby nebo přípravy. Respektive na konci úseku u Bolkova a okolo města Javor. Tak nevím, kde to hoši mají rozestavěné ? |
|
| Autor: | hiob [ 25.1.2016 19:13:02 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Honey72 píše: Tak jsem v neděli jel do Polska a cestou se schválně zaměřil na rozestavěný úsek S3 do Bolkova, tedy směrem do Česka. Ale zatím ani v jednom místě, kudy jsem projížděl a kde bude S3 silnici křižovat, není žádná známka stavby nebo přípravy. Respektive na konci úseku u Bolkova a okolo města Javor. Tak nevím, kde to hoši mají rozestavěné ? http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... to=newpost |
|
| Autor: | Honey72 [ 26.1.2016 11:23:01 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Hlavně, že to mají ve všech mapách a webech už rozestavěné |
|
| Autor: | ML90 [ 27.1.2016 19:32:51 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Proto je přesnější tato pravidelně aktualizovaná mapa: http://ssc.siskom.waw.pl/ zelené jsou již existující silnice A a S a potom tam jsou: modrá=vydaný posudek o vlivu na životní prostředí (v polských reáliích se nazývá "Decyzja środowiskowa" zkráceně DŚU) žlutá=klasický tendr, kdy se hned po podepsání smlouvy začíná stavět hnědá=tendr "zaprojektuj i buduj" tzn. zmíněný systém, kdy si firmy po podepsání smlouvy silnici samy naprojektují fialová=projektování tzn. už po podepsání smlouvy, ale ještě se fyzicky nestaví. červená=stavba Jinak platí to co píše hiob, po ukončení fáze projektování musí firma získat od vojvody (obdoba našeho hejtmana) příslušného vojvodství tzv. ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej), tedy skutečně jakousi obdobu českého SP. Čistě teoreticky se na tomhle může stavba i po podepsání smlouvy zaseknout, ale nevybavuji si žádný případ, kde by to nějaký problém způsobilo. V každém případě platí, že právě z tohoto důvodu je u těhle staveb po podepsání smlouvy delší čas realizace. |
|
| Autor: | Honey72 [ 28.1.2016 10:21:22 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Polsko všeobecně |
Tak to je pěkná mapka, mnohem přesnější |
|
| Stránka 18 z 44 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|