České dálnice > Diskusní fórum
http://forum.ceskedalnice.cz/

Polsko všeobecně
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=178&t=23
Stránka 28 z 44

Autor:  Hanes [ 31.5.2018 11:10:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Takový standart v Polsku: obchvaty s vracečkou. Podobný styl je na jižním obchvatu Zabkowic (cca 20km severně od Klodzka).
Taky jim tam něco chybí a je třeba se vracet.
https://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdalen ... 0j-EhO05PS

Ještě k tomu obchvatu Nysy: 2+2 a 2+1, ve správném směru. Jen ty kruháče na tom čtyřpruhu kazí celkový dojem.

Autor:  ML90 [ 1.6.2018 19:31:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Hanes píše:
Velice jsme si chválili obchvat Nysy a mysleli si, že Klodzko bude mít také něco takového. Bohužel je z toho jakýsi paskvil, dobrý jen ve směru sever-jih.


Tak to byl taky hlavní důvod, proč se stavěl. Ostatně o té částí mezi DK33 a 46 se ve všech materiálech psalo jako o "spojce" a ne obchvatu.

Autor:  Honey72 [ 2.6.2018 8:04:14 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

U těch Žabkovic nic nechybí, mě to přijde jako klasický obchvat. Ano, bylo by lepší pokračování na jih, ale spíš zatím chybí ono pokračování od kruháče dál až k 385, protože dnes se musí po Cukrovnické ulici, kde se nevyhnou dva náklaďáky .-)
U nás jsme rozmazlení, protože většina obchvatu se staví tak, aby plynule navazovaly na starou část silnice. Ale třeba v cizině, např. v Rumunsku jsou podobné obchvaty začínající odbočením dost časté. Jedete rovně, najednou musíte odbočit a jet někam daleko kde se obchvat pomalu stáčí do původní trasy, cestou několik kruháků a pak se zase vrátí, kde se odbočí na starou silnici. Po nějaké době mě ty obchvaty už lezly krkem, že jsem jezdil přímo přes obce a bylo to kratší a pohodlnější :-)

Autor:  jozka [ 3.6.2018 19:19:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Jen poznamka... nejsou to spis Zoubkovice? A s temi obchvaty... Beeskow na vas :-)

Autor:  Redispero [ 3.6.2018 22:03:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

jozka píše:
... nejsou to spis Zoubkovice?
česky Frankenštejn...

Autor:  ML90 [ 3.6.2018 23:07:03 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Zrovna Ząbkowice jsou v tomhle směru docela zajímavé. Název na první pohled vůbec neodpovídá předválečnému německému Frankenstein, ale sporadicky se v polských textech týkajících se Slezska objevoval už minimálně v 19. století, takže i Frankenštejn i Žabkovice by mělo být v češtině správně :)

Jinak Kladsko a vůbec Slezsko je v pohodě, největší bordel je v tomhle směru na Mazurách, kde má spousta měst názvy, které nemají s tím předválečným nic společného (Mrągowo=Sensburg; Giżycko=Lötzen; Kętrzyn=Rastenburg; Pisz=Johannisburg atd..), v tom aby se pak prase vyznalo. Mimochodem teď se v tomhle směru geniálně vyznamenal Google. V mapách z nějakého důvodu počeštil spoustu jmen, dost často je přepsal foneticky a pěkně zprasil. Vůbec největší perla je město Szczecinek, ze kterého udělal "Nový Štětín", což je právě předválečný název, takže když to bude někdo hledat, tak v tom bude mít solidní bordel.

Autor:  jozka [ 4.6.2018 6:12:51 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Ono taky v tech istech nezustal kamen na kameni, co se obyvatelstva tyce. My, co mame cast rodiny od Elbingu o tom neco vime :-)

A Google je ryzi ukazka kam vede slepe uplatnovani strojove logiky...

Autor:  Redispero [ 4.6.2018 7:03:46 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

jozka píše:
A Google je ryzi ukazka kam vede slepe uplatnovani strojove logiky...

Kde konkrétně? Třaba Frankenstein založili němečtí kolonisté, od nich přešel název do češtiny, pouze se transkribovalo fonetické znění. Tak tomu bylo i u stovek dalších míst, které neměly původní místní slovanský název. Čili při psaní dnes můžeme používat buď dobový český název (Frankenštejn), nebo úzus současného státu/obyvatelstva (Ząbkowice Śląskie). Žabkovice ani Zoubkovice smysl nedávají.

Autor:  jozka [ 4.6.2018 7:11:44 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Ty moje Zoubkovice jsou podle toho, co slovo "ząb" znamena. Jak to ma Google nevim, mimochodem jsem koukal a ted uvadi nazev polsky.

A ta strojova logika... me totiz prijde, ze ty nazvy prohani nejakym vyhledavanim + automatickymi preklady, takze neco pocesti, neco ne. Kdyz se totiz podivate na tu DK33, uvidite tam polske nazvy, jedinou vyjimkou je "Mezilesi"... podle mne na to pustili nejaky automat a ten neco dal, neco nedal...

Autor:  Redispero [ 4.6.2018 7:28:08 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Google toto nedělá strojově, nadto každá atribuce je schvalovaná správci...

Autor:  adamos [ 4.6.2018 8:21:05 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Redispero píše:
Google toto nedělá strojově, nadto každá atribuce je schvalovaná správci...

... a ti správci sedí zpravidla v Indii.

Google začal překládat kde co, a to oběma směry. V anglicky nastaveném telefonu se jednu chvíli v google mapách zastávka autobusu "Cibulka" začala objevovat jako "onion". A to je od reality fakt daleko.

Autor:  ML90 [ 20.6.2018 21:26:20 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

V pondělí 18. června byly podepsány smlouvy na stavbu tří úseků rychlostní silnice S19 mezi Lublinem a Řešovem. Konkrétně se jedná o úsek Lasy Janowskie-Nisko Południe o délce 24,3 km. Podle smlouvy by stavba měla být hotová do podzimu 2021. Jedná se o klíčovou silnici, která spojí jihovýchodní Polsko s Varšavou.

https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/29675/Po ... a-Carpatii

Autor:  ML90 [ 25.6.2018 22:25:27 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Dnes byl uveden do provozu 24 km dlouhý úsek rychlostní silnice S3 od Lehnice do města Lubin.

https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/29742/S3 ... -do-Lubina

P.S. Může někdo z adminů přesunout předchozí příspěvek do vlákna výběrová řízení/podepsání smlouvy? Díky :)

Autor:  jozka [ 26.6.2018 7:59:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Jen tak z legrace...

https://www.skyscrapercity.com/showthre ... 0&page=188

Mistni foristy docela nadzvedlo, ze se jejich mapka dostala do ofiko vladniho dokumentu, bez uvedeni zdroje, dotazu zda smi a tak. Plus tam uvadi par prikladu, ze to musel psat nejaky hotentot. Ja si vsiml jeste jedne veci... okolni staty jsou uvedeny zkratkami.RUS, LTU, BLR, UKR, SVK, GER. Potud v poradku. Proc ale nas oznacil zkratkou meny, ne statu (CZK), to netusim :-D

Autor:  jozka [ 26.6.2018 12:51:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Mmch, nemate nekdo zkusenost, jak to vypada na stavbe S6 od Stetina po cca Ploty? Za tri tydny vyrazim na sever (doufam, ze se prepoved umoudri) a tudy by to mozna bylo momentalne nejrychlejsi, ale nevim, jestli stavba S6 nedela z tehle silnice nejakou casovou past.

Autor:  FlakY` [ 27.6.2018 14:46:01 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

jozka: Nesouvisí to s novým názvem? :D Už nejsme Czech Republic ale jen Czechia [čekia]. Stejně mi CZK nedává smysl.

Autor:  Sauce [ 27.6.2018 15:04:01 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Pokud vím, tak oboje názvy jsou stále správně, jen je to podobné jako u Slovenska. Taky spíš řeknete Slovakia než Slovak Republic, obojí jsou ale platné.

Autor:  JirkaS [ 27.6.2018 16:20:34 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Czechia je jen "pomocný", jednoslovný název. Oficiální název je stále Czech Republic.

Autor:  Trupman [ 28.6.2018 17:08:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Říká se tomu politický a geografický název, oba dva jsou oficiální, ani jeden není neoficiální nebo pomocný. Každý je ovšem jiný a slouží jinému účelu. V tomto případě se jedná o ukotvení geografického názvu v anglickém jazyce (tedy v jednom z mnoha tisíců jazyků na tomto světě), nechápu, proč se kolem toho dělá takový humbuk.

Autor:  hh [ 29.6.2018 7:25:51 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Polsko :) 150 km do 4 milionového města (Berlín) a není tam. 500 km do Česka a je tam.

Ať se značení drží cílů, kam ty lidi fakt jedou, ne co je na čísle komunikace!!

Přílohy:
berlin.jpg
berlin.jpg [ 32.85 KiB | Zobrazeno 4281 krát ]

Autor:  jozka [ 29.6.2018 8:17:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Ja tam tedy vidim znaceni konzistentni. Je tam jak PL/CZ Jakuszyce, tak PL/D Kolbaskowo. V Polsku se totiz znaci hranicni prechod, byt je to sebemnsi zadel sveta, ne zahranicni cile (nebo tomu tak aspon donedavna bylo).

Tady treba mate navesti na vesnici se 73 obyvateli...

Autor:  ML90 [ 1.7.2018 18:45:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Přesně tak, jenom k tomu dodám, že na silnicích po Polsku je taky vždycky tradičně značené místo, kde končí daná silnice viz třeba tady: https://www.google.com/maps/@49.6369593 ... 312!8i6656

Zator je malé městečko, které má necelé 4 tisíce obyvatel, ale končí tam silnice č. 28.

Autor:  rumpeak [ 16.7.2018 19:46:03 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Neví náhodou někdov jaké kategorii se staví přivaděč od A1 do Rybniku číslo 935? Mám na mysli tento 4 pruh: https://mapy.cz/zakladni?x=18.6326036&y=50.0616624&z=16 Do Rybniku docela často jezdíme, ale úsek od A1 do města trvá déle než celá cesta z Ostravy k dálničnímu sjezdu na A1 u Rybniku. Díky za každé info.

Autor:  Krupp [ 16.7.2018 21:21:47 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Pod heslem "Odcinek Rybnicki" jsou parametry

https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1739896

Autor:  Honey72 [ 19.7.2018 11:59:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: Polsko všeobecně

Po 6000 km cestování Dánsko-Norsko-Švédsko-Finsko-Pobaltí-Polsko pár poznatků - nyní z Polska.

Od hranic Litvy až do Varšavy téměř jedno dlouhé staveniště. Je to sice utrpení, jet desítky kilometrů v koloně bez možnosti předjet, ale naopak Polákům závidím jak velké kusy dálnic dokážou stavět najednou. Na rychlostních silnicích se může 120, ale poměrně dost často je rychlost snížena na 100, což je otravné. Kamiony dokonce na 60. Je to většinou u odpočívek anebo před nepřehledným horizontem, což je dost zvláštní, jako by projektant udělal chybu :-) Od hranic s Litvou je až k Varšavě po E67 značena Praha za každou křižovatkou, což budí úsměv vidět číslici skoro tisíc. Ale ubývá to rychle :-) Nikde v tolika zemích co jsme projeli ani jedna nehoda a najednou hned čtyři, hádejte ve které. Ale já se POlákům nedivím, že jezdí jak draci. Když jste nuceni překonávat tak velké vzdálenosti po normální silnici, ploužíte se za kamionem nebo vesnicí, co křižovatka to sedmdesátka, pak už prostě plyn přišlapujete čím dál víc. Snad pomůže, až bude polská dálniční síť kompletní :-)

Stránka 28 z 44 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/