Mýto v Polsku

Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22491
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Mýto v Polsku

Příspěvek od Diaľničiar »

Od 06/2021 se zahajuje systém e-TOLL, který nahrazuje dosavadní systém viaTOLL

*z pohledu technologie jde o modernější systém založen namísto radiové tech. (DSRC) již lokalizaci pomocí satelitu a bezdrátový přenos dat (GNSS)
*benefity přináší i řidičům, protože již žádné podepisován í smlouvy, ale registrace s online zákazníckým účtem, kterou lze vybavit i bez návštěvy zákazníckého místa
*GDDKiA na vybraných úsecích dálniční sítě zajistí prostřednictvím satelitní technologie výběr mýta a bude i lépe mapovat polohu vozidel, které mají mýto platit
*na systém bude dohlížet KAS Szef (národní daňová správa), polské mýto nepodléhá DPH a proto neexistuje možnost vrácení daně
*přechodné období, kdy budou v provozu oba systémy potrvá do 30.9.2021

Nejčastější otázka: Co udělat, než se ukončí platnost dosavadního systému viaTOLL?
*vrátit OBU jednotku, aby se vrátila záloha za ní
*zaregistrovat se na e-TOLL a zrušit registraci na viaTOLL
*utratit prostředky na účtu viaTOLL, je na to 1 rok od ukončení platnosti viaTOLL, tedy do 30.9.2022; jinak budou po tomto termínu všechny finance přesunuty do Silničního národního fondu

web e-TOLL: https://etoll.gov.pl/ciezarowe/

Seznam zpoplatněných úseků: https://etoll.gov.pl/cz/lehka-vozidla/s ... ych-useku/

Rozsah zpoplatněné dálniční sítě pro nákladní dopravu:
PL1.JPG
PL1.JPG (79.39 KiB) Zobrazeno 10738 x
Rozsah části zpoplatněné dálniční sítě pro lehkou dopravu již novým systémem:
PL2.JPG
PL2.JPG (71.68 KiB) Zobrazeno 10738 x
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Honey72 »

A proč nemají v mapce i další placené úseky dálnic pro osobní dopravu?
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od theodor less »

Dálnice v Polsku jsou pro vozidla s hmotností do 3,5 t zpoplatněny prostřednictvím mýtného systému. Poplatky za využití dálnic se platí buď přímo v mýtných branách na dálnicích nebo s pomocí elektronické mýtné jednotky. Výběr mýtného v Polsku zajišťuje několik společností, mezi kterými je rozdíl v možnostech platby za osobní automobily s přívěsem a za vozidla s hmotností nad 3,5 t. Za vozidla s hmotností do 3,5 t lze kromě elektronické jednotky platit také v mýtných branách platební kartou, tankovací kartou nebo hotovostí.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Trupman »

Honey72 píše:A proč nemají v mapce i další placené úseky dálnic pro osobní dopravu?
Protože v mapce jsou pouze úseky, kde pro auta do 3,5 t platí ten nový systém e-toll. :lol:

Ostatní zpoplatněné úseky vybírají jiné společnosti jiným způsobem, jde o tyto úseky:
A1, Rusocin – Nowe Marzy a Nowe Marzy – Czerniewice,
A2, Konin – Nowy Tomyśl,
A2, Nowy Tomyśl - Świecko,
A4, Kraków – Katowice.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Martin96
Příspěvky: 550
Registrován: 3.11.2016 10:11:25
Bydliště: Pardubice - S37, I/36, I/2
Kontaktovat uživatele:

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Martin96 »

Trupman píše:
Honey72 píše:A proč nemají v mapce i další placené úseky dálnic pro osobní dopravu?
Protože v mapce jsou pouze úseky, kde pro auta do 3,5 t platí ten nový systém e-toll. :lol:

Ostatní zpoplatněné úseky vybírají jiné společnosti jiným způsobem, jde o tyto úseky:
A1, Rusocin – Nowe Marzy a Nowe Marzy – Czerniewice,
A2, Konin – Nowy Tomyśl,
A2, Nowy Tomyśl - Świecko,
A4, Kraków – Katowice.
Konin - Nowy Tomyśl, tedy i obchvat Poznaně? :shock:
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od ML90 »

Na rozsahu placené sítě se nic nemění, obchvat Poznaně zůstává bez poplatku.
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Trupman »

Martin96 píše:
Trupman píše:
Honey72 píše:A proč nemají v mapce i další placené úseky dálnic pro osobní dopravu?
Protože v mapce jsou pouze úseky, kde pro auta do 3,5 t platí ten nový systém e-toll. :lol:

Ostatní zpoplatněné úseky vybírají jiné společnosti jiným způsobem, jde o tyto úseky:
A1, Rusocin – Nowe Marzy a Nowe Marzy – Czerniewice,
A2, Konin – Nowy Tomyśl,
A2, Nowy Tomyśl - Świecko,
A4, Kraków – Katowice.
Konin - Nowy Tomyśl, tedy i obchvat Poznaně? :shock:
Nekriticky jsem citoval přímo z polských stránek, ale je pravda, že obchvat PO je zdarma. To bude totiž nějaká výjimka z výjimky z pravidla. :lol:
Jak to jen slušně říct... znám země, kde mají v poplatcích větší pořádek. :)
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od ML90 »

Nový systém e-TOLL, o kterém se tu psalo, byl spuštěn. Ještě přechodně nejdéle do konce září bude paralelně fungovat i starý systém via-TOLL. Platit se dá nově mj. za pomoci mobilní aplikace.

Veškeré potřebné informace jsou dostupné i v češtině na tomto webu: https://etoll.gov.pl/cz
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 17.10.2021 10:27:33, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odstranění neplatného odkazu
Ulafme
Příspěvky: 30
Registrován: 4.5.2016 22:04:46
Bydliště: Fv 714 Lakseveien (Norsko) + I/56 (ČR)

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Ulafme »

Tak jestli to chápu správně, tak A1 v tom pro osobní automobily stále není a dlouho nebude.

Protože jinak to mají "vymakané" tak nějak po Babišovsku: vracel jsem se ze severu před týdnem. Na mýtnici Nowa Wieś u Toruně jsem byl o půl jedné v noci. Z šesti mýtných bran na placení fungovaly dvě, takže i v tuto hodinu tam byla fronta na pár minut. A zbývající čtyři byly označeny "Tylko (only) e-TOLL. Za tu dobu, co jsem tam čekal, jimi neprojelo jediné auto...

Nevím, co na to Michal, ale já neznám jediného Poláka, kterému by současný systém mýta pro OA vyhovoval...
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od ML90 »

Jasně, že se na to nadává i tady v Polsku. Jinak když jsme teď posledně v červenci jeli do ČR po A4, tak jsme e-toll taky neměli. Ale zase jsme mezi Krakovem a Katovicemi využili videotolling, a to bylo docela fajn (viz https://www.autostrada-a4.com.pl/en/tolls/videotolling)
FlakY`
Příspěvky: 1489
Registrován: 14.3.2009 21:34:15
Bydliště: F-M - Praha

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od FlakY` »

V Polsku končí výběr mýta mikrovlnou technologií a již je zprovozněn satelitní systém.

https://www.gov.pl/web/kas/koniec-systemu-viatoll
Od 1. října tohoto roku. systém e-TOLL bude jediným elektronickým platebním systémem. Od toho dne systém viaTOLL a zařízení viaBOX a viaAUTO nebudou fungovat. Stávající uživatelé těchto zařízení by měli používat mobilní aplikaci e-TOLL PL nebo palubní zařízení kompatibilní s e-TOLL.

Systém e-TOLL funguje od 24. června tohoto roku. Umožňuje platit za cesty těžkých a lehkých vozidel. Systém pokrývá mýtnou silniční síť pro těžká vozidla (cca 3 700 km). Na úsecích dálnic spravovaných společností GDDKiA, tj. A2 Konin-Stryków a A4 Wrocław-Sośnica, mohou systém e-TOLL používat i uživatelé lehkých vozidel.
Jezdím na plný plyn... brzdy jsem už odmontoval
Centrum dopravních informačních systémů
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od ML90 »

Od 1. prosince zmizely na dálnicích A2 a A4 v úsecích Konin-Stryków a Wrocław-Sośnica závory na mýtnicích. Spolu s tím už se nyní za tyto úseky platí jen a pouze elektronicky za pomoci systému e-TOLL.

https://www.gov.pl/web/kas/koniec-szlab ... tostradach

Více informací k novému systému je v této prezentaci: https://www.gov.pl/attachment/40665217- ... 71a374f3a9
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Honey72 »

Stáhl jsem si aplikaci a místo jednoduchého zadání během pár minut je to nepřehledné, složité. Ne aplikace, ale registrace, kterou nejde provést v aplikaci. Musíte si najet na internet, zaregistrovat, dokonce úplně nesmyslně zadat číslo pasu :-( Potvrzovací kód tahat z emailu, pak to nechtělo uznat heslo. A vyplnit vše včetně adresy, kterou to také nejdřív nevzalo kvůli diakritice. Prostě si neumím představit někde na odpočívce provádět registraci, abyste nakonec zjistili, že to prostě nejde. Emailem přišel nějaký kód, ale ten nebylo v aplikaci kam zadat. Po několika pokusech jsem to vzdal :-( Tedy, mám registraci kvůli mýtu pro osobák v mnoha státech, ale tohle je ta nejhorší. Nechápu, kde jsem udělal chybu.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22491
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Diaľničiar »

Diaľničné mýto v Poľsku zaplatíte už len cez aplikáciu Autopay

https://transport.sk/spravy/cestna-dopr ... u-autopay/

Už bez čekání u polských mýtných bran

http://www.autoservismagazin.cz/aktuali ... tnych-bran
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od theodor less »

Dálnice v Polsku
Stan_autostrad_i_dróg_ekspresowych-Polska_mapa.png
Stan_autostrad_i_dróg_ekspresowych-Polska_mapa.png (118.15 KiB) Zobrazeno 6848 x
zelená - v provozu
červená - realizované
modrá - ve fázi výběrového řízení
šedá - plánované
Placené úseky v Polsku
1024px-Punkty_poboru_opłat.svg.png
1024px-Punkty_poboru_opłat.svg.png (260.14 KiB) Zobrazeno 6848 x
Placené úseky podle subjektů
Zarządcy_autostrad.svg.png
Zarządcy_autostrad.svg.png (260.29 KiB) Zobrazeno 6848 x
V dalším příspěvku přiložím mapku úseků, na kterých cizinec musí platit pomocí Autopay.
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od theodor less »

Úseky, na kterých musí cizinec platit pomocí Autopay.
polsko-mapa-dialnic-862x1024.png
polsko-mapa-dialnic-862x1024.png (113.54 KiB) Zobrazeno 6813 x
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: Polsko všeobecně

Příspěvek od Trupman »

Nevím, jestli to tu už zaznělo:

Na A2 úseku Konin-Stryków a A4 Bielany Wroc.-Sośnica (tj. úseky spravované a zpoplatněné přímo GDDKiA) nelze od 1. 12. 2021 kupovat mýtné přímo v mýtnicích. Mýtnice jsou uzavřené a projíždí se.
Ale mýto je zde stále povinné uhradit!

Jak na to?
Buď jste v systému e-toll a máte v mobilu aplikaci (musí být online a se zaplým polohovým systémem) a pak platíte dle toho, co reálně ujedete (ne km, ale dle úseků mezi mýtnicemi).
Anebo si koupíte jednorázový e-bilet autostradowy. Buď v předprodeji, nebo opět z aplikace e-toll. Výhoda biletu je, že je anonymní a není potřeba být zaregistrován v e-toll. Nevýhoda je, že musíte vědět, kdy přibližně pojedete (platí na 48 hodin od zadaného data) a hlavně - musíte vědět odkud kam! Tj. názvy mýtnic. A to je někdy sranda, protože v mapách to nebývá vždy uvedené. Zkuste si vzpomenout, že exitujete na mýtnici Brzeg :D ....
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Martin96
Příspěvky: 550
Registrován: 3.11.2016 10:11:25
Bydliště: Pardubice - S37, I/36, I/2
Kontaktovat uživatele:

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Martin96 »

Co je pravdy na tom, že se od 1.7.2023 ruší mýto na státem provozovaných dálnicích A2 Konin - Stryków a A4 Wrocław - Gliwice?
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od ML90 »

Je to tak, současná polská vláda s tím přišla a narychlo prohlasovala v rámci předvolební kampaně
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Honey72 »

A zveřejnila i kolik lidí kvůli tomu přijde o práci?
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Brzda
Příspěvky: 216
Registrován: 21.1.2015 19:43:20

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Brzda »

A jak to dopadlo s A4 Katowice-Krakow a A1 Toruň-Gdaňsk? Provozuje to soukromník, ale četl jsem, že vláda chce zrušit mýto i tady a se soukromníkem se domluvit na nějaké formě kompenzace, případně dokonce vyvlastnění....
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22491
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Diaľničiar »

Za A4 se platí od dubna více. Pouze u automatických plateb se výše nezměnila.

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/ak ... iz/5lgh0q3
https://www.money.pl/gospodarka/jak-pla ... 9488a.html

Co se týče koncese na A4: "Předpokládám, že nebudeme prodlužovat koncesi na úsek dálnice A4 mezi Katovicemi a Krakovem. V roce 2027 převezme odpovědnost za řízení tohoto úseku polský stát", oznámil ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Tedy žádné vyvlastnění, jednoduše přijde ten čas, kdy koncese uplyne.

https://www.wnp.pl/logistyka/panstwo-pr ... 99503.html
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Martin96
Příspěvky: 550
Registrován: 3.11.2016 10:11:25
Bydliště: Pardubice - S37, I/36, I/2
Kontaktovat uživatele:

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od Martin96 »

Projel jsem dálnici A2 v podstatě od německých hranic až za Konin, a hlavně v okolí Konina je značení o placené/neplacené dálnici doslova chaotické a neodpovídá realitě. Od Konina směrem na Poznaň je přeškrtnutý symbol "płatna", čili že za dálnici se již neplatí. O tom, že dálnice je placená, jsem se nedozvěděl nikde, ani na MÚK Sługocin, až když jsem dojel k mýtnici PPO Ładek, kde jsem platil 28 PLN. Tohle se Polákům docela "povedlo"...
PadreM
Příspěvky: 13
Registrován: 20.3.2023 13:03:07

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od PadreM »

Zrušení placení mýta na dálnici A1.

Během prázdninových víkendů 2023 se zrušilo placení mýtného na A1 v úseku Toruň - Gdaňsk (přesněji Rusocin - Nowa Wieś).

Mýtné brány jsou otevřeny vždy od pátku 12:00 do pondělí 12:00 každý víkend v červenci a srpnu + první víkend v září.

Výjimkou je prodloužený víkend kolem státního svátku 15. srpna, kdy budou mýtné brány otevřeny až do středy 16.8.

Jedná se o tah polské vlády v rámci předvolební kampaně.

https://tvn24.pl/biznes/moto/wakacje-20 ... je-7198460
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: Mýto v Polsku

Příspěvek od ML90 »

Teď čerstvě za sebou mám průjezd po A4, tam je to označené dobře. Pořád se platí za úsek Krakov-Katowice, od Gliwic směrem na Vratislav jsou mýtné brány otevřené.
Odpovědět

Zpět na „Polsko“