S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Odpovědět
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Honey72 »

Myslím, že úplně všechny byly ještě uzavřené a nedokončené, kromě vozovek. Lampy svítily, ale byly tam zábrany a značky přeškrtnuté.
Jinak obchvat Bolkova DK5 je hezky rozestavěný. Tam kde v létě ještě nebylo nic je nyní konstrukce estakády přes starou DK5, musel jsem čekat na semaforu a podjíždět to. Po dokončení se mi zkrátí cesta asi o pět minut.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Trupman »

Ten provoz severně od Bolkova na Lehnici asi opravdu moc silný nebude, ale stejně jako všude jinde i tady platí, že "si to sedne" za nějakou dobu a pak se teprve uvidí. V první řadě je vůbec nutné, aby si někteří řidiči z Polska všimli, že jim to otevírá novou cestu do Česka a alternativu k Náchodu.

Ještě si říkám, že by možná nebylo od věci, kdyby v PL postavili nějakou rychlejší a bezkolizní (třeba půlprofil S) spojnici mezi S3 a S5, třeba mezi Lubinem a Lešnem, nebo Głogowem a Lešnem. Otevíralo by to cestu od Čech a Saska do Velkopolska a Pomoří (v souvislosti s dostavěnou S5 samozřejmě), případně i alternativu na Pobaltí. Tato doprava v současnosti bude projíždět předpokládám kolem Wroclawi a zabírat tak místo na úzké A4 nebo na DK5 a míchat se spolu s dopravou, která směřuje méně na sever a více na východ.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Honey72 »

Ono si to sedne, ale až to dokončí ke hranicím a my přes ně pustíme kamiony :-) To pak bude využita hodně. Nyní jsou však kamiony od Štětína nuceni najet u Lehnice na A4, dojet k Vratislavi a k nám se dostat jedině v Náchodě, pokud pokračují dál na jih. K Harrachovu zase spíš směřuje doprava od východu (od Vratislavi), i když E65 vede od severu.

Jinak, pro mě je ta "úzká" A4 se 110 mnohem pohodlnější než ta německá A4 mezi Polskem a Drážďany. Tam je to samá zatáčka, kopeček. Zlaté rovné Polsko :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od ML90 »

Trupman píše:Ještě si říkám, že by možná nebylo od věci, kdyby v PL postavili nějakou rychlejší a bezkolizní (třeba půlprofil S) spojnici mezi S3 a S5, třeba mezi Lubinem a Lešnem, nebo Głogowem a Lešnem.
Na polském fóru by tohle také chtěli, tak třeba se někdy dočkáme :)
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Honey72 »

Pravdou je, že i my tak jezdíme, abychom nemuseli až přes Vratislav. Díky té nové S3 od Bolkova je to nyní i stejně rychlé.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
jozka
Příspěvky: 2748
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od jozka »

Ta spojka S3-S5 by se sikla, kdyz jsem v lete planoval cestu, zvazoval jsem, jestli se to nevyplati uz ted.
tavri
Příspěvky: 38
Registrován: 15.3.2009 15:06:08
Bydliště: Trutnov

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od tavri »

V časech Maluchů, Žuků a vyjetých kolejí na hlavních trasách a hlavně absolutní absencí dálnic i navigací jsem jezdíval po té spojce a v půlce odbočoval na sever Wschowa-Wolstyn-Nowy Tomysl-Pniewy-Wronki-Czranków a Pila jetě neměla východní obchvat. To byla paráda ...

Ale k věci: Začátkem října jsem jel do směr Zielona a za Polkowicemi skoro všechno odbočovalo na Glogów. Na Zielonou G. jsem pokračoval skoro sám.
tavri
Příspěvky: 38
Registrován: 15.3.2009 15:06:08
Bydliště: Trutnov

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od tavri »

Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Honey72 »

Výborně, budeme mít dobrý přehled o veškerém dění a je tam hezky zakreslena trasa. Dokonce jim odpustím, že do třicet let staré vojenské mapy :-) Takže jsem marně hledal obchvat Kamenné Hory.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
tavri
Příspěvky: 38
Registrován: 15.3.2009 15:06:08
Bydliště: Trutnov

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od tavri »

...a já marně hledal zbórnik Bukówka, kam se jezdím koupat :-) To bude krása, pojedu po dálnici, na exitu odbočím vlevo a budu tam.
Ale již dnes stojí za shlédnutí fotky dronem z budoucí trasy... Chtěl jsem si prohlédnout tvary křižovatek a žádné MÚK tam zatím nejsou.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6838
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Nevíte, vy co to sledujete, jestli na těch posledních dvou úsecích plánují nějakou velkou odpočívku?
R48 -> D48 se podařilo!
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od ML90 »

Odpočívka bude na obou stranách kousek od Kamiennej Góry, ale bude to nejnižší ze tří kategorií (s možností rozšíření na prostřední).
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od hh »

Tak doufám, že k nám taky budou posílat nejnižší počet kamionů ze tří kategorií ...
Šefel
Příspěvky: 188
Registrován: 13.9.2016 21:45:16

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Šefel »

Za tři roky by měl být úsek Kamienna Góra - st. hranice hotov, ale nedovedu si představit, že by veškerý tranzit měl z a na MUK Lubawka projíždět uličkami Lubawky. Neví někdo, jestli neplánují přeložku silnice 369, či nějaký dočasný sjezd před st. hranicí? A nevíte, jaká strana by měla stavět přímo přes státní hranici. Většinou to bývá recipročně, a ani nevím, kdo tenkrát dělal hranici na D47(D1), tady by to teoreticky měla být druhá strana.
milanek
Příspěvky: 200
Registrován: 25.12.2015 23:43:50

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od milanek »

Tak jsem letos cestou do Švédska projel nahoru i dolu celou trasu Hradec - Swinoujscie a zpět. Z kraje bych to shrnul do tří slov. Polsko je bizár :D

S3 je skvělá dálnice, ale nerozumím, proč je povolená nejvyšší rychlost 120 km/h. Nikdo ji nedodržuje, jel jsem 120, ale po třetím problikávání a čtvrtém řidiči nalepeném ve 120 km/h na mém kufru ve vzdálenosti 2 m jsem se rozhodl zapadnout a s vědomí, že 140 km/h na mém tacho, bude kolem 135 reálně jsem se vcítil do duše polského řidiče a doufaje, že policie nebude měřit, přestal být "brzdou" provozu. Poláci běžně jezdili dost přes limit, tipuji kolem 160 km/h. Toto tempo je však dost nebezpečné, protože rozdíly v rychlostech jsou veliké, obzvlášť za situace, kdy i v Polsku jsou řidiči dodržující předepsaných 120 km/h. Postřeh č. 1: 120 berte jako rychlost doporučenou, tahle silnice je stejně dobrá jako neomezený autobahn :D

Polské odpočívky jsou na dálnici lepší než v Německu, rozestavěné už byly asi jen dvě, ostatní hotovo. Parádní dětská hřiště i workout hřiště, wc zdarma, čisto. Toto platí pro novou dálnici... zatím. Mimo dálnici jsou odpočívadla dost zbědovaná. Postřeh č. 2: Nenechávejte zástavku za dálnici, odpočívky na ní jsou nesrovnatelné.

Nedostavěný úsek u Polkowic je bez problémů, kus vede po čtyřpruhé městské komunikaci v Polkowicích mimo centrum, část provizorně po polovičním profilu dálnice. Nedostavěný kus za Szczeczinem je jiná kategorie, tady je provoz obrovský a v obou směrech jsem se tu dost zdržel. Celá trasa je však rozestavěná. U Polkowic sice stavba stojí, ale stavbu nebude problém zase rozjet. Most přes Odru je dosud postaven jen v polovičním profilu, na druhé polovině se pracuje. Postřeh č. 3 - ačkoliv se dálnice zdá být prázdná, v omezení je provoz velmi znát, dejte si časovou rezervu.

Největší Ježíš na světě! Tak tohle byla největší bizarnost, asi kilometr od dálnice stojí 33 m vysoký Ježíš. Nejdříve z dálky nechápete, co to je, jak se ale blížíte začínáte zjišťovat, že to není anténa, ale socha největšího Ježíše na světě. Postřeh č. 4 - modlete se, v polském provozu se to hodí :)

Shrnu-li to, tak S3 je plnotučná dálnice a 120 km/h nechápu, stejně ji nikdo nedodržuje, stejně jako nikdo neřeší lesy značek v omezeních. První cedule Praha je hned ve Swinoujscie, pak ale zmizí. Největší provoz je mezi Gorzowem a Zielonou Gorou, pod A4 je mrtvo. A k těm spekulacím o rezervě k rozšíření jen doplňuji, že nad Legnicí už tato rezerva chybí.
jozka
Příspěvky: 2748
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od jozka »

Nikdo ji nedodržuje, jel jsem 120, ale po třetím problikávání a čtvrtém řidiči nalepeném ve 120 km/h na mém kufru ve vzdálenosti 2 m jsem se rozhodl zapadnout a s vědomí, že 140 km/h na mém tacho, bude kolem 135 reálně jsem se vcítil do duše polského řidiče a doufaje, že policie nebude měřit, přestal být "brzdou" provozu.
Witajcie w Polsce. V Polsku by se jezdilo fajn na dalnicich i mimo. Jen kdyby tam nebyli Polaci :-)
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od ML90 »

milanek píše:Nedostavěný úsek u Polkowic je bez problémů, kus vede po čtyřpruhé městské komunikaci v Polkowicích mimo centrum, část provizorně po polovičním profilu dálnice.
Tahle díra už tam moc dlouho nebude. Zrovna dneska se objevila zpráva, že se v tendru na dokončení stavby otevíraly obálky, přičemž od podepsání smlouvy na to bude 14 měsíců.

https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34926/Ot ... nczenie-S3
milanek píše:Největší Ježíš na světě! Tak tohle byla největší bizarnost, asi kilometr od dálnice stojí 33 m vysoký Ježíš. Nejdříve z dálky nechápete, co to je, jak se ale blížíte začínáte zjišťovat, že to není anténa, ale socha největšího Ježíše na světě.
Ta socha v Świebodzinie je legendární (mimochodem největší na světě už není, to byla jenom v letech 2010–2011), hlavně ty antény, co má na hlavě :) Pokud je tu někdo, kdo zvládá číst v polštině (jozka?), tak doporučuju knihu Siwy Dym spisovatele/novináře Z. Szczerka, který dokonale glosuje polské reálie (a nejen ty viz kniha "Přijde Mordor a sežere nás", kterou jsem měl tu čest překládat z polštiny :)). Je tam naprosto geniální scéna, ve které hraje hlavní roli tahle socha.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 17.10.2021 10:33:49, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odkaz je neplatný, ale jeho odstranění by narušilo smysl debaty
Martin96
Příspěvky: 550
Registrován: 3.11.2016 10:11:25
Bydliště: Pardubice - S37, I/36, I/2
Kontaktovat uživatele:

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Martin96 »

Ona tam 120 je kvůli tomu, že to je "jen" S3. Na wikipedii jsem četl, že to původně měla být A3, ale z důvodu nedostatku financí se rozhodlo o vybudování jako S3.
Mám ale takový pocit, že rozdíl mezi A/S v Polsku je ještě méně znatelný, než tomu je u nás u bývalých R (D II. třídy) a D I. třídy.
Jak tak ale koukám na další polské dálnice, tak možná dobře, že to zůstalo S3, ta by se jinak mohla zpoplatnit raz dva...
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Honey72 »

Ono to tak stejně dopadne. Poláci sice staví jako o život desítky až stovky kilometrů dálnic a S-ilnic, dokázali na to sehnat obrovské evropské dotace, což chválím. Ovšem za pár let se tyto tisíce kilometrů budou muset i udržovat a rekonstruovat a na to žádné dotace nebudou. Takže se možná dočkáme převedení velké části S-silnic na dálnice a jejich zpoplatnění, pokud nebudou chtít na údržbu zrujnovat státní kasu :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
jozka
Příspěvky: 2748
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od jozka »

Tak asi bych to prelouskal, jen se mi ponekud nedostrava casu ani na knihy v cestine :-)

Jinak A/S a zpoplatneni jsou mimobezne kategorie, A1 neni ve vetsi casti sveho prubehu (odhaduji) taky zpoplatnena. Ale to, ze do toho budou muset casem riznout si myslim taky.
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Honey72 »

Oni to moc vytrubovat do světa nebudou, takže louskat nic nemusíte :-) A1 je na zpoplatnění víceméně připravena, podobně i jiné dálnice A2, A4 (stačí se podívat na satelit - způsob MÚK, plochy pro mýtnice), ale protože to postavili za peníze EU, musí uplynout nějaká doba po kterou budou dálnice pro osobáky zdarma.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
ML90
Příspěvky: 1571
Registrován: 18.5.2014 20:29:57
Bydliště: Království Haličské a Vladimiřské

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od ML90 »

Původně se to tak stavělo, ale už se od toho ustupuje. Letos třeba likvidovali nevyužívaný prostor pro mýtnice na A2 v Pruszkowě u Varšavy. Zatím je zpoplatněná jenom A1 z Toruně do Gdaňsku, A2 od německých hranic do Lodže a A4 z Vratislavi do Krakova (mimo úseku kolem Katovic) viz https://www.gddkia.gov.pl/pl/14/oplaty-za-autostrady Mluví se o tom dlouho a něco s tím určitě budou muset udělat, ale zatím není na stole nic konkrétního.
Naposledy upravil(a) Diaľničiar dne 17.10.2021 10:34:07, celkem upraveno 1 x.
Důvod: odkaz je neplatný, ale jeho odstranění by narušilo smysl debaty
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6838
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Honey72 píše:Oni to moc vytrubovat do světa nebudou, takže louskat nic nemusíte :-) A1 je na zpoplatnění víceméně připravena, podobně i jiné dálnice A2, A4 (stačí se podívat na satelit - způsob MÚK, plochy pro mýtnice), ale protože to postavili za peníze EU, musí uplynout nějaká doba po kterou budou dálnice pro osobáky zdarma.
Tak mýtnice tam sice jsou, ale středověk se snad už zavádět nebude. Spíš zavedou plošnou elektronickou známku.
R48 -> D48 se podařilo!
Trupman
Příspěvky: 578
Registrován: 21.3.2009 23:12:06

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Trupman »

Martin96 píše: Mám ale takový pocit, že rozdíl mezi A/S v Polsku je ještě méně znatelný, než tomu je u nás u bývalých R (D II. třídy) a D I. třídy..
No, to bych netvrdil. Na polských S si uvědomíte, že jste na S v momentě, kdy vletíte do zatáčky která je tak tak stavěná na ten limit 120. Zrovna na S3 je takových oblouků několik - u Lubina, u Skwierzyny.

V Polsku možná sice mají dvě kategorie SPMV - autostrady a ekspresówky - ale reálně se v každý z těch kategorií najdou zcela různý příklady a těžko obecně říct, jak co vypadá.

Třeba stará A4 bez odstavných pruhů v úzkém uspořádání 2+2 a s kolonami aut stojícími v jízdních pruzích kvůli benzínkám v exitech, to je něco jako naše D46.

S8 u Piotrkowa - autobusové zastávky, krátké exity - sice nové, ale standard naší D4.
Oproti tomu S8 Wrocław-Łódź, to je prostě autostrada, tomu není co vytknout.
Jsem chodec, řidič, cyklista, cestující VHD. Get over it.
Honey72
Příspěvky: 5255
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ

Příspěvek od Honey72 »

Samozřejmě, že záleží na stáří expresovky. Je to tak u nás i v jiných zemích. Ty nové jsou opravdu jako dálnice, ovšem ty staré anebo ty co vznikají pouhou přestavbou ve staré stopě, ty jsou hezky klikaté.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Odpovědět

Zpět na „Polsko“