Právě je 22.9.2019 3:30:17

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 S3 - Legnica-Bolkow - CZ 
Autor Zpráva

Příspěvek Re: S3 - Legnica-Bolkow - CZ
Trupman píše:
Přes Liberec se cesta nevyplatí? Připadá mi to jako nejkratší a nejméně problémová varianta.

Nejkratší je Trutnov,Pomezní Boudy,Jelenia Góra,Lubáň,Zhořelec,dálnice.
Někdo preferuje Lubawka, Kamienna Góra, Kaczorów. To jsem jel jednou, v JG je příliš mnono semaforů a hustý provoz od nákupních center ze směru od Bolkówa.
Já jezdím v zimě Lubawka, okolo Bukówky a dále směr Kowary.

29.11.2018 16:02:35

Bydliště: v Trutnově, 49 km od nejbližší polské dálnice a 53 km od české, 29 km od rozestavěné české.
Tak jsem včera večer použil novou S3 mezi Lehnicí a Bolkovem a musím říct paráda. Je to kvalitní dálnice se vším všudy, tedy i s WC odpočívkami a jednou velkou - všechny zatím uzavřené. Jako rychlostní silnici si představuji spíš něco jako naší D46 :-) Toto je krása. Na této S3 by se dalo zvládnou 200+, protože tu není jediná prudká zatáčka :-) Ale sněžilo, takže jsem se držel při zemi a na 110.
Ovšem, dvě velká překvapení. První, jel jsem tu v osm večer ve svém směru naprosto sám. Proti bych napočítal za celých 40 km do deseti. Takže se ani nedivím tomu, že jsou odpočívky ještě mimo provoz a nedokončené. Tato spojka dálkové dopravě moc nepomohla, byla na ní sice převedena E65, ale od Legnice do Harrachova je tranzit malinký proti tranzitu Wroclaw-Harrachov. Když jsem dojel na konec S3 v Bolkově, musel jsem pěknou dobu čekat na najetí na starou silnici. A provoz tu byl i v sobotu večer silný v obou směrech.
Druhé co mě překvapilo, že veškeré návěsti ignorují Lubawku či směr k naší D11. Dokonce i na uzlu na A4. Všude je jen Jelenia Góra a Praha, jako by přechod v Lubawce vůbec neexistoval. O Lubawce se dozvídám až na konci, kdy se musí sjíždět na starou silnici. Ovšem číslo 5 je v čárkovaném rámečku, což je divné. Na silnici DK 5 je naopak všude (postupně nově už skoro od Gdaňsku) zase Hradec Králové.
A to hlavní. Navigace ještě novou trasu neznala, chtěla mě hnát klasickou a v Bolkově mě potom čekala příjemná věc, čas dojetí do Trutnova přeskočil o patnáct minut méně. Kdybych jel rychleji, tak o dvacet minut. Docela dost ušetřeného času.

2.12.2018 16:30:40
Autor

I ty malé odpočívky s WC jsou mimo provoz? Takže není kde zastavit?

2.12.2018 17:24:08
Profil ICQ

Bydliště: v Trutnově, 49 km od nejbližší polské dálnice a 53 km od české, 29 km od rozestavěné české.
Myslím, že úplně všechny byly ještě uzavřené a nedokončené, kromě vozovek. Lampy svítily, ale byly tam zábrany a značky přeškrtnuté.
Jinak obchvat Bolkova DK5 je hezky rozestavěný. Tam kde v létě ještě nebylo nic je nyní konstrukce estakády přes starou DK5, musel jsem čekat na semaforu a podjíždět to. Po dokončení se mi zkrátí cesta asi o pět minut.

2.12.2018 18:17:06

Ten provoz severně od Bolkova na Lehnici asi opravdu moc silný nebude, ale stejně jako všude jinde i tady platí, že "si to sedne" za nějakou dobu a pak se teprve uvidí. V první řadě je vůbec nutné, aby si někteří řidiči z Polska všimli, že jim to otevírá novou cestu do Česka a alternativu k Náchodu.

Ještě si říkám, že by možná nebylo od věci, kdyby v PL postavili nějakou rychlejší a bezkolizní (třeba půlprofil S) spojnici mezi S3 a S5, třeba mezi Lubinem a Lešnem, nebo Głogowem a Lešnem. Otevíralo by to cestu od Čech a Saska do Velkopolska a Pomoří (v souvislosti s dostavěnou S5 samozřejmě), případně i alternativu na Pobaltí. Tato doprava v současnosti bude projíždět předpokládám kolem Wroclawi a zabírat tak místo na úzké A4 nebo na DK5 a míchat se spolu s dopravou, která směřuje méně na sever a více na východ.

3.12.2018 12:36:46

Ono si to sedne, ale až to dokončí ke hranicím a my přes ně pustíme kamiony :-) To pak bude využita hodně. Nyní jsou však kamiony od Štětína nuceni najet u Lehnice na A4, dojet k Vratislavi a k nám se dostat jedině v Náchodě, pokud pokračují dál na jih. K Harrachovu zase spíš směřuje doprava od východu (od Vratislavi), i když E65 vede od severu.

Jinak, pro mě je ta "úzká" A4 se 110 mnohem pohodlnější než ta německá A4 mezi Polskem a Drážďany. Tam je to samá zatáčka, kopeček. Zlaté rovné Polsko :-)

3.12.2018 13:04:13

Trupman píše:
Ještě si říkám, že by možná nebylo od věci, kdyby v PL postavili nějakou rychlejší a bezkolizní (třeba půlprofil S) spojnici mezi S3 a S5, třeba mezi Lubinem a Lešnem, nebo Głogowem a Lešnem.

Na polském fóru by tohle také chtěli, tak třeba se někdy dočkáme :)

3.12.2018 13:19:44

Pravdou je, že i my tak jezdíme, abychom nemuseli až přes Vratislav. Díky té nové S3 od Bolkova je to nyní i stejně rychlé.

3.12.2018 19:03:09

Ta spojka S3-S5 by se sikla, kdyz jsem v lete planoval cestu, zvazoval jsem, jestli se to nevyplati uz ted.

4.12.2018 11:39:23

V časech Maluchů, Žuků a vyjetých kolejí na hlavních trasách a hlavně absolutní absencí dálnic i navigací jsem jezdíval po té spojce a v půlce odbočoval na sever Wschowa-Wolstyn-Nowy Tomysl-Pniewy-Wronki-Czranków a Pila jetě neměla východní obchvat. To byla paráda ...

Ale k věci: Začátkem října jsem jel do směr Zielona a za Polkowicemi skoro všechno odbočovalo na Glogów. Na Zielonou G. jsem pokračoval skoro sám.

4.12.2018 23:29:13

http://s3-bolkow-kamiennagora.pl/
http://s3-kamiennagora-granicapanstwa.pl/

20.12.2018 15:00:41

Výborně, budeme mít dobrý přehled o veškerém dění a je tam hezky zakreslena trasa. Dokonce jim odpustím, že do třicet let staré vojenské mapy :-) Takže jsem marně hledal obchvat Kamenné Hory.

20.12.2018 16:08:34

...a já marně hledal zbórnik Bukówka, kam se jezdím koupat :-) To bude krása, pojedu po dálnici, na exitu odbočím vlevo a budu tam.
Ale již dnes stojí za shlédnutí fotky dronem z budoucí trasy... Chtěl jsem si prohlédnout tvary křižovatek a žádné MÚK tam zatím nejsou.

20.12.2018 16:14:10
Autor

Nevíte, vy co to sledujete, jestli na těch posledních dvou úsecích plánují nějakou velkou odpočívku?

27.3.2019 23:20:38
Profil ICQ

Odpočívka bude na obou stranách kousek od Kamiennej Góry, ale bude to nejnižší ze tří kategorií (s možností rozšíření na prostřední).

28.3.2019 1:33:24
Autor

Tak doufám, že k nám taky budou posílat nejnižší počet kamionů ze tří kategorií ...

28.3.2019 11:00:38

Za tři roky by měl být úsek Kamienna Góra - st. hranice hotov, ale nedovedu si představit, že by veškerý tranzit měl z a na MUK Lubawka projíždět uličkami Lubawky. Neví někdo, jestli neplánují přeložku silnice 369, či nějaký dočasný sjezd před st. hranicí? A nevíte, jaká strana by měla stavět přímo přes státní hranici. Většinou to bývá recipročně, a ani nevím, kdo tenkrát dělal hranici na D47(D1), tady by to teoreticky měla být druhá strana.

24.6.2019 8:50:55

Tak jsem letos cestou do Švédska projel nahoru i dolu celou trasu Hradec - Swinoujscie a zpět. Z kraje bych to shrnul do tří slov. Polsko je bizár :D

S3 je skvělá dálnice, ale nerozumím, proč je povolená nejvyšší rychlost 120 km/h. Nikdo ji nedodržuje, jel jsem 120, ale po třetím problikávání a čtvrtém řidiči nalepeném ve 120 km/h na mém kufru ve vzdálenosti 2 m jsem se rozhodl zapadnout a s vědomí, že 140 km/h na mém tacho, bude kolem 135 reálně jsem se vcítil do duše polského řidiče a doufaje, že policie nebude měřit, přestal být "brzdou" provozu. Poláci běžně jezdili dost přes limit, tipuji kolem 160 km/h. Toto tempo je však dost nebezpečné, protože rozdíly v rychlostech jsou veliké, obzvlášť za situace, kdy i v Polsku jsou řidiči dodržující předepsaných 120 km/h. Postřeh č. 1: 120 berte jako rychlost doporučenou, tahle silnice je stejně dobrá jako neomezený autobahn :D

Polské odpočívky jsou na dálnici lepší než v Německu, rozestavěné už byly asi jen dvě, ostatní hotovo. Parádní dětská hřiště i workout hřiště, wc zdarma, čisto. Toto platí pro novou dálnici... zatím. Mimo dálnici jsou odpočívadla dost zbědovaná. Postřeh č. 2: Nenechávejte zástavku za dálnici, odpočívky na ní jsou nesrovnatelné.

Nedostavěný úsek u Polkowic je bez problémů, kus vede po čtyřpruhé městské komunikaci v Polkowicích mimo centrum, část provizorně po polovičním profilu dálnice. Nedostavěný kus za Szczeczinem je jiná kategorie, tady je provoz obrovský a v obou směrech jsem se tu dost zdržel. Celá trasa je však rozestavěná. U Polkowic sice stavba stojí, ale stavbu nebude problém zase rozjet. Most přes Odru je dosud postaven jen v polovičním profilu, na druhé polovině se pracuje. Postřeh č. 3 - ačkoliv se dálnice zdá být prázdná, v omezení je provoz velmi znát, dejte si časovou rezervu.

Největší Ježíš na světě! Tak tohle byla největší bizarnost, asi kilometr od dálnice stojí 33 m vysoký Ježíš. Nejdříve z dálky nechápete, co to je, jak se ale blížíte začínáte zjišťovat, že to není anténa, ale socha největšího Ježíše na světě. Postřeh č. 4 - modlete se, v polském provozu se to hodí :)

Shrnu-li to, tak S3 je plnotučná dálnice a 120 km/h nechápu, stejně ji nikdo nedodržuje, stejně jako nikdo neřeší lesy značek v omezeních. První cedule Praha je hned ve Swinoujscie, pak ale zmizí. Největší provoz je mezi Gorzowem a Zielonou Gorou, pod A4 je mrtvo. A k těm spekulacím o rezervě k rozšíření jen doplňuji, že nad Legnicí už tato rezerva chybí.

8.9.2019 23:11:26

Citace:
Nikdo ji nedodržuje, jel jsem 120, ale po třetím problikávání a čtvrtém řidiči nalepeném ve 120 km/h na mém kufru ve vzdálenosti 2 m jsem se rozhodl zapadnout a s vědomí, že 140 km/h na mém tacho, bude kolem 135 reálně jsem se vcítil do duše polského řidiče a doufaje, že policie nebude měřit, přestal být "brzdou" provozu.

Witajcie w Polsce. V Polsku by se jezdilo fajn na dalnicich i mimo. Jen kdyby tam nebyli Polaci :-)

9.9.2019 10:54:48

milanek píše:
Nedostavěný úsek u Polkowic je bez problémů, kus vede po čtyřpruhé městské komunikaci v Polkowicích mimo centrum, část provizorně po polovičním profilu dálnice.

Tahle díra už tam moc dlouho nebude. Zrovna dneska se objevila zpráva, že se v tendru na dokončení stavby otevíraly obálky, přičemž od podepsání smlouvy na to bude 14 měsíců.

https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/34926/Ot ... nczenie-S3

milanek píše:
Největší Ježíš na světě! Tak tohle byla největší bizarnost, asi kilometr od dálnice stojí 33 m vysoký Ježíš. Nejdříve z dálky nechápete, co to je, jak se ale blížíte začínáte zjišťovat, že to není anténa, ale socha největšího Ježíše na světě.

Ta socha v Świebodzinie je legendární (mimochodem největší na světě už není, to byla jenom v letech 2010–2011), hlavně ty antény, co má na hlavě :) Pokud je tu někdo, kdo zvládá číst v polštině (jozka?), tak doporučuju knihu Siwy Dym spisovatele/novináře Z. Szczerka, který dokonale glosuje polské reálie (a nejen ty viz kniha "Přijde Mordor a sežere nás", kterou jsem měl tu čest překládat z polštiny :)). Je tam naprosto geniální scéna, ve které hraje hlavní roli tahle socha.

9.9.2019 16:39:58

Ona tam 120 je kvůli tomu, že to je "jen" S3. Na wikipedii jsem četl, že to původně měla být A3, ale z důvodu nedostatku financí se rozhodlo o vybudování jako S3.
Mám ale takový pocit, že rozdíl mezi A/S v Polsku je ještě méně znatelný, než tomu je u nás u bývalých R (D II. třídy) a D I. třídy.
Jak tak ale koukám na další polské dálnice, tak možná dobře, že to zůstalo S3, ta by se jinak mohla zpoplatnit raz dva...

9.9.2019 18:45:25
Profil Zobrazit autorovy stránky

Ono to tak stejně dopadne. Poláci sice staví jako o život desítky až stovky kilometrů dálnic a S-ilnic, dokázali na to sehnat obrovské evropské dotace, což chválím. Ovšem za pár let se tyto tisíce kilometrů budou muset i udržovat a rekonstruovat a na to žádné dotace nebudou. Takže se možná dočkáme převedení velké části S-silnic na dálnice a jejich zpoplatnění, pokud nebudou chtít na údržbu zrujnovat státní kasu :-)

10.9.2019 9:25:50

Tak asi bych to prelouskal, jen se mi ponekud nedostrava casu ani na knihy v cestine :-)

Jinak A/S a zpoplatneni jsou mimobezne kategorie, A1 neni ve vetsi casti sveho prubehu (odhaduji) taky zpoplatnena. Ale to, ze do toho budou muset casem riznout si myslim taky.

10.9.2019 10:11:45

Oni to moc vytrubovat do světa nebudou, takže louskat nic nemusíte :-) A1 je na zpoplatnění víceméně připravena, podobně i jiné dálnice A2, A4 (stačí se podívat na satelit - způsob MÚK, plochy pro mýtnice), ale protože to postavili za peníze EU, musí uplynout nějaká doba po kterou budou dálnice pro osobáky zdarma.

10.9.2019 11:08:35

Původně se to tak stavělo, ale už se od toho ustupuje. Letos třeba likvidovali nevyužívaný prostor pro mýtnice na A2 v Pruszkowě u Varšavy. Zatím je zpoplatněná jenom A1 z Toruně do Gdaňsku, A2 od německých hranic do Lodže a A4 z Vratislavi do Krakova (mimo úseku kolem Katovic) viz https://www.gddkia.gov.pl/pl/14/oplaty-za-autostrady Mluví se o tom dlouho a něco s tím určitě budou muset udělat, ale zatím není na stole nic konkrétního.

10.9.2019 11:50:42
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další