širší krajnice v obci místo chodníku na silnici II. třídy

Jiné dotazy a diskuse k dálniční síti
Odpovědět
outdoor
Příspěvky: 119
Registrován: 6.4.2011 20:20:50
Bydliště: Plzeň-jih

širší krajnice v obci místo chodníku na silnici II. třídy

Příspěvek od outdoor »

Zdravím a mám dotaz, zda někdo nemá zkušenost..

řeším v naší obci, zda by se nedalo místo chodníku vytvořit (namalovat) širší krajnice z jedné strany silnice II. třídy. třeba jen místy pro zlepšení pohybu chodců...

Silnice je místy široká dost, místy je to horší, chodníků moc není, není na ně místo ani peníze (majetek lidí, domy až k silnici apod.). Chápu, že asi bude nějaká předepsaná šířka komunikace, ale když vidím jak se šířka mění...tak si říkám proč ne?

kdyby někdo měl nějaké info nebo třeba nasměrovat. Někdy je to těžké to řešit hned s úředníkem, tak se ptám i tady.
Už jsem to v minulosti i někde viděl, a nepřijde mi to špatné řešení, jak z pohledu řidiče, tak i chodce...prostě každý si hlídá bílou čáru ze své strany a třeba do zatáčky mi to přijde víc než vhodné (jeden takový úsek se širokou krajnicí tady tady máme)
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: širší krajnice v obci místo chodníku na silnici II. tříd

Příspěvek od ElWapp »

Pokud to schválí správce komunikace (krajská SÚS) a Policie ČR, a někdo to značení zaplatí, tak by to mělo jít, pokud tam je místo na nějaké rozumné šířkové uspořádání... chce to projekt dopravního značení a projednat to, hlavně zdůvodnit toto řešení. Jaká obec to je?
outdoor
Příspěvky: 119
Registrován: 6.4.2011 20:20:50
Bydliště: Plzeň-jih

Re: širší krajnice v obci místo chodníku na silnici II. tříd

Příspěvek od outdoor »

ok, dík. zrovna probíhá oprava povrchu komunikace.

je to obec Vrčeň, 33541
silnice II/191
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: širší krajnice v obci místo chodníku na silnici II. tříd

Příspěvek od ElWapp »

No, tam podle street view zrovna moc místa není, tam se asi nic nevejde...
outdoor
Příspěvky: 119
Registrován: 6.4.2011 20:20:50
Bydliště: Plzeň-jih

Re: širší krajnice v obci místo chodníku na silnici II. tříd

Příspěvek od outdoor »

jojo, je to na nic. ještě dotaz jak je přesně definování šířka silnice II.třídy? našel jsem nějaké odkazy i na normu CSN 736110 a snad 2.75m na jeden jízdní pruh. asi to bude složitější...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: širší krajnice v obci místo chodníku na silnici II. tříd

Příspěvek od Honey72 »

Norma je hlavně pro novostavby, starší silnice pocházejí třeba z císařských či panských a obecních silnic, takže budou mnohem užší. Také jsem koukal na street view a opravdu to je tak úzké, že skoro nemají ani kam nakreslit vodící čáry. To bude beznadějné. Tam leda snížit rychlost a nějak upozornit na pohyb chodců.
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Houdini
Příspěvky: 277
Registrován: 10.2.2011 9:42:32

Re: širší krajnice v obci místo chodníku na silnici II. tříd

Příspěvek od Houdini »

Situaci v úzkém místě vizuálně nejlépe řeší vodorovná značka (V12e - Bílá klikatá čára) = optické zúžení.
"Při plánování dálnic se nedívám na mapu Čech, ale na mapu Evropy."
ElWapp
Příspěvky: 1640
Registrován: 14.3.2009 11:42:45
Bydliště: Praha 4

Re: širší krajnice v obci místo chodníku na silnici II. tříd

Příspěvek od ElWapp »

Platí přiměřeně ČSN 73 6110 (ve znění oprav a změn), která obsahuje varianty až po vozovku cca 3 m s výhybnami... ale většinou stejně záleží na tom, co si nadiktuje správce komunikace a policajt, a to může být něco úplně jiného než co je v normě.

Mohly by vám pomoci ochranné cyklopruhy jako třeba tady https://mapy.cz/s/3cRVB - ale na silnici II. třídy jsem tohle řešení ještě neviděl a nedávám mu moc šancí na realizaci. Leda že by se díky tomu rekonstrukce silnice nechala zaplatit z nějakých cyklodotací…

spíš bych to viděl na trvalou konzervaci stávajícího stavu, s tím že v centru by se sem tam nějaký chodník udělat mohl.
Odpovědět

Zpět na „Dotazy a diskuze“