Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Jiné dotazy a diskuse k dálniční síti
Odpovědět
Návštěvník

Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od Návštěvník »

Chtěl bych se zeptat diskutujících, co si myslí o http://www.dopravniinfo.cz. Tyto stránky byly zprovozněny s poměrně velkou publicitou a za účasti členů vlády již před několika měsíci. Stále, ale jsou ve "skušebním provozu" mám pocit, že napořád. Navíc jsou neaktuální, zcela tam chybí některé uzavírky a to i dlouhodobé na silnicích první třídy. Jiné jsou označeny pouze jako práce na silnici.
Celkově mám pocit, že neplní svůj učel a že vznikly jenom proto, aby za ně dostal někdo zaplaceno.
ceskedalnice.cz
Autor
Příspěvky: 99
Registrován: 25.2.2009 22:14:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od ceskedalnice.cz »

Mimo obsah webu - prý před zimní sezónou má zmizet ta úvodní obrazovka "zkušební provoz" a že chystají nový design a hlavně lepší ovládání.
martini
VIP
Příspěvky: 3638
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od martini »

Myslím, že to krásně mohu vyjádřit tím, že jsem tam ze začátku koukal, ale pak už jsem na to rezignoval. Chtělo by to na tom více zapracovat, ale popularita už je pryč...
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Sch
Příspěvky: 221
Registrován: 26.3.2009 10:43:17

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od Sch »

Například frézování vozovky na Chodovské radiále na dopravniinfo.cz bylo hned první den. Na praha.eu se neobjevilo vůbec.
paja
Příspěvky: 873
Registrován: 3.8.2009 9:43:41

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od paja »

někde jsem četl (bylo to těsně po spuštění webu), že půjde nastavit, aby se informace z webu přesouvaly do navigací on-line - dodnes o tom tam není ani zmínka, web jako takový je podle mě dobrý nápad, ale za já nevím, rok provozu mě o svých výhodách teda nepřesvědčil vůbec ..
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od dvs »

Jen tak na okraj: na dopravniinfo zatrhli zverejnovani inforamcnich tabuli jako "staticke" URL a generuji jej dynamicky. Ani tady na tomto webu ve schematech dalnic se uz asi diky tomu nenacitaji....
Stejna historie jako ty kamery... Nuti lidi brouzdat po te mape...
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od pavel.hrdina »

dvs píše:Jen tak na okraj: na dopravniinfo zatrhli zverejnovani inforamcnich tabuli jako "staticke" URL a generuji jej dynamicky. Ani tady na tomto webu ve schematech dalnic se uz asi diky tomu nenacitaji....
Stejna historie jako ty kamery... Nuti lidi brouzdat po te mape...
Je to presne tak, od chvile kdy to preklopili z tech statickych URL na dynamicke to nejsme schopni nacitat aniz bychom venovali dalsi energii na prepsani naseho skriptu. Uz se mi aspon podarilo zjistit jak ziskavaji oni sami seznam objektu - dela se to pomoci SOAP, takze POST request s XML dokumentem obsahujicim pozadovany vystup, kde jsou parametry jako:
  1. zapnute "vrstvy" (tedy typy dotazovanych informaci)
  2. meritko mapy (tedy uroven dotazovanych detailu)
  3. rozsah mapoveho vyrezu
a response je opet XML dokument, ktery uz obsahuje pozadovane udaje, tedy seznam objektu (pricemz pri mene podrobnych meritcich zahrnuje i objekty typu "na danem uzemi je sdruzeno vice jevu...").

Uvidime jak to maji delane obecne a je-li z toho mozne spravnym dotazem jednorazove vytahnout v nejpodrobnejsim meritku (tedy s vylocenim tech "skupinovych zastupcu" na huste pokrytem uzemi) napr. seznam vsech ZPI na uzemi cele republiky.
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od dvs »

Také jsem provedl reverzní průzkum kódu, když jsem se koukal po kamerách. Nějak tak jak to píšete to funguje.

Jenomže API zjištěné "reverzním průzkumem" je většinou nepodporované a kdykoli jej někdo změní, tak to funguje u všech aplikací v sw světě. Chce to podporované rozhraní. Na webu prezentují, že něco takového existuje, že je to zdarma "pouze" je na to potřeba smlouva..., ale žádný odkaz jak jej získat.

Zajímavé je také RSS kanál. Já třeba vyfiltruji rětězec D8 a dostanu zprávy celkem seriózní zprávy z D8. Jenomže zase ty zprávy RSS píší volným textem (třeba směr udávají několika typy řetězců). Aby se to dalo číst, tak normální čtečka RSS je nepoužitelná, protože jsou smíchané dlouhodobá omezení s kolonami atd...
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od pavel.hrdina »

dvs píše:Jenomže API zjištěné "reverzním průzkumem" je většinou nepodporované a kdykoli jej někdo změní, tak to funguje u všech aplikací v sw světě. Chce to podporované rozhraní.
Samozrejme, jakykoliv reverse-engineering nejakeho rozhrani s sebou vzdy nese riziko nekompatibilnich zmen onoho rozhrani, coz se nam nedavno stalo. Takze souhlas s tim, ze to chce podporovane rozhrani s garantovanou stabilitou (anebo pri nekompatibilnich zmenach s garantovanym oznamenim s dostatecnym casovym predstihem).
dvs píše:Na webu prezentují, že něco takového existuje, že je to zdarma "pouze" je na to potřeba smlouva..., ale žádný odkaz jak jej získat.
A toto se da najit kde? At googlim jak googlim, tak nic v tomto duchu jsem tam nenasel.
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od dvs »

Doporučuji
http://gis.vsb.cz/GIS_Ostrava/GIS_Ova_2 ... rs/082.pdf
http://www.isss.cz/archiv/2009/download ... a_jsdi.pdf

podle mne to nazyvaji DDR Distribuční datové rozhraní a typová smlouva s ŘSD ČR
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od dvs »

ještě doplním info z
www.jsdi.eu

Datové distribuční rozhraní
- všechny dopravní informace z JSDI určené pro veřejnost jsou distribuovány na základě smlouvy také odběratelům ve formátu XML prostřednictvím datového rozhraní. Přístup na datové rozhraní je zdarma pro všechny odběratele, kteří dopravní informace a dopravní data využívají ve prospěch zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. Data z datového rozhraní využívá také Český rozhlas.

Otázkou je, zda dopravní informace je také stav proměnné značky (ZPI, info tabule) nebo snímek z kamery. Vypadá to, že toto asi právě v tom DDR nebude:( Jenomže pak to je celkem na nic, protože XML je složitější RSS kanál - asi trošku lepší lokalizace.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od pp21 »

dvs píše:Otázkou je, zda dopravní informace je také stav proměnné značky (ZPI, info tabule) nebo snímek z kamery.
Odpověď zní: Není.

Prostě a jednoduše, to nejzajímavější, tj infocedule a kamery nikomu nedáme :(. Ale nedělejme si iluze že 'JSDI' hází klacky pod nohy každému kdo by to chtěl využívat, sami na tom nejsou lépe. Například správa tunelu Valík si stále drží svoje ZPI u tunelu a odmítá je dát do celostátního systému řízeného s Ostravy, takže speciálně tyhle dvě ZPI nejsou ani na dopravniinfo.cz. Přestože ZPI u ostatních tunelů tam jsou.
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od banjo »

Petr Pokorný píše:Například správa tunelu Valík si stále drží svoje ZPI u tunelu a odmítá je dát do celostátního systému řízeného s Ostravy, takže speciálně tyhle dvě ZPI nejsou ani na dopravniinfo.cz. Přestože ZPI u ostatních tunelů tam jsou.
a co na to jejich nadrizeni? asi lidi na svem miste... vzdyt prece sprava tunelu valik neni stat ve state. neni tam spis problem s ICT, ze proste ten system neni navrzenej na predavani informaci nekam ven?
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od dvs »

Proměnné tabule u tunelů Libouchec a Panenská na D8 také nejsou na dopravniinfo.cz.

Dá se chápat, že kamery jsou jistým způsobem "konkurenční" výhoda, proto aby lidé museli navštívit právě dopravniinfo.cz.

V Česku jsou takové dva případy (kauzy) webů, které se bránili dalšímu zpracování informací pomocí "robotů" (maschup). Jedna kauza byl babitron (web zobrazující zpoždění vlaků). ČD tam tenkrát nejvíce vadilo, že autor matematik tam dělal statistiky. Nakonec došlo k dohodě a web funguje a je celkem populární. viz http://kam.mff.cuni.cz/~babilon/zpmapa

Druhým příkladem je IDOS s jízdními řády. Zde všichni dopravci jsou ze zákona povinni odevzdat jízdní řády státu a ten je dá společnosti CHAPS, aby je zobrazil. CHAPS to pak zobrazí spolu s reklamami. Ani není zcela legální opsat čísla odjezdů z papírové verze a zobrazovat je na webu... Aspoň ale v poslední verzi trošičku ustoupili a umožnili statické odkazy ("hezké" URL). http://www.chaps.cz/idos-moznost-vyuziti-odkazu.asp .

Podle mne by se mohl jsdi poučit z těchto příkladů a neopakovat je. Hezké URL na kamery a ZPI by stačili. Proč se prokousávat mapou ke 3 obrázkům a dvou řádkům textu na ZPI, když chci zjistit zda je dálnice volná.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od pavel.hrdina »

dvs píše:Proměnné tabule u tunelů Libouchec a Panenská na D8 také nejsou na dopravniinfo.cz.
Pravda pravdouci, taky jsme si toho uz vsimli a ptali se na to koordinatora p. Zvary. Je to proste tak a buh vi proc presne je tomu tak a co by se muselo stat aby tomu tak nebylo.

Uplne stejny pripad jsou promenne znacky podel dalnice (za vsechny napr. na D1 km 67 smerem na Prahu, ci na zhruba km 221 v obou smerech) ktere maji "pod palcem" SSUD a taky neni vule (rozumej paka ci nejaka forma nutnosti) je zapojit do JSDI.

Systematicky smyslejici clovek toto proste nepochopi. :-(
dvs píše:Druhým příkladem je IDOS s jízdními řády. Zde všichni dopravci jsou ze zákona povinni odevzdat jízdní řády státu a ten je dá společnosti CHAPS, aby je zobrazil.
Zajimave je, ze firma CHAPS je podobne jako VARS (nebo moje malickost ;-)) z Brna. Prijde mi to skoro uz jako vzor, ze organizace z Prahy si najimaji firmy z Brna (mozna jsou levnejsi, mozna jsou kvalitnejsi, mozna neco jineho - opet buh vi).
dvs
Příspěvky: 3622
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Co si myslíte o dopravniinfo.cz

Příspěvek od dvs »

Nevím jak to je, ale kdo ví jestli tyto proměnné značky nejsou ovládané pouze "vypínačem" a prostě na počítač nejsou připojené a není žádný rozumný monitorovací výstup přes počítač.
Odpovědět

Zpět na „Dotazy a diskuze“