Informativní značky o okresech

Jiné dotazy a diskuse k dálniční síti
Odpovědět
Hj

Informativní značky o okresech

Příspěvek od Hj »

Ahoj, chtěl jsem se zeptat někoho informovaného :-). Proč i několik let po zrušení okresů se stále ještě na některých místech (typicky např. Libereckého kraje), používají značky informující o jhranici okresů. Přitom byly už většinou sundány. nyní se objevují znovu a informují o něčem, co neexistuje. Díky a hezký den
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od pp21 »

Okresy zrušeny nikdy nebyly, jen zanikly okresní úřady, viz např info na wikipedii
http://cs.wikipedia.org/wiki/Okresy_v_Česku
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od rumpeak »

Není to specifikum jen Libereckého Kraje - včera jsem projížděl Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj a všude jsou krásné modré značky, někde se lesknoucí novotou. Je to přesně tak, okresy pořád zůstaly, jen byly zrušeny okresní úřady.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od Standa »

rumpeak píše:Není to specifikum jen Libereckého Kraje - včera jsem projížděl Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj a všude jsou krásné modré značky, někde se lesknoucí novotou. Je to přesně tak, okresy pořád zůstaly, jen byly zrušeny okresní úřady.
Tak to asi bude všude, nedávno jsem to viděl v Královéhradeckém a v Ústeckém kraji. Teď si to jenom nevybavuji ve Středočeském. Také se, myslím, okresy pořád neznačí na dálnicích.
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od banjo »

muzu potvrdit, v usteckem kraji se na ne celkem vzorne dba. vubec nerozumim tomu, proc se nenechaji dozit - nenapada me jediny smysluplny duvod jejich existence (na rozdil od znacek vymezujicich hranice kraju).

jinak nekde jsem asi loni nebo predloni videl hybrid znacky, kde bylo jak oznaceni kraje, tak okresu na jedne (trochu vetsi) ceduli. bohuzel si nevzpomenu kde to bylo, ale mam pocit, ze nekde v krusnych horach a byl tam okr. most. jak moc je to korektni vzhledem k legislative netusim :-) neni to jeste nekde jinde?

a jeste zkusenost tykajici se absurdity znaceni (tentokrat ale krajskeho) - silnice mezi ceskou kamenici (U) a kytlicemi (U) prochazi v tomto useku vybezkem lbc kraje, ktery pred cca tremi lety hranice tohoto vybezku osadil dopravnimi znackami liberecky kraj + okres ceska lipa. ustecky kraj tuto jeho horlivost nesdilel a zhruba rok a pul tak ridici mohli cestou z kytlic do ceske kamenice a naopak nabyt dojmu, ze tyto obce lezi v lbc kraji :oops: pak doslo ze strany ul kraje k naprave, znaceni je v soucasnosti korektni, az na drobnost, ze znacka IS 12a mlyny (cast obce kytlice, U ) je umistena pred znackou ustecky kraj, jako by snad cast byla U a cast L - at zije zmatek :roll:
Pavlik

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od Pavlik »

Před dvěma roky se objevila ještě jedna novinka - modrá cedule označující začátek/konec statutárního města. Pozor, není to samo o sobě označení začátku obce, neznamená to změnu rychlostního limitu. Např. v Ostravě se dneska rozlišuje (1) okres Ostrava-město, který tvoří (2) statutární město Ostrava a několik jiných obcí a městeček, třeba Klimkovice. Území statutárního města však není totožné s hranicemi (3) města Ostrava ve smyslu dopravního režimu. Takže na příjezdových silnicích se teď běžně vyskytují kombinace alespoň 2 cedulí.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od pp21 »

Pavlik píše:Před dvěma roky se objevila ještě jedna novinka - modrá cedule označující začátek/konec statutárního města...
To už se používá daleko déle než dva roky, v Praze je to odhadem tak 10 let a možná i déle (na D1 a na D11 je to snad "odjakživa").

Nicméně tak dva roky je to dováděno ad absurdum snad na všech přijezdech do Prahy, takže na silnici III třídy je modrá značka Praha a po několika desítkách metrů je bílá značka Praha.
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od rumpeak »

U nás máme takovou celkem raritu, že když jedete k Bruntálu od Olomouce, tak nejdříve vjedete do okresu Bruntál, který leží v MS kraji, ale cca 10km projíždíte okolo Moravského Berouna, který se po nějakém čase rozhodl, že se přidá k Olomouckému kraji (Celkem logicky - do Olomouce je to z Mor. Berouna autem cca 25 ÷ 30 minut, do Ostravy v lepším případě hodinu a čvrt). Až po odbočení na I/45 a několika kilometrech minete ceduli Moravskoslezský kraj.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od pavel.hrdina »

Jinak když už jsme u těch značek okresu a kraje, tak musím konstatovat, že na dálnicích se osazují jen značky krajů a nikdy nikde jsem neviděl označení okresu. Naopak na rychlostkách je označení okresů běžné, typické příklady jsou R52 na hranici okresů Brno-venkov a Břeclav, R35 na hranici okresů Olomouc a Šumperk a ostatně i R46 na hranici okresů Prostějov a Vyškov, kde je doprovázena i značkou změny kraje - jak se můžete na vlastní oči přesvědčit na přiloženém obrázku.
r46-vy-pv.JPG
r46-vy-pv.JPG (33.83 KiB) Zobrazeno 8885 x
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od JirkaS »

banjo píše:....pak doslo ze strany ul kraje k naprave, znaceni je v soucasnosti korektni, az na drobnost, ze znacka IS 12a mlyny (cast obce kytlice, U ) je umistena pred znackou ustecky kraj, jako by snad cast byla U a cast L - at zije zmatek :roll:
Vše je možné. Na I/38 při cestě z HB do Jihlavy bývala cedule změny okresu i kraje asi 100m za začátkem obce Antonínův Důl (uvnitř zástavby) už za komančů. Dnes má obec obchvat, takže nevím, jestli se něco změnilo.
adi88
Příspěvky: 496
Registrován: 15.3.2009 22:53:30
Bydliště: Brno, kousek od VMO

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od adi88 »

pavel.hrdina píše:typické příklady jsou R52 na hranici okresů Brno-venkov a Břeclav
r46-vy-pv.JPG
Na R52 to mám pocit už není, ne kvůli normě, ale kvůli tomu, že Pohořelice přešly pod okres Brno-venkov. Jinak s těmi značkami krajů na dálnici, tak jsem si nevšiml, že by byla na D1 za Vyškovem na hranicích JM kraje a olomouckého kraje...Nevíte někdo důvod? A pak by mě taky zajímalo jak to je uděláno na D11 kde podle mapy vede dálnice kousek v pardubickém a kousek zas v královéhradeckém kraji...
Ptákjarabák
Příspěvky: 71
Registrován: 29.3.2009 9:42:31

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od Ptákjarabák »

Na D11 je to uděláno "překvapivě" tak, že tam jsou cedule s názvem kraje.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od pavel.hrdina »

adi88 píše:Na R52 to mám pocit už není, ne kvůli normě, ale kvůli tomu, že Pohořelice přešly pod okres Brno-venkov.
Jejda, tak tohle jsem ani nezaznamenal a to tama jezdim pomerne casto. Zrovna dneska jedu na Znojmo, tak si toho budu bedlive vsimat. V kazdem pripadem mam ovsem onu znacku okresu nafocenou nekdy z minulosti - pohledam a pridam sem jako relikt minulosti ;-))

Jinak Wikipedie pise k okresu Brno-venkov toto:
Od 1. ledna 2007 ... byl připojen i správní obvod obce s rozšířenou působností Pohořelice, do té doby skoro celý součást okresů Břeclav a Znojmo.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od pp21 »

Ptákjarabák píše:Na D11 je to uděláno "překvapivě" tak, že tam jsou cedule s názvem kraje.
Řekl bych že otázka jaksi směřovala k tomu, že D11 vstupuje do Pardubického kraje několikrát (tuším že celkem 4x). Takže otázka zní, kolikrát je to značený ;o)

PS: Detailně to lze nastudovat na google maps, tam jsou i hranice krajů.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od Standa »

Petr Pokorný píše: ...
Řekl bych že otázka jaksi směřovala k tomu, že D11 vstupuje do Pardubického kraje několikrát (tuším že celkem 4x). Takže otázka zní, kolikrát je to značený ;o)
...
Mám dojem, že dost poctivě, tedy asi čtyřikrát (dost rychle jsem ztratil přehled, kde vlastně jsem a těsně před Hradcem se pak divil další hranici).
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od pavel.hrdina »

Petr Pokorný píše:Řekl bych že otázka jaksi směřovala k tomu, že D11 vstupuje do Pardubického kraje několikrát (tuším že celkem 4x). Takže otázka zní, kolikrát je to značený ;o)

PS: Detailně to lze nastudovat na google maps, tam jsou i hranice krajů.
V podstate skro presne jak rikas, Peto. Google maps tvrdi, ze poprve vstupuje D11 do cipku Pardubickeho kraje za vyjezdem 68 (Nove Mesto) a vystupuje z nej tesne pred vyjezdem 76 (Pravy) aby do nej zase mohla na par desitek metru vstoupit kousek za vyjezdem. Pak se ho jen letmo dotkne jizni stranou kousek za odpocivkou Osice a finalne do nej vstoupi za uzlem 84 (Sedlice) a definitivne vystoupi za docasnym sjezdem Praskacka.

Suma sumarum:
3x do Pardubickeho kraje vstoupi (a zase z nej vystoupi do Hradeckeho) a 1x se ho tesne dotkne.
Zajimave na tom ovsem je, ze ani pri jednom pruchodu nelezi na sever/zapad od D11 v Pardubickem kraji zadne obce, takze jde opravdu o spise administrativni nez fakticky pruchod.

Ja osobne bych v tomto pripade Pardubicky kraj na D11 vubec neznacil, ponevadz se na jeho uzemi neda nikde sjet z dalnice a vsechny sjezdy lezi v kraji Hradeckem, takze se dal po ceste na Pardubicky kraj nutne musi na navazujicich komunukacich potkat prislusna znacka zmeny kraje (a okresu).
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od jonáš »

No pokud nám to kdysi v autoškole vysvětlili správně, měla tato značka jistý informativní význam kvůli přechodu silnice pod jinou OSS, čili "pozor, (možná) díry" nebo "pozor, (možná) neposypáno", ale jak je to dneska netušim. Mohli by ty cedule klidně zrušit, nebo někdo jezdíte do kraje či do okresu? :shock:
rumpeak
Příspěvky: 809
Registrován: 29.5.2009 7:47:12
Bydliště: Ostrava (předtím Bruntál a předtím Havířov) - když se stěhuji, tak jedině někam, kudy vede I/11 :)

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od rumpeak »

jonáš píše:No pokud nám to kdysi v autoškole vysvětlili správně, měla tato značka jistý informativní význam kvůli přechodu silnice pod jinou OSS, čili "pozor, (možná) díry" nebo "pozor, (možná) neposypáno", ale jak je to dneska netušim. Mohli by ty cedule klidně zrušit, nebo někdo jezdíte do kraje či do okresu? :shock:
Do kraje a taky do okresu jezdíme přeci úplně všichni. Právě proto jsou tyto značky informativní, že někoho informují. O jejich nezbytnosti se dá vést docela dlouhá diskuze, mě se ta informace celkem zamlouvá, stejně jako třeba informace o názvu potoka, který právě po mostě překonávám. Jak jinak bysme se potom zde na diskuzním fóru informovali, že ten a ten výmol, stavba, rarita,... je v tom a tom kraji. :D
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od jonáš »

No to je ale dost hrubý určení polohy, že .. v době GPS, a i v době minulý bych radši uvítal "mezi Lhotou a Ptákovicema, asi tak ve třetině" ;-)
Fakticky to má snad jen ten význam, že tušíte, na který lampárně si stěžovat na uraženou poloosu, i když je to stejně marný. Lokální názvy jsou docela jiná kategorie, protože "všichni jsme odněkud", ale asi to málokdo bude definovat krajem, spíš obcí.
adi88
Příspěvky: 496
Registrován: 15.3.2009 22:53:30
Bydliště: Brno, kousek od VMO

Re: Informativní značky o okresech

Příspěvek od adi88 »

No já bych značky o okresech ani krajích rozhodně nerušil. To pak můžeme zrušit i cedule s názvem obce a dát tam jen siluetu domečků oznamující, že se má jet 50...Když někde jedu tak mě zajímá kde jsem, takže stejně tak jsem rád za značky s názvem řeky a tak podobně. A hodně dobré mi příjdou i ty hnědé značky s turistickými zajímavostmi. Občas leckde narázím na upozornění na nějakou zajímavost o které bych jinak nevěděl a říkám si, že bych se tam či onam rád podíval, což pokud si řekne víc lidí, zejména cizinců, tak se zvýší turistický ruch z čehož budou peníze. Ale tady už zabíhám někam jinam.
Odpovědět

Zpět na „Dotazy a diskuze“