Právě je 24.10.2020 12:54:28
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
 Kalifornie 
Autor Zpráva
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
Oprava silnice s využitím plastových láhví (recyklace): https://cdllife.com/2020/this-californi ... c-bottles/

Kalifornii zasáhla vlna vedra, až nad 54 st. Celsia: https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 171747_ada

S tím pak souvisí i vlna požárů, kterých je zde přes 550. Prezident Trump zde již vyhlásil stupeň přírodní katastrofy. V nasazení je přes 14.000 hasičů s tím, že to je i včetně 10 amerických států. Guvernér požádal o pomoc také Kanadu a Austrálii. Prozatím padlo za oběť přes 4.000 km2, několik lidí zemřelo, desítky jsou zraněné a škody jdou do milionů, až stovek milionů; evakuace stovek tisíc lidí, boj s plamenama také není zdarma a poškozeno nebo zničeno je již na bezmála 4000 objektů.

V omezeních je/byla i celá řada nejdůležitějších dálničních tahů, třeba I-80 Cherry Glenn Road - Airbase Parkway. Zcela kritické to pak bylo u Vacaville, kde požár i takhle širokou dálnici jednoduše přeškočil.
Příloha:
445296e7-bbcd-4dda-a84d-0d35384e3bb2-AP_APTOPIX_California_Wildfires_1.jpg
445296e7-bbcd-4dda-a84d-0d35384e3bb2-AP_APTOPIX_California_Wildfires_1.jpg [ 40.61 KiB | Zobrazeno 1783 krát ]Evakuace z vícero lokalit napříč hlavně severní část státu byla pro asi 60.000 lidí v poslední chvíli. A znovu se opakuje situace, kdy všechny složky mají co dělat, aby alespoň únikové trasy mohli vytvořit bezpečnou zónu k záchraně života. Obyvatelstvo je již pár let vedeno k zachování pokoje, akceptaci jízdy za silného zadymení, pomalu se vlekoucí v koloně na první pohled bez konce, ale vždy když státní složky navedou obyvatelstvo na příslušnou komunikaci, tak je zajištěná možnost bezpečního přejezdu až do uzavírky tahu, i když to tak nemusí jak z vozidla tak ze vzduchu být vždy vnímáno.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


23.8.2020 18:55:34
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
2 požáry pod názvy LNU Lightning Complex a SCU Lightning Complex jsou již 2. a 3. nejrozsáhlejším požárem v historii státu. Jejich uhašenost je přitom kolem 20%. To značí, že se klidně mohou dostat na první příčku.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_C ... _wildfires

Za jediné 2 dny se spálená plocha zvětšila o další 2 tis. km2 na 6 tis. km2. Tenhle rok je již prozatím co se týče požárů smrtelnější a působící více škod než za celý rok 2019. :!:

Ten největší požár již hasí 1857 lidí. K tomu je nutno započítat na 12 ks letectva, 330 cisteren a 40 buldozerů. Včerejším dnem se do hašení zapojila národní garda a U.S. Military za užití dalších letadel určených k hašení. Letectvo ale taky zajišťuje evakuační procesy a vytváří zásobovací mosty s hasičema na zemi, kteří potřebují doplnit zásoby.

Evakuováno je nyní na 240.000 obyvatel státu.

Dalších pár mil. musí být na evakuaci připraveno. Stát vytyčil jednotlivé zóny a k nim přiradil seznamy evakuačních tras. Včetně dálnic jak státních tak federálních. Kolem těchto hlavních evakuačních tras se uplatňuje shazování zpomalovačů hoření.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


24.8.2020 23:25:19
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
tyto apokalyptické požáry nám ukazují kam se bude ubírat plocha kolem evakuačních koridorů, tedy dálnic a nejen to

Dnešním dnem se konstatovalo, že ačkoliv Kalifornie vlastní nejrozsáhlejší flotilu hasičských letadel, nejvíce hasičů a celkové vybavení k hašení požárů, tak letošním rokem již ani tohle vybavení jednoduše nepostačuje na uhašení plamenů. Zbytek amerických států sem může vyslat jen pár jednotek a to jednoduše nestačí. Největší požáry budou pravděpodobně hořet ještě několik týdnů, takový je závěr dneška. Hasiči budou pouze korigovat směr šíření a budou se snažit uhasit novovznikající požáry, které vznikají jako důsledek suchých bouří (mnoho blesků bez srážek) v souvislosti s vysokými teplotami a mnohoročním suchem.

https://pbs.twimg.com/media/Eghaf6EVgAE ... me=900x900

V nasazení je přes 90% hasičů, mnoho z nich má i 24h služby.

https://pbs.twimg.com/media/EgCFwkkUYAA ... ame=medium

Kalifornie oficiálně požádala o pomoc všechny U.S. státy, Kanadu a Austrálii. Formálně má uznán status federální přírodní katastrofy. Vícero letadel národních gard napříč USA sem bylo vysláno. Australský NJW sem vyšle 55 odborníků na hašení lesních porostů. Z hlediska federálních lesních hasičů je ich celkem 6400, z nichž polovina je právě v Kalifornii. Požární sezona se obvykle začíná na JZ, pokračuje do dalších částí a končí v Kalifornii, letos se to posunulo a najednou jsou všechny zdroje určené k tomuto boji v rámci celých USA vytížené. Posílat ostatní složky nemá většího efektu pro chybějící odbornost.

Kalifornie nyní stojí na pomezí rozhodnutí co udělat v rámci logistiky. Jde o to, že celková skladba hasičů ve státě je složená jak z federálních složek, dále státních, dále státních lesních až po městské. A stát je rozčleněn na Sever a Jih. Nyní je víc zasažen Sever a tak je ještě možnost přesunout složky z jihu více na sever, jenomže to zase oslabí Jih. :!: Situaci navíc komplikuje epidemie COVID-19. Jindy jde do hašení taky mnoho stovek vězňů, ale to nyní nejde.

Kalifornský stát se tak rozhodl, že vzhledem k výše uvedeným faktům jednoduše není již možno uhasit všechny požáry. Není to lidsky a technicky možné. Hasiči se tak mají zaměřovat výsostně na to aby se snížila materiální škoda a zabránilo ztrátam na lidských životech. Budoucnost patří vylepšit řízení požárů, nikoliv jejich 100% uhašení.

V evakuaci je nyní na 130.000 lidí. Uhašenost 2 největších se zvedla na 35%. Shořená plocha se zvětšila na 7.000 km2.

K 3.9. se dostane jako další lidská pomoc přímo do terénu na 200 vojáků, kteří nyní absolvují kurzy hašení v terénu. Federální vláda také navýšila o 100% letecké stroje pro Kalifornii, ze 2 na 4.

V roce 2019 požáry stáli stát, obyvatelstvo celkem 26 mld. USD. Nyní jsou již škody větší.
V roce 2019 šla na prevenci požárů 1 mld. USD, letos 1,5 mld. USD.
Začátkem dekády jen kolem 200 mil. USD.
Ohromující škody mají třeba energetické společnosti. Velké miliardy USD vyplácí pak taky FEMA obětem - lidem co ztrácí domovy atp. Další škody mají farmáři atd.

Kvalita ovzduší je na severu Kalifornie na úrovni 5. Nejhorší je 5.

Stávající situaci může zvrátit k lepšímu již jen změna počasí.

Již nestačí jen jméno jednoho požáru. Již pár let vzniká formace vícero požárů. Letos jsou hned 4 komplexy:

LNU Lightning Complex, SCU L.C., CZU L.C. a North Complex.

Kalifornská vláda dále sestavila následující finanční programy:

- 500 mil. USD na výcvik hasičů, na zesílení jednotek pro hašení lesních požárů
- 2,5 mld. USD na zajištění techniky a vybavení pro celkově lepší zvládání změn klimatu
- do roku 2045 se k cenám elektrické energie zavede poplatek ve výši 1 USD měsíčně, který přinese 21 mld. USD, které půjdou právě na opravy sítí poškozených požárama
- připravuje se legislativa, která má docílit zavádění střech odolných proti vzplanutí atp.
- dále se připravuje legislativa k zamezení nové výstavby domů na okraje lesů
atd.

Jižní Kalifornie, tedy velká města, luxusnější oblasti prozatím letos odolávají nějakým rozsáhlým požárům mimo kontroly.

Dále se připravuje legislativa na zvýšení rozsahu ochranného pásma kolem dálniční sítě. Kompletně odstranit pásy zeleně a všeho co napomáhá přeskočit tato tělesa iskrama. Ve veřejném zájmu tak zřejmě dojde v následujících letech k úpravám až do šíře do 120m na obě strany od tělesa staveb. Původně zamýšleno jako lapače prachu dnes komplikuje jak hašení tak bezproblémovost evakuací.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


28.8.2020 23:35:36
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
Dne 6.8. se do provozu dostal upgrade Highway 215, již Northern Beltway Los Angeles. Tím je mj. dokončen upgrade tohoto tahu. Dokončení se dočkali 2 MÚK u Pecos Road a Lamb Road. Je taky o budoucí Interstate 215 kolem města.

Mapa: https://www.openstreetmap.org/?mlat=36. ... /-115.0995

Zdroj: https://www.8newsnow.com/news/local-new ... m-project/


Požáry, snímky zachycené z vesmíru a proudění znečištěného ovzduší:
https://www.space.com/california-wildfi ... hotos.html

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


30.8.2020 18:51:00
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
Gerald Desmond Bridge replacement :arrow:

web: https://newgdbridge.com/

*nahradí stávající most Gerald Desmond Bridge, který je v provozu od r. 1968 a který nese 4 pruhy po Ocean Boulevard s I 710 v Long Beach
*projekt za 1,47 mld. USD odstartoval v roce 2013 a otevřet se má koncem letošního roku

Nový most bude mít všechny parametry lepší, včetně těch pro proplouvající lodě pod ním. Má odolat taky silným zemětřesením a vydržet min. dalších 100 let. Bude na něm 6 jízdních pruhů a 4 nouzové zálivy. Dále chodník pro cyklisty a pěší. Montáž hlavního rozpětí se začala v roce 2018.

Projekt je výsledkem společného úsilí Caltrans – the California Department of Transportation a Port of Long Beach a finance poskytla taky federální instituce US Department of Transportation a taky Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority.

Tady byla o něm zmínka: viewtopic.php?p=171206#p171206 a tedy je bohužel v omeškání min. 1 roku.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


31.8.2020 15:39:35
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
Ničivé požáry letos likvidují již 10200 km2. Dle šéfa státních hasičů se ani nedostala sezona požárů do 10. a 11. měsíce a již jde o historicky nejrozsáhlejší požáry ve státě. Taky uplynulý víkend teploty překonali dosavadní rekordy. Požáry si prozatím vyžádali 9 lidských obětí a škody dosahují již min. 900 mil. USD. Až 10% obyvatelstva státu je v ohrožení, připraveno na evakuaci tím jak se každým rokem zvětšuje rozsah požárů. V ohrožení jsou již i předměstí města San Diego. A nejen to. Armáda evakuovala stovky lidí uplynulé dny z mnoha lokalit, když už nebylo možno utéct bezpečně po zemi. Plameny navíc ohrožují hlavní elektrické vedení, které zásobuje samotné město zásadní porcií elektrické energie. Guvernér Kalifornie vyhlásil pro celou oblast San Diega nejvyšší stav ohrožení.

Obrázek

Kalifornie je sužována 23 obrovskými požáry, se kterými "marně" bojuje téměř 15.000 hasičů. Kalifornie v tom není sama, převážně na západě USA, ale i jinde, celkem v 15 státech USA se zápasí s požáry, které jde jen ztěžka uhasit, což značí, že Kalifornie nemůže dostat v řádech mnoha set další pomoci, protože tito hasiči jsou potřební "doma". Mnoho států vyslalo pomoc, ale v řádu desítek připraveno nahrazovat je.

Ze světa vyslalo pomoc, převážně odborníků na hašení lesních porostů: Kanada, Austrálie a Izrael; ten vůbec prvně v historii. Ovšem jde převážně o technickou podporu, než o skutečné hasiče. Protože bohužel, požární sezona je i v těchto státech a nechtějí riskovat vlastní selhání doma.

Rozsáhlé části sítě Interstate, ale taky SR jsou i nadále pod "ochranou" zhazováním zpomalovačů hoření, odstraňování keřů atp. Práce jdou pomalu a mnoho úseků se neustále omezuje pro provoz.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


7.9.2020 15:16:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
Město S.F. se ocitlo jako kdyby tam byl život na Marsu.
https://pbs.twimg.com/media/EheysPuUYAU ... ame=medium

Území, které již padlo za oběť plamenům je již na úrovni 10 700 km2. Ačkoliv 2 velké požáry jsou furt 2. a 3. největší v historii státu, tak se k nim přidal další a obsazují příčky 2., 3. a 4. Jde o tak rozsáhlé komplexy vícero požárů, které se dokážou díky vedru a suchu a síle větra posunout za jediný den i o 25 km. Jsou absolutně překonané průměry spálené plochy jak za rok, tak za měsíce. Respektivě dokonce 1 mil akrů padlo od 1.1. do srpna, ale nyní je ta plocha již v úrovni nad 2,5 mil. akrů. Požární sezona se letos posunula o 2 měsíce dřív. Teplotní rekordy nad 50 st. jsou taky něco nevídané. Na 170 tis domácností je bez proudu, protože k zemi jdou el. vedení nebo jsou z bezp. důvodů odpojené.

Hoří v jednotlivých pohořích, včetně NP i kolem velkých měst. Požár nedaleko města San Diego je na ploše kolem 80 km2. Do jeho hašení se zapojilo na 600 hasičů včetně více než 1 desítky podpory letectva včetně největšího obra: global super tanker, který tady shazuje za každým 74 tis l zpomalovačů hoření. San Diego je již samozřejmě Jižní Kalifornie a město má v živé paměti doposud 3 největší požáry ve své historii, takže nechce nechat nic na náhodu.

2/3 státu Kalifornie má kvalitu ovzduší na úrovni 5, ze stupnice 1-5. Prozatím je zničeno na 3300 budov.

15000 hasičům se daří pouze odklánět plameny od nejvíce obydlených území. V ohrožení před potenciálním rozšířením požárů a tedy v jistém stupni připravenosti se evakuovat je již na 10% obyvatelstva. :shock: Kalifornský hasičský útvar se hrdí tím, že díky vystavěné síti heliportů a letišť včetně letadel a vrtulníků je většina území v leteckém dosahu z hlediska právě hasičské techniky do 20 minut, což je jistá záruka zajištění průjezdnosti úseků silnic/dálnic, i když je již opravdu zle. Z vícero záznamů do minulosti lze vidět, že často to bylo těsné, ale právě síť dálnic umožňuje evakuaci po zemi v co největším rozsahu. Až když i tohle selže, pak nastupuje letectvo národní gardy, které vytvoří letecký most, což je i případ z tohohle měsíce, kdy se muselo takhle evakuovat několik set lidí když už nebylo úniku z kempů.

Kalifornie vráží do protipožárních opatření velké částky a v rámci programu změny klimatu se připravuje i aktualizace nevyhnutních opatření k zajištění silniční infrastruktury. V dalších letech se rozběhnou práce na vypílení keřů atp. Jednak pro zachování bezpečnosti evakuačních tras a také to bude jistá bariéra, s co největší účinností při snaze zachovat bariéru. Dá se očekávat, tedy dle místních expertů, že požáry se budou přibližovat mnohem blíž k aglomeracím a dle pozorování z požárů doposud by to byla opravdová katastrofa. Úpravami budou muset projít i ČSPH ve vybraných částech území.

Nikdo si prozatím netroufá říct, jaké území letos padne, ale již nyní jsou to bezmála 2,4% území státu. :!: Za 3 dny padlo za oběť 1% rozlohy státu.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


9.9.2020 17:06:40
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
Letošní požáry již likvidují územní plochu o rozloze 11 700 km2. Za jediný den padla plocha o rozloze 1000 km2 což je něco neuvěřitelné dle nejvyššího šéfa kalifornských hasičů. Stát je ve stavu nouze, 5 jeho regionů v nejvyšším ohrožení. Guvernér povolává do služby bývalé hasiče na přeskupení sil, do hašení lesních porostů směruje vícero jednotek z aglomerací a letišť. Ohromující dým se vrství a vznikají tak i nové letecké koridory. Až 10% obyvatel žije v oblastech pod evakuační hrozbou. Tohle vše klade na páteřní silniční síť velké výzvy. Den co den vznikají pro lesní požáry uzavírky na více než 100 místech federální a státní dálniční sítě. Neustále jde o tepny, po kterých se nejrychleji dopravuje technika, ale zároveň je to často poslední šance zachránit si holý život. Již jen to, že místní TV přinášejí informace jak se pak na nich chovat, jak uvolnit více pruhů pro hasiče, jak správně jet když se objeví dým, jak naladit potřebnou info stanici značí hodně. Dnešním dnem 10.9.2020 je tady i historicky nejrozsáhlejší požár, nese jméno August Complex, který vznikl působením blesků 16.8. a najednou začalo hořet přes 30 požárů. Doposud zlikvidoval na 1900 km2 plochy. Jeho uhašenost je prozatím jenom 24%, hoří v převážně federálním území NP a federální síly se ho taky snaží uhasit v celkovém počtu 1117 lidí a mnoho ks letectva. Mapa: https://inciweb.nwcg.gov/photos/CAMNF/2 ... 5-CDT.jpeg . Federální síly se snaží udržet západní a severní stranu požárního komplexu. V nasazení je třeba 14th Brigade Engineer Battalion of the United States Army. V pátek se očekává příznivější počasí, protože bohužel ve čtvrtek plameny pro silný vítr explodovali přes vícero hřebenů pro co sotva stačilo letecké mapování rozsahu. Tenhle požár pak stojí i za zadymením S.F. Takže i od jeho uhašení bude záviset jaká bude kvalita ovzduší v oblasti. Od 11.10. převezme velení nad hašením požáru Great Basin Incident Management Team. :!: Zadymení celé oblasti se očekává až do konce víkendu. Situace je již natolik nepřehledná, že se přestal aktualizovat počet zničených objektů tímto požárem. Celkem prozatím požáry dle zveřejněných údajů zlikvidovali na více než 4000 budov.

San Diego provádí evakuaci východních částí města. Třeba z areálu Lakeside Rodeo Arena se odváží koně. Hasiči společně s národní gardou dělají maximum aby se požár zastavil v postupu na západ. Prozatím se jim celkem dost dobře vede. Je nutno si uvědomit, že z velkých měst je nejvíce ohrožené.
Příloha:
2.JPG
2.JPG [ 97.51 KiB | Zobrazeno 1241 krát ]

Příloha:
3.JPG
3.JPG [ 109.18 KiB | Zobrazeno 1241 krát ]

Kalifornie dělá maximum pro to, aby požár východně u San Diega zůstal na co nejnižší rozloze a nepostupoval západním směrem. To se prozatím daří, je stále na rozloze kolem 80 km2. Na jeho hašení se nasadilo již 884 lidí, kteří mají k dispozici 112 ks pozemních cisteren a 22 ks letectva. Letectvo a hasiči se během 3 dní 2x. Uhašenost tak stoupla z 0% na 32%. Plameny jsou jen 40 km od centra města.

Názorní mapa, 2 dny zpátky. Byla snaha o zastavení požáru směrem na západ a ponechání východním směrem. Bohužel se to zcela nepovedlo, co je právě důvodem pro zesílení počtu lidí i techniky k jeho opravdovému zastavení západním směrem. V pásmu 10 km od něj se ale provádí evakuace všeho: obyvatelstva, zvířat atp.

https://pbs.twimg.com/media/EhUl4cYVkAA ... =4096x4096

Právě I-8 slouží pro přesuny kolon všech záchranních složek. V lokalitě u Alpine hrozí následující hodiny, že bude provoz přerušen. I když právě v tomto místě bylo použito několik set tisíc litrů zpomalováčů hoření a taky se zde shodil velký objem vody. Mimo toho je v celé oblasti San Diega několik desítek menších, kontrolovaných požárů, tzv. "zpětné hoření", samotní hasiči podpalují území s možným palivem.


Experti pro hašení lesních požárů včetně těch ze zahraničí se shodují v tom, že letošní rok je nový mezník toho co příroda dokáže. Za 30 let zpátky nikdy nenastala situace, při které se plameny tak rychle dokážou rozšířit. Občas v jedné lokalitě, ale ne v mnoha najednou. 20-roční sucho, enormní vedra a vítr způsobojí pak stav, ve kterém je velmi málo času na adekvátní zásah a prakticky se hned musí postižená lokalita evakuovat. Obyvatelstvo se pak prostě jednoduše vrátí zpátky doufajíc, že jejich obydlí plameny vynechají. Takovou perspektivu má očekávat Kalifornie do budoucna.

Tady záběry ve videu i se srovnáním, S.F. Bay Area
_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


10.9.2020 20:26:06
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
Plameny již likvidují plochu o velikosti 14.500 km2. To je již bezmála 3,5% rozlohy státu. Za další den den tak padlo za oběť ne 1000 ale nehorázních 2800 km2 plochy. Na stovkách míst plameny přeskakují řeky, jdou po hřebenech pohoří ve skutečném tempu i o 29 km dál a dál. Materiální škody na budovách se taky zvyšují a to již na 5900 a počet mrtvých se 2x na 22, mezi nimi i hasiči. K zemi šla i hasičská letecká technika, selhala navigace v hustém dymu. Tisíce lidí mají problém s dýcháním, stát omezil veškerou činnost a nutí lidi být doma nebo být doma a připraveni na odsun. Přímé materiální škody jsou již nad 1 mld. USD.

Snímka z PG&E, energetické společnosti a takových snímek je mnoho ... napomáhají zjistit rozsah a směr požárů v mnoha lokalitách ... USA dneškem nasazují do organizace řízení největšího požárního komplexu August Complex jak jsem psal včera to nejlepší co mají a tudíž i speciální armádní monitorovací letouny. Propojí se informace ze satelitů, vyhotoví lepší a přesnější snímky z rozsáhlých oblastí pro lepší koordinaci složek. S plameny bojuje neustále na 15.000 hasičů a stovky ks leteckých sil všemožných složek na lokální, státní a federální úrovni.

https://pbs.twimg.com/media/EhbDPBOVgAI ... name=large
https://pbs.twimg.com/media/Ehb6BXrUYAA ... name=large

20 největších požárů v historii Kalifornie, červená čára jsou letošní, tudíž 5 z 20 jsou v tomto roce:

https://pbs.twimg.com/media/EhpvGagU4AE ... me=900x900

Priorita, tedy Valley Fire nedaleko San Diega se drží na přibližně stejném rozsahu a uhašenost stoupla již na 39%. San Diego je mimochodem 2. největším v Kalifornii, 8. v USA. Již 5. den s ním bojuje nyní již bezmála 900 hasičů. Situace se zde vyvíjí příznivě, plameny nepostupují západním směrem a pokud to vydrží, tak se přesuna polovina techniky jinam.


Hasiči a národní garda z vícero států USA nasadili cca. 10 velkokapacitních letadel k ochraně I-5 severně nad S.F. u Oroville. Plameny jsou v této oblasti v pásmu desítek km z obou stran dálnice. Paralelní východní trasy jsou již nestabilně průjezdné, i samotné město Oroville je v ohrožení požárem Bear Fire.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


11.9.2020 19:41:30
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
Požáry v Kalifornii již hasí na 19.000 hasičů. Vydatné posily sem odesílal stát Texas, ale taky New Jersey, Montana a Idaho. Největší požár s názvem August Complex hasí 2000 z nich. Ten největší zlikvidoval již 1/4 toho co všechny další doposud. Nepředstavitelné.

Každým rokem tady padne území o rozloze 0,1 až 1,6%. Letos již padlo pomalu 2x tolik co ten maximální průměr. Nepředstavitelné.

Již 4 z 5 požárů v historii co do rozlohy je datováno začátkem k letošnímu srpnu. I ten největší samozřejmě. Ten je pomalu 2x větší než číslo 2, což je požár z r. 2018.

Dým z USA mezičasem dorazil díky opačnému proudění taky nad Severní Evropu. Dle měření těchto hodnot jde o vůbec nejvyšší naměřené škodliviny v historii těchto měrení.

Těch 19000 hasičů se snaží uhasit 27 velkých požárů. Samozřejmě jejich počet se neustále vyvíjí a taky jejich uhašenost, na které se podílejí státní síly, městské, z aglomerací, federální, z národních parků, národní gardy, mnoha dalších států. Jednoduše dosavadní počty o síle 14000 nestačí a jestli budou stačit další posily i z pár států světa, tak to se uvidí s dalším časem. Nejpozději za měsíc se ale očekává změna počasí.

Technické vybavení:

*2800+ vozidel
*124 ks letectva

Plameny doposud likvidují na bezmála 4000 domů, objektů. Samozřejmě, taky zabíjí. Ze začátku jednotlivce, již desítky. A další lidi se pohřešují. Hlavním důvodem je pozdní útěk ... Plameny nutí k přesunům na dny až týdny mnoho tis. až desítek až stovek tis obyvatel. Miliony připravené na to samé ... Bez energií neustále až miliony. Pak jí zas mají, ale nemají zas další a další území. Vypínáno i z bezpečnostních důvodů, to se nikdy doposud dělat nemuselo, cíleně odstavovat celá území. Kam všichni jdou? Kdo jak může. Někdo k sousedovi jinam, někdo k rodině. Další do evakuačních středisek. Kalifornie dnešních týdnů obsluhují stany ČK.

V ohrožení jsou stovky tisíc domů ... tak široká pásma hrozících evakuací.

V nasazení je již bezmála 400 ks těžkých buldozerů. Jejich cílem je shrnovat celé pásy vyprahlé zeleně u silnic a pásy kolem obydlí. Protože se již nestačí spilovat a preventivně shazovat zpomalovače hoření. Nestačí se to vzhledem na rozlohy, které stávající plameny již nabírají na síle.

Kalifornie již povolala do hašení, na báze dobrovolnosti i starší hasiče, takže se do služby dostávají i třeba 68 roční hasiči. Vedou pro změnu mladší s méně zkušenostma. Další stovky hasičů a vojáků se učí v rychlo výcvikových táborech, protože někdo musí nahradit stávající síly, které jsou zapojené jen do času.

Guvernér státu zoufale žádal o pomoc, ale jednotlivé státy ani federální vláda mu již nedovedou další zásadní jednotky slíbit. Všichni pouze uznávají rozměr katastrofy, se kterou se Kalifornie bohužel musí potýkat. Zahraniční pomoc z vícero států světa činí do 1000 lidí, ovšem nutno říct že včetně obměn, které jsou jednou za týden až 3. Samotná Kanada, všechny provincie dohromady třeba posílají na 300 hasičů, ale do Oregonu. Do Kalifornie odletělo kolem 150.

Plameny již 18 let likvidují vinnou révu. Pistácie. Atp. Všechno se to pak promítá i do cen těchto komodit ve světě. Ono se toho promítne zřejmě mnohem víc, jen my to nejsme schopni absorbovat.

Nejvíce odstavovanou I dálnicí je ta s číslem 5. Bohužel, ani I síť nejsou schopni uchránit před plamenama.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


21.9.2020 0:57:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
I-5 Cascade Wonderland Highway :arrow:

To když si zajdete k atlasu nebo se podíváte na mapu tak zjistíte, že v jedné části I-5 se jako kdyby rozdvojí: https://www.google.com/maps/place/I-5,+ ... 22.3083332 a dál to pokračuje a jako celek dosahuje tato část na I-5 až 279 km.

Začíná se na hranicích se státem Oregon a známá je taky pod jménem Cascade Wonderland Scenic Highway. Jak již napovídá, tak se je na co dívat.

Třeba na webu aaroads: https://www.aaroads.com/california/i-005nv_ca.html jsou k dispozici jak informace co se kdy postavilo, ale i stovky záběrů.

Tento dálniční úsek v rámci I-5 je vystavěn tak, že nikdy nejste daleko od zajímavých vodopádů, kopců a i celá jízda pak odpovídá tomu, že jsou to hezké cestovatelské pohledy, jak dálnice kopíruje členitý terén Severní Kalifornie a to přímo národním parkem.
S požáry aktuálně (víkend) bojuje na 17.000 hasičů. Ti mají k dispozici kolem 2000 ks techniky a pomáhá jim na 120 ks letectva. Prozatím padla plocha o rozloze 15.000 km2, zemřelo 26 lidí včetně hasičů a 7000 objektů je zničeno. Hasiči se zaměřují na 25 velkých požárů. Prozatím prakticky shořela plocha 3,7% území státu. :!: Až 5 z historicky 20 největších lesních požárů Kalifornie se odehrává letos. Škody jsou již na úrovni min. 1,5 mld. USD (+50%).

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


27.9.2020 16:50:11
Profil Zobrazit autorovy stránky
Online
VIP

Příspěvky: 14155
Bydliště: EU
Příspěvek Re: Kalifornie
Kalifornské ředitelství hasičů aktualizovalo data a plocha, která letošním rokem a nejvíce pak za srpen - doposud shořela, již přesáhla 19.000 km2. To je 4,5% rozlohy státu. :o

Koncem víkendu vznikl další velký požár u města Redding (prochází tudy I-5), který si již vyžádal 3 lidské životy, 70 tisíc jich bylo okamžitě evakuováno včetně i nemocnice, zlikvidoval na 146 domů a dalších bezmála 1500 ohrožuje. Energetická společnost PG&E odpojila z preventivních důvodů až 100 tisíc odběratelů. Tenhle nový požár je cca. 72 km severně od S.F. v County Shasta. Guvernér Kalifornie žádá federální vládu o další pomoc. Před pár dny dorazila skupina 101 profesionálních hasičů pro hašení lesů z Mexika. Celkem s požáry aktuálně bojuje na 18 tisíc hasičů. V roce 2018 u města Redding hořel již jiný požár, nesl jméno Carr Fire, zabil 8 lidí, padla plocha o rozloze nad 900 km2 a zničil na 1600 domů. Takže zdejší obyvatelstvo moc dobře zná co dokáže požár v lese. Jak rychle se dokáže posunout v terénu.

Faktem je, že některé oblasti mají za poslední 4 roky poměrně velké shořené plochy, takže pak i jízda po silnici již není až tak hezká jak je často udávané, že jde o hezké silnice s panoramatickými výhledy. Stávající škody jsou nevyčíslitelné na přírodě, hynou miliony vtáků a to nejen nad Kalifornii, ale i jinde. Pro zmatení dymem, pro zanesení dýchací soustavy hyne zvěř celkově. Dále jsou tady velké nepřímé škody, letadla musejí obcházet vysoké mraky dýmu atp.
Příloha:
555.JPG
555.JPG [ 142.43 KiB | Zobrazeno 754 krát ]


Dále, tak jak padl teplotní rekord v L.A., kdy se naměřilo nad 50 st, ono je celkově v Kalifornii docela vedro. Je tady stále kolem 40 ve stínu na mnoha místech. Tady tyto požáry již může změnit jen počasí a musí to být větší změna. Očekává se do max. 1 měsíce, ale i to může být při dosavadním vývoji nekonečně dlouho. Ochladit o 10 st. se má začátkem příštího týdne.

_________________
v zájmu lepších silnic a dálnic
VINCI Přehled 2019
čtěte+hlasujte


29.9.2020 16:25:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz