ČD x jiní dopravci

Odpovědět

Jak byste chtěli zvýšit kvalitu cestování v českých vlacích?

Restrukturalizace ČD a zachování monopolu
7
9%
Privatizace ČD
8
10%
Vpuštění konkurence
61
76%
Jiným způsobem (uveďte)
4
5%
 
Celkem hlasů: 80

Houdini
Příspěvky: 277
Registrován: 10.2.2011 9:42:32

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Houdini »

Šéf ČD Daniel Kurucz: http://byznys.ihned.cz/analyzy-a-koment ... imo-koleje
Některé věty by se mohly tesat do kamene:
"Systém Českých drah je vytvořen tak, že budeme vytvářet ztrátu."
"Ani více cestujících či nižší náklady problém v osobní dopravě drah nevyřeší, protože čím nižší bude ztráta, tím méně budou stát a kraje platit na úhradách."
"Zhruba 300 tisíc lidí má zákaznickou kartu, zaměstnanci s rodinnými příslušníky pak tvoří dalších 200 tisíc lidí."
"Při plánování dálnic se nedívám na mapu Čech, ale na mapu Evropy."
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Standa »

Tak osobní přeprava není dneska (s výjimkou pár tratí) zisková nikde, i Amtrack dostává tuším 2 mld. USD ročně.
Houdini
Příspěvky: 277
Registrován: 10.2.2011 9:42:32

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Houdini »

Podstata sporu je v tom, že i včetně dotací (to je jiný příběh) vytváří ztrátu a Jančura tvrdí, že by při stejné dotaci dokázal jezdit levněji. A vzhledem k 10 letému monopolu ve všech krajích mu nelze prokázat opak.
Protože o železniční dopravě (i osobní) uvažuji velmi pozitivně, stal jsem se během let velkým odpůrcem "Systému" Českých drah.
V roce 1999 jsem na trase Praha-Tábor začal jezdit vagonem B249 http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php? ... 3&rok=1999 a i po 15 letech stále jezdím a přitom se jedná vzhledem k neexistující dálnici o konkurence schopnou trať. Na vagon si nestěžuji, pouze bych současný stav neoznačil slovem zlepšení.
"Při plánování dálnic se nedívám na mapu Čech, ale na mapu Evropy."
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od monin »

Houdini: tak já tedy nevím, ale já v tom tedy rozdíl vidím.
http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php? ... lo=1540&ro
Jinak dnes aktuálně: http://ekonomika.idnes.cz/deutsche-bahn ... oprava_suj
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od monin »

Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Standa »

Před chvílí jsem se vrátil z ČB, tak přidám pár nových zážitků ;) . Od posledních informací jsem absolvoval kromě zmíněných ČB také Plzeň, vše v režii ČD (překvapivě).

Praha - Plzeň: klasické R, v osmimístném kupé (látkové potahy) jsme byli jen dva a velký pes, třetí cestující si odvážil přisednout až v Rokycanech, kdy už byl vlak zjevně poměrně plný. Cenou za relativní pohodlí byl poměrně hutný psí odér (šlo o dlouhosrsté plemeno).

Plzeň - Praha: Pendolino, není moc, co dodat.

Praha - ČB: lepší R (pokračovalo to do Lince), kupé po šesti, spokojenost.

ČB - Praha: R z ČB (Blaník) - těžký socík a dokonce dvakrát! (kvůli práci na koridoru nás kousek cesty vezli autobusem). Osmimístné koženkové kupé, snaha o čistotu narážela na zjevné limity dané stářím vozu, pozice u okénka se vzhledem k dešti ukázala býti poněkud méně vhodnou... Byli jsme tam zase jen dva (a zase i pes, naštěstí hladkosrstý :) ), v osmi lidech to musí být docela nářez...

Závěr: Hodně se toho ve vozovém parku zlepšilo, ale někde ještě jezdí i pěkné hrůzy... Obrovský je i rozdíl mezi hotovými koridory a původní tratí, tady se opravdu odvedlo a odvádí hodně práce (dnes už SŽDC) :ok: !
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od monin »

Praha - Plzeň: tak proč lezeš do kupé kde je pes, bych si sedl jinam ne. :)
Plzeň - Praha: co je na tom Pendolinu tak hrozného? :)
Praha - Budějice: díky bohu, alespoň něco. :D
Budějice - Praha: fakt nevěřím, že by úplně celý vlak byl sestaven jen a jen z vagónu alá ČSD, tedy bez jakékoliv renovace, co zase ten pes?. :oops:
Naposledy upravil(a) monin dne 25.6.2014 21:06:37, celkem upraveno 1 x.
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
GiuseppeS
Příspěvky: 560
Registrován: 10.5.2009 14:41:32

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od GiuseppeS »

Kubajsu píše:Musím říct, že mě loni ČD velmi příjemně překvapily. Na trati Praha - Žilina.
A překvapily mě právě proto, že jsem zvyklý na stav na "obyčejných" vlacích na zbytku sítě. Ano, určitý pokrok je i tam, ale spíš jen ve smyslu, že sedačky mají nový potah, protože stará koženka už jednoduše dosloužila a na oknech jsou záclonky... Prakticky nefunkční regulace topení, vaklající okna a poblikávající zářivky běžně zažívám stále...
Je to hlavní trať a skoro na polovinu vlaků jsou nasazeny slovenské vagony. Ještě před 8-10 lety měly ČD klimatizované jen Pendolína, Elephanty a doslova pár vagonů. Zato Slováci už měli dost rekonstruovaných vagonů pro vlaky EC. Člověk si vybíral vlak podle toho, jestli tam jedou slovenské vagony ;). Od té doby se to zlepšilo, ale soupravy se Slovenska na Košičanu a spol. pořád dost pomáhají zlepšovat průměr kultury cestování vlakem v ČR ...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Standa »

monin píše:Praha - Plzeň: tak proč lezeš do kupé kde je pes, bych si sedl jinam ne. :)
Taky jsem si to za chvíli po usazení říkal, ale když už jsem se přes něj propěchoval k okénku... Mělo to i své výhody, ale víc už si k psům nepřisedám ;) .
monin píše:Plzeň - Praha: co je na tom Pendolinu tak hrozného? :)
Už jsem tu dříve psal, že Pendolino je IMHO to nejlepší, co u nás jezdí, platí to samozřejmě i pro cestu z Plzně :ok: !
monin píše:Budějice - Praha: fakt nevěřím, že by úplně celý vlak byl sestaven jen a jen z vagónu alá ČSD, tedy bez jakékoliv renovace, co zase ten pes?. :oops:
Dokonce dva vlaky :) , kvůli výluce. Z ČB do Dynína byly tuším čtyři vagóny: 1 x 1.třída (tou na služební cesty jezdit nesmíme :) a navíc by to nebylo dost dobrodružné), 1 x kombinovaný poštovní (tam byla textilní sedadla, ale tyhle vagóny jsou přednostně pro děti a jejich doprovod, navíc už jsem ho znal) a 2 x klasická koženka - měl jsem ale zase celé kupé pro sebe. Z Plané do Prahy pak bylo o jeden vagón víc (nedošel jsem do něj, ale divil bych se, kdyby to nebyla taky koženka). Pes přistoupil v Táboře a vybral si mě tentokrát sám, asi poznal dobrého člověka :D !
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od monin »

GiuseppeS :Tak to už taky není až taková pravda a naše nové, nebo rekonstruované vagóny už zdaleka převyšují průměr těch slovenských a proto platí už i opak, že naše soupravy hodně zvyšují komfort cestování na Slovensku, a to hlavně v úseku Kúty - Bratislava - Štúrovo, ale i na severu jezdí ČD na EC spojích přes Púchov, nebo Čadcu alespoň do Žiliny, kdy na Košičanu, jak píšeš jezdí Slováci.
Standa: tak nevím co to je IMHO, ale jsem rád, že cesta dopadla dobře i se psem z Tábora. Jinak to Pendolino je jistě úplně v pohodě, ale zkus tedy i ty, jako dobrý člověk, i ten Railjet, snad se tam taky, nějaký ten pes snad najde, třeba v Břeclavi. :)
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Kubajsu »

Je krásný, že můžeš jet Railjetem do Břeclavi, ale jaksi to nijak neřeší to, že se potřebuješ dostat do ČB...
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od jonáš »

Budějovice jezděj vykopávky běžně, stejně jako do Hradce přes Chlumec. Tam se to asi změní teprve až se dodělá rozkopanej koridor k Táboru (a opravěj se ty vagony odkoupený od Rakouska).
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Standa »

Jonáš: Ten koridor bude ještě hodně nadlouho, ale každý hotový kousek je dobrý. Jinak stačí použít vlak, který jede až do Lince, a až tak hrozná vykopávka to nebude.

Monin: Na podzim asi budu muset pár cest absolvovat, ale vypadá to na Zlín, Karlovy Vary, Liberec, Jihlava a Brno. Takže na to Brno možná Railjet zkusím, jinak to spíš vidím na auto :) (ona už ta Plzeň a ČB byly dost na hraně ;) ).

EDIT: IMHO = in my humble opinion
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od monin »

Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Lenny »

Stará dobrá koženka, tam si člověk sedl, opřel si hlavu o opěrátko, ne jak v těch nových vagonech, kde mu furt z ní hlava klouže dolů. V kupé si stáhl okénko, což u nových vagonů taky nejde a co mě nejvíce vadí. Všechno má svoje.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Likas
Příspěvky: 808
Registrován: 21.9.2011 10:08:48

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Likas »

Jo, všechno má svoje. Stahovací okénka moc rád nemám, protože se bojím, že dostanu flaškou do hlavy při rekonstrukci koridorů, navíc ta aerodynamika. Ovšem jsem schopen celou cestu prostát u otevřeného okna. Plné kupé po osmi (navíc s číslováním sedaček cik-cak) je cestou z Košic horor. Zato koženka v létě je luxus. Že do vagónů prší, že netopí nebo jsou přetopené, že zářivky blikají a hučí, to má taky něco do sebe :-) Ale ono stačí projet pár spojů na východ od nás a člověk získá nadhled...
Hanes
Příspěvky: 1052
Registrován: 25.2.2014 11:34:01
Bydliště: Javorník/Obertaufkirchen
Kontaktovat uživatele:

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Hanes »

Navíc v těch koženkových kupéčkách nás jezdívalo minimálně osm, když byla dobrá parta a nebylo místo, tak někdy i víc, což v těch nových nejde. Vím,že to nevadí, jelikož dnes už tolik lidí vlakem nejezdí, protože je to téměř nejdražší doprava.....................
Na konci světa: I/60 a kousek od civilizace: A 94, jinak na cestě mezi nimi.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od jonáš »

Problém neni ani tak ta koženka a osm sedaček, jako vlastnosti podvozku, vypružení a hajzlíku či nefunkčí nebo "přefunkční" topení .. i když ty největší vymletiny už jsou snad vyřazený, ale ještě před šesti až osmi lety to byla hodně velká loterie.
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od monin »

Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od monin »

Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od monin »

Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
monin
Příspěvky: 1782
Registrován: 3.12.2010 10:31:31

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od monin »

Ahooooj, jel údajně Pendolinem načerno. :)
http://zpravy.idnes.cz/zak-vlak-jizdenk ... _domaci_hv
Brno České Budějovice Plzeň Ústí/L. Hradec Králové
Bratislava (SK) Wien (A) Linz (A) Nürnberg (D) Dresden (D) Wroclaw (PL)
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od hh »

Já tomu věřím, potkal jsem ho na podzim na jednom rautu (nešlo o dopravu) a ptal jsem se pořadatele, proč ho tam zvali. Říkal, že byli v rozpacích, že přišel bez pozvánky a tvrdil, že tam patří, tak že ho tam nakonec pustili. Pak tam běhal po chlebíčcích - prostě neskutečné, jaký ubožák se u nás může stát ministrem :(
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Standa »

No ale jako ministr nadělal určitě méně škod, než někteří jiní ;) ...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: ČD x jiní dopravci

Příspěvek od Lenny »

Dokázal se vecpat i do vládní delegace do Anglie a chodil tam s nimi.
Neboť měl velice krátký čas působnosti.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Odpovědět

Zpět na „Železniční doprava“