Označníky zastávek

Odpovědět
Domis
Příspěvky: 238
Registrován: 18.2.2010 20:58:02
Bydliště: Viničné Šumice

Označníky zastávek

Příspěvek od Domis »

Nechci vytvářet nové téma, tak to píšu sem, do téma o MHD
Předpokládám, že velká část z vás zde využívá MHD, či autobus denně.

1. K čemu slouží dopravní značka "zastávka autobusu"? (bílý autobus v bílém poli na modrém podkladu). Tato značka , pokud vím, slouží pouze pro motoristy a bývá umísťována jako upozornění ještě před samotnou zastávku. Toto je ukázková naprosto zbytečná dopravní značka. Motoristé přeci mohou poznat zastávku i podle označníku zastávky, který je nezbytnou součástí každé zastávky. Jediná současná možnost využití je dle mě na vícepruhových komunikacích(či rychlostních silnicích!), kde by měla označovat tzv. záliv zastávky. Někde tato značku bývá i označníkem zastávky, to je naprosto špatně, neboť z této cedule se běžný cestující nedozví absolutně nic, dokonce ani jméno zastávky!!!

2. Při pohledu nanovou autobusovou zastávku na I/4 v Lahovicích, se mi zdá celý označník zastávky příliš komplikovaný (chápu, že v Praze je to asi standard)

A teď něco o označnících: v autobusové dopravě se používá většinou (zůstal dodnes, dokud se nerozpadne) původní označním ČSAD. ("mikulášská hůl"), a označníky jim podobné.
V každém provozu MHD jsou používány jiné označníky. Budu porovnávat jen Prahu a Brno. V Praze se používají "prasžské" označníky jak pro tramvaje, tak pro autobusy, označník je jakýsi barevný sloup s hromadou informací na něm. Oproti němu "brněnský" (ten nový,na něktterých zastávkách ještě zůstaly staré, více podobné pražským) je vlastně dopravní značka, je přehlednější, jednodušší a hlavně levnější. Jejich další výhoda je, že nemusí být připevněné k zemi, často jsou přidělány k spouplům osvětlení. Podobně vypadají téměř všechny označníky na jižní Moravě, Integrovaného systému JMK (IDSJMK) Jakému označníku dáváte přednost vy :?: Já jsem Brňák a rozhodně preferuji "brněnské označníky" :)
Přílohy
zastávka tramvaje v Praze
zastávka tramvaje v Praze
pražská zastávka.png (153.51 KiB) Zobrazeno 7572 x
zastávka šaliny v Brně
zastávka šaliny v Brně
brnooo.png (202.07 KiB) Zobrazeno 7564 x
klasická zastávka IDSJMK
klasická zastávka IDSJMK
idsjmk.png (128.85 KiB) Zobrazeno 7568 x
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: MHD po Brně

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Mi je to jedno, MHD nepoužívám. :)
A když náhodou jo, tak je nějaký stojan to poslední co mě zrovna zajímá, vzhledem k tomu, že jsem na plno zaměstnám hlídáním si toho, kterou tramvají mám a jet a kdy vystoupit. :)
R48 -> D48 se podařilo!
Domis
Příspěvky: 238
Registrován: 18.2.2010 20:58:02
Bydliště: Viničné Šumice

Re: MHD po Brně

Příspěvek od Domis »

Martin z Ostravy píše:Mi je to jedno, MHD nepoužívám. :)
A když náhodou jo, tak je nějaký stojan to poslední co mě zrovna zajímá, vzhledem k tomu, že jsem na plno zaměstnám hlídáním si toho, kterou tramvají mám a jet a kdy vystoupit. :)
no, doufal jsem, že se tu aspoň nějaký fanda MHD najde :D
Asi je to téma už hodně OT, ale ta dopravní značka "zastávka autobusu" už by se sem mohla hodit. 8-)
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: MHD po Brně

Příspěvek od jannnn »

Huh, tak tedy ten brněnský piktogram je dobrý :D . To netušim, jestli to je bus/tram nebo co .. vypadá to jak altán na kolečkách :lol:
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: MHD po Brně

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Tak mě zajímají jen tramvajky, ty jsou fajn, ale jezdit s nimi moc nemusím. :D
R48 -> D48 se podařilo!
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: MHD po Brně

Příspěvek od Martin z Ostravy »

jannnn píše:Huh, tak tedy ten brněnský piktogram je dobrý :D . To netušim, jestli to je bus/tram nebo co .. vypadá to jak altán na kolečkách :lol:
Vskutku :lol:
R48 -> D48 se podařilo!
Domis
Příspěvky: 238
Registrován: 18.2.2010 20:58:02
Bydliště: Viničné Šumice

Re: MHD po Brně

Příspěvek od Domis »

jannnn píše:Huh, tak tedy ten brněnský piktogram je dobrý :D . To netušim, jestli to je bus/tram nebo co .. vypadá to jak altán na kolečkách :lol:
Je to oravdu autobus. ten nesouvisí přímo s MHD, je to "znak", či "maskot" integrovaného dopravního systému Jmk, pod který spadá VEŠKERÁ veřejná doprava na jižní Moravě. oficiální stránkdy IDSJMK, ty se těmito smajlíky jen hemží :D
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: MHD po Brně

Příspěvek od jannnn »

Jinak kdybych to měl srovnat, tak ten brněnský systém je nepochybně modernější a na pohled hezčí. Ale je dost roztříštěný a v záplavě značek a reklam bych řekl, že snadněji přehlédnutelný, protože vypadá dost stejně.

Pražský je kompaktnější a zřetelnější, nicméně opravdu i ty nejposlednější modifikace stále vypadají "morálně staře".
Domis
Příspěvky: 238
Registrován: 18.2.2010 20:58:02
Bydliště: Viničné Šumice

Re: MHD po Brně

Příspěvek od Domis »

Martin z Ostravy píše:Tak mě zajímají jen tramvajky, ty jsou fajn, ale jezdit s nimi moc nemusím. :D
tramvajky - to se tak v Ostravě opravdu říká? Mně to označení příjde dost úchylný - asi jako autobusky (nebo autobusci):lol: :lol:

To je to samé, jak Pražáci používají slovo tramvajenka - v brně by to to slovo nejspíše nikdo ani nevyslovil, a přemýšlel, zda je to vůbec česky.
V Brně a okolí se průkazce (ať už na jakoukoliv MHD) neřekne jinak než šalinkarta
JirkaS
Příspěvky: 2805
Registrován: 14.3.2009 19:25:07

Re: Označníky zastávek

Příspěvek od JirkaS »

Domis píše:1. K čemu slouží dopravní značka "zastávka autobusu"? (bílý autobus v bílém poli na modrém podkladu). Tato značka , pokud vím, slouží pouze pro motoristy a bývá umísťována jako upozornění ještě před samotnou zastávku. Toto je ukázková naprosto zbytečná dopravní značka. Motoristé přeci mohou poznat zastávku i podle označníku zastávky, který je nezbytnou součástí každé zastávky.
Tak abysme se dostali zpátky k silnicím. Ta značka není zbytečná. Zatímco označníky jsou různé, značka je jednotná. Značka ukládá motoristovi jisté povinnosti, a proto je potřeba, aby byla srozumitelná všem. Nemůžu při cestě bádat nad tím, jak si nějaký místní dopravce označil zastávku.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: MHD po Brně

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Domis píše: tramvajky - to se tak v Ostravě opravdu říká? Mně to označení příjde dost úchylný - asi jako autobusky (nebo autobusci):lol: :lol:

To je to samé, jak Pražáci používají slovo tramvajenka - v brně by to to slovo nejspíše nikdo ani nevyslovil, a přemýšlel, zda je to vůbec česky.
V Brně a okolí se průkazce (ať už na jakoukoliv MHD) neřekne jinak než šalinkarta
Ne, říká se normálně tramvaj - jezdí se tramvají.
Někteří ocasové říkají šalina :roll:
R48 -> D48 se podařilo!
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: MHD po Brně

Příspěvek od Lenny »

V Ově se říká lokalka.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: MHD po Brně

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Lenny píše:V Ově se říká lokalka.
Jo a nebo :ok: tohle jsem už ale nějak vypustil, já vždycky říkal tramvaj.
Lokálka je starší no.
R48 -> D48 se podařilo!
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Označníky zastávek

Příspěvek od pp21 »

JirkaS píše:Tak abysme se dostali zpátky k silnicím. Ta značka není zbytečná. Zatímco označníky jsou různé, značka je jednotná. Značka ukládá motoristovi jisté povinnosti, a proto je potřeba, aby byla srozumitelná všem. Nemůžu při cestě bádat nad tím, jak si nějaký místní dopravce označil zastávku.
To bohužel není až tak úplně pravda. Nechce se mi to dohledávat přesně, ale i ten nejednotný "označník" zastávky má pro motoristy význam, říká že se nesmí zastavit 30 metrů před a 5 metrů za označníkem zastávky. Teprve v okamžiku kdy je nutné z nějakého důvodu vyznačit zastávku v jiné délce, nastupuje ke slovu ta jednotná modrá hranatá značka, která označuje začátek zastávky, tj místo kde se nesmí zastavit. BTW jeden čas byl ve vyhlášce vyobrazen i ten označník jako bílá kulatá značka s modrým vodorovným pruhem dole a nahoře. Možná tam je dodnes...

Kro hledá najde: http://img1.grafika.cz/grafika/images2/ ... ceni17.gif
Je to značka IJ4b a dokonce i IJ4a, kterou koukám splňuje jak pražský, tak brněnský model. Pamětnáci zajisté znají tu IJ4b s nápisem ČSAD uprostřed. Jenže se to celé v malé privatizaci rozprodalo a každej druhej dopravce si tam začal dávat svoje logo, tak se do vyhlášky dostala tato prázdná značka.
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: MHD po Brně

Příspěvek od flames »

Hm, tak já v Ově říkám normálně ´tramvajka´, přijde mi to milé a zároveň lehce upadlé, říkat tak něžně tramvajce č.8 kolem půl osmé ráno. V Brně ´šulina´, to je jasné.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Označníky zastávek

Příspěvek od Standa »

Domis píše:...Jakému označníku dáváte přednost vy :?: Já jsem Brňák a rozhodně preferuji "brněnské označníky" :)
Já jsem Pražák, takže rozhodně preferuji ten pražský :) ! Ale vážně, ten brněnský sice vypadá moderněji a možná i pohledněji, ale má příliš malá čísla linek (často koukáte na zastávku MHD i z dálky, jestli tam vůbec má smysl chodit) a stejně se k němu musí někde přidělávat plocha na jízdní řády, takže nakonec ani nebude o tolik levnější.
multi
Příspěvky: 575
Registrován: 17.3.2009 16:46:54

Re: MHD po Brně

Příspěvek od multi »

Nevím, co má kdo proti výrazu šalina & šalinkarta. :D Někdy mám pocit, že bych se tu bez těch výrazů pomalu ani nedomluvil. :lol: Ale to pochopí jen ti, co tu žijí. :ok:
Odpovědět

Zpět na „Městská hromadná doprava (MHD)“