Právě je 20.5.2018 15:47:33

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 Autonomně řízená vozidla 
Autor Zpráva

Příspěvek Re: Autonomně řízená vozidla
kyk: Jezdím poslední dobou dost často trasu Praha - Brusel, mám to cca 900 - 950 km, dle trasy, a jezdím to kolem 9 h včetně minimálně tří zastávek (10-15 min, dvakrát tankuju, to pak může být i 20 min) - počítáno bez případných prostojů při kolapsu dálnice. Únavu celkem spolehlivě zahánějí úseky s neomezenou rychlostí v Německu ;) .

mumry: Díky za postřehy z praktického provozu! Co se týče dalšího vývoje EM Váš optimismus úplně nesdílím (výhodou tohoto postoje je možnost být příjemně překvapen :) ), hlavně proto, že pořizovací náklady jsou pořád hodně vysoké i při všech možných daňových úlevách a státních příspěvcích, takže EM v dohledné době IMHO masivně nahradit stávající auta nedokáže. Alespoň nedojde ke zhroucení rozvodných sítí (představte si třeba Jižní město, kde se přes noc dobíjí 10.000 EM na prodlužovačkách), ovšem bude-li zároveň pokračovat státní tlak na zákaz spalovacích motorů (Francie, Británie), obávám se, že značná část obyvatelstva (nižší střední třída) už prostě na auto nedosáhne, čímž poklesne její mobilita jako pracovní síly a následně i výdělky.

13.12.2017 11:40:01

Asi se neshodnem. Mne prijde jeste ekvivalentni 3x za dva tydny obetovat pet minut na natankovani, nebo kazdy den auto pripojovat/odpojovat doma do zasuvky. Dal uz tam vidim jen nevyhody.

Jak to bude v budoucnu nevim, ale ocekavam spis politicka nez technicka reseni.

13.12.2017 12:14:57

OK, jak to funguje v praxi: mám doma i v práci wallbox (imho povinnost pro každého, kdo si EV pořídí). Při vystoupení z auta jen sudám konektor, zmačknu na něm čudlík, tím se mi otevře nabíjecí port a zastrčím. Samotná tahle operace je tak na 3 vteřiny, s tím, že musím trochu zpomalit a tak, řekněme na 5 vteřin. V případě odjezdu to samé, jen opačně.

Než jsem měl wallbox (musel mi ho zapojit elektrikář, s autem jsem ho koupil), tak jsem používal kabel, co k autu dodává samotná Tesla a to samozřejmě je opruz a pak je to srovnatelné s tím tankováním.

Jinak si myslím, že budoucnost bude ještě dost jiná, je to o hodně složitější právě i kvůli příchodu autonomního řízení. A bude dost záležet i na tom, jak se k čemu postaví vlády a také samotné automobilky (nebudem si nalhávat, v Evropě mají docela silnou lobby).

13.12.2017 12:28:40

Citace:
...zatímco se spalovákem bych musel tankovat tak 3x za dva týdny, tak s Teslou tohle vůbec nemusím, vždy mám nabito.

Ehm... ono se to nabiji samo?

Citace:
Jednak nabíjení bude rychlejší, pak baterky v autech budou větší

Hm... cim vetsi baterka, tim delsi nabijeni. Ochcat se to da par zpusoby, kazdy ma sva ale. Prosta fyzika...

Citace:
...zkuste představit, že místo každé benzínky budou nabíječky...

... ted do toho zakalkulovat jak se to popasuje s faktem, ze odpovidajici EM ma dojezd na urovni 20-30% spalovaku a nabiji se nekolikanasobne pomaleji. Ti, co mohou obcas nabit doma to nevytrhnou, tech je mensina.

Citace:
naše letošní dovolená byla cca 1200km a jeli jsme to i s přestávkami 19 hodin. Takže zkusil jsem a fakt se bez problémů dá :)

A jeli jste tam, kam jste chteli nebo tam, kde byly nabijecky?

Aby bylo jasno, ja nezpochybnuju, ze vam to vyhovuje. Jen to, ze to je rovnocenna nahrada pro vsechny. A s durazem na to "vsechny" co se tyce masovosti pouziti.

A to jsme se jeste nebavili o cene...

13.12.2017 12:45:58

Lidé jedoucí v autonomních vozech budou pojištěni. První autonomní vozy vyjedou na začátku roku 2018. Přesné datum zatím není známo.
https://www.theverge.com/2017/12/19/167 ... -insurance

21.12.2017 11:50:38

Tak zase trochu zpatky do reality...

13.1.2018 16:25:11
Autor

Už to vidím, autonomní vozidlo hledá místo večer na přeplněném sídlišti a nemá kde zaparkovat, neboť musí dodržet 6 metrů průjezdu, a jiné pravidla, které se nedodržují. :lol:

18.1.2018 12:07:52
Autor

Ale zase tam to autonomní vozidlo můžu nechat jezdit, dokud si to svoje normované místečko nenajde a jít spát. Pokud to tedy nebude elektromobil, ale tak ten by si v mezičase zajel na dobíječku a pak pokračoval v hledání. V podstatě by ani parkoviště nebyla třeba, autonomní auta by furt jezdila kolem bloku :D

18.1.2018 13:29:16
Profil ICQ
Autor

Ráno. Kde mám auto? Jak to že stále ještě nepřijíždí. Aha ony mu došly baterky (PHM), musím ho jít hledat ale kam? :lol:

18.1.2018 13:59:59

Autonomní auta se domluví a budou parkovat i na vozovce. Když někdo bude potřebovat vyjet, tak všechna uhnou, objedou blok a zase se odstaví. :)

18.1.2018 14:09:39

Trochu moc humoru najednou... ale pripomnelo mi to po ocku videny dokument na Discovery Science tenhle tyden. V zasade se tam opakovaly faze ocekavani a faze zklamani... teda co to kecam, chvilky, kdy dokument popisoval zarive vyhody samoriditelnych aut a chvilky, kdy byly popisovany drobnosti, ktere musi jeste vyresit (jako treba umela inteligence). Legracni byly zabery z polygonu, kde nejaky vyzkumnik jezdil samoriditelnym terenakem ze ktereho couhaly vselike senzory, radary a kamery. Popisovaly se problemy, ktere to vykazuje a zaroven jak je to vsechno skvele.

Ja nevim, ja na ten doublethink moc nejsem...

Jako tresnicka na dortu byly obrazovym podkresem vizualizace mozneho systemu samoriditelnych kapsli v DC. Konstrukce tech kapsli zarucovala na prvni pohled jedno. Az tam zas jednou napadne deset cisel snehu, cele to zkolabuje...

18.1.2018 14:32:06
Autor

Slovy klasika "chodí to dobře, ale neseje".

Mě by se líbilo, kdyby to právě samo zaparkovalo a třeba v koloně samo jelo, jinak radši řídím sám, protože mě to baví. A když nechci řídit, jedu vlakem.

18.1.2018 14:43:43
Profil ICQ

No musím říct, že to také nevidím na nějaký blízký nástup samořiditelných aut pro prostý lid. Nicméně mnoho lidí, kteří poukazují na nedostatečnou umělou inteligenci, podceňuje, jak neskutečné pokroky se posledních pár let dějí. Není to sice úplně můj obor, ale jako programátor vývoj sleduju a co předvádí např. Google je těžko uvěřitelné. Sice zatím technologie na masově vyráběný osobní samořiditelný automobil samozřejmě nestačí, ale na některé aplikace už ano. V běžném provozu už jezdí taxíky, které se dokážou vypořádat s ledasčím. Průjezd stavbou, objezd překážky v protisměru, špatně čitelné značky atd, na youtube jsou hromady videí. Já právě v těch taxících vidím takový odrazový můstek, protože u těchto aut se dá celý problém značně zjednodušit. Auta se pohybují jenom v přesně vymezeném prostoru a nemusí tedy řešit problémy typu jízdy v terénu nebo někde v totálním chaosu na festivalu na parkovišti na louce mezi stany a opilými lidmi. Zároveň mohou být všechny vozy monitorovány dispečinkem a je tedy možné převzít nad nimi dočasně kontrolu, pokud autopilot selže a zastaví. Tyhle technologie jsou tady už dneska, takže debatovat o tom, jestli je to realné nebo ne, nemá smysl. Ono to prostě přijde takhle pozvolna a nenápadně. Tady taxík, támhle nějaký kamion nebo autobus, který bude jezdit po předem vymezené trase... technologie se budou po krůčcích zlepšovat a jednou si to level 5 autonomní auto koupíme taky. Kdo si myslel, že nějaká automobilka v dohledné době přijde s hotovým alespoň level 4 autem, tak by neměl tolik věřit marketingu.

19.1.2018 0:42:20

Nejsem sice IT, ale mě přijde, že pokrok mezi roky 1990 až 2005 byl podstatně větší než mezi rokem 2005 a dneškem.
Kde prosím jezdí autonomě řízené taxíky? Zatím jsou v provozu pouze asistenti řidiče a ty taky nefungují na 100%. Přijde mi, že autonomě řízené vozidla budou jak studená fůze, tam taky chybí 20 let k zprovoznění, ale to již po 50 let.

19.1.2018 9:42:49

Mezi lety 1990 - 2000 šlo hlavně o výkon, kdy člověk z textového prostředí začal hrát hry, modelovat CAD, řešit složitější operace na domácím PC
2000 - 2010 bylo o internetu kdy většina aplikací se přesunula Online. S tím začalo sdílení videa, DVD, lepší grafické karty.
2010 - 2020 - Spotřeba a miniaturizace. Dneska koupím v číně za 55Kč Arduino D1 mini s 160Mhz procesorem a 4MB paměti + wifi. To je něco co před 5 lety stálo tisíce. Tím se dostává elektronika úplně všude za úplně nicotné peníze. Stejně tak to je na opačném spektru, kdy za rozumné peníze máte silné počítače na těžbu bitcoinu, nebo zpracování obrazu. Ten pokrok tady je a je hodně velký.

----------------

I když do toho auta narvu počítač, který bude supervýkoný a bude mít super neuronovou síť, tak to musí někdo "odmávat" a vzít za to odpovědnost. To je podle mě ta hlavní otázka kdo si to vezme na triko, že počítač udělá chybu.

19.1.2018 9:57:08

To, co predvadi Google neni o umele inteligenci, ale o zmapovani terenu a informacich o poloze. Odstrihnete takove auto od tech dvou veci a mate normalni auto. Na poli AI je skutecne jeste moc a moc prace.

Mimochodem... taxiky jeste opravdu bezne nejezdi. Ted to testuji v provozu, spusteni sdilene taxisluzby planuji letos.

19.1.2018 10:06:16

Myslel jsem spíše software, než hardware. Pro většinu běžných funkcí jsou dnešní počítače dost předimenzované.

19.1.2018 10:08:07

jozka píše:
To, co predvadi Google neni o umele inteligenci, ale o zmapovani terenu a informacich o poloze. Odstrihnete takove auto od tech dvou veci a mate normalni auto. Na poli AI je skutecne jeste moc a moc prace.

jozka píše:
Mimochodem... taxiky jeste opravdu bezne nejezdi. Ted to testuji v provozu, spusteni sdilene taxisluzby planuji letos.

Waymo, které spadá stejně jako Google pod Alphabet Inc. už má od prosince svoje auta v ostrém provozu a bez řidiče (https://arstechnica.com/cars/2017/11/fu ... -are-here/). Pasažéři ale musí zatím být přihlášeni do jejich testovacího programu, tady máte pravdu, veřejnosti se tato služba otevře až letos. Ale to je celkem jedno. Ta auta tam už jsou a jezdí.

Mluvil jsem ale spíše o působeni Googlu (a dalších společností) obecně na poli vývoje a výzkumu "A.I." nebo spíše machine learningu (specificky umělých neuronových sítí). Velmi zajímavé je jejich AutoML (https://research.googleblog.com/2017/05 ... plore.html), TensorFlow atd atd. Všimli jste si třeba jak moc se za posledních pár let zdokonalil google překladač? V roce 2016 přešli z původního algoritmu na https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Neural_Machine_Translation, který již překládá celé věty najednou místo toho, aby překládal po částech, které pak dohromady často nedávaly smysl.

Sosa píše:
Nejsem sice IT, ale mě přijde, že pokrok mezi roky 1990 až 2005 byl podstatně větší než mezi rokem 2005 a dneškem.

Vývoj jde dopředu stále stejným někdy i rychlejším tempem (a to třeba i díky A.I.). Jenom už to pro koncové uživatele není tak zjevné, jako když z m602 přešli na průzkumníka ve win95. Ilustrovat se to dá například na vývoji technologií pro komerční výrobu polovodičů. Mezi roky 1995 a 2005 se přešlo z technologie 320nm na velikost 90nm. To je zmenšení 3,5x. Mezi roky 2005 a 2017 se přešlo z 90nm na 10nm. Tj. devíti násobné zmenšení technologií, kde obtížnost dalšího zmenšování roste exponenciálně. Stačí se pak podívat na mobil z roku 2005 a srovnat s tím, co je na trhu dneska a posun je obrovský - například už dneska nemáme síť NMT :D

Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal. Jsem doma s chřipkou, tak se trochu nudím...

19.1.2018 16:21:06

Waymo objednalo tisíce autonomních vozů pro svou taxislužbu. Startuje už tento rok Více na: https://connect.zive.cz/clanky/waymo-ob ... fault.aspx

30.1.2018 14:29:13

http://dilbert.com/strip/2018-01-29
http://dilbert.com/strip/2018-01-30

30.1.2018 22:14:24

Anonym píše:
Waymo objednalo tisíce autonomních vozů pro svou taxislužbu. Startuje už tento rok Více na: https://connect.zive.cz/clanky/waymo-ob ... fault.aspx

Super, sedět tam jako člověk odpovědný za auto (česky řidič) a moci jen zmáčknout tlačítko na zastavení. Jsem zvědav, kolik naivků na to nachytají.

1.2.2018 16:41:14

Clanek na idesu.

5.2.2018 1:36:10

Waymo už jezdí v Arizoně bez řidiče. V autě nesedí nikdo z Wayma, v případě problémů může převzít kontrolu nad vozem vzdáleně operátor. Pasažéři jsou předem vybraní dobrovolníci.
https://www.youtube.com/watch?v=QqRMTWqhwzM

"Thank you car."

15.3.2018 0:08:37

sorry za offtopic: dobrovolníci .. hned mě napadlo - Kadidáti života a smrti ...

19.3.2018 9:48:58

Nemuseli se namáhat s natáčením reklamy, když byla
již před téměř třiceti lety. (Nejspíš už to tu bylo, ale proč si to nepřipomenout).

19.3.2018 12:11:11
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další