Mlhovky

Odpovědět

Používáte zadní mlhovky

Ne, nikdy je nepoužívám
2
2%
Vyjímečně
24
28%
Občas
13
15%
Ano, nařizuje mi to zákon
11
13%
Ano, chci být vidět
34
40%
Ano, chci oslňovat řidiče
1
1%
 
Celkem hlasů: 85

Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Mlhovky

Příspěvek od Lenny »

Zajímal by mě váš názor na používání zadních mlhovek.

Zadní mlhovky zásadně nepoužívám, ještě se mi nestalo, že by mě v mlze dojelo ze zadu auto. Dle mě jejich používání je naprosto zbytečné a v mlze a nejem v mlze mě oslňuje. Strašně se mi líbí arogance řidičů, kteří když je v mlze dojedu stále mi těmi mlhovkami svítí do očí, ikdyž jedu za nimi a vím o nich a vůbec je nenapadne je vypnout. V takovém případě je raději předjedu, abych nebyl oslňován. A na dálnici bych jim za to s chutí ty mlhovky kladivem rozmlátil.

Marně přemýšlím k čemu jsou dobré, vždyť v mlze jedu tak, abych se byl schopný neočekáváné překážce se vyhnout nebo před ní zastavit. Auto před sebou vidím ještě ve větší vzdálenosti než končí moje viditelnost.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Tak zrovna dnes jsem jel v mlze a zapnuté jsem je měl, ale žádné auto za mnou nejelo, ve městě je vypínám, na dálnici spíše nepoužívám.
Ono ty mlhy nejsou zase tak často.
Ale nějak jsem nikdy nepřemýšlel nad tím, jestli ta mlhovka vůbec má nějakou funkci, protože i běžné zadní světla (u moderních aut) jsou dost jasně vidět, třeba u OII je mlhovka úplně zbytečná. A přesně jak píšeš, bych musel jet 250+ abych nějaké auto dojel zezadu tak rychle, abych ho v mlze uviděl na poslední chvíli. No je to diskutabilní.
R48 -> D48 se podařilo!
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Mlhovky

Příspěvek od flames »

Občas... nikdy sem si nevšiml, že by mě něčí zadní mlhovky osvicovaly.

J, dneska(v noci) v Ově až po Opavu mlha jak cyp...
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Mlhovky

Příspěvek od Fox Mulder »

Já mlhovky používám a jsem rád, když je používaj ostatní řidiči. Jsou lépe vidět. Mluvím samozřejmě o mlze, hustém dešti, apod.

Co se týče té hranice kdy je mít zapnuté a kdy už ne se kromě "mlhovosti ovzduší" řídím tím, jestli je den nebo noc. V noci je zapínám jen vyjímečně, kvůli oslnění auta jedoucího za mnou. Přes den i za hustého deště.

Vyjímečně je používám i jako oslňování auta jedoucího za mnou a to jen v případech, kdy auto za mnou má zaplé dálkové a oslňuje mě. Někdy také když jede příliš blízko za mnou. Rozsvítím zadní mlhovky a on se skutečně vzdálí na rozumnou mez. Poté samozřejmě vypnu. Je to zvláštní, ale vážně to pomáhá. Nedělám to ale vždy, jen když je to neúměrné a nebezpečné, za sucha asi nikdy.

Pokud je mlha a jedu v koloně, vypínám přední i zadní, abych nesvítil jak šašek, když to auto mě normálně vidí a jede stejně jako já.

Také používám zadní mlhovku na dálnici (obvykle D1) v situacích, kdy mě obtěžuje auto za mnou a bliká na mě. Já na něj pak blikám mlhovkou. Je to např. v situacích, kdy jedu v koloně v levém pruhu (rychlost cca 120-140 km/h), v pravém pruhu je také kolona, ale výrazně pomalejší (kamiony) a auto za mnou mi blikáním dává najevo, abych se zařadil do pravého pruhu mezi kamiony jedoucí 80 km/h a on pojede v té koloně místo mě. Zřejmě se domnívá, že tu celou kolonu způsobuju já, přestože se přizpůsobuju rychlosti aut, jedoucích přede mnou. :) Když se pak ta kolona v levém pruhu rozpadne a já na to šlápnu, ztratí se mi ve zpětném zrcátku. 8-) To jsou asi řidiči, kteří se domnívají, že limit Felicie je 120 km/h. :D
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Mlhovky

Příspěvek od Bobek »

Já se nemůžu ankety zúčastnit, protože je užívám pouze výjimečně. ;)
Hranici používání mám zhruba někdy ve stavu "taková mlha, že dálková jsou k ničemu". Pokud mě někdo dojede, tak ho pochopitelně nerentgenuju. Jsem prostě vzorný řidič. :lol:
Království a půl princezny za 511.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Mlhovky

Příspěvek od jonáš »

Zapínám za mlhy a deště nejpozději v momentě, kdy si všimnu, že auta s normálníma koncovkama vidim blbě. Na dálnici pro sichr o něco blíž .. konec konců, nikdo mi nemá co jet za zadkem tak natěsno, aby ho to mohlo oslňovat. V koloně a ve městě vypínám, pokud si to včas uvědomim. Považuju je za velmi užitečné, pokud svítěj, stejně jako normální přední světla.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Mlhovky

Příspěvek od bhs »

Mlhovky jednoznačně ano - dík za ně. Já je používám přibližně stejným způsobem jako fox mulder s jedinou výjimkou - je-li skutečně velká mlha, nechávám je zapnuté i v koloně. V takové situaci se mi nemá nikdo co lepit na kufr, ale najet si na takovou vzálenost, aby ho mlhovka vedla, ne oslňovala.

Když už jsem u oslňování - otřesní jsou šoféři, kteří stojí na brzdě na křižovatce. Především nová auta a třetí brzdové světlo, zejména když mírně prší - to je chuťovka. Nebýt to na křižovatce, zašel bych na "besedu" ...
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Mlhovky

Příspěvek od jonáš »

Hm, tak to dělám asi taky, je to takový přirozený .. a ono je tam stejná žárovka jak v mlhovkách. V anglii prej učej v autoškolách stát zásadně na ruční, protože když do tý fronty někdo zezadu šťouchne, neni tolik nabouchaných a nevysype se to až do křižovatky. Dík za poznámku, začnu se teda přeškolovat ;)
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Mlhovky

Příspěvek od bhs »

jonáš píše:Hm, tak to dělám asi taky, je to takový přirozený .. a ono je tam stejná žárovka jak v mlhovkách. V anglii prej učej v autoškolách stát zásadně na ruční, protože když do tý fronty někdo zezadu šťouchne, neni tolik nabouchaných a nevysype se to až do křižovatky. Dík za poznámku, začnu se teda přeškolovat ;)
I já děkuju. Předně, pokud budu stát na křižovatce za Vámi, tak už nebudu mít problém, ... ale především mě nenapadlo, že používáním ruční brzdy (ne vždy se stojí na rovině) přispívám k omezení rozsahu případných havárek ... ne že bych si to chtěl ověřit v praxi ... :-)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Mlhovky

Příspěvek od Lenny »

bhs píše:je-li skutečně velká mlha, nechávám je zapnuté i v koloně. V takové situaci se mi nemá nikdo co lepit na kufr, ale najet si na takovou vzálenost, aby ho mlhovka vedla, ne oslňovala.
To je sice pěkné, ale mlhovka je přece viditelnější než jiné prvky a v tomto případě moje oko zaujme taková mlhovka a už si nevšímám jiných důležitých prvků. Kolik je taková vzdálenost, aby mě mlhovka neoslňovala? Pro mě je nepříjemná vzdálenost cca 5 s.

Když už jsem u oslňování - otřesní jsou šoféři, kteří stojí na brzdě na křižovatce. Především nová auta a třetí brzdové světlo, zejména když mírně prší - to je chuťovka. Nebýt to na křižovatce, zašel bych na "besedu" ...
Další oblíbený nešvar zdejších řidičů.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Mlhovky

Příspěvek od jonáš »

No třeba v médiích se to přímo doporučuje: to je stejné jako Vás učili v autoškole, při stání mějte neutrál a stůjte na brzdě (nebo použijte ruční brzdu) http://www.prozeny.cz/poradny/zdravi-a- ... a-volantem, nevim jak v autoškolách.
Dokonce ani u těch Anglánů to neni jednoznačný http://auto.idnes.cz/bezpecne-rizeni-na ... tomoto_fdv .. mít zařazenou jedničku navíc znamená stát na pedálech oběma nohama. Tak možná jsme jen nepřiměřeně světloplachý?
dubnic
Příspěvky: 80
Registrován: 14.3.2009 21:13:05
Bydliště: Dolnobřežansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovky

Příspěvek od dubnic »

Já zadní mlhovky zapínám, když už auta, které je zapnuté nemají, přestávám dobře vidět. Přiznám se, že je ve městě vypnout zapomínám, ale když mě někdo bliknutím upozorní, vítám to. Naopak nesnáším, když mě někdo v husté mlze dojede, nalepí se mi na zadek a začne vyblikávat. No a pokud jde o oslnění dálkovými zezadu, zkusil jsem na to reagovat těma mlhovkama a vůbec to nepomáhalo. Buď si toho ve světle svých dálkových nikdo nevšiml, a nebo byli tak natvrdlí. :D
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Mlhovky

Příspěvek od mapman »

Mlhovky, no ja jsem zastáncem přístupu je používat jen za mlhy, když je opravdu nízká viditelnost, řekněme 50-200 m, i od toho máme na silnici třeba patníky. Pokud je viditelnost vyšší tak je to opravdu na facku... Druhým případem kdy se opravdu hodí mlhovky používat je velmi hustý déšť, tam už člověk opravdu ztrácí přehled o tom, co před ním děje a vnímá jen ty jasnější věci.

Ohledně nohy na brzdě na křižovatce, řekněte mi, jak to řešíte vy? Opravdu zatahujete ručku? To je přeci blbost... A co třeba automaty? Není zas tolik aut co mají tu slavnou funkci "hold", která auto udrží i bez brzdy na místě v kopci... Já mám třeba na autě to, že když brzdu povolím tak ji to ještě chviličku drží abych se stačil rozjet bez cuknutí vzad, ale to jsou výjimky. To stání na brzdě (pokud to není na rovině, tam nestojím na ničem ;) ) je prostě normální a doporučované, při STK vás do těch pořádných světel vyloženě nutí. Ve stejnym duchu totiž pak můžete nadávat na přehnanou intenzitu všech semaforů po Praze, Eltodo na tom pořádně zapracovalo, když už vyhrálo tu 4mld zakázku... S tou světloplachostí má v tomhle případě jonáš pravdu...
Web
Příspěvky: 410
Registrován: 2.6.2009 11:43:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovky

Příspěvek od Web »

Mlhovky - používám za deště a mlhy, ono se na mokré dálnici auto skoro v tom závoji ztratí. Ale pouze za slabého provozu. Vypínám v momentě kdy bezpečné vím že mě auto za mnou vidělo (tj já chvíli vidim jeho světla), proč s ní svítit i potom? Opravdu mě zaplá mlhovka v autě za kterým jedu X km dokáže naštvat a to mu metr za zadkem rozhodně jet nemusím. Je to pro mě nebezpečné, neb pak nemusím včas zaregistrovat třeba méně výrazného chodce/cyklistu u krajnice. Pro toho bezpečného jezdce přede mnou je to uplně zbytečné. S autem co má 200 tisíc a nemělo nikdy měněné přední sklo je to ještě nepříjemnější.

Ručka u křižovatky - pokud jsou podmínky (tma, mrholí, vím že tam ta červená chvilku bude), tak používám. Jinak ne - ono to taky bývá na silnici s veřejným osvětlením a tam to oslnění neni takový problém...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Mlhovky

Příspěvek od Lenny »

Web píše:Opravdu mě zaplá mlhovka v autě za kterým jedu X km dokáže naštvat a to mu metr za zadkem rozhodně jet nemusím. Je to pro mě nebezpečné, neb pak nemusím včas zaregistrovat třeba méně výrazného chodce/cyklistu u krajnice. Pro toho bezpečného jezdce přede mnou je to uplně zbytečné. S autem co má 200 tisíc a nemělo nikdy měněné přední sklo je to ještě nepříjemnější.
S tím naprosto souhlasím, raději takové auto předjedu než jet za ním.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Mosquit
Příspěvky: 913
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mosquit »

Situace s mlhou se tam, kde jezdím, moc nevyskytuje, ale zadní mlhovky zapínám na dálnici za hustého deště v situaci, kdy sám špatně vidím auta před sebou (ve den, samozřejmě). U mě samotného vím, jak mi (i díky absenci zástěrek) od auta stříká, a že toho moc vidět není. Zároveň po dálnici, kde to znám, jet při středně hustém dešti 100km/h nepovažuji za nebezpečné.

Když mě někdo dojede a drží se, tak je vypínám.

Po běžných silnicích jezdím v případě deště výrazně pomaleji a počínám si stejně - vypínám když někdo dojede a dělá ze zadu "blok" :)

Spíš mě pak štvou cizinci, kteří nejsou zvyklí svítit, a nesvítí ani za husté deště vůbec ničím.
Warcz
Příspěvky: 2080
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Mlhovky

Příspěvek od Warcz »

Zadní mlhovky ? No přiznám se že bych je asi na dálnici zapnul ale je pravda že kdo jede tak rychle aby neviděl koncové světla je magor.

Mlhovku používám pouze pokud mě někdo dojede a osilňuje mě svými mlhovkami ( předními ) tak mu tam šupnu zadní mlhovku...

Ad ručka - používám pokud křižovatku znám ale až vidím že auto za mnou opravdu spomaluje ( případ kdy dostanete zrovna červenou )
Jakub Šponar
Příspěvky: 196
Registrován: 14.3.2009 18:46:48

Re: Mlhovky

Příspěvek od Jakub Šponar »

Mlhovku používám v mlze a hustém dešti - obvzlášt na dálnici kdy se jede v takovým tom dešťovým závoji(absence zástěrek skoro u všech aut je znát).
Jinak je dobře, že jsou zadní mlhovky v poviné výbavě. To že ji občas některý blbci rozsvěcej i když není třeba je holt osud.

Víte co u nás jezdí starejch aut, jejichž světla nejsou zrovna dokonalá?? Von už i Favorit dneska není nic moc o starších modelech Škodovek i jiných aut nemluvě - a to nemusí bejt ani mlha.

Koho bych střílel bazukou jsou blbci který maj rozsvícený přední mlhovky a vo mlze, nebo dešti si může člověk nechat zdát.
Sopko
Příspěvky: 149
Registrován: 26.3.2009 6:59:03

Re: Mlhovky

Příspěvek od Sopko »

Mlhovky používám, když je to potřeba - za velké mlhy nebo hustého deště. Jednak mám dobrý pocit, že je mě lépe vidět a i druhak sám ocením při snížené viditelnosti, že dojíždím jiné auto. Ta ostatní světla totiž za těchto meterologických podmínek nejsou moc vidět.
Speciálně na dálnici, kdy za hodně špatné viditelnosti někdo razantně sníží rychlost, druhý skoro nezpomalí a bývají velké rychlostní rozdíly, jsou mlhovky dobrý bezpečnostní prvek.
pavel.hrdina
Autor
Příspěvky: 591
Registrován: 25.2.2009 22:39:09
Bydliště: D1 - km 190,45
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovky

Příspěvek od pavel.hrdina »

Zrovinka vcera jsem jel po R52 a I/53 a mlhovek jsem uzil zhusta. Kdyz to bylo nekde lepsi, tak jsem je vypinal, ale v hustejsich mistech jsem je mel zapnute i kdyz se za mnou nekdo drzel. Priznam se, ze jsem si efekt oslnovani az do zalozeni tohoto threadu nikdy neuvedomil - asi me nikdo nikdy neoslnil, nebo nejsem svetloplachy. Tim padem jsem neuvazoval ani nad tim neoslnuju-li ja nekoho za sebou. Po dnesku uz si na to v mlze nebo hustem desti budu davat vetsi pozor a vice to vnimat.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Mlhovky

Příspěvek od bhs »

Vidím to úplně stejně. Ani já jsem si efektu oslnění zadní mlhovkou v podstatě nevšímal do spuštění tohoto vlákna. Spíš naopak - s výhodou ho využívám jako vodiče, vzdálenost neřeším, tu si nastavím právě tak, aby mě to světlo vedlo, nikoli oslňovalo.

Proto jsem v té souvislosti zmínil "ručku" na křižovatce. Třeba pod baranďákem (Braník) si to můžete zkusit - cca 7 minut popojíždění než se dostanete na most ... rozdíl v oslnění dva až tři řády - fakt nepřeháním :-((
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Warcz
Příspěvky: 2080
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Mlhovky

Příspěvek od Warcz »

Jinak k té ručce - setkal jsem se i s názorem že použivají ručku protože ti hadi ve 3 světle často potom odcházejí ( po delší době ) a vypada to blbě. Ja osobně to dělám jenom kvůli pohodlí. Když znám křižovatku tak si to přehodím na ručku. Osobně nechápu lidi kteři stoji na křižovatce se zařazenou rychlostí a drží to na spojce... Tak samo se necítím bezpečně když mi někdo točí zatáčku na neutrál nebo s prošlapnutou spojkou, ale to už je hodně offtopic...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od Standa »

Mlhovky používám při velké mlze nebo hustém dešti (už si ani nevzpomínám, kdy to bylo naposledy), do přečtení tohoto vlákna jsem je z hlediska oslňování neřešil. Jen bych upozornil, že v Německu je při jejich použití maximální povolená rychlost 50 nebo 60, takže s nimi opravdu opatrně.

Co se týče brzdových světel, tak tam mě oslňovaly pouze rumunské Oltcity, kterým strašně rychle vybledly čevrvené plexisklové kryty. Sám stojím na světlech vždy na brzdě (mám automat) a u auta přede mnou mne spíš znervózní, když mu brzdovky nesvítí (čekám, kdy do mě pomaličku nacouvá ;) - už se mi to stalo, naštěstí bez škod :shock: ). Dokud jsem jezdil s manuálem, měl jsem vždy zařazeno a stál jsem i na spojce - má to výhodu, že se můžete rozjet hned s autem před Vámi (jako nešvar u nás vidím zpožděné rozjíždění aut z křižovatky - projede jich potom málo - ale už se to hodně zlepšilo). Podotýkám, že u žádného z aut, s nimiž jsem takhle jezdil (od Škody 120 po VW Passat), jsem nikdy neměl žádný problém se spojkou.

Asi se začnu v autě zamykat, aby na mě někdo nenastoupil :) !
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Mlhovky

Příspěvek od dvs »

Mlhovky používám.

Jen tak mimochodem použití zadních je povinné za mlhy, sněžení nebo hustého deště, a to vždy, když je alespoň jedna z podmínek splněna.

Na dálnici je dobré, když je fakt hustá mlha. Častou příčinnou řetězovek v mlze je malý odstup a ten se těma zadníma mlhovkama dá posunout. Řidiči podle mne se drží světel toho před nimi a navíc strácejí odhad vzdálenosti a rychlosti, protože se kolem nic "nemíhá". Hustá mlha je pokud nevidím na dálnici na patníky (jsou po 50m). Zatím jsem takové "mlíko" na dálnici, ale zažil jenom párkrát.

Nevíte proč se musí svítit s předními mlhovkami i potkávacími, když dělají světelnou stěnu před autem ještě větší...?

Jen tak mimochodem, tento víkend jsem zjistil, že čárování je fakt k něčemu. Radši jsem jednu okresku bez vodorovného zančení objel a jel po II. Fakt ta mlha byla velká.
martini
VIP
Příspěvky: 3635
Registrován: 22.3.2009 10:53:57
Bydliště: Kladno

Re: Mlhovky

Příspěvek od martini »

dvs píše:Jen tak mimochodem použití zadních je povinné za mlhy, sněžení nebo hustého deště, a to vždy, když je alespoň jedna z podmínek splněna.
Proč je tedy u volby "Ano, nařizuje mi to zákon" stále jen jeden můj hlas:?:
Via est vita. Nejdražší dálnice je ta, která nestojí!
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“