Mlhovky

Odpovědět

Používáte zadní mlhovky

Ne, nikdy je nepoužívám
2
2%
Vyjímečně
24
28%
Občas
13
15%
Ano, nařizuje mi to zákon
11
13%
Ano, chci být vidět
34
40%
Ano, chci oslňovat řidiče
1
1%
 
Celkem hlasů: 85

MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Mlhovky

Příspěvek od MPMP »

Kubajsu píše:
MPMP píše:
Mike píše:to byste právě měl
Proč, proboha? Pokud chci předjíždět, odbočovat vlevo nebo dělat nějaký jiný manévr, tak se samozřejmě zajímám o to, co se děje za mnou. Ale jestliže jedu ve svém jízdním pruhu, rychlostí přiměřenou momentálním podmínkám, tak co uvidím ve zpětném zrcátku tak důležitého pro bezpečnou jízdu?
HLAVA II
PROVOZ NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH
Díl 1
Účastníci provozu na pozemních komunikacích
§ 5
Povinnosti řidiče
(1) Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 dále povinen
b)
věnovat se plně řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti a sledovat situaci v provozu na
pozemních komunikacích,
Ano, jsem povinen sledovat situaci. Takže koukám kam jedu, jestli někoho neohrozím, sleduji dopravní značení a samozřejmě (automaticky) sleduji i provoz z amnou. Al v žádném případě "nečučím" pořád do zpětného zrcátka abych odhadoval, jestli vozidlo za mnou je tak blízko, že by se mohl jeho řidič cítit omezován svítivostí mlhovky. Je-li snížená viditelnost (lidově řečeno, když je mlha) tak ji vzadu rozsvítím. A hotovo. Kde máte jaký paragraf, že je to špatně?
Sledovat provoz přece neznamená sledovat jen co se děje za mnou, ne?
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Mlhovky

Příspěvek od viky »

MPMP:
Za mnou potopa,co? ;)
Proč si myslíte,že máte na autě zpětná zrcátka?
Nechtěl jsem se do této debaty plést,ale nemůžu odolat Vašim příspěvkům.
Sledovat provoz znamená sledovat i provoz za mnou
Dle Vašich příspěvků se Vás toto netýká...
On Vám to někdo v praxi vysvětlí.
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Mlhovky

Příspěvek od dd »

Tohle téma se opakovaně zvrhá do OT :D

Zaprvé, v mlze snadno poznáte, že vás někdo dojel, těch světel si v zrcátku všimnete, i když se do něj přímo nepodíváte. (zvlášť, když má také mlhovky)

Za další, k řízení je potřeba sledovat, co se děje okolo celého auta. To znamená každých pár vteřin sledovat i zrcátka. Jestli to neděláte, máte vysokou pravděpodobnost, že nabouráte. (nebo někdo do vás)

MPMP: Z některých vašich příspěvků mi běhá mráz po zádech. Doufám, že to tak nemyslíte anebo si aspoň dáte říct. Proč se tady tak křečovitě oháníte tím, že vám žádný zákon neukládá sledovat dění za autem? Je mlha, mlhovku zapnu a nezajímá mě, že oslňuju ostatní. To je horší než ti, kteří ji zapnou zbytečně brzo. Oni to dělají snad z neznalosti, vy z bezohlednosti. Hlavně, že se dodrží zákon :roll:
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Mlhovky

Příspěvek od MPMP »

viky, dd: je mi líto, ale nerozumíme si.
Zaprvé: nikde jsem netvrdil, že nesleduju provoz za sebou. Máte snad dojem, že ano? Pak prosím přesně kde. Naopak v mnoha jiných diskuzích jsem se vyjádřil v tom smyslu, že pud sebezáchovy mi velí mnohdy myslet i za ostatní (např. při dojíždění kolony si nechat dostatečný odstup a sledovat hlavně provoz za sebou, zda se neblíží někdo, kdo by nás mohl všechny "shrnout na hromadu"). Tady se bavíme o mlze a já se vyjádřil k situaci, kdy je taková, že by každý měl mít rozsvícenou zadní mlhovku, aby byl vidět.
Zadruhé: sledovat, co se děje za mnou je něco trochu jiného než sledovat hlavně co se děje za mnou, což tu bylo navrhováno způsobem "když mě někdo dojede, tak mlhovku vypnout, když za mnou nikdo není, tak zapnout". S tímto postupem nesouhlasím. Jednoznačně jsou podmínky buď takové, že je třeba mlhovkou svítit, nebo ne. Jde o objetivní stav viditelnosti a toho, zda jedu např. v obci, kde je ulice osvětlena a nebo mimo obec, kde je jinak tma. Počet vozidel jedoucích za mnou, případně jejich vzdálenost od mého nárazníku tento fakt nijak neovlivňuje.
Zatřetí: Nikde jsem se nevyjádřil jako zastánce mlhovek "téměř kdykoli" a naopak, velice mi vadí, když jimi někdo svítí, i když vidím koncová světla aut na mnoho set metrů. Souhlasím s mnohými, že jde o přestupek, který by si zasluhoval pozornost policie.
Začtvrté: Nikde jsem se nevyjádřil, že je správné svítit mlhovkami ve městě a "grilovat" řidiče za sebou. Ve městě je téměř vždy vidět i bez nich - pouliční osvětlení je několikanáásobně výkonnější než sebelepší mlhovka.
Zapáté: Považuji se za řidiče, který je k okolním ohleduplný, máte-li dojem, že nikoli, může to být tím, že nejsem a nebudu ohleduplný k těm, kteří nedodržují obecná pravidla a vynucují si stylem jízdy buď přednost nebo jiné "speciality", které nejsou s obecnými předpisy v souladu. Rozhodně neříkám, že k nim patříte, to si přeberte sami. Jsem přesvědčen, že specielně na silnici se mají všichni chovat tak, aby ostatní věděli, co mohou očekávat. A toho lze dosáhnout dodržováním obecných pravidel a dohod, bohužel toho nelze dosáhnout jízdou "podle zdravého rozumu", jak tu někteří tvrdí, protože ten máme každý nastaven jinak.
Zašesté: zpět k mlhovkám - osobně s nimi svítím velmi sporadicky v situaci, kdy je mlha, že nejsou jasně vidět koncová světla přede mnou jedoucího auta. A světe div se, spolujezdcům se to většinou nelíbí a mají dojem že je tím, že nesvítím zadní mlhovkou, ohrožuju.

Včem se omlouvám za dlouhý příspěvek, ale musel jsem si "vylít srdéčko", odpusťte.
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Mlhovky

Příspěvek od viky »

MPMP:
Ale jestliže jedu ve svém jízdním pruhu, rychlostí přiměřenou momentálním podmínkám, tak co uvidím ve zpětném zrcátku tak důležitého pro bezpečnou jízdu?


Toto je Váš příspěvek a má reakce je na tuhle Vaši větu.Nic víc.nic míň.
Jinak připouštím,že jsem se více začal věnovat zrcátkům poté,co jsem si po 12 letech ŘP sk."B" před 8 lety dodělal skup. "C". V nákladáku je potřeba sledovat prostor za sebou a vedle sebe daleko víc,než u osobního auta.Ale vůbec není na škodu si tento "zlozvyk" do os.auta přenést.Spoustu věcí od té doby vidím jinak ;)
Libor
Příspěvky: 51
Registrován: 20.9.2010 21:19:43

Re: Mlhovky

Příspěvek od Libor »

Dnes opět, viditelnost dobrá (alespoň 500m) a každý desátý řidič neopomněl zapnout minimálně přední mlhovky. Snad jen odraz od sněhu není tak velký, aby ten svítící cirkus významně oslňoval.
MPMP
Příspěvky: 3305
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Mlhovky

Příspěvek od MPMP »

viky píše:MPMP:
Ale jestliže jedu ve svém jízdním pruhu, rychlostí přiměřenou momentálním podmínkám, tak co uvidím ve zpětném zrcátku tak důležitého pro bezpečnou jízdu?


Toto je Váš příspěvek a má reakce je na tuhle Vaši větu.Nic víc.nic míň.
Jinak připouštím,že jsem se více začal věnovat zrcátkům poté,co jsem si po 12 letech ŘP sk."B" před 8 lety dodělal skup. "C". V nákladáku je potřeba sledovat prostor za sebou a vedle sebe daleko víc,než u osobního auta.Ale vůbec není na škodu si tento "zlozvyk" do os.auta přenést.Spoustu věcí od té doby vidím jinak ;)
OK, "couvám zpět". Ta citovaná věta měla mít ještě upřesnění "... jízdu za takové mlhy, že je třeba svítit mlhovkami?" O tom to celé je. Když je mlha "jak prase" a je skutečně třeba svítit mlhovkami, myslím, že má každý dost starostí sám se sebou (ano na zpětné zrcátko nezapomínat, ale ne v míře větší než obvykle) a rozhodně bych doporučoval věnovat zvýšenou pozornost tomu, kam jedu a ne tomu, kdo jede za mnou. Omlouvám se, takhle to skutečně znělo dost ošklivě. :oops:
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od Standa »

Musím dát za pravdu MPMP, já bych taky při husté mlze zadní mlhovku rozhodně nevypínal, pokud mne dojede jiné auto. Můžu se mu na chvíli vzdálit (třeba projedu trochu rychleji zatáčkou) a on do mne při dalším dojetí vletí... A věnovat tomu, co se děje vzadu, takovou pozornost, abych při každém vzdálení mlhovku zapínal a přiblížení vypínal, mi přijde při snížené viditelnosti extrémně nebezpečné - prostě se plně soustředím dopředu (co kdyby tam jel nějaký sebevrah bez zadní mlhovky ;) ) a zadek si jistím tou zadní mlhovkou.
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mike »

tak už jsme tu měli i husté sněžení
nevím, je-li to koncernem a řidič potřeboval svítit i vpředu
Přílohy
DSC01099r.JPG
DSC01099r.JPG (36.49 KiB) Zobrazeno 8392 x
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Ale u koncernu se rozsvěcují nejprve přední a následně zadní.
R48 -> D48 se podařilo!
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Mlhovky

Příspěvek od dd »

Ono i to husté sněžení musí být opravdu velmi husté, jinak mlhovka není potřeba. Ale řadě řidičů naopak stačí místo hustého sněžení jakékoli sněžení, případně jen sníh na vozovce.

Ale to můžeme diskutovat tady na fóru a stejně to nevyřešíme, tady jsou samí fandové do aut a do silnic, takže to snad děláme správně (i ty předcházející dohady s MPMP byly spíš nedorozumění - alespoň pokud jde o mlhovky).

Ti řidiči, kteří to dělají špatně (a myslí si, že správně) toto fórum pravděpodobně nečtou, takže se stejně nepoučí.
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mike »

Martin z Ostravy píše:Ale u koncernu se rozsvěcují nejprve přední a následně zadní.
aha, já to z předchozí debaty pochopil, že je tomu obráceně
2 dd: ono stejné to s hustým deštěm, stačí že prší
přesto si neodpustím poznámku, že z hlediska nebezpečnosti je to závažnější než nezapnuté pásy :!:
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
rob3rt
Příspěvky: 260
Registrován: 27.10.2010 15:22:56
Bydliště: Hl.m.Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od rob3rt »

tak u tohoto experta bych snad byl radši aby svitil mlhovkama než jen pozičkama :?
Obrázek
a aby se to hodilo do tohoto tématu, tak ten za ním svítí mlhovkama
egelebege
Příspěvky: 642
Registrován: 11.10.2009 0:33:26
Bydliště: dálnice v eu

Re: Mlhovky

Příspěvek od egelebege »

Příklad nesprávného užití mlhovek. Krásně je vidět daleko dopředu.
Fotka808.jpg
Fotka808.jpg (46.95 KiB) Zobrazeno 7730 x
I když v anglii na to můžou mít jiný předpisy. Angláni jsou taky experti. Na tabuli se rozsvítí "FOG" a hned každej mlhovkuje
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mike »

hezká fotka ;)
kdyby ta auta nejezdila po špatné straně, tak bych to tipoval na D11 na Kersku
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mike »

a další
Přílohy
DSC01125r.JPG
DSC01125r.JPG (68.46 KiB) Zobrazeno 7522 x
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Mlhovky

Příspěvek od bhs »

egelebege píše:Příklad nesprávného užití mlhovek. Krásně je vidět daleko dopředu.I když v anglii na to můžou mít jiný předpisy. Angláni jsou taky experti. Na tabuli se rozsvítí "FOG" a hned každej mlhovkuje
To jen ukazuje, že je to všudepřítomné, nejen u nás v ČR. Včera jsem najel cca 650 km, většinou ve velmi nepříznivých podmínkách a mohu jen potvrdit - nesprávné používání mlhovek není vyjímenčným jevem, zbytečně zapnuté mlhovky jsou nepříjemné (někdy víc, někdy míň) a je to nutno řešit předjetím nebo větším odstupem.
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od Kubajsu »

bhs píše:To jen ukazuje, že je to všudepřítomné, nejen u nás v ČR. Včera jsem najel cca 650 km, většinou ve velmi nepříznivých podmínkách a mohu jen potvrdit - nesprávné používání mlhovek není vyjímenčným jevem, zbytečně zapnuté mlhovky jsou nepříjemné (někdy víc, někdy míň) a je to nutno řešit předjetím nebo větším odstupem.
A to nevíte, že každé další světlo vám přidá koně a zrychlí auto? :crazy: :lol: :lol: :lol:
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovky

Příspěvek od Martin z Ostravy »

No mě to spíš koně ubírá, vzhledem k tomu že zatížím altík :D
R48 -> D48 se podařilo!
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od Kubajsu »

Martin z Ostravy píše:No mě to spíš koně ubírá, vzhledem k tomu že zatížím altík :D
Soudruzi, to vám to ale muslí myslet "tuzingově" :lol: :lol: :lol:
rob3rt
Příspěvky: 260
Registrován: 27.10.2010 15:22:56
Bydliště: Hl.m.Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od rob3rt »

ta světla víc nahoře jsou brzdovky, dole mlhovky
Obrázek

nevím co mne oslňovalo více, jestli slunce nebo ta zapnutá mlhovka :D
Obrázek
Dopravní značení nesmí být vnímáno pouze jako svévole státních orgánů a místo pro možný postih řidičů, což v daném případě (omezení rychlosti z důvodu snížení hluku v místech, kde není zástavba) nelze jinak vyhodnotit. - ODA KŘ Hl.m.Prahy PČR
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Mlhovky

Příspěvek od flames »

Při tomhle světle to není problém. Mám na mobilu excelentní příklad toho, jak je taková mlhovka otravná a hned za tím fotku opačného extrému, kdy jede maník mlhou a fakticky nesvítí. Bohužel mi na ntb ne a ne jít bluetooth.
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Mlhovky

Příspěvek od Mike »

jo dnešek byl plodný :twisted:
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Web
Příspěvky: 410
Registrován: 2.6.2009 11:43:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlhovky

Příspěvek od Web »

Ono celý víkend. V sobotu jsem jel navečer z Jizerek (tam na vršku trošičku zamlženo). Samozřejmě půlka aut na dálnici prala mlhovkama, přitom počasí na mlhovky snad to nejhorší (stmívání, mokré sklo...). A na dálnici provoz, že by musela být mlha na dvacet metrů, aby byl důvod mlhovky zapnout...
Kubajsu
Příspěvky: 1309
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Mlhovky

Příspěvek od Kubajsu »

Mike píše:jo dnešek byl plodný :twisted:
No ale musí se nechat, že na některých místech to už bylo opravdu na hraně...
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“