Jakou zvolit navigaci?

Odpovědět
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od Standa »

Uvažuji, že bych si pořídil nějakou navigaci, tak jsem se chtěl zeptat na zkušenosti uživatelů s různými modely. Pohybovat se budeme po celé Evropě (tedy zhruba EU+Švýcarsko+Norsko+Chorvatsko), alespoň doufám, už ty cesty plánujeme dost dlouho ;) .
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od Warcz »

Mezi navigacema je dneska minimalni rozdil. Pohlidal bych si jestli má čip SIRF III aby měla signál za metalizovaným předním sklem a potom už to je v celku jedno... Ohledně map je to horší, clověk většinou kvalitu zjisti až je začne používat :o(
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Příspěvek od Lenny »

Nejlepší navigace je mapa. Žádnou jinou navigaci nepoužívám a taky na co.

Nehledě na to, že ty navigace občas posílájí na polní cesty, neexistující cesty apod. Nikdy nezapomenu na titulek v blesku: "Jel podle navigace a skončil v rybníce", který mluví za vše. :lol:
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od jannnn »

No Sirf Star III už dneska není nezbytný, i jiné čipy jsou naprosto stejně kvalitní či dokonce lepší, u novějších navigací už je to vcelku fuk. Doba kdy byl Sirf Star III pecka a o třídu před jinými už je ta tam...

Ale jak je psáno, dneska se už pomalu rozdíly stírají. Stále jsou trochu v pokrytí (jsou tu dva hlavní dodavatelé společní pro téměř všechny značky - Navteq a TeleAtlas, podle toho kdo dodává data se to pokrytí trochu liší, zejména na východě). Dneska bych ale jako bral jako velkou výhodu, když pordukt nabízí bezplatnou aktualizaci map. A to ne kvůli výstavbě nových silnic, kterých není až zas takové kvantum, ale zejména kvůli tomu, že výrobci mapy docela rychle zkvalitňují (přidávání ulic v malých vesnicích, změny ve městech (jednosměrky, kruháče,..), ale hlavně třeba že už i v ČR se začínají do navigačních dat dostávat č.p. i u menších měst). Nebo přítomnost aktivního držáku v balení (člověk nemusí pořád k navigaci tahat kabel nebo anténu pro RDS-TMC a při každém použití tam tu kabeláž připojovat, prostě jen nacvakne navigaci a jede).

Při výběru bych šel do nějakého elektra, tam si osahal jednotlivé značky, protože ne každému sedne konkrétní styl/logika ovládání a na netu si pak vybral finální model. Pokud bych měl napsat něco konkrétního, tak jako user-friendly bych uvedl TomTom, Navigon, navigace založené na IGo Amigo (IGo 8 je už složitější).

Každopádně bych si přečetl recenze navigací na http://www.navigovat.cz a případně diskuze v jejich fóru, kde se takovéto otázky řeší každý den :-)

Jinak mapa je samozřejmě dobrá, ale kdo vyzkoušel navigaci, většinou už se k ní nevrátí. Táta ji taky odmítal, pak ji ale prostě dostal a teď na ní nedá dopustit. Sice občas vede do pole, ale to bohatě kompenzují výhody typu mnohonásobně větší komfort, menší stres (už žádné hádky s přítelkyní na místě spolujezdce :D ), úspora času i paliva, atd,...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od Standa »

Díky za tipy, budou se hodit, na ty stránky se určitě podívám a hlavně na ty aktualizace dám pozor! Že je potřeba dát si pozor na signál za metalizovaným sklem jsem ani netušil, taky díky.

Lenny nikdy nezklame :lol: ! Já už jsem došel tak daleko, že zpravidla s sebou neberu ani tu mapu, směr držím podle základních geografických povědomostí a dolaďuji podle směrovek, jenže loni jsem pak byl ve Švýcarech pěkně nervózní, že jsem asi špatně odbočil (města na směrovkách mi byla cizí a i sluníčko bylo trochu jinde, než jsem ho očekával :? ), navíc mi docházel benzín a netušil jsem, kde bude další pumpa... Naštěstí se brzo jedna našla a získal jsem tam i mapu a ujistil se, že jedeme dobře, ale tehdy jsem si slíbil, že nějakou navigaci raději pořídím. Stačí mi, když mi promítne KVALITNÍ mapu ukáže kde jsem a jako třešničku na dortu třeba i nadmořskou výšku a rychlost jakou opravdu jedu, kecat do řízení už nemusí ;) .
mapman
Autor
Příspěvky: 5765
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od mapman »

Tak tak, já osobně jsem byl taky nepřítelem navigací (snaha mít mapu a navigaci v hlavě), ale pokud mi bude navigace ukazovat mapu a údaje o nadm.výšce a rychlosti tak je to rozumný kompromis i pro mě ;)
siesa
Příspěvky: 1244
Registrován: 15.3.2009 20:22:40
Bydliště: R43

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od siesa »

No tak ja jsem to vyresil PDAckem s integrovanou GPSkou. Ma to tu vyhodu, ze se da pouzit i na jine ucely, nez jenom navigace, a kdyz se vam nezamlouva navigacni software, tak si jednoduse poridite jiny (na internetu jsou i volne pristupne programy vysoke kvality). Osobne jsem zkousel garmin, tomtom a nekolik dalsich, nicmene nejvice mi vyhovuje iGO. A s temi aktualnimi mapami si moc hlavu nelamte. Na netu jich sezenete nepreberne - staci trochu hledat 8-)

A k te debate navigace vs. mapa... Vzdycky jsem razil postoj, ze neni nad mapu a navigace je k nicemu. Posledni dobou ale na delsi cestu zapinam navigaci, i kdyz znam cestu nazpamet. Nejvice totiz ocenuju tu funkci varovani pri prekroceni nevyssi povolene rychlosti - ta je k nezaplaceni...
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od Warcz »

Pozor na jeden mýtus !!! Rychlost ktera se ukazuje na Navigaci je 2D !!! Policie měří rychlost ve 3D ( Většinou se pohybuje za Vámi ). Co to znamená ? Když pojedete z kopce 130Km/h v hodině tak se nedivte že vam policie namětí 150km/h
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od Mike »

také jsem byl nepřítelem navigací, resp. považoval je za věc zbytnou.
ovšem každoroční operace zvaná "kniha jízd" mne nakonec dohnala do spárů této vymoženosti.
takže mám Dynavix Delta II, což byl jeden z mála modelů, který tuto funkci nabízí.
zásadní problém vidím především v určitém posunu mapy proti skutečnosti a pak v nesmyslných možnostech navigace.
jako příklad uvedu cestu z Velké ohrady na Zahr.město, kde při volbě nejrychlejší mne hnala po okruhu - vnějším a při průjezdu "klasicky" Radlickou mne chtěla nutit jezdit okolními uličkami. Což je možná zajímavé když jsou kolony, ale ne ve 12hod v noci.
varianta nejkratší zase občas honí přes ta pole.
možná se tam dá někde nadefinovat jaké silnice v jakém režimu používat, ale jak píšu, používám ji opravdu jako zaznamník jízd nebo při hledání ulic mimo Prahu.
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od banjo »

Warcz píše:Pozor na jeden mýtus !!! Rychlost ktera se ukazuje na Navigaci je 2D !!! Policie měří rychlost ve 3D ( Většinou se pohybuje za Vámi ). Co to znamená ? Když pojedete z kopce 130Km/h v hodině tak se nedivte že vam policie namětí 150km/h
no tak v tomhle pripade bych se hodne divil. vas priklad muze vzniknout pouze za predpokladu, ze by ten kopec mel 30° a to uz je solidni sesup :-) jinak prijimac ma samozrejme k dispozici cely vektor rychlosti - je uz jenom vec softwaru, jestli vam ukaze velikost vektoru (tzn. 3D rychlost, jak uvadite), nebo jen velikost jeho vodorovneho prumetu, pripadne i svisleho (na mnohych pristrojich se to da nastavit).

co se tyce me, tak jsem k elektronickemu navigovani skepticky a taky preferuju mapu. driv jsem byl zvyklej jezdit bez GPS navigace po pameti z predem nastudovany mapy. v naproste vetsine pripadu jsem dojel bez problemu a v pohode. pak jsem zkusil jezdit chvili podle GPS navigace (turisticka garmin) a zacal jsem bloudit, jezdil jsem kam jsem nechtel apod... ne, ze by byl hlavni problem v pristroji nebo mape, ale jakmile pristroj zacne upozornovat na odboceni, rozmelni to pozornost a uz je jen krucek k zazmatkovani a spatnemu odboceni (zvlast ve mestech, kde jedna krizovatka strida druhou). takze jsem se zase vratil ke klasicke mape a jsem spokojeny :-)

jinak ale na GPS nedam dopustit, ale pokud mi slouzi jen k urceni polohy. pro turistiku, cyklistiku, na bezky, ale i jen tak do auta, kdyz clovek zastavi a chce se podivat kde presne je, je to skvela vec.

zaverem ad iGo: osobne jsem mel tu cest vyzkouset iGo8 a neco tak neskutecne nelogickeho jsem jeste nevidel. pro nektere lidi je to mozna intuitivni software, ale ja jsem se totalne ztracel. definovat trasu zacatkem, koncem a prujezdnimi body byl pro me nadlidsky ukol, i kdyz samotne navigovani probiha vcelku kvalitne. tim chci jenom rict, ze skutecne neni nad moznost vyzkouseni si pristroje/softwaru, aby si clovek trochu osahal, co mu sedne a co ne.

PS: nechci prudit, ale pozor na terminologii :-) navigovani ma vyznam vedeni po stanovene trase a lze ho samozrejme uspesne praktikovat i s papirovou mapou, pripadne i bez ni. zatimco zjisteni souradnic a nadmorske vysky se nazyva urcovani polohy ;-)
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od jannnn »

siesa píše:Nejvice totiz ocenuju tu funkci varovani pri prekroceni nevyssi povolene rychlosti - ta je k nezaplaceni...
Přesně tak. Plus si dohrát jako body zájmu (POI) radary a hned se jezdí o kus líp :-). V noci pak navigace perfektně poslouží jako "noční vidění", kde člověk ví o tom, kam vede silnice nebo co na trase čeká za překvapení, i když na takovou vzdálenost nevidí.

Vlastně díky tomu jsem si vzpomněl na POI, což je taky velice užitečná věc. Člověk si může do navigace nahrát uživatelsky vytvořené body zájmů (radary, bankomaty, benzínky konkrétní značky, muzea, obchodní domy, fastfoody,...prostě je těch kategorií plno) a ty se mu pak zobrazují na mapě/může se k nim nechat dovést. A právě tady se to taky liší. Třeba do TomTomu není sebemenší problém body z www.poi.cz jednoduše dostat, ale do takovýho Navigonu je k tomu potřeba placený program,...
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od jannnn »

banjo píše: zaverem ad iGo: osobne jsem mel tu cest vyzkouset iGo8 a neco tak neskutecne nelogickeho jsem jeste nevidel. pro nektere lidi je to mozna intuitivni software, ale ja jsem se totalne ztracel. definovat trasu zacatkem, koncem a prujezdnimi body byl pro me nadlidsky ukol, i kdyz samotne navigovani probiha vcelku kvalitne. tim chci jenom rict, ze skutecne neni nad moznost vyzkouseni si pristroje/softwaru, aby si clovek trochu osahal, co mu sedne a co ne.
ano, psal jsem to tu, IGo 8 je vhodné pro zkušeného uživatele, protože nabídne plno nastavení a možností. Ale pro "normálního" člověka je to moc komplikované a těžkopádné. Proto je lepší se pohlédnout po navigacích založených na IGo Amigo, což je odlehčená verze IGo8 (ale umí drtivou většinu důležitých funkcí jako 8), určená pro "běžně nadané" uživatele.
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od banjo »

jannnn píše: ano, psal jsem to tu, IGo 8 je vhodné pro zkušeného uživatele, protože nabídne plno nastavení a možností. Ale pro "normálního" člověka je to moc komplikované a těžkopádné. Proto je lepší se pohlédnout po navigacích založených na IGo Amigo, což je odlehčená verze IGo8 (ale umí drtivou většinu důležitých funkcí jako 8), určená pro "běžně nadané" uživatele.
ano, to verim. mozna by bylo dobre zacit na amigu a kdyz se s clovek trochu szije s touto logikou ovladani, tak prejit na iGo8.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Jakou zvolit navigaci?

Příspěvek od martin »

Docela nechápu, proč někteří se tak sveřepě navigaci brání. Ono už někde jezdit v noci je docela problém a zvlášt, když jsou cedule až za křižovatkou nebo nejsou vůbec a o jízdě ve městech/aglomeracích typu Neapol/Ruhrgebiet ani nemluvě. Tam jste bez navigace úplně v prd... Pokud ale chcete stát na každé křižovatce nebo ulici a nebo v lepším případě v noci hledat třeba hotel, jak je libo. Když člověk řídí sám, je prakticky nemožný jet (ve městech) bez neustálýho zastavování.

V loni jsem měl půjčené v Německu auto bez navigace a samozřejmě, že se dostat z centra na dálnici/ přes město na hlavní cíl problém není, když jsem ale musel jet na konkrétní místa, bez neustálého zastavování po třetí křižovatce a konzultace s mapou jsem to nezvládl. Říkejte si co chcete, já si tohle rád odpustím. Osobně používám navigace firmy TomTom a naprostá spokojenost.
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“