Zimní pneumatiky - přezouvání.

Jaké stanovisko máte k přezouvání zimních pneumatik?

a.) Přezouvám vždy na zimní období
41
40%
b.) Mám náhradní sady disků a přehazuji je
53
51%
c.) Jsem nucen přezouvat kvůli jízdě na cestách,kde je to dopr.značkou přikázáno,jinak bych nepřezouval
2
2%
d.) Nepřezouvám,protože v zimním období nejezdím po komunikacích,kde je to dopr,značkou přikázáno
0
Žádná hlasování
e.) Zásadně nepřezouvám v zimě nejezdím
1
1%
f.) Zásadně nepřezouvám,vystačím s letními
1
1%
g.) Jezdím málo,takže používám celoročně zimní
1
1%
h.) Používám "univerzální"
0
Žádná hlasování
i.) Mám firemní vozidlo, na kterém jsou měněny pneu
4
4%
j.) přezouvám jen na jedné nápravě
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 103

viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od viky »

Tak bych rád zjistil,jak rádi-neradi přezouváte,či nepřezouváte na zimu pneumatiky :jidlo:
Naposledy upravil(a) viky dne 20.10.2010 19:39:41, celkem upraveno 6 x.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od pp21 »

Schází mi tam volba "mám firemní auto a gumy se mi přezouvaj "samy"".
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od viky »

Petr Pokorný píše:Schází mi tam volba "mám firemní auto a gumy se mi přezouvaj "samy"".
tak to tam jako autor zkuste vložit,já nenacházím možnost,jak to editovat
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Od roku 2001 máme na každé auto dvě sady pneumatik, kdysi jsme měli na feldě jen na hnanou nápravu a přehazovalo se na jedné sadě disků, a na 125 jen letní, protože v zimě se nejezdilo.
Na fabce už mám zimní, na OII se ještě dojíždějí letní.
R48 -> D48 se podařilo!
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od viky »

Petr Pokorný píše:Schází mi tam volba "mám firemní auto a gumy se mi přezouvaj "samy"".
znám osobně jednu osobu,která by uvedla podle pravdy:
mám firemní auto a šéf přikázal nepřezouvat,nejsou prachy.takového člověka opravdu znám!Doufám,že je to těžce ojedinělá záležitost. :kladivo: :kladivo:
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Warcz »

Firemní auto: měsíc přezuto, přední nové (gumy jsou v pohodě ale brzdovka svítí a neni kdo by zajel do servisu :) )
Osobní: Xantie už 14 dni a Berlingo bylo teď
Mosquit
Příspěvky: 913
Registrován: 14.5.2009 11:09:38
Bydliště: Mezi 2 dálnicema, mezi VRT a 231, vedle Družby

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Mosquit »

Přezuto o víkendu, 2 sady kol, 17" ALU léto, 15" ALU zima.
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Standa »

Jsem právě v poněkud kuriózní situaci: minulou zimu jsem nepřezouval a jezdil pořád na M+S na originálních ráfcích. Teď jsem je chtěl vyměnit za stejný typ, protože už jsou na zimu moc sjeté, ale mírně ojeté M+S, co jsem sehnal, jsou na plecháčích a navíc jsou od pohledu nějak "zimnější", než ty staré. Takže si je právě nechávám přehodit na zimu (celá kola), v létě dojezdím ty staré M+S (zas až tak sjeté nejsou) a v létě 2012 pak pořídím na ty originální ráfky normální letní gumy :) .
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Kubajsu »

Přezouvám dobrovolně a ve chvíli kdy to má smysl. A upřímně nesnáším mediální šílenství velící přezout všem ve všech místech republiky a označující nepřezuté téměř za vyvrhele.
Přitom jsem ještě nenašel test pneu který by ukazoval letní pneumatiku na suchu horší než zimní a na mokru to vychází tak půl na půl (letní líp brzdí, zimní zase líp zatáčí). Naopak jsem zase našel testy ukazující, že zímní pneu v cca 30° má až o 25% horší vlastnosti než letní a letní ojetá na zákonou normu (kolikrát v médiích pranýřovanou jako životu nebezpečnou) má na suchu 105 až 110% adheze nové letní.

V kostce jsem tím chtěl říct, že auto se nedá plošně přezouvat podle data nebo prohlášení kohosi. Pro mě je ještě brzo a předpokládám, že tak měsíc ještě bude...
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Diaľničiar »

Firemní přezuto.
Mé vlastní bohužel stále ne, ale jistě již brzo bude. 8-)

*osobně neřeším zda to má nebo nemá být, jednou to je a jednou to pomáhá, tak není o čem :kladivo:
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od flames »

V pondělí se to zvládlo, problém byl jen s ženskou a její filckou, kterou nám odmítli v servise přezout (devět let staré gumy s minimálním vzorem). V čím větším konci světa a vyšší nadmořské výšce žijete, tím víc na to hřešíte.
jannnn
Příspěvky: 752
Registrován: 16.3.2009 22:12:01

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od jannnn »

Včera jsem již jezdil letos poprvé po sněhu, takže zimní jsou na místě :)
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od martin »

Kubajsu píše:Přezouvám dobrovolně a ve chvíli kdy to má smysl. A upřímně nesnáším mediální šílenství velící přezout všem ve všech místech republiky a označující nepřezuté téměř za vyvrhele.
Přitom jsem ještě nenašel test pneu který by ukazoval letní pneumatiku na suchu horší než zimní a na mokru to vychází tak půl na půl (letní líp brzdí, zimní zase líp zatáčí). Naopak jsem zase našel testy ukazující, že zímní pneu v cca 30° má až o 25% horší vlastnosti než letní a letní ojetá na zákonou normu (kolikrát v médiích pranýřovanou jako životu nebezpečnou) má na suchu 105 až 110% adheze nové letní.

V kostce jsem tím chtěl říct, že auto se nedá plošně přezouvat podle data nebo prohlášení kohosi. Pro mě je ještě brzo a předpokládám, že tak měsíc ještě bude...
Pod toto se plně podepisuju a na svym osobáku budu taky přezouvat až v listopadu. Teď to ještě smysl nemá, respektive teoreticky jo, prakticky ne. Při rozumné jízdě (ne na sněhu a náledí, tam je to ale stejně jedno) je řidič s letními pneu méně nebezpečný než idiot se zimáky.

Přezutí jsem vyvázl letos jenom na fest, protože příští týden mám cestu do Rakouska a tam od 1. platí povinnost zimní výbavy, ale já se vracím už 31. :)
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Kubajsu »

jannnn píše:Včera jsem již jezdil letos poprvé po sněhu, takže zimní jsou na místě :)
U tebe třeba jo. Já se na sněhu jen tak brzo neobjevím... Proto je úplná blbost řídit se nějakým datumem nebo jakýmkoliv obecným doporučením - vždy záleží na konkrétní situaci, místu a způsobu užívání auta :kladivo:
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Kubajsu »

martin píše: ne na sněhu a náledí, tam je to ale stejně jedno
To právě ne. Právě na sněhu a ledu jsou rozdíly mezi letní a zimní extrémní. Za běžných podmínek jsou rozdíly v řádu procent (takže vlastně jako rozdíl mez TOP gumou a běžnou), zatímco v extrému (zimní v létě, letní na sněhu) jsou rozdíly adheze v řádu desítek až stovek procent...
Marty
Příspěvky: 755
Registrován: 16.3.2009 9:00:04

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Marty »

Jezdím ráno v 8 do práce a pozdě večer zpět. Takže jakmile teplota spadne v 8 ráno pod 5 stupňů 2 dny za sebou, měním. Navíc mě čeká služebka do Německa a tam bych v tuto dobu rozhodně bez M&S nejel. Zimní mám od minulého týdne, manželčino jsem přezul předevčírem večer.
Avantime
Autor
Příspěvky: 617
Registrován: 25.2.2009 23:03:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Avantime »

Na Vysočině dnes prý už sněžilo. Tam se bez zimních pneumatik opravdu neobejdete tak pět měsíců v roce. Nejde o to, že by se nedalo jet po rozsolené první třídě na letních pneumatikách, problém nastává u nižších tříd, i "dvojky" jsou často jen ošetřené inertním posypem a bez pořádného zimního obutí leckteré kopce prostě nevyjedete. Stačí trochu "uklouzanější" místo a na letních se nehnete z místa, a když už ano, tak tím méně příjemným směrem. :-) A co teprve takové celonoční sněžení, ráno je kromě nejdůležitějších tahů i přes soustavné prohrnování přes deset čísel sněhu - v takové situaci se vám nákup zimních pneumatik už tak zbytečný zdát nebude. Moje volba je tedy jasná - přezouvat na zimní, a to raději dřív, než pozdě. :-)
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Kubajsu »

to Avantime:
Jestli to měla být reakce na mě, tak nikde jsem ani náznakem nenapsal že by nákup zimáků měl být zbytečný... Jen jsem proti plošnému předepisování a mediálnímu humbuku.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Kubajsu »

Marty píše:Jezdím ráno v 8 do práce a pozdě večer zpět. Takže jakmile teplota spadne v 8 ráno pod 5 stupňů 2 dny za sebou, měním. Navíc mě čeká služebka do Německa a tam bych v tuto dobu rozhodně bez M&S nejel. Zimní mám od minulého týdne, manželčino jsem přezul předevčírem večer.
Pod PĚT stupňů ráno jediné kritérium? Proboha proč???
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od MPMP »

Kubajsu píše:
Marty píše:Jezdím ráno v 8 do práce a pozdě večer zpět. Takže jakmile teplota spadne v 8 ráno pod 5 stupňů 2 dny za sebou, měním. Navíc mě čeká služebka do Německa a tam bych v tuto dobu rozhodně bez M&S nejel. Zimní mám od minulého týdne, manželčino jsem přezul předevčírem večer.
Pod PĚT stupňů ráno jediné kritérium? Proboha proč???
Třeba proto, že to znamená, že může být zítra ráno jinovatka, nebo sněhový poprašek. To nestačí?
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Kubajsu »

MPMP píše:Třeba proto, že to znamená, že může být zítra ráno jinovatka, nebo sněhový poprašek. To nestačí?
Může být? Při 5°? To asi ne. Pochopil bych 5° a v předpovědi počasí hlášené ochlazení se srážkami bez možnosti operativního přezutí, ale pouze 5° rozhodně ne...

Ještě k měkčí směsi zimních pneu a jejich deklarované lepší přilnavosti. Toto by byla pravda v případě, že by pneu měla stejný vzorek jako letní, jinak jí na suchém povrchu degraduje to rozřezání jednotlivých bloků do lamel, které se při zatížení kroutí... Z toho právě plynou obecně horší vlastnosti (zejména brzdné) zimních na suchém povrchu oproti letním, i když mají vhodnější složení směsi.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od MPMP »

Kubajsu píše:
MPMP píše:Třeba proto, že to znamená, že může být zítra ráno jinovatka, nebo sněhový poprašek. To nestačí?
Může být? Při 5°? To asi ne. Pochopil bych 5° a v předpovědi počasí hlášené ochlazení se srážkami bez možnosti operativního přezutí, ale pouze 5° rozhodně ne...
To "bez možnosti operativního přezutí" je dost podstatné. ne každý má možnost přezout ze dne na den. Buď si to neděláte vůbec a pak nemáte v servisech v tomto ročním období jinou šanci, než si na to vzít dovolenou, nebo si to děláte sám a buď máte osvětlenou garáž, nebo si na to zase musíte vzít dovolenou - po tmě se to dělá fakt blbě. Takže zbývá víkend a to je jednou týdně, za týden se ta předpověď může třikrát změnit. a Co pak s letními?
Marty
Příspěvky: 755
Registrován: 16.3.2009 9:00:04

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Marty »

Kubajsu píše:Pod PĚT stupňů ráno jediné kritérium? Proboha proč???
To je moje zjednodušení pro riziko možné mokré cesty a jednoho jediného namrzlého mostu...

(přece nebudu zkoumat zda někde v noci po cestě mírně nemrzlo, ne ?)

Kdo zná dobře D1 ví o nebezpečí na mostě přes Želivku mezi exity na km 56 a 66... Ale já svoje zjednodušení nikomu nevnucuji...
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Standa »

Ono hodně záleží na stylu jízdy. Někdy kolem Vánoc 2001 začalo večer silně sněžit a já v tom rozvážel po Praze příbuzenstvo, co jsme měli na večeři (cca 50 km s pár kopci, třeba z Motola na Vypich). Bylo místy i 10-15 cm čerstvého sněhu a neujelo mi to ani jednou, přestože jsem měl letní gumy - počítal jsem s tím a jel hodně opatrně. Naopak o pár let později jsem se spoléhal na zimní gumy a v jedné zatáčce jsem trochu ulítl - naštěstí se nic nestalo, včas jsem se zase chytil, možná díky těm zimním gumám, ale s letními bych jel určitě opatrněji a možná ani neulítl...
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Zimní pneumatiky - přezouvání.

Příspěvek od Kubajsu »

Dobře no, osvětlenou garáž sice mám k dispozici, ale plnou bordelu takže je dobrá jen na to uložení zrovna nepotřebných disků. A přezouvám na ulici, eventuelně s čelovkou...
A namrzlý most přesně odpovídá tomu co píšu - nezáleží jen na teplotě nebo kalendářním datu, ale hlavně na tom kde člověk jezdí, jak moc potřebuje jet kdykoliv (já třeba můžu většinu cest přeplánovat na jindy) a jak operativně může přezouvat... :ok:
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“