Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

JKr
Příspěvky: 76
Registrován: 15.3.2009 22:27:13
Bydliště: Vysočiňák ze severu Čech

Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od JKr »

Zajímalo by mě, proč došlo k tak zásadním komplikacím při přechodu na nový registr a co je tohoto stavu skutečným důvodem. Jsem tak trošku programátor (pár webových aplikací jsem uvedl v život) a nějak mi to pořád připadá, že je to jednoduše šlendrián za pár desítek miliónů z našich daní.

fakta? / zásadní informace pro problém:
1) několik (10ks?) nesourodých databází s různými chybami a nesrovnalostmi.
2) jeden server a neindexovaná databáze. Martin Tůma: „Došlo k přerušení komunikace systému s datovým úložištěm, když se pak pokusil přepojit na datové servery, nastal kolaps,“ nebo „Během dne chceme ještě dokončit indexaci databáze, což by mělo vést ke zrychlení, a přes noc pak budeme pracovat na dalším vylepšení výkonu.“.
3) "zpřátelená" firma zhotovitele, zakázka bez výběrového řízení, ... Jaroslav Mráz a firma SIKS viz: http://ivanbednar.blog.idnes.cz/c/27902 ... parta.html
4) Systém je složitý, zaměstnancům chybí rutina. (Přihlášení auta trvalo 10, dnes 47 min, proškolená úřednice ho vůbec neumí ovládat.)
5) Systém bez pozastavení zkombinuje nesprávné údaje, vznikají chyby, které je třeba napravit ručním přepisem. (...desítky řidičů v registru našly auta, která vůbec nevlastní, nebo jim byly vydány "techničáky" jen s kusými údaji.)
6) Prošel nový systém testovacím provozem, zátěžovými testy, zkušebním provozem,...?
Prostě tím, čím informační systémy vždy musí projít, než jsou uvedeny do ostrého provozu. A o to víc se na něco takového budete ptát, pokud si uvědomíte, že ministerstvo dopravy spustilo nový registr až po desetidenní úplné odstávce, takže na odzkoušení i testování bylo času více než dost.

vedlejší fakta:
- Nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun.
- Sankce 2 miliony za den, kdy registr řádně neběží (ale on už běží...)
- Existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat.
- Nový systém není propojen s registrem obyvatel a s registrem odcizených vozidel, což úředníkům ztěžuje práci

zdroje:
http://www.lupa.cz/clanky/jak-vybrat-fi ... u-vozidel/
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/regi ... 40278.html
http://doubravova.blog.idnes.cz/c/27965 ... rstvo.html
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/ctyr ... 40111.html
a mnoho dalšího...
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od bhs »

.... Běží, ale neběží řádně. Doufám, že to "řádně" mají dobře ošetřený.
Když už se donutím k pozitivnímu pohledu na věc, tak mě napadají jen dvě věci
ad1) život je změna a šance, že se to zlepší, tu pořád je,
ad2) za předpokladu, že je splněna podmínka, kterou jsem zmínil na úvod, pak se náklady na pořízení registru (alespoň částečně ) vrátí ...
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od Bobek »

Myslím, že větší ukázku diletantství jsme tu už dlouho neměli. :kladivo:
Království a půl princezny za 511.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od Sosa »

No, aby ve smlouvě nebylo, že pokuty jsou do 10% zakázky. V tom případě je to už firmě dnes jedno.
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od P_V »

Je to prý jinak, (jsem líný ten článek dohledat), ten dodavatel má v podstatě předplaceno formou paušálních služeb. Registr jim prý dali dělat jen proto, aby předplacený objem činnosti nepropadl.
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od jonáš »

Každopádně je to čurda, databáze cca s pár milionama záznamů a max tisícovkou transakcí za den .. to je dneska jak nic. Libovolnej zavedenější webshop toho musí vydržet víc ;-)
JKr
Příspěvky: 76
Registrován: 15.3.2009 22:27:13
Bydliště: Vysočiňák ze severu Čech

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od JKr »

No jo, P_V máš pravdu, bylo to zadarmo jako náhrada. "Resort má firmě za tříletý servis systému pro kontrolu výdajů a účetnictví zaplatit celkem 395 milionů korun. Společnost ATS-Telcom tedy nový registr vozidel vyrobila jako náhradu za nevyčerpané servisní služby."

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-5659695 ... l-kolabuje

Jestli dělají kontrolu účetnictví stejně dobře jako onen registr, pak nechci vidět výsledky od kontrolóra finančáku...

Šlendrián se to zdá být i jiným: "Musejí se předem udělat testy dat, integrační testy, zátěžové testy a další zkoušky. Jestli byly nedostatečné, je to diletantismus nejhrubšího zrna," konstatuje Petr Zavoral z IT společnosti Capta Works.

A další perla: Ministr Pavel Dobeš (LIDEM) tak musel dát bleskový příkaz: dejme radnicím ze svého 10 milionů korun a ať si co nejdříve hromadně vymění na odborech dopravy zastaralé počítače (pro webovou aplikaci ???). „Na každou přepážku jsme uvolnili zhruba 9 700 korun,“ vypočítal ministerský mluvčí Martin Novák.

http://zpravy.ihned.cz/c1-56249260-urad ... ovy-system
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od Sosa »

V tomto případě by bylo levnější jim ty peníze poslat bez ničeho a zůstat dál na starém softwaru.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od Mike »

kdybyste ten starej soft viděli, tak byste takhle nemluvili
pravda, ten novej jsem ještě v chodu neviděl
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od flames »

Systém jsem neviděl, nevím konkrétně jak funguje, ale protože se IS živím, tak by mě zajímalo, nač je v registru vozidel 10 (?) databází, architektura tohoto díla bude asi skvostná. Ty příznaky nefunkčnosti ve mně ovšem taky trochu vyvolávají pocit, že státní správa šla sama do nasazení systému značně nepřipravena - asi si mysleli, že ráno přijdou do práce jako obvykle, sednou si a všechno poběží (takže na testování a školení se každý vyflákl). Nebude to hlavní bod, ale když čtu, že údajně proškolený pracovník neví co má jak dělat, tak zvedám prst tónem varovným.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od MPMP »

flames píše:... státní správa šla sama do nasazení systému značně nepřipravena - asi si mysleli, že ráno přijdou do práce jako obvykle, sednou si a všechno poběží (takže na testování a školení se každý vyflákl) ...
To není jen problém státání správy. Absolvoval jsem nasazování nových IS v obchodní firmě a je to všude stejné. Při zavádění nového systému vám nijak neubude práce, kterou musíte odvádět (a za kterou jste placeni), takže musíte pracovat na stávajícím systému. A ukažte mi někoho, kdo si bude po pracovní době z pilnosti testovat ten nový. Jestli to bude jeden z deseti, tak je to moc. Ostatní s ním začnou něco dělat až v okamžiku, kdy jiná možnost nebude. To je všude stejné, ve státní správě stejně jako v komerční firmě.
Sch
Příspěvky: 221
Registrován: 26.3.2009 10:43:17

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od Sch »

Jenže oni měli odstávku, takže ten nový systém měli testovat místo stávající práce a ne až po ní.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od MPMP »

Sch píše:Jenže oni měli odstávku, takže ten nový systém měli testovat místo stávající práce a ne až po ní.
A kde je řečeno, že to nedělali a že při tom zjistili tolik nedostatků, že během toho týdne (nebo kolik to bylo) se je nepodařilo odstranit a dopadlo to jak to dopadlo.
Vůbec bych se nedivil pravděpodobnější variantě, že to při té odstávce nefungovalo vůbec, protože byla určena k "přepojení" infrastruktury a nikoliv k zaškolování uživatelů. :?
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od flames »

Jo, vidím to stejně. Implementace IS vypadají skoro vždy stejně, ale v komerční sféře je zvykem testovat minimálně konverze, funkčnost (nemluvím o tom, že ta se musí předat podpisem a když něco nejede, tak se to prostě nepředá), připojení a pak logistiku základních požadavků/případů. Pokud si zákazník toto nevydupe a neosahá, řítí se do problému týdny/měsíce před ostrým provozem. Já si jako implementátor nemůžu dovolit něco takového, že prodám za 47 milionů systém a v den D uživatelé sedí, neví jak se přihlásit a nic nefunguje, to je šílená představa, to provést na projektu o takové sumě v soukromé sféře, tak je to politická sebevražda.
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od flames »

MPMP píše:
Sch píše: Vůbec bych se nedivil pravděpodobnější variantě, že to při té odstávce nefungovalo vůbec, protože byla určena k "přepojení" infrastruktury a nikoliv k zaškolování uživatelů. :?
To není o divení - co by asi tak chtěli testovat tři dny před ostrým provozem? To už je na testování poněkud pozdě, to si můžou otestovat tak akorát, jestli to jde vůbec spustit. Stará data se musí zkonvertovat do nových datových struktur (bych si tipl, že neproběhlo korektně, dle hantýrky ´zmizla data´(data jen tak nezmizí)), musí se ověřit nastavení atd.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od Sosa »

No, jestli teprve při té odstávce nezjistili, že jim to na současných počítačích nepojede.
mbmat
Příspěvky: 1381
Registrován: 16.7.2010 21:20:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od mbmat »

Nene to zjistili na konci června, tak jim Dobeš urychleně uvolnil 10 mega na nové počítače.
JKr
Příspěvky: 76
Registrován: 15.3.2009 22:27:13
Bydliště: Vysočiňák ze severu Čech

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od JKr »

Já si nějak nedokážu představit, že nový systém založený "na bázi internetu" tedy "a-la_e-shop" nefunguje na běžných dnešních počítačích. To leda že by pracovali na vykopávkách typu win98 a 16Mb ram či ještě bizardnějších konfiguracích. Pak bych pochopil i tu architekturu tolika oddělených databází.

Otázkou je jak potom policista při kontrole kontroloval zda má auto v pořádku papíry, když jednotlivé databáze obsahovaly chyby či neaktuální / rozdílné údaje (nebyly synchronizovány)...? Jsem vzorový případ. Policie mi poslala obsílku na 9 let neaktuální adresu, kterou jsem již mezitím 2x změnil... Jak můžou vůbec fungovat?
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od MPMP »

A kdo říká, že fungují? :kladivo:
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od Mike »

starý systém běžel na monochromatických monitorech a velmi se podobal DOSovské aplikaci
pro informace o vozidle se zobrazila 1 stránka, která byla defacto kopií velkého technického průkazu.
nevím, jak vypadá ten nový, ale pro představu to snad stačí
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
kyk
Příspěvky: 954
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od kyk »

PC Fand?
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od flames »

JKr píše:Já si nějak nedokážu představit, že nový systém založený "na bázi internetu" tedy "a-la_e-shop" nefunguje na běžných dnešních počítačích. To leda že by pracovali na vykopávkách typu win98 a 16Mb ram či ještě bizardnějších konfiguracích.
Stačí pár špatně napsaných joinů, užívání nějakého prehistorického přenosového mechanismu (xml), nějaké vyhodnocování na klientovi, .asp frontend a už to stojí.
Dr.Fe1
Příspěvky: 1886
Registrován: 6.8.2010 22:09:08

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od Dr.Fe1 »

Chtěl bych se dožít situace, že alespoň po velkých průšvizích v resortu budou v ČR ministři odstupovat, tak jako se to děje v zemích s delší demokratickou tradicí a elementární politickou kulturou. 14 dní nefungující registr vozidel je už megaprůšvih a přesto se Dobeš toho koryta dobrovolně nepustí a nepustí. Užívat požitků vyplývajících z vedoucí funkce, na to si politici zvykají rychle, ale nést odpovědnost, která z té funkce vyplývá, tak k tomu se ovšem vůbec nemají. Je to jedna z přčin toho proč naše země nezkvétá zdaleka tak jak by mohla :kladivo:
harmonica
Příspěvky: 223
Registrován: 26.4.2012 15:43:50
Bydliště: Ostrava

Re: Nový registr, jeho neoptimálnost a vše kolem

Příspěvek od harmonica »

flames píše: Stačí pár špatně napsaných joinů, užívání nějakého prehistorického přenosového mechanismu (xml)
Tak teď jste mne pobavil! XML a prehistorické? Vy asi nebude z oboru že?
Tak prosím Vás nepište tu takové hovadiny! :kladivo:
BMW E61 530d
Ex. Ford Mondeo 2.0 TDCI

Život je bahno a jen svině v něm umí chodit.
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“