Tabulky na náklaďácích

Odpovědět
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od martin »

V poslední době jsem na náklaďacích zaregistroval velké tabulky s písmenem "A". Neví někdo, co to znamená?
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Warcz »

Na to jsem se chtěl taky zeptat... připojuji se k k otázce...

EDIT: http://garaz.autorevue.cz/viewtopic.php ... &p=6304359

Motorová vozidla přepravující odpad po veřejně přístupných pozemních komunikacích musí být označena dvěma pravoúhlými reflexními bílými výstražnými tabulkami o šířce 40 cm a výšce minimálně 30 cm s černým nápisem „A“ o výšce písmene 20 cm a tloušťce 2 cm. Reflexní vlastnosti výstražných tabulek musí splňovat požadavky homologačního předpisu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů o značení těžkých a dlouhých vozidel a jejich přípojných vozidel a během přepravy musí být viditelně umístěny vpředu a vzadu na vozidle kolmo k jeho podélné ose. U jízdních souprav musí být zadní tabulka připevněna na zadní straně přípojného vozidla.
(2) Výstražné tabulky musí být k vozidlu připevněny tak, aby při provozu vozidla nemohlo dojít k jejich samovolnému uvolnění, přičemž nesmí zakrývat ostatní povinné značení vozidla, osvětlení a tabulky registrační značky.
(3) Odstavec 1 se nevztahuje na vozidla M1 a N12) .
Fox Mulder
Příspěvky: 749
Registrován: 15.3.2009 1:28:45
Bydliště: Most

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Fox Mulder »

Jak to vypadá? Já si toho nějak nevšiml, já obvykle na silnici koukám na cestu. ;)
D0, D6, D7, D8, I/13, I/15, I/16, I/27, I/28, I/30, I/63
mapman
Autor
Příspěvky: 5756
Registrován: 25.2.2009 22:20:05

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od mapman »

Ještě doplním, že úprava je převzata z Německa a proto to A jako Abfall...
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Bobek »

Vypadá to zhruba jako pravoúhlé reflexní bílé výstražné tabulky o šířce 40 cm a výšce minimálně 30 cm s černým nápisem „A“ o výšce písmene 20 cm a tloušťce 2 cm. :lol: Zrovna dneska ráno jsem jednu takovou potkal (zezadu jsem ten protijedoucí náklaďák neobhlížel).
Království a půl princezny za 511.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od martin »

mapman píše:Ještě doplním, že úprava je převzata z Německa a proto to A jako Abfall...
Teda, ne že bych byl nějakej nacionalista, ba naopak, ale tohle miluju. "A" jako odpad, "S" jako rychlodráha a všechny ty Plazy, Mariny a spol. Tak už tu češtinu rovnou vyměníme, ať to má za sebou ne :)
hh
Autor
Příspěvky: 2553
Registrován: 19.3.2009 16:35:53

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od hh »

Na druhou stranu v Maďarsku jsem rád za každé slovo, kterému rozumím:) Tam i obecně platná mezinárdní slova, které jsou všude jinde stejné či podobné mají jinak.
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od martin »

Jo to znám ;) Když jsem v malým maďarským lázeňským městečku hledal internet, poslali mě na poštu. Tam byla za okýnkem pěkná, mladá slečna, říkám si "ta bude umět určitě něco anglicky" a jak jsem rychle začal, tak jsem rychle skončil :))

Zpět k tématu, díky za odpověď. Teď je to už jasný, asi odezva na aféru s dovozem odpadu že.
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od banjo »

tak to koukam :o ja to vidam snad na vsech nakladacich (neprehanim). taky mi vrtalo hlavou, co to znamena, ale rikal jsem si, ze je to nejaky novy oznaceni aut nad 7,5t. skoro to na me ted dela dojem, jako by se u nas nevozilo nic jinyho, nez odpad :lol:
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Lenny »

martin píše:V poslední době jsem na náklaďacích zaregistroval velké tabulky s písmenem "A". Neví někdo, co to znamená?
A nevíte někdo jaký to má všechno to celé smysl? Kvůli čemu to zavedli? Nebo jde zase o pokyn z EU, který byl splněn s horlivostí?
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od pp21 »

banjo píše:tak to koukam :o ja to vidam snad na vsech nakladacich (neprehanim). taky mi vrtalo hlavou, co to znamena, ale rikal jsem si, ze je to nejaky novy oznaceni aut nad 7,5t. skoro to na me ted dela dojem, jako by se u nas nevozilo nic jinyho, nez odpad :lol:
Když ono sklápěčkou se vozí prakticky jen odpad. I hlína ze stavby je odpad (to myslím vážně). Takže každej dopravce si dá na auto značku "A", protože dohadovat se s aktivním policajtem jestli to či ono je či není odpad není vůbec jednoduché. A nikdo nezakazuje mít označené auto "A" a vozit něco jiného než odpad.

Jo a nehledě na to, že nikdo přesně nezná definici toho co odpad je, viz zákon o odpadech ;o).
banjo
Příspěvky: 219
Registrován: 14.3.2009 16:06:15

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od banjo »

Petr Pokorný píše:Takže každej dopravce si dá na auto značku "A", protože dohadovat se s aktivním policajtem jestli to či ono je či není odpad není vůbec jednoduché. A nikdo nezakazuje mít označené auto "A" a vozit něco jiného než odpad.
no to je mi jasny, ja bych si to tam taky dal. usmevne na tom je, ze takhle budou mit Acko vsichni a urednici budou moct vymyslet dalsi oznacnik, ktery bude pro auta, ktery uz opravdu vozi odpad, to si zase poridi vsichni a tak dale... :roll:
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Mike »

Lenny píše:A nevíte někdo jaký to má všechno to celé smysl? Kvůli čemu to zavedli? Nebo jde zase o pokyn z EU, který byl splněn s horlivostí?
ano, je to předpis EU, který musel být splněn, takže o horlivosti se vyjímečně nedá mluvit

taková příprava na Lisabonskou smlouvu
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Lenny »

Mike píše:ano, je to předpis EU, který musel být splněn, takže o horlivosti se vyjímečně nedá mluvit

taková příprava na Lisabonskou smlouvu
Tak to jsem si myslel. Díky za potvrzení. A jaký to má celé smysl? Proč je najednou tak důležité poznat auta převážející odpad, když to doteď nikoho moc nezajímalo? Kdo to kontroluje Celní správa nebo Policie ČR či někdo jiný?
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Pavel
Příspěvky: 38
Registrován: 7.5.2009 19:12:42

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Pavel »

Navázal bych na tuto debatu ještě jedním dotazem: Nevěděl by někdo, co znamenají bílá písmena nebo čísla v zeleném kroužku na kamionech? Vídám "L", "S", "G", "3", včera "5"...
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Mike »

měly by to být emisní normy

ale jistý si tím nejsem
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Pavel
Příspěvky: 38
Registrován: 7.5.2009 19:12:42

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Pavel »

Díky, Mike, za informaci... :)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Někde jsem četl, že to jsou normy na hlučnost nákladních aut a tím podmiňované noční jízdy, ale nejsem si jistý. Myslím, že se to používá hlavně v Rakousku a Německu. :?
R48 -> D48 se podařilo!
Pavel
Příspěvky: 38
Registrován: 7.5.2009 19:12:42

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Pavel »

Teď jsem to našel (alespoň něco málo... :roll:)

http://tn.nova.cz/magazin/auta/bezpecno ... dcich.html
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Tabulky na náklaďácích

Příspěvek od Diaľničiar »

Lenny píše:
Mike píše:ano, je to předpis EU, který musel být splněn, takže o horlivosti se vyjímečně nedá mluvit

taková příprava na Lisabonskou smlouvu
Tak to jsem si myslel. Díky za potvrzení. A jaký to má celé smysl? Proč je najednou tak důležité poznat auta převážející odpad, když to doteď nikoho moc nezajímalo? Kdo to kontroluje Celní správa nebo Policie ČR či někdo jiný?
Celní správa a pracovníci ŽP.

https://ec.europa.eu/environment/waste/ ... %20VII.pdf

Problematika odpadu by vás měla zajímat. Státy V4 se začínají totižto stávat místem odpadu z Itálie, Německa a Rakouska. Tohle značení mj. má zajistit zlepšení co se týče přepravy odpadu. Problém států, kde odpad končí ale není v tom, že by vozidla nebyla označena, ale nedostatek pracovníků, co mohou vykonávat kontroly. Takže jinak řečeno, když se dopraví na území 1000 vozidel a kontrola proběhne u 50 a zjistí nedostatky u 1/2, tak je to sice hezké, ale vypovídá to o zamořování území odpadem. Jde o to, že velmi často se přepravuje i něco jiné, než je v dokumentech aneb se přepravovat nesmí aneb se přepravuje, ale není nahlášeno. Atd. Samozřejmě, souvis s EU to má, vzhledem k tomu, co všechno je dnes odpad. A proč se vozí jinam? Protože spalovny a recyklační proces včetně ukládání jsou tady mnohem levnější.

Ale nemějte iluze, v USA se problematice docela tvrdě věnuje poslední roky EPA. I když je náhled na to, co všechno je odpad rozdílný mezi Severní Amerikou a EU.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“