SPZ, RZ a vše kolem

Odpovědět
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Lenny »

pivko píše:No nevím, ač jsem také spíše pravicového založení, tak argumenty, že by auta neměla mít RZ, mě nikdy nepřesvědčily, protože důvody, aby je měla, jsou podle mě dobré dost. Humbuk, který se kolem toho dělá - např. zákaz řízení za to, že značka někomu upadne a on si jí dá na dojetí za sklo, je ale věc jiná. To je buzerace jak prase.
Jaké argumenty to jsou, možná by mě taky přesvědčily.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Pavel_t
Příspěvky: 126
Registrován: 14.3.2009 18:30:48
Bydliště: Praha

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Pavel_t »

Martin_L píše:Najezdím toho docela dost a ještě se mi nestalo, že by mě někdo skrze RZ buzeroval nebo dodatečně vybíral nějakou daň. Po pravdě ani úplně nevím, co si pod tím pojmem mám představit.
Usekove mereni rychlosti treba na Jizni spojce neni nicim jinym nez dalsim zdrojem penez pro mestskou pokladnu a zbytecnou buzeraci. Muzeme to nazyvat jak chceme, pro me je to prave ten vyber dodatecne dane. Dalsi level je "zruseni" osoby blizke a od te doby magistrat posila dopis "S vozidlem byl spachan prestupek. Jste majitel tak zaplatte xxxxkc a my to odlozime a nebo se dostavte k podani vysvetleni (ale levnejsi to nebude)" aniz by se urednik musel snazit cokoliv dokazovat. Kdyz jsem pred casem slysel, ze se to chysta neveril jsem vlastnim usim ale pak mi jeden znamy tento dopis ukazoval. Zaplatil to a zkasiroval sestru, ktere auto pujcil a ktera tehdy rychlost o 12kmh (po odecteni toleranci) prekrocila.

Ted me napada jedine misto v Praze kde ma usekove mereni i bezpecnostni smysl a to je v Hloubetine na Podebradske mezi krizovatkou se Slevacskou a stanici metra.

Kdyz jsem pred 19ti lety delal ridicak a zacinal jezdit tak jsem proti SPZkam nic nemel. Prestupky resili policajti na miste (jednou se mnou resili domluvou asi 10kmh nad limit) a kamery byly vzacnosti.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Mike »

v tom hloubětíně to mělo efekt, dokud tam nebyl bus-pruh
dnes už tam málokdo překročí rychlost, když na slévačské přibyly semafory
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Pavel_t
Příspěvky: 126
Registrován: 14.3.2009 18:30:48
Bydliště: Praha

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Pavel_t »

Mike píše:v tom hloubětíně to mělo efekt, dokud tam nebyl bus-pruh
dnes už tam málokdo překročí rychlost, když na slévačské přibyly semafory
To je mozne. Tchyne uz v Hloubetine pres 2 roky nebydli a od te doby jsem tam jel snad jen jednou a zaregistroval ty (podle me celkem zbytecne) semafory u Slevacske.
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od MPMP »

Pavel_t píše:Usekove mereni rychlosti treba na Jizni spojce neni nicim jinym nez dalsim zdrojem penez pro mestskou pokladnu a zbytecnou buzeraci.
To jsou mi věci. A já si vždycky myslel, že postih za porušení zákona je "pokuta" a ne "buzerace". ;)
kyk
Příspěvky: 954
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od kyk »

Za mě by mohlo být měření rychlosti průběžně na celém městském "okruhu", někteří řidiči jezdí na městských čtyř(a více)pruzích jako po dálnici, zvlášť tam kde se neměří.
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od pivko »

No na té Jižní spojce ještě dejme tomu, i když by tam taky (aspoň třeba v některých obdobích) mohla být stovka. Ale např. na 5. května, Spořilovské nebo Strakonické je 50 a s tím spojené úsekové měření čistá buzerace a to mi nikdo nevymluví.
Adam108
Příspěvky: 199
Registrován: 10.7.2014 17:07:55
Bydliště: Praha

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Adam108 »

Pavel_t píše:...Dalsi level je "zruseni" osoby blizke a od te doby magistrat posila dopis "S vozidlem byl spachan prestupek. Jste majitel tak zaplatte xxxxkc a my to odlozime a nebo se dostavte k podani vysvetleni (ale levnejsi to nebude)" aniz by se urednik musel snazit cokoliv dokazovat. Kdyz jsem pred casem slysel, ze se to chysta neveril jsem vlastnim usim ale pak mi jeden znamy tento dopis ukazoval. Zaplatil to a zkasiroval sestru, ktere auto pujcil a ktera tehdy rychlost o 12kmh (po odecteni toleranci) prekrocila...
"No já jsem takovej ovčan, že nedokážu nést zodpovědnost ani za vlastní vozidlo"
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od pivko »

Vozidlo je pokud vím věc, která sama nejede ani se sama neřídí. Ten Humlův zprasek ve skutečnosti nezavádí odpovědnost provozovatele za vozidlo, ale za všechny řidiče, kteří ho řídí.
Adam108
Příspěvky: 199
Registrován: 10.7.2014 17:07:55
Bydliště: Praha

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Adam108 »

Tak to vozidlo nebudu pučovat lidem, kterým nevěřím nebo u kterých vím, že z nich tu pokutu nedostanu :) Nevím, kde je problém, ani body za to nejsou.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Mike »

MPMP píše:
Pavel_t píše:Usekove mereni rychlosti treba na Jizni spojce neni nicim jinym nez dalsim zdrojem penez pro mestskou pokladnu a zbytecnou buzeraci.
To jsou mi věci. A já si vždycky myslel, že postih za porušení zákona je "pokuta" a ne "buzerace". ;)
vzhledem k tomu, že porušení zákona musí splňovat jisté aspekty, tak v tomto případě je to jednoznačně buzerace
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Mike »

Adam108 píše:Tak to vozidlo nebudu pučovat lidem, kterým nevěřím nebo u kterých vím, že z nich tu pokutu nedostanu :) Nevím, kde je problém, ani body za to nejsou.
problém je, že i když sdělíte, komu jste vozidlo půjčil a případně doložíte, že uživatel byl seznámen s tím, jak jej má užívat, tak úřadu to nestačí a aplikuje Humlův SPRDEL
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od pivko »

Adam108 píše:Tak to vozidlo nebudu pučovat lidem, kterým nevěřím nebo u kterých vím, že z nich tu pokutu nedostanu :) Nevím, kde je problém, ani body za to nejsou.
Tak to rádio nebudu půjčovat lidem, kterým nevěřím, že na něm nebudou poslouchat zahraniční rozhlas. Nevím, kde je problém, není za to provaz, jen pár let koncentráku...
Mike píše:problém je, že i když sdělíte, komu jste vozidlo půjčil a případně doložíte, že uživatel byl seznámen s tím, jak jej má užívat, tak úřadu to nestačí a aplikuje Humlův SPRDEL
To si zas myslím, že ne. V takovým případě by měl stíhat toho řidiče, ne? Problém je, když se to řidiči nepodaří dokázat. To je podle mě snad vůbec nejhorší aspekt celé té věci - ovčan se činí odpovědným i za to, zda ouřada zvedne zadek a uráčí se mu něco vyšetřit.

Nicméně z okolností za nichž to vznikalo je celkem jasné, jaký je smysl celé té úpravy - kasírovat, kasírovat, kasírovat. O žádnou bezpečnost a úctu k zákonům tu nikomu nejde, vždyť si vezměte, kde jsou v Praze ty radary (a nemyslím, že mimo Prahu je to nějak zásadně jinak). Snad s výjimkou MO a možná Bělohorské to vždy tam, kde je absurdní omezení, které vůbec neodpovídá povaze té komunikace, a tudíž se tam dobře vybírá.

Mimochodem, až tu zase někdo začne o "Čecháčkovství", nedávno jsem se o tom bavil s jedním kolegou z Anglie, mimochodem světovým profesionálem ve svém oboru, žádným anarchistou - a jeho první slova na toto téma byla "speed tax".
Adam108
Příspěvky: 199
Registrován: 10.7.2014 17:07:55
Bydliště: Praha

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Adam108 »

A nebylo by lepší to řešit spíše tak, že by se rušila ta zbytečná omezení, než tak, že by se zrušili RZ a de facto by se pak obcházel zákon? Všichni si stěžujeme na absurdní zákony v naší zemi ale toto, co tu navrhujete, je ještě absurdnější.
GiuseppeS
Příspěvky: 560
Registrován: 10.5.2009 14:41:32

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od GiuseppeS »

Adam108 píše:A nebylo by lepší to řešit spíše tak, že by se rušila ta zbytečná omezení, než tak, že by se zrušili RZ a de facto by se pak obcházel zákon? Všichni si stěžujeme na absurdní zákony v naší zemi ale toto, co tu navrhujete, je ještě absurdnější.
To neřešte, nejste sám, komu přijde naprosto debata "zrušme RZ, aby se nemohlo používat úsekové měření rychlosti" naprosto úchylná ... Ale část osazenstva jsou fanoušci DFENSa aspol., tak to tu podle toho občas vypadá ...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Lenny »

Debata původně nebyla na téma "zrušme RZ, aby se nemohlo používat úsekové měření rychlosti", ale k čemu je dobré RZ na autě mít a co mi to jako pro uživatele přináší za výhody, kvůli kterým bych si ji tam s radostí měl namontovat.

Zatím zde nikdo nenapsal jedinou výhodu, kterou mi RZ jako uživateli přináší...

Jen se tady většina (dle mě) shodla, že ve spojení s usekovým měřením, je to dobré na kasírování za překročení rychlosti o pár kilometrů za hodinu nad limit. Takže negativní výhoda.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Likas
Příspěvky: 808
Registrován: 21.9.2011 10:08:48

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Likas »

No, když mě sundal nalitej řidič z kola a ujel, tak díky tomu, že jsem si zapamatoval SPZ, tak ho do hodiny měli. Jinak bych jim řekl tak leda: nějaký tmavší malý auto....
dj-bobr
Příspěvky: 78
Registrován: 7.8.2011 18:05:23

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od dj-bobr »

Má to dvě strany mince..
Když známému (podle předpisů jedoucí) poškodil při kolizi auto neosvětlený cyklista v černých hadrech v noci zničehonic odbočující z chodníku na přechod, cyklista se zvednul, otřepal a ujel pryč (dle slov známého "fakt hodně spěchal"..
no a známý se identitu cyklisty dozvěděl až v okamžiku, když zjistil, že na něj cyklista podal trestní oznámení za ublížení na zdraví; našli ho podle SPZ (a i přes existenci mizerného, ale přesto čitelného záznamu z palubní kamery vozu se soud táhne víc jak rok)
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od vaclav »

ohledne usekoveho mereni atd se nebudu vyjadrovat, to je porad dokola jak v materske skolce, na to opravdu nemam cas.
RZ samozrejme ano, policii to umoznuje efektivne odchytavat stara auta bez tech kontroly a ukradena auta. dale to zjednodusuje platbu na mytnych branach (francie, anglie...). otazkou spise je, zda neni cas na nejaky pokrocilejsi elektronicky system, treba jako NFC system mobilnich telefonu.
pivko
Příspěvky: 1019
Registrován: 15.3.2009 23:17:26

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od pivko »

dj-bobr píše:Má to dvě strany mince..
Když známému (podle předpisů jedoucí) poškodil při kolizi auto neosvětlený cyklista v černých hadrech v noci zničehonic odbočující z chodníku na přechod, cyklista se zvednul, otřepal a ujel pryč (dle slov známého "fakt hodně spěchal"..
no a známý se identitu cyklisty dozvěděl až v okamžiku, když zjistil, že na něj cyklista podal trestní oznámení za ublížení na zdraví; našli ho podle SPZ (a i přes existenci mizerného, ale přesto čitelného záznamu z palubní kamery vozu se soud táhne víc jak rok)
Pokud se to stalo tak, jak píšete, tak proč proboha přiznával, že řídil? V těchto případech popřít řízení a dále odmítnout vypovídat.
vaclav píše:ohledne usekoveho mereni atd se nebudu vyjadrovat, to je porad dokola jak v materske skolce, na to opravdu nemam cas.
RZ samozrejme ano, policii to umoznuje efektivne odchytavat stara auta bez tech kontroly a ukradena auta. dale to zjednodusuje platbu na mytnych branach (francie, anglie...). otazkou spise je, zda neni cas na nejaky pokrocilejsi elektronicky system, treba jako NFC system mobilnich telefonu.
Ale jo, tady vám přisvědčím. Nicméně hlavní argument pro RZ je podle mě ještě trochu jinde - provoz automobilů pravidelně způsobuje škody, a proto je namístě systém, který usnadňuje řešení těch škod. A tím je existence jednoznačné a viditelné identifikace vozidla (RZ) plus objektivní odpovědnost jeho provozovatele za škodu jím způsobenou (+ povinné pojištění). K některým aspektům tohoto systému lze mít výhrady, ale u mě testem přiměřenosti prochází.
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od MPMP »

pivko píše:Nicméně hlavní argument pro RZ je podle mě ještě trochu jinde - provoz automobilů pravidelně způsobuje škody, a proto je namístě systém, který usnadňuje řešení těch škod. A tím je existence jednoznačné a viditelné identifikace vozidla (RZ) plus objektivní odpovědnost jeho provozovatele za škodu jím způsobenou (+ povinné pojištění). K některým aspektům tohoto systému lze mít výhrady, ale u mě testem přiměřenosti prochází.
Po dlouhé době (možná vůbec poprvé) se shodneme. Gratuluju! :P
Martin_L
Příspěvky: 381
Registrován: 21.2.2010 19:39:20

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Martin_L »

dj-bobr píše:Když známému (podle předpisů jedoucí) poškodil při kolizi auto neosvětlený cyklista v černých hadrech v noci zničehonic odbočující z chodníku na přechod, cyklista se zvednul, otřepal a ujel pryč (dle slov známého "fakt hodně spěchal"..
Chování cyklistů v provozu plyne zčásti z toho, že narozdíl od aut na sobě žádnou RZ nemají a jsou tudíž neidentifikovatelní. Tahle příhoda podle mě dobře ilustruje důvody, proč je existence RZ pozitivním přínosem...
Lenny píše:Zatím zde nikdo nenapsal jedinou výhodu, kterou mi RZ jako uživateli přináší...
Když se ptáme, co mě osobně přináší moje RZ na mém autě, tak asi nic. Když se zeptáme, co mě osobně přináší RZ na všech ostatních autech, se kterými se v provozu setkávám, pak jsou důvody jasné a shrnul je pivko.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od Mike »

vaclav píše:..., policii to umoznuje efektivne odchytavat stara auta bez tech kontroly ....
ta by podle mne měla být maximálně dobrovolná
od toho tu není policie, ale pojišťovny
máš vrak bez TK, plať o 100-200% navíc
máš vrak s TK, máš běžné pojistné
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od jonáš »

Největší buzerace je, že když vás chytne v tramvaji revizor, tak se mu musíte identifikovat či strpět identifikaci od policie .. měl by přece sám vypátrat, kdo jste a kde bydlíte, když chce nějakou pokutu, a ještě vám dokázat, že jste tou dobou vůbec nějakou tramvají jel. Ať žije svoboděnka ;-)

Abych to vrátil k tématu, nic přece v současném schematu nebrání přidat frekventovaným krajům další z 12 volných písmen, nebo tu korespondenci mezi krajem a písmenkem úplně uvolnit, pak jen z Karlovejch varů dostanete další stotisíce volných kombinací.
pinus
Příspěvky: 202
Registrován: 22.3.2010 5:01:35

Re: SPZ, RZ a vše kolem

Příspěvek od pinus »

Mike píše:
vaclav píše:..., policii to umoznuje efektivne odchytavat stara auta bez tech kontroly ....
ta by podle mne měla být maximálně dobrovolná
od toho tu není policie, ale pojišťovny
máš vrak bez TK, plať o 100-200% navíc
máš vrak s TK, máš běžné pojistné
A jak policie zjistí, jestli auto jedoucí po silnici má TK a zaplacené odpovídající pojistné? No přeci podle RZ!
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“