Autonomně řízená vozidla

Odpovědět
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Nejsem sice IT, ale mě přijde, že pokrok mezi roky 1990 až 2005 byl podstatně větší než mezi rokem 2005 a dneškem.
Kde prosím jezdí autonomě řízené taxíky? Zatím jsou v provozu pouze asistenti řidiče a ty taky nefungují na 100%. Přijde mi, že autonomě řízené vozidla budou jak studená fůze, tam taky chybí 20 let k zprovoznění, ale to již po 50 let.
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Warcz »

Mezi lety 1990 - 2000 šlo hlavně o výkon, kdy člověk z textového prostředí začal hrát hry, modelovat CAD, řešit složitější operace na domácím PC
2000 - 2010 bylo o internetu kdy většina aplikací se přesunula Online. S tím začalo sdílení videa, DVD, lepší grafické karty.
2010 - 2020 - Spotřeba a miniaturizace. Dneska koupím v číně za 55Kč Arduino D1 mini s 160Mhz procesorem a 4MB paměti + wifi. To je něco co před 5 lety stálo tisíce. Tím se dostává elektronika úplně všude za úplně nicotné peníze. Stejně tak to je na opačném spektru, kdy za rozumné peníze máte silné počítače na těžbu bitcoinu, nebo zpracování obrazu. Ten pokrok tady je a je hodně velký.

----------------

I když do toho auta narvu počítač, který bude supervýkoný a bude mít super neuronovou síť, tak to musí někdo "odmávat" a vzít za to odpovědnost. To je podle mě ta hlavní otázka kdo si to vezme na triko, že počítač udělá chybu.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

To, co predvadi Google neni o umele inteligenci, ale o zmapovani terenu a informacich o poloze. Odstrihnete takove auto od tech dvou veci a mate normalni auto. Na poli AI je skutecne jeste moc a moc prace.

Mimochodem... taxiky jeste opravdu bezne nejezdi. Ted to testuji v provozu, spusteni sdilene taxisluzby planuji letos.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Myslel jsem spíše software, než hardware. Pro většinu běžných funkcí jsou dnešní počítače dost předimenzované.
KH
Příspěvky: 98
Registrován: 15.3.2014 16:42:24

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od KH »

jozka píše:To, co predvadi Google neni o umele inteligenci, ale o zmapovani terenu a informacich o poloze. Odstrihnete takove auto od tech dvou veci a mate normalni auto. Na poli AI je skutecne jeste moc a moc prace.
jozka píše: Mimochodem... taxiky jeste opravdu bezne nejezdi. Ted to testuji v provozu, spusteni sdilene taxisluzby planuji letos.
Waymo, které spadá stejně jako Google pod Alphabet Inc. už má od prosince svoje auta v ostrém provozu a bez řidiče (https://arstechnica.com/cars/2017/11/fu ... -are-here/). Pasažéři ale musí zatím být přihlášeni do jejich testovacího programu, tady máte pravdu, veřejnosti se tato služba otevře až letos. Ale to je celkem jedno. Ta auta tam už jsou a jezdí.

Mluvil jsem ale spíše o působeni Googlu (a dalších společností) obecně na poli vývoje a výzkumu "A.I." nebo spíše machine learningu (specificky umělých neuronových sítí). Velmi zajímavé je jejich AutoML (https://research.googleblog.com/2017/05 ... plore.html), TensorFlow atd atd. Všimli jste si třeba jak moc se za posledních pár let zdokonalil google překladač? V roce 2016 přešli z původního algoritmu na https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Ne ... ranslation, který již překládá celé věty najednou místo toho, aby překládal po částech, které pak dohromady často nedávaly smysl.
Sosa píše: Nejsem sice IT, ale mě přijde, že pokrok mezi roky 1990 až 2005 byl podstatně větší než mezi rokem 2005 a dneškem.
Vývoj jde dopředu stále stejným někdy i rychlejším tempem (a to třeba i díky A.I.). Jenom už to pro koncové uživatele není tak zjevné, jako když z m602 přešli na průzkumníka ve win95. Ilustrovat se to dá například na vývoji technologií pro komerční výrobu polovodičů. Mezi roky 1995 a 2005 se přešlo z technologie 320nm na velikost 90nm. To je zmenšení 3,5x. Mezi roky 2005 a 2017 se přešlo z 90nm na 10nm. Tj. devíti násobné zmenšení technologií, kde obtížnost dalšího zmenšování roste exponenciálně. Stačí se pak podívat na mobil z roku 2005 a srovnat s tím, co je na trhu dneska a posun je obrovský - například už dneska nemáme síť NMT :D

Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal. Jsem doma s chřipkou, tak se trochu nudím...
Anonym
Příspěvky: 810
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Anonym »

Waymo objednalo tisíce autonomních vozů pro svou taxislužbu. Startuje už tento rok Více na: https://connect.zive.cz/clanky/waymo-ob ... fault.aspx
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Anonym píše:Waymo objednalo tisíce autonomních vozů pro svou taxislužbu. Startuje už tento rok Více na: https://connect.zive.cz/clanky/waymo-ob ... fault.aspx
Super, sedět tam jako člověk odpovědný za auto (česky řidič) a moci jen zmáčknout tlačítko na zastavení. Jsem zvědav, kolik naivků na to nachytají.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Clanek na idesu.
Anonym
Příspěvky: 810
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Anonym »

Waymo už jezdí v Arizoně bez řidiče. V autě nesedí nikdo z Wayma, v případě problémů může převzít kontrolu nad vozem vzdáleně operátor. Pasažéři jsou předem vybraní dobrovolníci.
https://www.youtube.com/watch?v=QqRMTWqhwzM

"Thank you car."
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od JiVi »

sorry za offtopic: dobrovolníci .. hned mě napadlo - Kadidáti života a smrti ...
Tomas Eybl
Příspěvky: 201
Registrován: 30.8.2016 21:30:15

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Tomas Eybl »

Nemuseli se namáhat s natáčením reklamy, když byla
již před téměř třiceti lety. (Nejspíš už to tu bylo, ale proč si to nepřipomenout).
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

A ani to dlouho netrvalo...
P_V
Příspěvky: 1708
Registrován: 14.3.2009 15:26:14
Bydliště: Praha

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od P_V »

Na novinkách je video, ze kterého vyplývá, že to byl cyklista.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Vsude pisou chodec, osobne to na mne dela dojem, ze to kolo vedla. O prubehu se zatim da jen spekulovat, mozna, ze by dopadla stejne i s zivym ridicem, ale mozna ze ne, tohle je totiz presne ten pripad, kdy vstupuje do hry ridicova intuice, vsimavost (nejak se tam mota, neskoci tam? kolikrat uz jsem tohle za volantem zazil...), kdezto automat vidi, ze na koliznim kursu nikdo neni a jede.... a bum...

A taky poznamka, za volantem byl clovek... tyhle lidi nechapu. Jestli si nekdo mysli, ze dokaze byt 100% ve strehu i kdyz neridi...
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Honey72 »

Přesně to mě napadlo. V rádiu říkali, že tam vlezla náhle, nestačil zareagovat ani člověk "u volantu". Automat zatím a možná nikdy nebude umět využít lidských zkušeností a předvídatelnosti. Člověka napadne že děcko s míčem nebo hyperaktivní děcko co se nechce mámy držet za ruku na chodníku je reálné nebezpečí, stejně tak vítr odnášející do vozovky kdejaké krabice nebo plechový sud, či lámající se větve anebo motající se cyklista. Automat také nebude nikdy vědět jak se zachovat v krizové situaci - viz nedávná řetězová nehoda na D1, tedy kam rychle "odstavit" vozidlo než mě zezadu sešrotuje kamion. A když ten kamion bude řídit také automat, kam ho automat do té kolony pošle ? Jistě, automat nepojede tak rychle, když je ledovatka a vždy dodrží bezpečnou vzdálenost, pokud ho řidič nějak nehekne :-) Ano, automaty budou spolehlivé na 100%. Když ovšem 100% vozidel budou řídit také automaty :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Mala oprava... kdyz 100% ucastniku provozu budou automaty. Tedy roboridici, robocyklisti, robochodci, robosrnky...
Bobek
Příspěvky: 1636
Registrován: 14.3.2009 6:43:59
Bydliště: MO

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Bobek »

Asi se nedá očekávat, že je v moci automatického řízení zabránit všem nehodám, ale přijde mi, že se tu přehlíží druhá půlka celku: automat nebude nevyspalý, nasraný, nezapomene si brejle, nedostane chřipku, nebude se vykecávat po telefonu, kochat krajinou, čumět po ženských...
A teď co má větší efekt, žejo.
Království a půl princezny za 511.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Neprehlizi, naopak, vsude se to tlaci jako obrovska vyhoda. Prehlizi se celkem programove (resp. nechce se videt) ta prvni pulka. Vysledek je treba ta posledni nehoda.

Ale zaver je stejny, co ma vetsi efekt... aby se nahodou neukazalo, ze za vynalozeni obrovske namahy a prostredku se dostaneme... tam, kde jsme byli. Neco ve smyslu te urban legend o Americanech a jimi vyvijene propisce do stavu beztize.

A pak nemusel prijit Sluzebnicky dzihad :-)
Honey72
Příspěvky: 5259
Registrován: 26.12.2015 0:06:38
Bydliště: Trutnov - 17 km od polské dálnice a 29 km od české.

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Honey72 »

Bobku, přesně jsi vystihl všechny mé neduhy za volantem :-)
Letos máme výročí 85 let výstavby dálnic na českém území 1938-2023
Lenny
Autor
Příspěvky: 10773
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Lenny »

Kdo je tedy za tu nehodu odpovědný? Majitel auta? Řidič (ten co se jen vezl)? Anebo programátor autonomního řízení?
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
KH
Příspěvky: 98
Registrován: 15.3.2014 16:42:24

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od KH »

Tak na tohle jsem osobně velmi zvědavý. Teď se to asi už opravdu bude muset rozseknout. V právním oddělení Uberu je teď nejspíš DEFCON 1.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

„Je zcela zřejmé, že by bylo těžké zabránit této nehodě v jakémkoli modu (řízení),” řekla listu San Francisco Chronicle policejní náčelnice z města Tempe Sylvia Moirová. Žena, která v noci na pondělí vedla svůj bicykl podél jedné z ulic tohoto předměstí Phoenixu, podle ní náhle vstoupila do vozovky z neosvětleného místa.
Jsou dve moznosti... bud to auto skoro nesviti nebo byla ta zenska sakra rychla...
hekor
Příspěvky: 100
Registrován: 4.5.2016 22:14:32

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od hekor »

Pokud však bude shoda expertů na tom, že by dané srážce nezabránil ani průměrný řidič (ne zde idealizovaný, zcela vyspalý, zcela extrémně opatrný, 200% předvídavý, 180% koncentrovaný utiopio-řidič), tak lze pak na základě této nehody shazovat technologii jako celek?

Na mě to zatím působí jako že jasně, stala se nehoda, ale stejně tak se stávají s nedokonalým řidičem. A jediný relevantní argument, jestli převažují pro (počítač jako sterilní stroj bez emocí, nevyspalosti atd.) vs. proti (stroj bez předvídavosti na základě zkušenosti), pro mě bude statistika. Statistika nehodovosti, a rozpad této statistiky.

:geek:
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Statistika počet jízd/počet mrtvých by po této nehodě byl výrazně proti autonomnímu řízení. Ta technologie na to dnes nemá, aby sama jezdila.
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“