Autonomně řízená vozidla

Odpovědět
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

mumry: ano, update firmware auta je stejně "bezpečný", jako přístup do banky přes internet. S tím souhlasím. Nesouhlasím, ale s tím, že je to to samé a že se máme v obou případeh smířit s tím, že existuje nebezpečí hacknutí. V případě banky přijdete maximálně o peníze a navíc, pokud to bude chyba toho SW, tak Vám je banka následně vrátí.
V případě chyby (hacknutí) auta se zabijete nebo zmrzačíte a oprava už neexistuje.

krtek700: omlouvám se, neptal jsem se na rozpoznání policisty já, ale jozka a tady je odpověď, která zde na tu otázku padla
mstitek píše:Moc jsem toho nenašel, ale autopilot pravděpodobně vůbec a o FSD se toho ještě moc neví. Ale pochybuju, že je nějak řeší. Položil jsem dotaz, tak uvidím co se dovím.
a pak ještě
mstitek píše:Policejní auto to zastaví (https://qz.com/1482646/california-polic ... autopilot/), ale rukou ani omylem. Leda by si tomu autu stoupnul do cesty a doufal, že před ním zastaví.
A na základě těchto prohlášení člověka, který je s detaily vývoje autonomního řízení Tesla aut obeznámen řádově lépe než já, jsem se začal dál ptát a následně i vyjadřovat výše citované názory. Na webu jsem k tomu nic nenašel, zde jsou tato vyjádření. Z toho jsem usoudil, že to Tesla neumí. pokud je můj úsudek chybný, opravte mě.

mstitek: ano, asistenti v autech jsou, ano, tito asistenti zasahují do řízení, ano, jsou řízeny počítačem. Ale NEJSOU ŘÍZENY ON-LINE NA DÁLKU, jak tady někdo navrhoval jako náhradu rozpoznávání gest policisty. A o tom byla debata.

Nezastírám, že jsem v horizontu následujících 20 let k autonomnímu řízení úrovně 5 v Evropě skeptický. Mnohem víc věřím tomu, že za 20 let bude jízda autem pro různé zákazy a omezení tak luxusní záležitostí, že to přestane být zajímavá otázka.
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

mstitek píše:Z mého pohledu jediná revoluční věc co Tesla dělá je právě akorát ta snaha o dosažení level 5 autonomie (nepočítám do toho způsob pohonu). A i to se dá brát je přirozenou evoluci různých asistentů. Ono je potřeba na to koukat i z toho hlediska, že Tesla je mnohem víc technologická firma než ostatní automobilky. Ty by samozřejmě taky zvládly OTA updaty a podobné věci, ale jejich mindset je nastavený na to, že moderní auta jezdí rok co rok do servisu, tak proč se s tím dělat takhle.
No, mě revoluční přijde, jak se snaží posouvat na strašně moc frontách najednou. Fakt mě udivuje, jak to dávají:
  • Autonomní řízení
  • Elektrický pohon a jeho efektivita
  • Ukládání energie - vyvinuli si během "pár" let vlastní baterie a příští rok je budou mít v produktech
  • Vertikální integrace - postupně toho dělají víc a víc, nespoléhají se na subdodavatele, chtějí to mít komplet pod kontrolou
  • Počítač na kolečkách - věci jako třeba ty OTA updaty...
  • Rychlost expanze - v Číně za necelý rok postavili fabriku a začali v ní vyrábět, v Berlíně to bude asi ještě rychlejší a v Texasu to taky vypadá slibně (a to vše teď přes aktuální problémy s COVIDem)
Jasně, dělají chyby, některé věci tlačí tam, kam se mi to úplně nelíbí (třeba to, co si vlastně člověk kupuje), ale posouvají to na tolika frontách dopředu, že je to fakt šílený...
MPMP píše:mumry: ano, update firmware auta je stejně "bezpečný", jako přístup do banky přes internet. S tím souhlasím. Nesouhlasím, ale s tím, že je to to samé a že se máme v obou případeh smířit s tím, že existuje nebezpečí hacknutí. V případě banky přijdete maximálně o peníze a navíc, pokud to bude chyba toho SW, tak Vám je banka následně vrátí.
V případě chyby (hacknutí) auta se zabijete nebo zmrzačíte a oprava už neexistuje.
Touhle optikou by ale téměř nešlo nic inovovat. Ono totiž i to, že "jen přijde o peníze", může pro někoho znamenat takovou ztrátu, že pak je zmrzačen psychicky na celý život. Na to oprava už také nemusí existovat.

A co si budeme vykládat, s tímhle přístupem bychom se museli vzdát aut kompletně, protože kolik lidí je jimi zabito/zmrzačeno a oprava už neexistuje?

Všechno je to o poměru zisku vůči rizik. A upřímně, myslím si, že ani já (když jsem se X let zabýval bezpečností a stále ji zvenčí trochu pozoruju) si netroufnu ta rizika odhadnout, takže na základě toho si netroufnu dělat soudy...
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mroz »

mstitek píše:Ono je potřeba na to koukat i z toho hlediska, že Tesla je mnohem víc technologická firma než ostatní automobilky.
Přesně toto si většina lidí neuvědomuje, Tesla je především technologická firma a proto její valuace na burze je oproti klasickým automobilkám jinde. To vše se projevuje třeba i v tom, že VW má problém sehnat kvalitní programátory nebo lidi na Data science. A v penězích to není, to Tesla si může vybírat.

Co se týče predikce vývoje autonomního řízení, tak bych to pro zajímavost srovnal s predikcí, kdy se dostaví vnější a vnitřní okruh kolem Prahy. Tam je technologie sto let známá, peníze jsou, naplánovalo se to před 50 lety, už 20 let to mělo stát a pokud bych si měl vsadit, jestli dřív okruhy nebo Level5 autonomního řízení, tak vsadim na autonomní řízení.

Jinak, v USA do 5 let na dálnicích, "hlavních číslovaných silnicích" a ve vymezených oblastech ve městech bych to viděl reálně. Jinde s "kontrolou řidiče".
V Evropě a v CR si netroufnu tipnout, viz ty okruhy.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

Mroz píše:Jinak, v USA do 5 let na dálnicích, "hlavních číslovaných silnicích" a ve vymezených oblastech ve městech bych to viděl reálně. Jinde s "kontrolou řidiče".
V Evropě a v CR si netroufnu tipnout, viz ty okruhy.
No, ono to na těch dálnicích Tesle funguje už teď, nebo ne?
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

Mumry píše:A co si budeme vykládat, s tímhle přístupem bychom se museli vzdát aut kompletně, protože kolik lidí je jimi zabito/zmrzačeno a oprava už neexistuje?
Ano, věcně a "statisticky" je to samozřejmě přesně tak. Lidská psychika je ale něco úplně jiného. Pokud dneska řídím "manuálně", může mě ze silnice sestřelit nějaký debil a neudělám s tím nic. Podvědomí ale člověka utvrzuje v tom, že "to má v rukou" a když pojede opatrně a bude "myslet za ostatní", bude na tom lépe, než s nějakým automatem, ketrý naprogramovali bůhví kde a bůhví jak.
Nepopírám, bude stále více lidí, kteří budou více důvěřovat počítači než sobě, případně budou líní se něco učit, případně obojí. A jak bude čas postupovat, bude jich stále více a více. To je ale záležitost generací, nikoli 10 nebo 20 let.
Hodí se na to totéž, co na vědecké teorie: o těch se říká, že jejich odpůrci se nikdy nenechají přesvědčit, ale postupně vymřou a další generace už teorii považuje za samozřejmost. :)
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mroz »

MPMP píše:
Mroz píše:Jinak, v USA do 5 let na dálnicích, "hlavních číslovaných silnicích" a ve vymezených oblastech ve městech bych to viděl reálně. Jinde s "kontrolou řidiče".
V Evropě a v CR si netroufnu tipnout, viz ty okruhy.
No, ono to na těch dálnicích Tesle funguje už teď, nebo ne?
Funguje, ale řidič musí dávat pozor, mít ruce na volantu a být připraven převzít řízení. Do 5 let by si mohl dát šlofíka, pracovat, nebo koukat na film.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

Mroz píše:Co se týče predikce vývoje autonomního řízení, tak bych to pro zajímavost srovnal s predikcí, kdy se dostaví vnější a vnitřní okruh kolem Prahy. Tam je technologie sto let známá, peníze jsou, naplánovalo se to před 50 lety, už 20 let to mělo stát a pokud bych si měl vsadit, jestli dřív okruhy nebo Level5 autonomního řízení, tak vsadim na autonomní řízení.

Jinak, v USA do 5 let na dálnicích, "hlavních číslovaných silnicích" a ve vymezených oblastech ve městech bych to viděl reálně. Jinde s "kontrolou řidiče".
V Evropě a v CR si netroufnu tipnout, viz ty okruhy.
Já bych tak optimistický nebyl, podle pravidla 20-80. Dostat se na level 3 je jednoduchý, level 4 je docela oříšek a level 5 bude hodně velký problém. Na to podle mě ještě ani není hardware, natož trénovací mechanismy.
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

MPMP píše:
Mumry píše:A co si budeme vykládat, s tímhle přístupem bychom se museli vzdát aut kompletně, protože kolik lidí je jimi zabito/zmrzačeno a oprava už neexistuje?
Ano, věcně a "statisticky" je to samozřejmě přesně tak. Lidská psychika je ale něco úplně jiného. Pokud dneska řídím "manuálně", může mě ze silnice sestřelit nějaký debil a neudělám s tím nic. Podvědomí ale člověka utvrzuje v tom, že "to má v rukou" a když pojede opatrně a bude "myslet za ostatní", bude na tom lépe, než s nějakým automatem, ketrý naprogramovali bůhví kde a bůhví jak.
Nepopírám, bude stále více lidí, kteří budou více důvěřovat počítači než sobě, případně budou líní se něco učit, případně obojí. A jak bude čas postupovat, bude jich stále více a více. To je ale záležitost generací, nikoli 10 nebo 20 let.
Hodí se na to totéž, co na vědecké teorie: o těch se říká, že jejich odpůrci se nikdy nenechají přesvědčit, ale postupně vymřou a další generace už teorii považuje za samozřejmost. :)
No, ona možná ta změna tady bude dřív, než si myslíme. Už dnes je dost lidí na začátku produktivního věku, kteří prakticky svět bez Internetu nezažili. Čili s těmi technologiemi, na kterých staví Tesla, žili vlastně celý život. A za 20 let takových lidí bude v produktivním věku už nejvíc. A i ti, kteří zažili dobu před Internetem, tak i pro ně to bude taková dálka, že si to skoro nebudou pamatovat (rozhodně ne nějak věrohodně). Ono u nás se stačí podívat na to, jaké to bylo před mobily. Jak jsme se z dnešního pohledu museli setsakra dobře dopředu domluvit, abychom se někdy někde potkali a nešlo jen tak poslat zprávu, či zavolat, že přijdu o kousek později, či vůbec...
Anonym
Příspěvky: 810
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Anonym »

Mumry píše:
  • Autonomní řízení
  • Elektrický pohon a jeho efektivita
  • Ukládání energie - vyvinuli si během "pár" let vlastní baterie a příští rok je budou mít v produktech
  • Vertikální integrace - postupně toho dělají víc a víc, nespoléhají se na subdodavatele, chtějí to mít komplet pod kontrolou
  • Počítač na kolečkách - věci jako třeba ty OTA updaty...
  • Rychlost expanze - v Číně za necelý rok postavili fabriku a začali v ní vyrábět, v Berlíně to bude asi ještě rychlejší a v Texasu to taky vypadá slibně (a to vše teď přes aktuální problémy s COVIDem)
[*]Autonomní řízení - ještě nefunguje a nevíme, jestli někdy opravdu fungovat bude
[*] Elektrický pohon a jeho efektivita - podobné motory mají i ostatní automobilky, aerodynamiku také, spotřeba je +- stejná s konkurencí
[*] Ukládání energie - baterie ještě neprodukují. Nyní se vozí do Evropy Tesly smontované v Číně s baterkou od čínské firmy CATL, konkurence v oblasti baterek nespí
[*] Počítač na kolečkách - věci jako třeba ty OTA updaty - jako zákazník OTA updaty neocením. Auto má fungovat ne dělat nějaké updaty.
[*] Rychlost expanze - ano

Ještě jste zapoměl na potencionál robotizace při výrobě, kdy už kdysi Musk sliboval, že vyrobí auto, kterého se při výrobě nedotkne lidská ruka. Zatím mu to moc nejde, ale dá se na tom pracovat.

Musk má oproti současným automobilkám výhodu, protože má drajv. Ostatní automobilky jsou typické korporáty, hodně podobné komunistickým podnikům. Manažeři nebudou přespávat jako Musk v továrně, když se nebude dařit. Proč by to také dělali, nejsou vlastníci a vlastníci - akcionáři jsou někde v pozadí a jen doufají, že manažeři dělají vše nejlépe.
kot
Příspěvky: 10366
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od kot »

Anonyme, teď jsi se odhalil - nejsi muskafarián. Jsi zarytý pesimista, nebo ti mám říkat realisto ?
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

Anonyme, ale no tak, proč takhle vytrhávat z kontextu? Já nepsal, že to všechno mají hotové a vyřešené. Já psal, že je šílené, jak to posouvají na tolika frontách najednou. A u všech jsou na špici pelotonu. Jasně, CATL má dobré baterie a je trochu napřed (už má sériovou výrobu, tu Tesla chce mít za půl roku), ale specializuje se na ty baterie, nedělá auta, nedělá autonomní řízení atd. A teda efektivitu motorů + tak dobrou aerodynamiku ostatní nemají - a to ani u elektroaut, kde to fakt pomáhá dramaticky s dojezdem. Ono by se tam dalo dodat ještě několik věcí, mimo té robotizace třeba ještě největší vstřikolisové stroje na světě, aby mohli dramaticky zjednodušit výrobu...
KH
Příspěvky: 98
Registrován: 15.3.2014 16:42:24

Re: Elektromobilita

Příspěvek od KH »

Kubajsu píše:
Anonym píše: Takže těžko odhadovat, třeba Musk překvapí a opravdu do pár let budou jezdít autonomní taxíky. Nicméně já spíše tipuji takových 10 let.
Nevěřím, že se někdy podaří smysluplně (a se všeobecným souhlasem) vyřešit dilema v nastavení autopilota mezi ochranou posádky za každou cenu (taková auta by lidi kupovali, ale asi to není úplně v obecném zájmu) a volbou nejnižších škod i za cenu úmrtí posádky (takové auto si nikdo dobrovolně nekoupí)...
Takže autonomním vozům spíš nevěřím (kromě dálnic a tak).
Na tohle téma bylo několik průzkumů, jednoho jsem se zúčastnil. Dotazník byl poměrně rozsáhlý, řádově desítky dotazů, a krom aut se zaměřoval na tzv. trolley problem / tramvajové dilema. Variantu tank (ochrana posádky za každou cenu) by preferovala zhruba pětina lidí, většinou ženy.

Je samozřejmě otázkou, jak by se zachovali respondenti v reálu, ale potěšilo mě, že většina lidí nejsou sociopati :)
jozka
Příspěvky: 2762
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

K te umele inteligenci a spolehlivemu rozpoznavani jednoduchych objektu jednu perlicku.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mroz »

Tak po 2 tydnech uz Tesla nahrava k update (stale je to ale Beta verze FSD), ktery pry ma snizit pocet zasahu ridice do rizeni o 1/3. Ty jizdy tech "Beta driveru" si stahuje a jsou to jednotky GB za par hodin jezdeni. To mnozstvi dat z realneho provozu co maji, konkurence tezko bude dohanet. Necekejte revoluci, ale ta evoluce je znat.
https://electrek.co/2020/10/31/tesla-ne ... qus_thread
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Standa »

jozka píše:K te umele inteligenci a spolehlivemu rozpoznavani jednoduchych objektu jednu perlicku.
No ale tahle UI se po chvíli sledování chybného objektu vždy vrátila na ten správný :) . A kdyby měla ten samoučící SW z Tesly, tak už by to nezopakovala (samozřejmě dokud by se tam neobjevil někdo další, třeba zmíněný Right Side Fred, a nemusela se to učit znovu :) )!

Jinak, několikrát se tu už nakouslo, jak asi bude vypadat svět za pár (desítek) let. Osobně se obávám, že ty slavné nůžky se budou dál rozevírat a větší část obyvatelstva se bude přesunovat spíš k té dolní straně, s odpovídajícími dopady na mobilitu. Pro fanoušky sci-fi nic nového, viz např. romány Lovci nebo Underground (od Františka Kotlety).
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Kubajsu »

KH píše: Je samozřejmě otázkou, jak by se zachovali respondenti v reálu, ale potěšilo mě, že většina lidí nejsou sociopati :)
Právě. Do průzkumu, kde je člověk v klidu a má hromadu času (navíc každý se snaží navenek dělat trochu lepší) bych taky určitě napsal, že zvolím menší zlo. Ale v reálu, kde by šlo o desetiny vteřiny rozhodují instinkty a ty velí přežít. Tak nevěřím, že bych auto poslal pod kamion a ne mezi děti kde bych doufal, že to snad nějak vyjde... Bohužel.
Ale autonomní auto by zase na druhou stranu mohlo vyhodnotit, že nejbezpečnější varianta (vzhledem k hromadě airbagů) je to bez brzdění píchnout do betonového bloku vedle, protože to zřejmě způsobí nanejvýš lehká zranění - to by zase neudělal živý řidič (jak je vidět na nespočtu videí z reálných nehod).
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Elektromobilita

Příspěvek od mstitek »

Kubajsu píše:Ale autonomní auto by zase na druhou stranu mohlo vyhodnotit, že nejbezpečnější varianta (vzhledem k hromadě airbagů) je to bez brzdění píchnout do betonového bloku vedle, protože to zřejmě způsobí nanejvýš lehká zranění - to by zase neudělal živý řidič (jak je vidět na nespočtu videí z reálných nehod).
autopilot by hlavně začal okamžitě brzdit a vzhledem k tomu, že by jel podle předpisů, tak by se s největší pravděpodobností ani žádná nehoda nekonala.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Kubajsu »

Tady někdo nečetl modelový příklad...
jozka
Příspěvky: 2762
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

vzhledem k tomu, že by jel podle předpisů, tak by se s největší pravděpodobností ani žádná nehoda nekonala.
Tady nekdo nikdy neridil...
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od theodor less »

Autonomní řízení je jedním z hojně skloňovaných pojmů současného automobilového světa, podobně jako třeba elektromobily. A zatímco s tím druhým musíme počítat v čím dál větší míře, to první možná v příštích padesáti letech vůbec nevznikne. Třeba Mercedes-Benz odteď přestává financovat všechny projekty související se samořiditelnými vozidly.
https://www.garaz.cz/clanek/mercedes-pr ... cle-detail
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

theodor less píše:Autonomní řízení je jedním z hojně skloňovaných pojmů současného automobilového světa, podobně jako třeba elektromobily. A zatímco s tím druhým musíme počítat v čím dál větší míře, to první možná v příštích padesáti letech vůbec nevznikne. Třeba Mercedes-Benz odteď přestává financovat všechny projekty související se samořiditelnými vozidly.
https://www.garaz.cz/clanek/mercedes-pr ... cle-detail
Asi nejdůležitější část
„Nebudeme soutěžit v žádném závodě, který už nemůžeme vyhrát,“ uvedl dále mluvčí v jasné narážce na vývoj autonomních systémů úrovně 5.
Myslím, že je to logické řešení, pokud autonmní auta vstoupí na trh, mercedes by podle mě měla být jedna z prvních značek, která to nabízí. A pokud to nebudou schopni vyvinout, tak to koupí.

Ona je vůbec otázka, jestli to tak nebude v celém byznysu. Ve chvíli, kdy to někdo dostane schválené, zda se ostatní budou vůbec snažit. Pokud se to podaří Tesle, tak si myslím, že v tu chvíli cena Tesly vyletí do vesmíru a Musk prodá všechny akcie a investuje to do Marsu. (Teda za předpokladu, že to stihnou dřív než SpaceX rozjede Mars :D)
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mroz »

Tak sem po pár týdnech hodím odkaz na novější video s další beta verzí FSD.
Je na něm vidět, jak Tesla sama reaguje na chodce na přechodu, psa co tam vběhne, cyklisty co přejíždí po přechodu, 4way stop, auta otáčející se v ulici, zpomalovací retardér, cyklisty jedoucí vedle sebe, atd..
Je tam i zajímavá "chyba", kdy například přejede do odbočovacího pruhu, v mísech kde již není nakreslená šipka a chce pak jet rovně a v křižovatce dělá myšku. Možná ale reagoval na strčení do volantu od řidiče, kdo ví ..
Ale celkově to na mě udělalo opět výrazně lepší dojem.
https://www.youtube.com/watch?v=gc-tZd71s7g
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Mroz: Jak je to s těmi kruháky? Koukal jsem do komentářů, že ve videu nějaký kruhák je( podle videa je to nějaký pidi kruháč, kde by asi spousta lidí měla problém ) a projíždí ho v pohodě, přitom podle komentářů noc předtím to nedokázalo projet.
V nějakém tom přechozím updatu to prakticky ztratilo umění projet kruháč, podle "řidičů" to naopak získalo plynulost jízdy na normální silnici(rovnější jízda, nekorigovalo to tak často směr).
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mroz »

To krtek700Mroz:
tak mi to nedalo a podival jsem se na ten kruhac o kterem mluvis :)
Za dne projel.
https://youtu.be/gc-tZd71s7g?t=274
V noci zastavil pred a nejel.
https://youtu.be/B4bevMpDbLA?t=1223

Pokud nevi ani ten ridic proc to tak FSD udelalo, tak ja to od monitoru tezko odhaduji. V mape je videt ze to znaci fialove, tudiz asi vi ze je to kruhac. Ale neni pred nim stopka, ani dej prednost v jizde jako u vetsiny jinych. Tam pak FSD zastavi nez se rozjede a nema problem. Z te strany co jede v noci dokonce ani nevidim znacku kruhace, ve dne z te druhe strany je.
I clovek nevi jak projet neznamou divnou krizovatku v kazde dire, se spatnym znacenim, kdyz tam nejel nikdy predtim. Na druhou stranu to neni Waymo, aby potrebovalo mit super zmapovanou oblast, ale spolihaji jen na kamery, jak clovek na oci. Jsem optimista, pockal bych par mesicu a kruhace bez stopky bude projizdet plynule.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

O těch kruháčích to určitě ví, co jsem viděl videa s tím updatem, co ty kruháče projíždí, tak u všech věděl že jde o kruháč, ale nedokázal ho vykroužit.
Vypadá to většinou nějak takhle: https://www.youtube.com/watch?v=bXVBEQHbAbQ vyznačuje to dráhu skrz kruháč, ačkoli to o něm ví. Nakonec ho projede dobře a podle displeje to vypadá, že zastaví a několik sekund počítá dráhu kudy jet. U těch ostatních to většinou vypnuli aby nebrzdili provoz. (koukám většinou na videa z měst kde je pohyb- Včera jsem viděl nějaké video ze SF, úzké uličky auta na krajích, prostě nic příjemného a jelo to moc hezky). Určitě je to zhoršení vědomé od Tesly, těžko říct, jestli to bylo buď tohle zhoršení a zlepšení plynulosti, nebo zkoušejí jiný přístup.
PS.: Z těch videí bych skoro řekl, že značku kruháče nemají, mají prostě stopky okolo.
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“