Autonomně řízená vozidla

Odpovědět
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Lenny »

Když naložím tam paletu Ytongu, musím dávat pozor při brždění, abych to nepřeklopil dopředu.
Když naložím něco dlouhého musím jet, tak rychle abych to nerozkmital.
Když jedu kousek tak to občas ani nevážu, neboť to nemá ani cenu, a jedu pomaleji.

Pokud nebude vozík se senzory, tak samo auto si s tím neporadí.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6841
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Všechno ti donesou drony - problem solved. :)
Navíc individuální výstavba bude zakázana jako neekologická a diskriminační, takže co máš co vozit ytongy.
R48 -> D48 se podařilo!
jozka
Příspěvky: 2785
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Resite veci, ktere nejsou na poradu dne. Ted se resi, jak to udelat, aby autonomni rizeni nejezdilo skrz bariery. Uprimne, vyvojarum nezavidim.
kyk
Příspěvky: 957
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od kyk »

Kdo chce hledá způsob jak to udělat, kdo nechce hledá důvod proč to nejde
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

kyk píše:Kdo chce hledá způsob jak to udělat, kdo nechce hledá důvod proč to nejde
Tuhle frázi začínám čímdál více nenávidět. Většinou ji melou lidé, kteří absolutně nic netuší, ale chtějí vše hned.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

Sosa píše:
kyk píše:Kdo chce hledá způsob jak to udělat, kdo nechce hledá důvod proč to nejde
Tuhle frázi začínám čímdál více nenávidět. Většinou ji melou lidé, kteří absolutně nic netuší, ale chtějí vše hned.
Neberte si to nijak osobně, ale já mám zase pocit (a to už hodně dlouho), že tuhle frázi nenávidí hlavně lidé, kteří nechtějí nic dělat a nic měnit. Což z nějakého důvodu zahrnuje tak 95% lidí ve státní správě.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Lenny: Jízda normálně s vozíkem je v pohodě, vlek si nenechá rozkmitat, protože to dokáže detekovat dříve než řidič, brzdění si dokáže spočítat při začátku jízdy, pokud ne podle zatížení viz. Mike. Složitější je manévrování a nadjíždění si, to bez zjištění délky vozíku, přesahu atd. nedokáže. případně senzory na vozíku, ale to by bylo to nejjednodušší v době, kdy budete chtít jezdit autonomně i s vozíkem.

Jozka: Proto to nejsou plné autopiloty a je nutná pozornost řidiče. Pokud se nepletu, tak jsou problémy obecně s věcmi co stojí ve vozovce. Jinak k tomu videu: Nevím, jak jsou takové zábrany v USA běžné, ale přijde mi to docela zvláštní, úplně jsem nepoznal, kdy přebral řidič řízení, ale řekl bych, že Tesla chtěla jet v tom pravém pruhu, kde už nebyla ta zábrana a dojel by až k té závoře. Pokud jsem viděl dobře, tak na vozovce nebylo značení, takže podle mého docela složitá situace. Řídit se podle aut před sebou by bylo logické, ale zase v případě nehod atd. by pak to auto vjíždělo do nehody. Do budoucna bude pravděpodobně potřeba upravit i značení, dokud nebudou auta více komunikovat spolu.
jozka
Příspěvky: 2785
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Ja hned vedel, ze za to muze znaceni!

Ony nejsou problemy ani tak s tak s vecmi, co jsou ve vozovce, jako se vsim. Z jednoho prosteho duvodu. Pocitac v Tesle neni zadne orezavatko. Ale na lidsky mozek mu schazi porad nekolik radu. A i s nim se obcas vyvede majstrstyk.

Tam totiz smerovala ma poznamka o vyvojarich. Jsou v pozici cloveka, co ma za ukol ocistit Zizkovskou vez kartackem na zuby.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

Až na to že to ořezávátko má o několik řádů rychlejší reakce než mozek. Výpočetní výkon není problém. Chybí algoritmy, jelikož se všichni stále ještě učí jak to pořádně udělat. A přes to všechno jsou vozidla s autopilotem už dnes výrazně bezpečnější než lidmi řízená auta.
jozka
Příspěvky: 2785
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Jasne. A poznate to z par zkusebnich projektu na omezenem a zmapovanem prostoru.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

jozka píše:Jasne. A poznate to z par zkusebnich projektu na omezenem a zmapovanem prostoru.
Ne, z reálného provozu a milionů najetých kilometrů. Ale to je pro trolla stejně zbytečná informace.
jozka
Příspěvky: 2785
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Pocitaji se do realneho provozu i tyhle?

Jak naznačují zprávy z Arizony, operátoři museli přebírat řízení průměrně každých 20 kilometrů, tedy několikrát do hodiny.
Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/u ... chnika_pka
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

mstitek píše:Neberte si to nijak osobně, ale já mám zase pocit (a to už hodně dlouho), že tuhle frázi nenávidí hlavně lidé, kteří nechtějí nic dělat a nic měnit. Což z nějakého důvodu zahrnuje tak 95% lidí ve státní správě.
Pokud máte tento pocit, tak to pak chápu. Jen mi není jasno, jak to těch 5% lidí ve státní správě zvládne za zbytek, který nic nedělá a nemění?
Co mám zkušenosti, tak tato fráze se objevuje v diskuzi v okamžiku, kdy začínají docházet odpovědi na nepříjemné otázky. Jako v této diskuzi.
Anonym
Příspěvky: 819
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Anonym »

jozka píše:Pocitaji se do realneho provozu i tyhle?

Jak naznačují zprávy z Arizony, operátoři museli přebírat řízení průměrně každých 20 kilometrů, tedy několikrát do hodiny.
Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/u ... chnika_pka
Tak UBER jsou amatéři a auto vůbec do provozu pouštět neměli.
U Google (Waymo) musejí řidiči zasáhnout jednou za 11,017 mil, tj jednou za 17 730 km. Jsou to údaje přímo od Google, ale nemám důvod jim nevěřit.
https://medium.com/waymo/an-update-on-w ... 71fd31c3e2

Nicméně Waymo slibovalo ve Phoenixu taxislužbu už na konci minulého roku a stále nic. Waymo využívá pouze několik stovek dobrovolníků, běžný člověk se ještě nesveze.
Loni měli největší potíže s tím, že auto bylo málo drzé. Dlouho čekalo na levé odbočení z vedlejší, pokud na hlavní byl velký provoz. Podobně se mu nedařilo připojit se na dálnici, kde byl velký provoz, mezi auty nebyla dostatečná mezera, Waymo stálo, čekalo a zdržovalo.
Ohledně palety Ytongu, pokud budou autonomní auta, tak není problém, aby vám paletu dovezla autonomní dodávka rovnou z prodejny a vozík řešit nemusíte.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

jozka: Vy toho asi chápete trochu méně ne? Když je ten počítač ořezávátko, jak je možné, že Vám během minuty spočítá to, co by jste počítal třeba celý život.

Ps.: Nevím, jestli jste sdílel zrovna dobrý článek :D.
1. Jestli jste viděl video, tak uznáte, že při řízení normálního auta by jste s touto situací nic neudělal.
2. Auto "chodce zaregistrovalo", ale mělo vypnuté systémy, které by ho mohly zastavit. Pravděpodobně tedy zkoušeli hlavně jízdu v provozu a tohle měl hlídat "řidič". To, že tam nebyl monitor, kontrolka, která by toto hlídala a ukazovala řidiči nechápu, protože v tomhle případě řidič ani nemohl analyzovat to co hlásí auto a to, co je v reálu.(pokud se nepletu, tak něco jako noční vidění mají i dražší auta bez samořízení)

Jinak zásah 1x za 20km mi nepřijde tak hrozivý. Pokud se nepletu, tak Uber testoval hlavně v městském provozu. K tomu testování je, aby se děla událost jako ty, kvůli kterým musí řidič zasáhnout každých 20km a z toho si analyzujete, co je za problém. Obecně mi přijde, že zrovna Uber to moc dobře nezvládá.
Tesla začíná tento rok také s testováním plného autopilota, takže se vzorek výrazně zvýší.
jozka
Příspěvky: 2785
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Samozrejme, krtku, jsem jen prosty pobijec much. Pokud se bavime o te pani s kolem, pak ano, sla si tomu naproti. A ano, dost pravdepodobne bych s tim neco udelal, protoze jsem se do podobne (i horsi) situace uz dostal a nejednou. A ano, jeden zasah na dvacet kilometru mi prijde docela dost na nekoho, kdo tvrdi, ze uz uz to ma, takze muze testovat v realnem provozu. A samozrejme vim, ze melo vypnute systemy. Ale taky vim proc. Protoze to vydavalo tak zmatene pokyny, ze to bylo nebezpecne.

A nemyslim si ze by to byli mantaci. Ani v Uber nebo v Google nebo v Tesle. Jen si myslim, ze marketaci tezce podcenuji komplexicitu realneho sveta. Treba ve firme Boeing je to ted dost zhave tema.

Jeste k tomu pocitaci co mi spocita to, co ja nikdy. Ano, to nezpochybnuju. Jen pouziju rceni, ktere nam kdysi rekli na nejakem skoleni pred drahnou dobou. Pocitac je rychlej blbec. Spocita vam to presne na kolik desetinnym mist chcete (dobre, ten zasek Intelu pro tentokrat necham stranou). Ale jakmile se dostane jen krok od predem definovanych moznosti, je v pr...uhonicich. Protoze nema empatii, intuici a i proces uceni je dosti odlisny od lidskeho. Takze ano, dokaze spocitat kratsi nebo rychlejsi trasu. Ale uz mi nevybere LEPSI, protoze tam je tech velicin podstatne vic a nektere nejdou rozumne kvantifikovat.

A na zaver rejp, jsem prosty jedinec. Ale par veci uz jsem videl a treba vim, ze Nokia prechod na chytre telefony zvladla.
Anonym
Příspěvky: 819
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Anonym »

krtek700 píše:jozka: Vy toho asi chápete trochu méně ne? Když je ten počítač ořezávátko, jak je možné, že Vám během minuty spočítá to, co by jste počítal třeba celý život.
Jinak zásah 1x za 20km mi nepřijde tak hrozivý. Pokud se nepletu, tak Uber testoval hlavně v městském provozu. K tomu testování je, aby se děla událost jako ty, kvůli kterým musí řidič zasáhnout každých 20km a z toho si analyzujete, co je za problém. Obecně mi přijde, že zrovna Uber to moc dobře nezvládá.
Tesla začíná tento rok také s testováním plného autopilota, takže se vzorek výrazně zvýší.
Zásah 1x za 20 km je naprostá tragédie, u Wayma je to skoro 1000x větší vzdálenost. To, že měl UBER vypnuté asistenční systémy je další věc.
https://www.denik.cz/ekonomika/samoridi ... 80525.html
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Tak čekal jsem, až se ozvete se Symbianem. Asi jsme se oba bavili o trochu jiných chytrých telefonech ne? To je fakt jen rejp.

K těm kilometrům: Ono je taky potřeba vědět, kde a jak se testuje. Na dálnici najezdím mnohem víc jednoduchých km než v centru města. Ale je pravda, že Uber se do toho pustil trochu bezhlavě.

Tomu s navigací fakt nerozumím. Pokud se rozhodujete ve výběru nejlepší trasy racionálně, tak to musí jít jasně kvantifikovat. Jestli volitelné jako lepší trasu delší, co trvá déle, ale jsou po cestě hezké kytky, tak to moc racionální není. Navíc pokud by jste si to přál, tak ta navigace najde stejnou trasu, když mu dáte vědět, co chcete. Pokud to tak je, tak Vy také musíte vědět, co na té cestě je, aby jste se rozhodl, kudy jet.
jozka
Příspěvky: 2785
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Chytry telefon je chytry telefon. Muzete zkouset vselijake mentalni skrcky, vlastni definice, ale pak se nedivte, ze vam ostatni nerozumi.

S tou trasou... co je racionalne? Sveho casu jsem jezdil jednu trasu a mel jsem na vyber. Bud kratsi, po okreskach nebo delsi po dalnicich. Navigace vam vybrala bud jednu nebo druhou. Casove to vychazelo sul nul a po nekolika pokusech jsem zjistil, ze i na spotrebu, protoze ta delsi dalnicni byla plynula, takze rozdil byl minimalni. Navic se kvalita okresek zhorsovala, takze jsem zacal jezdit po dalnici, protoze proste byla LEPSI. S vyjimkou nekolika dnu v roce kdy byla velka pravdepodobnost ucpani dalnice, pak se pokorne vracim na okresky. Pak byly LEPSI ony. A tohle vam autonomni rizeni nezaridi. Ano, muzete je zkombinovat s nejakym Waze, takze vas posle jinudy. Ve chvili kdy problem nastane, ne preventivne. Stejne je to pri jizde. Potahnu se za tim kamionem nebo predjedu? Mam jet rychleji protoze tam potrebuji byt nebo v klidu protoze mam cas. A v radiu rikali ze muze namrzat, mam ubrat i kdyz sviti slunicko a je sucho?

Svet nanei racionalni a neni plny ozubenych kolecek a vyhybek. Tot vse.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

jozka píše:Chytry telefon je chytry telefon. Muzete zkouset vselijake mentalni skrcky, vlastni definice, ale pak se nedivte, ze vam ostatni nerozumi.

S tou trasou... co je racionalne? Sveho casu jsem jezdil jednu trasu a mel jsem na vyber. Bud kratsi, po okreskach nebo delsi po dalnicich. Navigace vam vybrala bud jednu nebo druhou. Casove to vychazelo sul nul a po nekolika pokusech jsem zjistil, ze i na spotrebu, protoze ta delsi dalnicni byla plynula, takze rozdil byl minimalni. Navic se kvalita okresek zhorsovala, takze jsem zacal jezdit po dalnici, protoze proste byla LEPSI. S vyjimkou nekolika dnu v roce kdy byla velka pravdepodobnost ucpani dalnice, pak se pokorne vracim na okresky. Pak byly LEPSI ony. A tohle vam autonomni rizeni nezaridi. Ano, muzete je zkombinovat s nejakym Waze, takze vas posle jinudy. Ve chvili kdy problem nastane, ne preventivne. Stejne je to pri jizde. Potahnu se za tim kamionem nebo predjedu? Mam jet rychleji protoze tam potrebuji byt nebo v klidu protoze mam cas. A v radiu rikali ze muze namrzat, mam ubrat i kdyz sviti slunicko a je sucho?

Svet nanei racionalni a neni plny ozubenych kolecek a vyhybek. Tot vse.
Tak všechno co jste zmínil už lze dávno softwarově řešit. Ale jak píšete, svět není racionální, takže Vám se to prostě vysvětlit nedá.
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mts »

Smeruje to bezpochyby k tomu, ze az bude AP5 na trhu a pojistovny si po par letech vyhodnoti, ze takove vozy maji x-krat mene nehod nez vozy rizene ridicem, napali na to odpovidajici pojistne sazby. To si pak kazdy rozmysli, jestli si ten vozik s ytongama zaprahne za svuj stary sazomet a vyrazi do provozu. Apropos naivni jsou prestavy typu " nechte si ty auta s (mistne) nulovymi emisemi, ja budu jezdit svuj starej spalovak dokud to pujde". Casem prijdou takove dane na spalovaky, ze to bude jen pro par bohatych nadsencu, kteri si svuj benzinovy sportak vytahnou o vikendu provetrat na uzavreny okruh. Nerikam, ze se mi to libi ale smerujeme k tomu...
jozka
Příspěvky: 2785
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

mts, krati se nam to, co?
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

Sosa píše:Pokud máte tento pocit, tak to pak chápu. Jen mi není jasno, jak to těch 5% lidí ve státní správě zvládne za zbytek, který nic nedělá a nemění?
Co mám zkušenosti, tak tato fráze se objevuje v diskuzi v okamžiku, kdy začínají docházet odpovědi na nepříjemné otázky. Jako v této diskuzi.
Já jsem neřekl, že nic nedělají. Já řekl, že nic nechtějí dělat. A popravdě, jestli máte pocit, že v tomhle státě něco funguje pořádně, tak pravděpodobně žijete v jiné dimenzi.

A koneckonců, mohu srovnávat ze své bývalé práce, mezinárodního korporátu. Kdyby se třetina lidí vyrazila, tak si toho nikdo ani nevšimne. A když si vzpomenu na předcházející práci ve státní správě, tak to číslo lze snadno zvýšit na tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří si chodili do práce jen pokecat a občas něco udělat a nikdo s nima nemohl nic udělat. Skutečně makalo je pár procent lidí.
krtek700
Příspěvky: 1134
Registrován: 6.12.2015 12:16:17

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od krtek700 »

Jozka: no tak já zase pro změnu nevím, ale z předchozích reakcí usuzuji, že jste o Symbianu neměl ani potuchy, tak tady nemachrujte. Nevím jak Vy, ale my já měl doma jednu z těch drahých Nokií + několik levnějších a rozdíl mezi klasickým a s operačním systémem byl velmi malý. Proto jsme se také OBA dva bavili o těch "dnešních" a vykrucujete se spíš Vy.

K té navigaci už to napsal výstižně mstitek. Navíc s autonomním vozidlem to bude jednodušší, protože data např. o vozovce budou moci sbírat sama.

Když mi dáte data, tak Vám do pár minut napíšu program, který vám podle vašich preferencí najde nejlepší cestu.
MPMP
Příspěvky: 3307
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od MPMP »

krtek700 píše:K té navigaci už to napsal výstižně mstitek. Navíc s autonomním vozidlem to bude jednodušší, protože data např. o vozovce budou moci sbírat sama.
Neboli další Trojský kůň, jak ovlivňovat provoz. prostě nastavíme horší podmínky a bude to, všechna auta pojedou pomaleji. :(
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“