Autonomně řízená vozidla

Odpovědět
Tomas Eybl
Příspěvky: 202
Registrován: 30.8.2016 21:30:15

Zpátky na zem...

Příspěvek od Tomas Eybl »

Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Zpátky na zem...

Příspěvek od Mumry »

Tomas Eybl píše:Autonomní řízení 5 aneb http://dfens-cz.com/autonomni-rizeni-5-provar/ :-)
No, jak tak jezdím s Teslou a sleduji, co dělá se zapnutým autopilotem, včetně toho jak se to třeba letos obrovsky posunulo v tom, co to zvládá, tak mám čím dál větší pocit, že plná autonomie prostě nepůjde s narrow AI (to je umělá inteligence zaměřená jen na jeden určitý úkol). Problém je totiž v tom, že ona nemá kontext, netuší, co všechno ve světě může být a jak se to asi bude chovat. Pokud by to vše měla být schopna odhadnout, tak už se nebavíme o narrow AI, ale general AI, tedy obecné umělé inteligenci, před kterou spousta lidí (včetně Elona Muska) varuje.

Mimochodem, pokud vás toto téma zajímá, tak rozhodně stojí za shlédnutí toto video: https://vimeo.com/274274744, kde šéf vývoje AI v Tesle vysvětluje, jak se to dělalo a jak to dělají teď (za podívání určitě stojí pár minut od cca 9:00). A z toho jeho povídání je dost patrné, jak je tenhle obor ještě v plenkách, jak si musí programovat vlastní nástroje, aby vůbec byli schopni to efektivně dělat...

Dovedu si ale představit, že na kontrolovaných silnicích (typicky dálnice) se časem autonomní vozidla povolí s tím, že časem se po nich bez toho nebude ani smět jezdit.
kik
Příspěvky: 1009
Registrován: 18.5.2009 15:27:52
Bydliště: Hradec Králové - Labská II

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od kik »

A nastanou problémy když si lidé zvyknou na to že např. na dálnicích cestou na dovču se nebudou muset věnovat řízení protože AI a pak z ní sjedou a bude vymalováno.... Nejsem si úplně jistý ale všechny tyto nástroje jako je ABS, ASR, parkovací asistenti, hlídači jízdních pruhů apod. mi připadají lehce jako cesta do pekel. Rychle se na ně zvyká, ale člověk si přestane hlídat limity protože si myslí že technika zakročí. Jenže ty fyzikální zákon stále platí a platit budou i v budoucnu....
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

U všech těchto systémů to dnes funguje tak, že odpovědnost za ně nese řidič. Čili musí být neustále v pozoru.
Jak tyto systému fungují, pokud je na dálnici uzavírka a jezdí se dle žlutých čar?
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

Sosa píše:Jak tyto systému fungují, pokud je na dálnici uzavírka a jezdí se dle žlutých čar?
Když tam ty žluté čáry jsou, tak to v pohodě funguje. Tedy v Německu se mi nestalo, že by to nezafungovalo, u nás to ne vždy zvládne, protože ne vždy tam ty čáry jsou (ono to už zvládne i jen podle těch stojících panelů, ale ne vždy spolehlivě). Nicméně to je pokrok, protože ještě před cca půl rokem to podle těch žlutých čar nejezdilo vůbec. A jak rychle se to zlepší, tak dost záleží na tom, jak brzo se na tohle v Tesle zaměří, aby tu AI naučili se chovat správně. Což je trochu problém, když se v každé zemi v Evropě to značení dává trošku jinak a my bohužel jsme malá země, kde oficiálně Tesla není...
Anonym
Příspěvky: 819
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Anonym »

Sosa píše:U všech těchto systémů to dnes funguje tak, že odpovědnost za ně nese řidič. Čili musí být neustále v pozoru.
Jak tyto systému fungují, pokud je na dálnici uzavírka a jezdí se dle žlutých čar?
U aut Google to neplatí, pojištění je 5 mil USD na každou nehodu. Odpovědnost již nemá řidič - často jezdí jejich auta úplně bez osoby sedící za volantem.
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

Anonym píše:
Sosa píše:U všech těchto systémů to dnes funguje tak, že odpovědnost za ně nese řidič. Čili musí být neustále v pozoru.
Jak tyto systému fungují, pokud je na dálnici uzavírka a jezdí se dle žlutých čar?
U aut Google to neplatí, pojištění je 5 mil USD na každou nehodu. Odpovědnost již nemá řidič - často jezdí jejich auta úplně bez osoby sedící za volantem.
Nojo, ale ta jsou použitelná jen v jasně definované oblasti, kde každé to auto má podrobné informace uloženy u sebe (a jsou to terabajty dat). A teda rozhodně nejezdí tak, jak by jezdil člověk, takže dopravu brzdí a dělá věci, které člověk neočekává - tuším, že jednomu už nějaký policajt napařil pokutu za pomalou jízdu. A jsem si dost jist, že když se stane něco nepředvídatelného, tak to prostě dál nepojede namísto běžného řidiče, který by to například objel po chodníku či trávě...
Anonym
Příspěvky: 819
Registrován: 24.6.2009 13:34:01

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Anonym »

Mumry píše: Nojo, ale ta jsou použitelná jen v jasně definované oblasti, kde každé to auto má podrobné informace uloženy u sebe (a jsou to terabajty dat). A teda rozhodně nejezdí tak, jak by jezdil člověk, takže dopravu brzdí a dělá věci, které člověk neočekává - tuším, že jednomu už nějaký policajt napařil pokutu za pomalou jízdu. A jsem si dost jist, že když se stane něco nepředvídatelného, tak to prostě dál nepojede namísto běžného řidiče, který by to například objel po chodníku či trávě...
Těch oblastí bude přibývat, výpočetní výkon a možnosti uložení dat jsou čím dál lepší. Autonomní auto příliš dodržuje předpisy. Nevjede z vedlejší na hlavní, pokud nemá dost prostoru. Normální člověk to už po pár minutách nevydrží a prostě tam vlítne. Autonomní auto ne, to čeká a čeká. Autonomní auta od Googlu může operátor ovládat i na dálku. Před 10 lety s autonomními vozy teprve začínali, dnes už jezdí i bez člověka za volantem. Uvidíme co bude za 10 let. Nicméně postupují hlemýždím tempem.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Anonym píše:
Sosa píše:U všech těchto systémů to dnes funguje tak, že odpovědnost za ně nese řidič. Čili musí být neustále v pozoru.
Jak tyto systému fungují, pokud je na dálnici uzavírka a jezdí se dle žlutých čar?
U aut Google to neplatí, pojištění je 5 mil USD na každou nehodu. Odpovědnost již nemá řidič - často jezdí jejich auta úplně bez osoby sedící za volantem.
Jen blbej dotaz a kdo má zodpovědnost? Přece nejde říci při nehodě, jé ono samořiditelné auto někoho zabilo, nic se vlastně neděje. Nikdo za nic nemůže.
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Tak uplne si nejsem jist, jestli tohle nemelo jit do sekce humor. Tak jen doufam, ze to autonomni lepsi pristi bude priste lepsi...
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

jozka píše:Tak uplne si nejsem jist, jestli tohle nemelo jit do sekce humor. Tak jen doufam, ze to autonomni lepsi pristi bude priste lepsi...
Doporučuji se pořádně podívat na to video. Mám silné podezření, že se auto toho robota ani nedotklo a jestli tak maximálně zrcátkem. Chvilku po "srážce" je vlevo vidět nějaké lano. Spíš mi to připadá jako nezdařilá PR akce.
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Videl jsem, taky pisu, ze si nejsem jist sekci...
Jirka L
Moderátor
Příspěvky: 2061
Registrován: 12.5.2014 9:53:51

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Jirka L »

mstitek píše:Spíš mi to připadá jako nezdařilá PR akce.
Považoval bych to za jistotu. Je vidět, že robot se začíná převracet ještě před tím, než ho auto mine.
Sosa
Příspěvky: 2508
Registrován: 17.3.2009 9:43:04

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Sosa »

Jirka L píše:
mstitek píše:Spíš mi to připadá jako nezdařilá PR akce.
Považoval bych to za jistotu. Je vidět, že robot se začíná převracet ještě před tím, než ho auto mine.
Že je to PR akce ano, ale určitě není nezdařená. Kdo o té firmě, která vyrábí robota věděl před tímto videem?
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Warcz »

Včera jsem jel s kamarádem Teslou. Mimo jiné pěkně to topí a to i vizuálně ( https://www.screencast.com/t/oBA4KMQO )

No a jeli jsme po okresce a nebyla tam středová čára a krajnice od sněhu. Před námi auto a autopilot se tvářil, že jde zapnout. Tak jsem ho vyhecoval, ať to zkusíme. No pokud auto bylo dostatečně blízku tak mu to i šlo, ale auto trošku přidalo a Tesla nepochopila, že to je okrska kde je protisměr a začala to brát na celou šíři cesty, prostě to chápal jako velkou jednosměrku. Na dálnicích naopak super. Kombinace radar + kamera tomu pěkně pomáhá.
Maty
Příspěvky: 219
Registrován: 21.1.2015 20:00:24
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Maty »

Já nedávno předjížděl Teslu na D11. Šoural se s tím tak 90-100, asi jel "na spotřebu". Když jsem byl vedle něj tak na něj koukám, řidič na klíně laptop nebo velký tablet a vesele tam něco datloval. Zajímalo by mě jak se na toto kouká policie??? Berou to jako nevěnování se řízení i když to auto umí jet "samo"?
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

Coz je celkem logicke. Na jednoduchou situaci staci, jakmile to vyzaduje opravdovou inteligenci, je v koncich. AI je zkratka v prenatalnim stadiu a zatim nikdo nepredvedl opak.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od mstitek »

Maty píše:Já nedávno předjížděl Teslu na D11. Šoural se s tím tak 90-100, asi jel "na spotřebu". Když jsem byl vedle něj tak na něj koukám, řidič na klíně laptop nebo velký tablet a vesele tam něco datloval. Zajímalo by mě jak se na toto kouká policie??? Berou to jako nevěnování se řízení i když to auto umí jet "samo"?
Je to nevěnování se řízení. Autopilot ti dokonce říká, že musíš věnovat pozornost řízení. Neexistuje žádný právní ani faktický rámec, který by umožňoval řidiči se nevěnovat řízení.
Maty
Příspěvky: 219
Registrován: 21.1.2015 20:00:24
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Maty »

Myslel jsem si to. Říkám si k čemu pak takové auto vlastně je. Aby to vůbec někam dojelo tak se s tím musí jet jak s hnojem :lol: , a ani tu výhodu autopilota řidič vlastně legálně nemůže využít, aby si třeba cestou do práce vyřešil něco na PC...
jozka
Příspěvky: 2782
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od jozka »

On autopilot neni nic jineho nez soubor asistentu, ktere mohou pomoci (i kdyz svuj nazor na to mam taky), nic vic. Je to totalni vitezstvi marketingu nad zdravym rozumem. Tohle a pristup "jste zvladam, jeste zvladam, uz ne, clovece starej se" povazuju za zlocin.
Mumry
Příspěvky: 138
Registrován: 7.4.2017 22:34:27

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mumry »

Warcz píše:No a jeli jsme po okresce a nebyla tam středová čára a krajnice od sněhu. Před námi auto a autopilot se tvářil, že jde zapnout. Tak jsem ho vyhecoval, ať to zkusíme. No pokud auto bylo dostatečně blízku tak mu to i šlo, ale auto trošku přidalo a Tesla nepochopila, že to je okrska kde je protisměr a začala to brát na celou šíři cesty, prostě to chápal jako velkou jednosměrku. Na dálnicích naopak super. Kombinace radar + kamera tomu pěkně pomáhá.
Tohle testuji celkem často, ještě před rokem to na okreskách vůbec nešlo zapnout (leda občas, když silnice byla dost úzká a pak to vždy bral jako jeden pruh). Teď po několika updatech často zvládá jet po své půlce, ale ne vždy. Až tak to nesouvisí s autem před, ale spíš s šířkou silnice a tím, jak dobře jsou namalované krajice a tak.

Jo a ještě je třeba rozlišovat autopilot systémy verze 1 a pak verze 2. Poznají se od sebe tak, že AP1 má jen jednu kameru vpředu, kdežto AP2 má osm kamer (i když zatím se používají snad jen 4). AP1 na okresce fakt hrubě nezvládá, AP2 už docela jo. Na dálnicích jsou obě super, i když AP2 už také umí víc věcí...
jozka píše:On autopilot neni nic jineho nez soubor asistentu, ktere mohou pomoci (i kdyz svuj nazor na to mam taky), nic vic. Je to totalni vitezstvi marketingu nad zdravym rozumem. Tohle a pristup "jste zvladam, jeste zvladam, uz ne, clovece starej se" povazuju za zlocin.
Jakožto někdo, kdo s autopilotem najezdil už přes 100 tisíc km, tak musím dost nesouhlasit. Jasná výhoda je, že “řídit” auto se zapnutým autopilotem jasně unavuje méně. Ono možná než řídit je správné slovo hlídat. Možná proti tomu co by člověk čekal, tak se řidiči, kteří s autopilotem jezdí, shodují v tom, že se jim chce při řízení méně spát. No a jako dost jasný důkaz je fakt, že při řízení se zapnutým autopilotem na obdobných komunikacích je prostě méně nehod (cca poloviční množství). Zásadní výhoda je totiž v tom, že zatímco řidič čas od času nedává pozor (a to i u normálních aut), tak ten autopilot prostě dává pozor vždy.

Mimochodem, v Tesle se povedlo trošku hacknout radar a místo předzpracovávaných dat nějakou elektronikou dodávanou výrobcem radaru (jak to dělají všechny automobily) z něj vyčítají surová data, ze kterých jsou schopni poznat signály, které prošly pod podvozkem vozidla před vámi a odrazily se od vozidla před ním a zas se dostaly se zpět. Takže vlastně je ten radar schopen vidět auto, které já jako řidič třeba vůbec vidět ani nemohu, protože skrz auto přede mnou vidět není. Občas se mi stane, že mi prostě auto začne z ničeho nic brzdit a až o chviku později začne brzdit auto přede mnou. Prostě zareaguje na to auto, které já nevidím a na které to auto přede mnou začne reagovat až o chvíli později, protože reakce řidiče typicky není tak rychlá jako elektroniky...
Warcz
Příspěvky: 2091
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Warcz »

Testovano v AP2. Myslim, že za to i připlácel. Na dálnici je to opravdu pěkný. Max to má 150km/h a člověk to opravdu jenom hlídá, je to docela jistý.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10800
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Lenny »

Dnes jsem přemýšlel, koupíte si auto, které jezdí samo. Za auto připojíte vozík a na něj naložíte břemena. Při tom různé břemeno vyžaduje různý styl jízdy. Dost o tom pochybuji, že někdy bude auto samo schopno se přizpůsobit těmto podmínkám.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Mike
Příspěvky: 4994
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Autonomně řízená vozidla

Příspěvek od Mike »

to bych tak úplně neřekl
už dneska jsou na originál montážích snímače úhlu, takže auto "umí" couvat s vlekem
o adaptivních tlumičích, které "zjistí" připojený vlek ani nemluvě
elektronika samo o vleku ví, takže u originál montáže třeba vypne park. senzory a mlhovku na autě ( to už aspoň 10let )
nedávno jsem četl o nejmenovaném "českém" velkovýrobci, kde součástí instalace pevného TZ je i přeprogramování park. senzorů z 15 na 20cm
a komunikuje to s ŘJ motoru, čili najednou automat řadí mnohem později, šipky u manuálu se rovněž zobrazují ve vyšších otáčkách, volnoběh nepadá na 800 ale na 1200 ot/min atp.
dneska je řízení o softu 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“