| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Autonomně řízená vozidla http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=194&t=6139 |
Stránka 12 z 29 |
| Autor: | kik [ 14.6.2018 14:18:21 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Otázka - vedení by bylo na střídavý nebo stejnosměrný proud? Jenže je ta snaha "zadrátovat" dálnice naprostý nesmysl. Jak řekl Jožka, tyto dálnice už dávno známe pod názvem železnice. |
|
| Autor: | kyk [ 14.6.2018 14:22:33 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Neviděl bych to tak černě. Dobíjení lze udělat u parkovacích stání, nikoliv jen "u hadice", takže se místo nějaké najde, případné rozšíření elektroautomobilismu také nepřide na jeden ráz, takže se ČSPHe budou moci přizpůsobovat postupně. Díky možnostem dobíjení doma či jinde, kde auto bude delší dobu stát, nebude takový nával na "benzinkách". Nyní jsme limitovaní právě nemožností naplnit nádrž jinde, než u provozovatele čerpací stanice. |
|
| Autor: | P_V [ 14.6.2018 14:42:39 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
kyk píše: Dobíjení lze udělat u parkovacích stání ... Nyní jsme limitovaní právě nemožností naplnit nádrž jinde, než u provozovatele čerpací stanice. Náklady na takové zadrátování. Stojany, přípojky, a taky údržba. Dnes připadá jeden tankovací stojan na tisíce automobilů, a náklady se rozloží do marže benzínky. Kolik by činila ta obchodní přirážka, kdyby těch stojanů muselo být o několik řádů víc? Jak by se to nabíjení platilo? (asi elektronicky kartou, ale musela by se platit záloha před nabitím, nebo by se musel řidič nějak autentizovat, protože platba klasicky po natankování by nebyla k uhlídání) Krádeže vašich kabelů nebo elektřiny během doby, kdy se auto nabíjí ve vaší nepřítomnosti. |
|
| Autor: | adamos [ 14.6.2018 15:56:18 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
P_V píše: Náklady na takové zadrátování. Stojany, přípojky, a taky údržba. Dnes připadá jeden tankovací stojan na tisíce automobilů, a náklady se rozloží do marže benzínky. Kolik by činila ta obchodní přirážka, kdyby těch stojanů muselo být o několik řádů víc? Jak by se to nabíjení platilo? (asi elektronicky kartou, ale musela by se platit záloha před nabitím, nebo by se musel řidič nějak autentizovat, protože platba klasicky po natankování by nebyla k uhlídání) Krádeže vašich kabelů nebo elektřiny během doby, kdy se auto nabíjí ve vaší nepřítomnosti. Zadrátování půjde z marže beniznky. Tomu bude přizpůsobená ceny za nabití. Dovedu si představit, že supercharge bude stát (násobně?) víc než pomalé dobití. Placení snad je v dnešní době vyřešené. Když fungují samoobslužné benzinky, proč ne dobíjedla? |
|
| Autor: | Anonym [ 14.6.2018 16:00:14 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Elektroauto také není pro každého. Je vhodné pro někoho, kdo bydlí v rodinném domě, dojíždí denně do práce do 200 km a delší trasy jezdí maximálně několikrát do roka. Každý den ráno má plnou baterii a při takové cestě do Chorvatska 3x na 40 minut zastaví na dobíječce, což se jednou za rok přežije. Pro někoho, kdo bydlí v bytě nebo jezdí pravidelně třeba z Prahy do Ostravy, je to nesmysl. Při cestě do Ostravy by musel zastavit na 40 minut na nabíječce, zpět to samé. Dále je elektroauto vhodné pro taxikáře, apod... Troleje u dálnic se bez dotací nevybudují, ze začátku to bude ztrátový byznys. Pokud nebudou troleje nebudou ani kamiony s pantografy. Nicméně po vybudování trolejí již ekonomika provozu tak špatná není. Kamion spotřebuje asi 100kWh/100km. Při ceně 2,5 Kč/kWh to vychází na 2,5 Kč/km. V naftě je to 10 Kč/km. Ohledně samořiditelných aut. Samořiditelné auto bez řidiče využívá každý den 400 pasažérů v rámci early rider programu a nevypadá, že by měli nějaký problém. https://9to5google.com/2018/06/13/waymo ... r-details/ |
|
| Autor: | jozka [ 14.6.2018 19:08:30 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
kyk: rec je dobijeni na ceste, nikoliv doma adamos: z marze benzinky? A uvedomujete si, ze tohle vsechno jaksi zacina rozpoustet jednu z udajnych vyhod elektra, cenu? A to jsme se jeste nebavili o zdaneni. Anonym: jak neni pro kazdeho? Vzdyt se tvrdi, ze spalovak konci, nahradi ho prave elektro? Jinak ocenuju zeleznedoktorskou vodeodolnost se kterou si nevsimate namitek a jedete si svoji. Jinak se zacina vyjasnovat. Jste apostolem noveho, krasneho sveta, na ostatnich je jen uz takova drobnost. Zaplatit to. |
|
| Autor: | Mike [ 14.6.2018 20:38:54 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
mám to jak s elektroautem natankování 67ltr trvá tak 3-5min zbytek do 85 litrů tak litr/min ale zase na to ujedu 1000km nedůchodcovským tempem a spolu se spotřebovaným palivem klesá hmotnost vozidla nevím jestli jsou vybité baterky v tesle lehčí otázka ceny za energii je správná, provozovatel trolejbusů je jediným uživatelem, tedy "elektroměr" je někde na měnírně a vše co spotřebuje, taky zaplatí ovšem bude si elektroměr vozit každý kamion ? |
|
| Autor: | kyk [ 14.6.2018 22:18:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Marže nemusí být na dobíjené elektřině vysoká, velkým výnosem čerpaček je už dnes doplňkový prodej, gastro. Ale rozumím, je jednodušší hledat důvody, proč to nejde, než způsoby, jak by to jít mohlo. |
|
| Autor: | Mumry [ 15.6.2018 0:13:54 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
P_V píše: kyk píše: Dobíjení lze udělat u parkovacích stání ... Nyní jsme limitovaní právě nemožností naplnit nádrž jinde, než u provozovatele čerpací stanice. Náklady na takové zadrátování. Stojany, přípojky, a taky údržba. Dnes připadá jeden tankovací stojan na tisíce automobilů, a náklady se rozloží do marže benzínky. Kolik by činila ta obchodní přirážka, kdyby těch stojanů muselo být o několik řádů víc? Jak by se to nabíjení platilo? (asi elektronicky kartou, ale musela by se platit záloha před nabitím, nebo by se musel řidič nějak autentizovat, protože platba klasicky po natankování by nebyla k uhlídání) Krádeže vašich kabelů nebo elektřiny během doby, kdy se auto nabíjí ve vaší nepřítomnosti. Tohle vše je rozumně řešitelné. Stojany a přípojky - tady je třeba si uvědomit, že tohle je fakt běh na hodně dlouhou trať. Jestliže Škodovka odhaduje, že někdy za 7 let bude prodávat čtvrtinu aut na elektřinu, tak i kdyby to u nás šlo takhle rychle (což nepůjde, protože tohle je u Škodovky dost vyosené čínským trhem), tak za cca 15 let by na našich silnicích jezdila čtvrtina elektroaut. U nás půjde odhadem spíše o tak 25 let než budeme mít na silnicích čtvrtinu elektroaut, možná ještě déle. A čtvrtina elektroaut se dá pokrýt celkem rozumně - u majitelů rodinných domů bude vysoké % elektroaut, dále nebudou mít problém ti, kteří si budou moci nabíjet v práci (tj. budou mít pracovní auto a když s ním stojí u kanceláře v areálu firmy, tak nabíjejí) a pak ti, kteří to budou mít na sídlištích, nebo bytovkách, tak se budou moci pokrýt ze zásuvek v lampách veřejného osvětlení. Drobná odbočka. Taková sodíková lampa má příkon 50-150W. Při výměně na LED jí poklesne potřebný příkon, ale na druhou stranu rozvody utáhnou víc, takže bude možné v pohodě na každé lampě u parkovacícho místa vybudovat dvě zásuvky (víc už je nepraktické z hlediska délky kabelů od aut k zásuvce). Přikon na každou zásuvku stačí v rozmezí 6-11W. Mluvím o zásuvce, protože to je opravdu jen trochu chytřejší zásuvka (aby se zapla po autentifikaci), nabíječku má auto v sobě, takže převod ze střídavého na stejnosměrný proud pro baterky si zajišťuje samo. Pro ten čtvrtinový podíl elektroaut to takhle bude dostatečné. Pro další zvyšování už bude záhodné instalovat extra nabíjecí stojany u parkovacích míst. Nicméně uvědomme si, že to je běh na 25 až 50 let. A během té doby drtivá většina cest dostane nové povrchy. A při tom se dají ty stojany se zásuvkami vybudovat za celkem rozumný peníz. Placení není problém už dnes, nato v budoucnosti. Nejlépe má tohle vyřešené Tesla - člověk přijede ke stojanu a zasune kabel do portu na autě. Auto si s nabíječkou vykomunikuje informace, nabíječka si to ověří na serverech Tesly a pokud je vše v pořádku, začne nabíjení. U Modelu 3 je to takhle i včetně placení, kdy se to pak automaticky strhne z kreditky, kterou má člověk zadanou ve svém účtu u Tesly (podobně jako nákup SW na Android/iOS). Druhá nejlepší možnost, co je, tak máte NFC čip, kterým se autentizujete a máte smlouvu s někým, kdo vám ji dal (např. ČEZ či PRE). A krádeže kabelů imho problém nebudou. Jednak už dnes je nařízení, že každý elektromobil se musí povinně dodávat s kabelem, ale pak taky jak auto, tak nabíječka když nabíjí, tak si kabel k sobě zamknou. Jako větší problém já vidím spíš vandalismus... Lenny píše: To se mi nezdá, že by v elektromobilu nebyla převodovka. Vážně jezdí tyto auta jen na jeden rychlostní stupeň? Jenom výměna baterky, které určitě nebude levná. Solární články stojí sice desetinu, ale stále se to ještě nevyplatí, pokud bychom to nemuseli dotovat všichni. A nehledě k tomu, pokud začne dům se solárními panely hořet. Hold shoří celý. Elektromobily mají opravdu převod napevno. Třeba Tesly, co mají dva motory, tak každý je zpřevodován trochu jinak, aby ten na přední nápravě byl efektivní ve vyšších rychlostech, kdežto ten zadní poskytoval vyšší výkon v nižších otáčkách. A pak tam mají v nastavení možnost zapnout "Range Mode", které mimo jiné dělá to, že při vyšších rychlostech to jede jen na přední motor, není-li výkon zadního motoru potřeba. A solární články už se teda rozhodně vyplatí i bez dotací. A mimochodem, už jsou firmy, co vyrábějí solární panely i v podobě střešních tašek (např. Solteq), takže to na domě i rozumně vypadá a není to při požárech takový problém jako ty dodatečně dodané... |
|
| Autor: | Warcz [ 15.6.2018 6:05:11 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Naprosty soublas a ted si predstavte ze bude receno, ze soustava si muze 10% energie vzit zpet. Pokud bude dostatecny pocet elektroaut, tak muzeme zrusit precerpavaci elektrarny a stabilizaci el. Site budou delat baterky aut. S cim souhlasim je spotrebni dan, ktera nam pomaha stavet dalnice. Tak pokud by se aplikovala na LPG, CNG, Elektrinu tak jsme jinde. |
|
| Autor: | jozka [ 15.6.2018 6:11:20 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Marze musi byt takova, aby zaplatila investice a provoz. Pokud stojan na benzin zvladne za den obslouzit 5x vic aut (v idealnim pripade) nez ten na elektriku, v kterem pripade muze byt marze mensi? Sveho casu staval benzin par fufniku a kupoval se v lekarnach. Postupem casu se preslo na specializovany prodej, najednou musel utahnout provoz prodejniho mista vicemene sam, pak vlady zjistily, ze se to da zdanit, pak stoupla cena suroviny a voila... benzin je drahy, jezdeme na elektriku! A ted otazka za sto bludistaku... proc by to s elektrinou melo byt jine? |
|
| Autor: | jozka [ 15.6.2018 6:15:21 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Doufam, ze si se zrusenim tech precerpavacek delate srandu... |
|
| Autor: | Sosa [ 15.6.2018 7:16:23 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Jedna ze základních zásad výroby elektrické energie je, že výroba = spotřeba. Přečerpávací elektrárny a podobné věci slouží jen k vykrytí špiček, kdy máte větší spotřebu a potřebujete ji rychle dorovnat a nejdou rychle spustit jiné zdroje. On ten jejich instalovaný výkon není moc velký. Z toho vyplívá, že pokud zvedneme spotřebu, musíme zvednou i výrobu a zajistit způsob, jakým dostat energii na místo. Dnešní čerpačka, když se staví, potřebuje tak max. 22 kV přívod. Dodávku energie pro auta zajišťujete kamiony. Teď byste tu energii do benzinky měli dostat dráty. A ne jeden stojan, jak dnes, ale třeba 5 a tak je potřeba 5x tolik energie. Stačí se podívat, kolik stojí výstavba jednoho stojanu na klasické palivo a jednoho dobíjecího stojanu. |
|
| Autor: | Warcz [ 15.6.2018 9:28:29 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Ok ukončil bych debatu o elektřině a vrátil se k nadpisu. Autonomní vozidla. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/va ... 47ab5f122/ |
|
| Autor: | MPMP [ 15.6.2018 10:05:48 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Jen poslední připomínka k elektropohonu aut a vracíme se zpět k autonomnímu řízení. Pokud zrušíme spalovací motory, z čeho budou státy žít? Spotřební daň na paliva je NEZANEDBATELNOU částí příjmu státního rozpočtu (jakéhokoli). |
|
| Autor: | Mumry [ 15.6.2018 10:18:35 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
jozka píše: Marze musi byt takova, aby zaplatila investice a provoz. Pokud stojan na benzin zvladne za den obslouzit 5x vic aut (v idealnim pripade) nez ten na elektriku, v kterem pripade muze byt marze mensi? Sveho casu staval benzin par fufniku a kupoval se v lekarnach. Postupem casu se preslo na specializovany prodej, najednou musel utahnout provoz prodejniho mista vicemene sam, pak vlady zjistily, ze se to da zdanit, pak stoupla cena suroviny a voila... benzin je drahy, jezdeme na elektriku! A ted otazka za sto bludistaku... proc by to s elektrinou melo byt jine? K tomu prvnímu. Pokud se bavíme o stojanu na pomalé nabíjení, tak to je jen trošku sofistikovanější zásuvka. Jakmile se to rozjede, tak se i s instalací vejdeme v pohodě do 10 tisíc. Ono už dnes Tesla prodává ten svůj wall connector za 10k (s patřičnou marží a při malé výrobě), viz https://shop.tesla.com/us/en/product/vehicle-accessories/model-s_x_3-wall-connector.html. V porovnání jeden stojan na paliva vyjde v řádu milionů. Ano, těch zásuvek na nabíjení potřebujeme více (můj propočet říká tak 300 - 400x víc), ale cena je tomu odpovídající. Navíc se ušetří na obsluze, která u těch čerpacích stanic musí být. No a pak tu jsou rychlonabíjecí stanice, které člověk potřebuje, když jede někam dál. Ty jsou samozřejmě dražší, ale zas nebude platit, že jich bude zapotřebí nějak závratně víc, než kolik je dnes čerpacích stanic. Ono totiž zatímco nyní je třeba pro veškeré ježdění si jet natankovat, tak s elektroauty to bude zapotřebí pouze pro dálkové cesty. A pak si musíme uvědomit, že se zase bavíme o stavu za X let, kdy se bude nabíjet znatelně rychleji než nyní. Už teď Porsche vytrubuje do světa, jak jejich auta se budou nabíjet 350kW a Tesla zveřejnila, že na konci roku začne s instalací třetí generace Superchargerů, které budou nabíjet zhruba 2x rychleji než ty současné... A pokud jde o daně, tak tam jsem taky zvědav. Nicméně tohle s elektřinou bude o řád složitější, protože elektřina je stejná ať ji použijete kdekoli. Navíc se do toho pak míchají soláry - co když si například vyrobíte elektřinu sám ze solárů a pak si jí dobijete auto. Moc si nedovedu představit, jak tohle by chtěli zdanit. Co si dovedu představit, tak zdanění rychlonabíjení... |
|
| Autor: | Anonym [ 15.6.2018 10:31:04 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
MPMP píše: Jen poslední připomínka k elektropohonu aut a vracíme se zpět k autonomnímu řízení. Pokud zrušíme spalovací motory, z čeho budou státy žít? Spotřební daň na paliva je NEZANEDBATELNOU částí příjmu státního rozpočtu (jakéhokoli). Souhlasím, elektroauta by měla být tady na diskuzi speciální vlákno. S autonomním řízením souvisí jen okrajově. Spotřební daň + následné DPH tvoří nezanedbatelnou část příjmu státního rozpočtu. Možností jak daně nahradit je spoustu, třeba zpoplatnit každý ujetý km na jakékoliv silnici za 1kč/km nebo zdanit něco jiného, apod... |
|
| Autor: | jozka [ 15.6.2018 11:06:12 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Klasika, kdyz je rec o rychlosti dobijeni, vytahneme Supercharger, kdyz je rec o cene, vytahneme domaci zasuvku... Jak jsem pochopil, Mumry, vy mate kde nabijet doma i v praci. Jste stastny muz a netypicky pripad. Troufam si tvrdit 99 procent lidi to tak nema. Velka cast pak nema moznost vubec zadnou s vyjimkou tech verejnych stanic, takze si maslim, ze tezce podcenujete jejich potrebu. Co se nabijeni auta ze solaru... prakticke pro dobijeni v noci. Ne, vazne, schvalne jsem se po tom podival a par veci jsem nasel. Priznacne, ze vsechno byly jen PR kecy, ale technicke udaje (s vyjimkou jednoho, kde psali AZ o 2,5kW) zadne. Co vyhlasuje jakykoliv vyrobce, ze bude mit, ma cenu tak mozna toho papiru. Obzvlast v pripade Tesly, takze sorry... Myslite, ze elektrina je jina? Vy nepamatujete na LTO/zelenou naftu? |
|
| Autor: | Anonym [ 15.6.2018 11:54:06 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
jozka píše: Klasika, kdyz je rec o rychlosti dobijeni, vytahneme Supercharger, kdyz je rec o cene, vytahneme domaci zasuvku... Jak jsem pochopil, Mumry, vy mate kde nabijet doma i v praci. Jste stastny muz a netypicky pripad. Troufam si tvrdit 99 procent lidi to tak nema. Velka cast pak nema moznost vubec zadnou s vyjimkou tech verejnych stanic, takze si maslim, ze tezce podcenujete jejich potrebu. V ČR bydlí v rodinných domech polovina populace, v USA je to 90%. Nelze se na problematiku dívat jen z pohledu ČR, vývoj budou udávat jiní. Až budou autonomní vozy, tak hodně lidí ve městech nebude muset auto vlastnit a taxíky se budou samy jezdit někam dobíjet. Jak se nakonec nabíjení mimo domácí zásuvku vymyslí, je otázkou. (Potřeba hlavně na delší trasy) Možností je indukce ve vozovce, rychlonabíječky, troleje pro kamiony nebo třeba pásy na vozovce - viz toto video: https://www.youtube.com/watch?v=VZNHZnyxCm8 |
|
| Autor: | Kubajsu [ 15.6.2018 12:11:10 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
jozka píše: Klasika, kdyz je rec o rychlosti dobijeni, vytahneme Supercharger, kdyz je rec o cene, vytahneme domaci zasuvku... Jak jsem pochopil, Mumry, vy mate kde nabijet doma i v praci. Jste stastny muz a netypicky pripad. Troufam si tvrdit 99 procent lidi to tak nema. Klasika, když je řeč o době za 15 - 25 let, vytáhnete současný stav patřičně ohnutý o ničím nepodloženou domněnku (99% vs. 50% obyvatel v RD). V každé ulici ve městě je položené elektrické vedení, které pomalé dobíjení v pohodě utáhne. Není důvod si myslet že se, v případě zájmu, nepovede za 20 let vytahat na chodník formu "domácích" zásuvek s patřičným krytím. Beztak se v tom každou chvíli někdo vrtá... |
|
| Autor: | MPMP [ 15.6.2018 12:30:00 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Kubajsu píše: Není důvod si myslet že se, v případě zájmu, nepovede za 20 let vytahat na chodník formu "domácích" zásuvek s patřičným krytím. Beztak se v tom každou chvíli někdo vrtá... Samozřejmě, za předpokladu, že se toho chytnou soukromé firmy a budou na tom moct vydělávat, tak to možné je - pak ale zapomeňte na současnou cenu elektřiny a porovnání se spalovacím motorem provádějte proti dvoj- až čtyř-násobku současné ceny. |
|
| Autor: | jozka [ 15.6.2018 12:35:46 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Ctete pozorne, 99% to nema jako Mumry, tzn. nabijeni doma i v praci, to, ze pulka lidi bydli v RD vim. A ti, co zbydou jsou ti, co nemaji moznost ani doma. Kdyby byla rec o dobe za 15-25 let, bylo by nacase zacit s posilovanim infrastruktury uz ted (prekvapuje mne, ze neco takoveho by nevedel clovek znaly vystavby). A jak jsme na tom? Kde nic... tu nic... Jinak to elektricke vedeni (a zdroje), ktere utahne az vecer prijedou domu vsichni z prace a zacnou nabijet... vas optimismus vam zavidim. |
|
| Autor: | P_V [ 15.6.2018 12:52:50 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Mumry píše: ...rozvody utáhnou víc, takže bude možné v pohodě na každé lampě u parkovacícho místa vybudovat dvě zásuvky (víc už je nepraktické z hlediska délky kabelů od aut k zásuvce). Přikon na každou zásuvku stačí v rozmezí 6-11W. Ohledně zdanění elektřiny se domnívám, že k němu nedojde, jelikož by na něj doplatili všichni odběratelé. Místo toho bude zavedeno všeobecné mýto podle ujetých km a kategorie vozidla, pravidelně bonzované palubní jednotkou. |
|
| Autor: | Kubajsu [ 15.6.2018 12:54:32 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Kdo jezdí do práce dál než 50 km? = naprosto marginální potřeba nabíjení jak doma, tak v práci. Počet nabíječek roste tak nějak podobně jako počet elektromobilů. Takže v absolutních číslech nic moc, ale procentuální nárůst slušný. Průměrné auto u nás nenajede ani 8000km/rok (cca 20 km/den). To je srovnatelné s tím, že všichni večer zapnou televizi, začnou vařit večeři a pustí pračku/myčku. Navíc se taková vzdálenost dobije cca za hodinu a není problém nabíjení vzhledem ke kapacitě sítě odložit na druhou hodinu ranní (třeba díky výhodněji nastavenému tarifu)... |
|
| Autor: | kot [ 15.6.2018 13:02:07 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Takže to abychom si doma - my nefandové elektromobilů - udělali "zásobu" aut se spalovacím motorem a bez bonzovacích jednotek a dalších podobných "vymožeností", které zničí radost z jízdy... |
|
| Stránka 12 z 29 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|