České dálnice > Diskusní fórum
http://forum.ceskedalnice.cz/

Autonomně řízená vozidla
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=194&t=6139
Stránka 13 z 29

Autor:  Sosa [ 15.6.2018 13:25:24 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Kubajsu píše:
Kdo jezdí do práce dál než 50 km? = naprosto marginální potřeba nabíjení jak doma, tak v práci.

Počet nabíječek roste tak nějak podobně jako počet elektromobilů. Takže v absolutních číslech nic moc, ale procentuální nárůst slušný.

Průměrné auto u nás nenajede ani 8000km/rok (cca 20 km/den). To je srovnatelné s tím, že všichni večer zapnou televizi, začnou vařit večeři a pustí pračku/myčku. Navíc se taková vzdálenost dobije cca za hodinu a není problém nabíjení vzhledem ke kapacitě sítě odložit na druhou hodinu ranní (třeba díky výhodněji nastavenému tarifu)...

Ale oni ji zapnout a k tomu ještě připojí auto. Takže odběr v této špičce vzroste. Prostě budou mít potřebu mít auto ráno nabyté. A budou ho chtít mít nabyté, ne aby nebyl z nějakého důvodu spuštěn jejich tarif a oni ráno přijdou k prázdnému autu.
Nechci vám brát iluze, ale lidí kteří najezdí více není zase až tak málo (více než 50 km), zejména v té Americe.
Určitě bych elektroauta v tomto vláknu nechal, ona je to dost podobná záležitost a rozšíření aut na elektriku bude asi v podobné době jako aut s autonomním řízením. Nabíjeny budou ze studené fúze.

Autor:  Mumry [ 15.6.2018 16:33:11 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Tak abychom se zas vrátili k tématu tohoto vlákna: https://www.bbc.com/news/technology-44439523

PS: Na diskuzi o elektrifikaci by to opravdu spíš chtělo separátní vlákno...

Autor:  dd [ 16.6.2018 11:42:37 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Mumry píše:
Tohle vše je rozumně řešitelné. Stojany a přípojky - tady je třeba si uvědomit, že tohle je fakt běh na hodně dlouhou trať. Jestliže Škodovka odhaduje, že někdy za 7 let bude prodávat čtvrtinu aut na elektřinu, tak i kdyby to u nás šlo takhle rychle (což nepůjde, protože tohle je u Škodovky dost vyosené čínským trhem), tak za cca 15 let by na našich silnicích jezdila čtvrtina elektroaut. U nás půjde odhadem spíše o tak 25 let než budeme mít na silnicích čtvrtinu elektroaut, možná ještě déle. A čtvrtina elektroaut se dá pokrýt celkem rozumně - u majitelů rodinných domů bude vysoké % elektroaut, dále nebudou mít problém ti, kteří si budou moci nabíjet v práci (tj. budou mít pracovní auto a když s ním stojí u kanceláře v areálu firmy, tak nabíjejí) a pak ti, kteří to budou mít na sídlištích, nebo bytovkách, tak se budou moci pokrýt ze zásuvek v lampách veřejného osvětlení.

Drobná odbočka. Taková sodíková lampa má příkon 50-150W. Při výměně na LED jí poklesne potřebný příkon, ale na druhou stranu rozvody utáhnou víc, takže bude možné v pohodě na každé lampě u parkovacícho místa vybudovat dvě zásuvky (víc už je nepraktické z hlediska délky kabelů od aut k zásuvce). Přikon na každou zásuvku stačí v rozmezí 6-11W. Mluvím o zásuvce, protože to je opravdu jen trochu chytřejší zásuvka (aby se zapla po autentifikaci), nabíječku má auto v sobě, takže převod ze střídavého na stejnosměrný proud pro baterky si zajišťuje samo.

Pro ten čtvrtinový podíl elektroaut to takhle bude dostatečné. Pro další zvyšování už bude záhodné instalovat extra nabíjecí stojany u parkovacích míst. Nicméně uvědomme si, že to je běh na 25 až 50 let. A během té doby drtivá většina cest dostane nové povrchy. A při tom se dají ty stojany se zásuvkami vybudovat za celkem rozumný peníz.


Mumry, ale ty se pleteš o 3 řády: W a kW. S 6-11W nabíječkou auto nenabiješ ani za rok.

Autor:  Mike [ 17.6.2018 16:16:08 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

stejně jako se politicky rozhodlo, že se odkloníme od nebezpečné jaderné energie
tak se politicky rozhodlo, že se odkloníme od nebezpečných dieselových aut

teď se to mírně flikuje nabíječkami zadarmo a DPF pro benzíny

myslím, že na budoucnost se není proč těšit

Autor:  kot [ 17.6.2018 16:31:02 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Miku, píšeš to správně : Dobře UŽ BYLO !!!

Autor:  ML90 [ 17.6.2018 17:04:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Mike píše:
stejně jako se politicky rozhodlo, že se odkloníme od nebezpečné jaderné energie


Tak zrovna k odklonu od jaderné energie dochází z větší části z ekonomických důvodů. Jasně že to některá politická rozhodnutí v některých zemích urychlila, ale od nových jaderných elektráren se v naprosté většině upouští kvůli tomu, že jsou strašně drahé a nevyplatí se je stavět. Třeba tady se o tom píše na webu rozhlasu https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/at ... 160705_jab

Autor:  JirkaS [ 17.6.2018 18:18:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Jenže ony jsou strašně drahé právě díky tomu aktivismu. Samotná technologie tak drahá není, ale často nesmyslné x násobné jištění i v místech, která s jadernou částí nemají nic společného, to neskutečně prodražuje. Další věcí, které dělají výstavbu bloků nejistou, jsou nesmyslné dotace zeleným technologiím (viz náš solární tunel) a nejistota, zda někdo na ty jaderné nezačne uplatňovat podobnou zátěž jako na ty uhelné.

Autor:  jozka [ 18.6.2018 6:11:59 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

ad Průměrné auto u nás nenajede ani 8000km/rok (cca 20 km/den).

Odkud je ten udaj? Protoze ja jsem nasel jen neco pet let stareho a jen z jedne pojistovny. Ja osobne se nepovazuji za nejakeho extra brusice silnic a rocne mam 15-25000 za poslednich cca 15 let.

Autor:  MPMP [ 18.6.2018 8:57:39 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

No, on je průměr a "průměr". pokud sečtu všechny vozokilometry všech registrovaných vozidel a rozpočítám, tak mi možná těch 8000 km vyjde. V reálu to ale znamená, že někdo s ním jede 1x měsíčně do města na velký nákup a druhý každý den 100km.
No a pak ten přepočet 8000km ročně -> 20km/den. Matematicky je to celkem správně, ale podívejte se na silnice ve všední den a o víkendu resp. o dovolených. Takže dělit by se nemělo číslem 365, ale spíš 240. Vyjde nám 8000/rok -> 33. To pořád není žádné velké číslo, ale při oddělení těch, co autem jezdí denně a těch, co občas se pro ty první dostanete na průměr nějakých 15000 km/rok, tedy cca 60 km/pracovní den (průměr), někdo ujede 40, někdo 100. Ano, ti mohou jezdit elektroauty, pokud dořešíte jejich pravidelné denní dobíjení.
A u těch druhých je elektromobilita na nic, protože to auto nepoužívají denně, ale převážně na delší nárazové cesty (za babičkou, na dovolenou ap.).

Autor:  jozka [ 18.6.2018 11:09:37 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Jak se dostanu k tem vozokilometrum? Vazne mne to zajima. To ostatni uz je jen hra s cisly.

Autor:  MPMP [ 18.6.2018 12:52:03 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Nevím, já vycházel z tvého údaje 8.000 km/rok.

Ale, kdo hledá, ten něco najde, tak např zde lze najít počty registrovaných vozidel a zde je údaj o spotřebě pohonných hmot.
Nejsou to data ze stejného zdroje, ale jistou přibližnou vypovídací schopnost mít budou.
Vezmu-li z prvního zdroje pouze vozidla na benzín a ze druhého spotřebovaný benzín, dá se říct, že se jedná o osobní automobily.
Máme tedy spotřebu 1.017 mld litrů za půl roku na 4.256.034 registrovaných vozidel. Prostým vydělením se dostaneme k průměrné spotřebě 479 l na vozidlo a rok. Průměrnou spotřebu musím odhadnout, ale asi nebudu daleko od průměru, když zvolím 6,0 l / 100 km. A dostanu číslo 7.966.
Docela přesně to odpovídá tvému číslu 8.000 km /rok.
Můj postup je pouze odhad a pouze za benzínové vozy. Naftové motory mohou mít vyšší roční nájezd a z registru bude třeba oddělit vozy osobní a nákladní a na to (40.000 řádek) nemám čas. Takže svůj odhad zatížím chybou do 20% a končím se závěrem, že "průměrné" registrované auto v ČR najede 8 - 10 tis. km ročně.
Po odečtení aut, která mají důchodci k cestě na chatu 10x ročně, stojících v garážích v mnoha vesnicích k nezbytným týdením nákupům apod se myslím hravě dostaneme na číslo 10 - 15 tis. km /rok na auto pravidelně používané.

Autor:  jozka [ 18.6.2018 13:10:24 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Nic ve zlem, ale v tom vypoctu je tolik predpokladu a Pisvejcovych konstant, ze s trochou snahy muze vychazet temer cokoliv.

Autor:  mapman [ 18.6.2018 13:28:03 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Pro síť silnic a dálnic platí tyto údaje, nejsou započítány místní komunikace a účelovky:
CSD2016: 52 919 mil. vozokm/rok
CSD2010: 46 517 mil. vozokm/rok
CSD2005: 50 262 mil. vozokm /rok

Prima zdroj je ročenka dopravy:
https://www.sydos.cz/cs/rocenky.htm

Autor:  MPMP [ 18.6.2018 14:15:04 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

jozka píše:
Nic ve zlem, ale v tom vypoctu je tolik predpokladu a Pisvejcovych konstant, ze s trochou snahy muze vychazet temer cokoliv.
To jistě je, ale výsledek vyšel stejně jako té pojišťovně. Nebo myslíš, že ta vychází z něčeho přesnějšího?

Autor:  MPMP [ 18.6.2018 14:18:35 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

mapman píše:
Pro síť silnic a dálnic platí tyto údaje, nejsou započítány místní komunikace a účelovky:
CSD2016: 52 919 mil. vozokm/rok
CSD2010: 46 517 mil. vozokm/rok
CSD2005: 50 262 mil. vozokm /rok

Prima zdroj je ročenka dopravy:
https://www.sydos.cz/cs/rocenky.htm

Díky, konečně přesnější údaj. Vydělením počtem registrovaných osobních automobilů dle Svazu dovozců automobilů (sice zase nepřesnost, ale nic lepšího nemám) z tohoto zdroje dojdeme k číslu 9.857 / vozidlo / rok (bez těch místních komunikací).
Takže můj první postup byl sice s "hodně neznámými", ale výsledný odhad "vychází". Nebo ne?

Autor:  Kubajsu [ 18.6.2018 17:13:20 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Sosa píše:
Ale oni ji zapnout a k tomu ještě připojí auto...

Však ať. Ale zaplatí třeba 10kč/kwh. Když budou nabíjet ve 3 ráno, tak třeba desetinu. A když třeba nechají auto týden připojené k síti v režimu, že se z jeho baterie nechá i cucat, tj. bude sloužit ke stabilizaci sítě bude třeba nabito po týdnu zdarma (budou to vlastně platit ti, co budou potřebovat nabít okamžitě).

Ale to je stejně jedno, každý má svůj nezlomitelný názor. Při mém používání auta by mi dnešní Leaf 40 kWh z hlediska dojezdu těsně stačil. Aby se mi vyplatil, musel by stát o cca 150 tis. míň. A pak bych ještě uvítal něco se zadním náhonem a trochu vyšší maximálkou. Takže Jaguar i-pace, ale to je cenově krapet mimo :lol:

Autor:  jozka [ 18.6.2018 18:30:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Muze byt, nevim, spis jsem cekal, ze Kubajsu prozradi svuj zdroj.

Mimochodem, u tech aut fungujicich jako zaloha... jakpak se to asi bude uctovat? Co jsem tak cetl, tak sama Tesla uvadi ztraty pri nabijeni asi deset procent. Takze nabit, deset procent fuc, vybit, nabit, deset procent fuc... auto se nehne z garaze a calujete. Nebo se to resi jinak?

Autor:  Mike [ 18.6.2018 20:38:29 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

čtyřkvadrantní elektroměr
jako když máte fotovoltaiku, vodní elektrárnu, větrník
no a prodáváte dráž než nakupujete

to ten systém umí už dnes

Autor:  Sosa [ 18.6.2018 21:22:32 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Jo a přijdu k autu, které zrovna stabilizovalo sít a pojedu kam..... To je stejné s tím, kdy má takto být zapojena pračka apod. Ano jde to, ale není to pohodlné. A z hlediska uživatele je to krok zpět.
Říci, že se jaderné elektrárny nestaví není pravda, nestaví se pouze v západní části světa, jinde se jich staví docela dost, zejména Rusové a pak Číňani.

Autor:  Mumry [ 18.6.2018 22:41:53 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

dd píše:
Mumry, ale ty se pleteš o 3 řády: W a kW. S 6-11W nabíječkou auto nenabiješ ani za rok.


Nojo, nechal jsem se trochu unést. Takže na jedné lampě je to tak maximálně na 2 až 3kW (tj. obyčejná schuko zásuvka), což je tak na příměstské vozítko (za noc řekněme 20 až 30kWh, což je dostatečné pro denní nájezd okolo 100km).


Jinak mi došlo, že jakmile se odejde od klasických pohonných hmot, které jsou zatížené spotřební daní, tak téméř jistě přijde zpoplatnění dle najetých kilometrů. Prostě nějaký satelitní systém, kde budeme platit za najeté kilometry dle druhu komunikace, po které pojedeme. A rovnou to nahradí i dálniční známky. Tipl bych si, že se tak stane v celé Evropě najednou.


A mimochodem, ty vozokm/rok jsou docela zajímavé, protože z toho se dá celkem jednoduše spočítat (pro rok 2016), kolik tohle bude znamenat v potřebě elektřiny. Pokud počítám se spotřebou 200 Wh na 1 km (což je dost pesimistické číslo, ale řekněme realistické se započítáním efektu topení a chlazení), tak to vychází na zhruba 10 TWh za rok. No a celkově se elektřiny u nás spotřebovalo 72,4 TWh, takže by to znamenalo 14% nárůst při okamžitém přechodu na elektřinu. A to se s rozumným řízením špiček dá asi přežít bez nějakých dramatických zásahů do infrastruktury, nehledě na to, že na přechod je fakt dost času. Vypadá to, že největší problém bude klasicky "poslední míle", tedy dobíjení aut u paneláků...

Autor:  dvs [ 19.6.2018 7:57:59 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

na diskuzi k elektromobilům tu je na fóru vlákno
Alternativní pohony - čistá mobilita
viewtopic.php?f=16&t=4727&start=100

Já bych byl skoro i pro přesun těch posledních příspěvků

Autor:  Warcz [ 19.6.2018 20:01:59 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Zkusím něco napsat k puvodnímu tématu.

Jsem teď na dovolené Rakousko, Slovinsko a testuju Superba s radarem ( Adaptabilní tempomat ).
Musím říct, že mě to mile překvapuje. Pokud člověk nespěchá, ale chce si jet pohodovou jízdu s 3-4s rozestupem tak je to paráda. Tohle je verze s automatem, takže zastavení do 0 a zase plný rozjezd na nastavenou rychlost. Kolony plně krásně. Co by mohli soudruzi z Škody vylepšit je reakce na rozjezd kdy pokud by se všechny auta rozjížděli takhle pomalu na křižovatce, tak jich moc neprojede, takže vždy na křižovatce ho musim popohnat, ale potom už ho nechám ať si drží rychlost.

Součástí výbavy je i automatické parkování, což jsem využil jednou, ale je to krkolomné to aktivovat ( Musíte nejdříve přeměřit místo )

Lepší funkce je nouzové brždění při parkování. Pokud parkujete a čidlo zadetekuje kritickou vzdálenost ( Minimalni vzdalenost čidla ) tak vám to dupne na brzdu. Osobně to považuju za dobrou věc když se někde zapomenete, nebo něco přehlednete. Reaguje to až na poslední chvíli a propadne se vám brzda.

Myslím, že tyhle systémy ( Nouzové brzdění, Nouzové brždění při prakování, adaptabilní tempomat, udržovaní v jizdním pruhu ) budou za chvíli povinné všude.

Autor:  Martin z Ostravy [ 19.6.2018 20:18:11 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Mám to v Tiguanu, jako na prázdnou dálnici alá D1 u Kroměříže ok, do reálného provozu či kolony k prdu.
Vadí mi, že to drží zbytečně velký rozestup, když nastavím kratší, tak to zase brzdí na poslední chvíli a velmi intenzivně. Chybí mi tam nějaký střed, tj. kratší vzdálenost za jízdy s včasným přibržďováním.
Automat velmi málo využívá k brždění motor, takže furt blikají brzdovky, takže ideální spouštěč phantom traffic jamu.
Na dálnici je to prostě do silného provozu letargické a vytváří to zbytečně krizovky.
Fajn je to při jízdě obcí za jiným autem.
Udržování v pruzích mám vypnuto, vzhledem ke stavu VDZ, nepřesnosti až zbrklosti tohoto systému je to spíše nebezpečnostní prvek.
Všem těmto srandám chybí základní dovednost dobrého řidiče, a to je předvídavost a sledování provozu.
Takže při střídání aut mi tyto fičury rozhodně nechybí, jedině by mohlo fungovat deaktivování klasického tempomatu na základě detekce vozidla front asistentem.
Nesouhlasím s tím, aby toto bylo povinné, ať je to jako příplatková výbava za 0 Kč či opačně ať jde toto odebrat, ale ať je možnost volby.

Autor:  Warcz [ 19.6.2018 20:33:05 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Souhlasim aby si kazdy mohl v profilu ridice nastavit vychozi stav. Tedy povinne do kazdeho auta ale moznost to vypnout.

Autor:  jozka [ 19.6.2018 20:46:51 ]
Předmět příspěvku:  Re: Autonomně řízená vozidla

Nevim, jak ve Skodovce, ale ve VW to musi byt tedy zradlo. Kdyz mi poprve pri couvani v trave zarvalo cidlo, tak jsem to presne takhle zasekl a sel se podivat...a nic... proste jen sem tam vyssi steblo travy. Pri couvani z uzkych vrat garaze (10 cm na kazde strane) dtto.

Stránka 13 z 29 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/