| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Autonomně řízená vozidla http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=194&t=6139 |
Stránka 14 z 29 |
| Autor: | Martin z Ostravy [ 19.6.2018 20:49:46 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Škodovka a VW jedno jest. Parkovací senzory řvou "stop" tedy stálým onem už 20 cm od překážky, takže třeba v Praze na těsné parkování zcela k ničemu. V garáži to taky řve. |
|
| Autor: | Warcz [ 20.6.2018 5:08:59 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Zatim mi to zaslaplo 2x. Pokazde jsem to chtel nacouvat do krovi. Mozna to bere v potaz rychlost couvani. Ze kdyz jedete hodne pomalu tak to ignoruje. Pro nezkusene ridice mi to prijde dobre. Ja skocil z Pola do Superba tak mam trochu problem v odhadu vzdalenosti |
|
| Autor: | jozka [ 20.6.2018 6:59:31 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Jestli rychlost, tak uz nevim, co by chtel, z te garaze vycouvavam opravdu pomalu protoze nevim, kdo pojede kolem. To same v te trave. Je to neznamy teren, takze opatrne. |
|
| Autor: | MPMP [ 20.6.2018 10:18:45 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Warcz píše: Souhlasim aby si kazdy mohl v profilu ridice nastavit vychozi stav. Tedy povinne do kazdeho auta ale moznost to vypnout. |
|
| Autor: | Mumry [ 20.6.2018 11:14:42 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
MPMP píše: Warcz píše: Souhlasim aby si kazdy mohl v profilu ridice nastavit vychozi stav. Tedy povinne do kazdeho auta ale moznost to vypnout. Naprostý souhlas. Člověk se prostě jednou za čas zmate. Párkrát jsem se takhle nachytal, když jsem měl zapnutý jen (adaptivní) tempomat a ne autopilota. Ale naštěstí dávám pozor, takže jsem byl jen překvapen, že auto jede mimo pruhy a zkorigoval jsem to a zapnul pak autopilota... |
|
| Autor: | Geo [ 20.6.2018 19:13:31 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Mozna by bylo zajimave spocitat, co jsou skutecne nutne naklady na provozovani auta, a co naklady politicky vynucene (spotrebni dan, parkovne, cidlo tlaku v pneumatikach,..) Citace: The problem, as speaker Nico Larco, director of the Urbanism Next Center at the University of Oregon, explained, is that many cities balance their budgets using money brought in by cars: gas taxes, vehicle registration fees, traffic tickets, and billions of dollars in parking revenue. But driverless cars don't need these things: Many will be electric, will never get a ticket, and can circle the block endlessly rather than park. Because these sources account for somewhere between 15 and 50 percent of city transportation revenue in America, as autonomous vehicles become more common, huge deficits are ahead. Cities know this: They're beginning to look at fees that could be charged for accessing pickup and dropoff zones, taxes for empty seats, fees for parking fleets of cars, and other creative assessments that might make up the difference. Autonomous Vehicles Might Drive Cities to Financial Ruin |
|
| Autor: | Warcz [ 20.6.2018 20:29:52 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Asi každému se stalo, že parkoval na couvací čidla a měl je vypnuté. Couvá a čeká kdy to začne pískat |
|
| Autor: | Lenny [ 20.6.2018 21:26:16 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Každému ne, ja je v autě vůbec nemám. |
|
| Autor: | Mike [ 20.6.2018 22:30:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
já mám kameru a párkrát mě překvaila tím, že vyřadím zpátečku, tedy obraz zmizí, ale auto couvá dál ono zmizení obrazu nestačí, holt je třeba šlápnout na brzdu |
|
| Autor: | JAnD [ 21.6.2018 7:15:50 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
jozka píše: Nevim, jak ve Skodovce, ale ve VW to musi byt tedy zradlo. Kdyz mi poprve pri couvani v trave zarvalo cidlo, tak jsem to presne takhle zasekl a sel se podivat...a nic... proste jen sem tam vyssi steblo travy. Pri couvani z uzkych vrat garaze (10 cm na kazde strane) dtto. Jo, na trávu nebo trošku sněhu to řve už z dálky, ale schod končící kousek pod dolní úrovní nárazníku vesele ignoruje -> ohnutý závěs na rezevu (Peugeot) |
|
| Autor: | Anonym [ 26.7.2018 14:32:42 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Noční můra taxikářů je tady: Autonomní auta bez řidičů začnou ve Phoenixu vozit hotelové hosty Více na: https://www.zive.cz/clanky/nocni-mura-t ... fault.aspx |
|
| Autor: | Diaľničiar [ 21.10.2018 9:20:30 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Švédský autonomní kamion Einride čekají první testy. Vyzkouší ho Lidl i DB Schenker 17. 9. 2018 | Zdroj: BusinessInfo.cz Autonomní elektrický kamion T-Pod švédské firmy Einride bude testovat švédská dceřiná firma Deutsche Bahn Schenker a řetězec Lidl. Logistická firma DB Schenker začne v říjnu, diskontní řetězec po Novém roce. Příloha: 5-ka-20180922-194203.jpg [ 10.49 KiB | Zobrazeno 3023 krát ] Prototyp kamionu T-Pod. Zdroj: Einride.Testovací trasa plně autonomního elektrického kamionu T-Pod bude dlouhá jen několik stovek metrů. Mezi halami logistické firmy DB Schenker ve švédském Jönköpingu. „Pár stovek metrů samozřejmě zní skromně. Ale musí se nějak začít,“ řekl pro server wired.de ředitel firmy Einride Robert Falck. Připomenul skromné začátky propagátorů letectví bratří Wrightů. Jejich první let se také počítal na stovky metrů. Falck si spolupráci s německou dceřinou společností železničního přepravce Deutsche Bahn pochvaluje. Oceňuje dynamický přístup německých státních drah i jejich orientaci na nové technologie. „Společně s DB Schenker zprovozníme první systém podobného druhu na světě,“ dodal. Část trasy povede i po veřejné komunikaci. Kamion bude kontrolován pracovníky švédské firmy na dálku. V kabině není prostor pro řidiče. Švédský podnikatel zdůrazňuje, že nasazení autonomních elektrických kamionů povede ke snížení emisí CO2, větší bezpečnosti a také k nižším provozním nákladům, protože nebude potřeba platit řidiče. V počáteční fázi testování se nepočítá s tím, že by kamiony jezdily na delších trasách po dálnici. Využití Falck spatřuje zejména v přepravě nákladu na kratších trasách mezi jednotlivými sklady nebo mezi továrními halami. Na začátku roku 2019 začne Einride spolupracovat také s řetězcem Lidl. Kamion by měl v budoucnu dopravovat zboží ze skladů do obchodů. „Jedná se o další německou firmu, která je progresivní,“ dodal zakladatel projektu, který chce nabízet lepší služby než elektrické kamiony firmy Tesla nebo Daimler. Einride má plán provozovat do roku 2020 dvě stovky kamionů T-Pod. Nákladní automobil je stejně široký jako běžné kamiony, je ale kratší. Na délku měří sedm metrů. Na baterii ujede 200 kilometrů s maximální rychlostí 85 kilometrů za hodinu. Uveze 15 europalet s nákladem o celkové hmotnosti 20 tun. Převzato z webu Euro.cz. Autor: František Novák, foto: Einride. https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/s ... 14421.html web společnosti: http://www.einride.tech/ |
|
| Autor: | Anonym [ 14.11.2018 18:59:32 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Bloomberg: První komerční robotaxi na světě má Waymo spustit už příští měsíc Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a ... ic-1353539 |
|
| Autor: | Tomas Eybl [ 20.11.2018 20:45:04 ] |
| Předmět příspěvku: | Zpátky na zem... |
Autonomní řízení 5 aneb http://dfens-cz.com/autonomni-rizeni-5-provar/ |
|
| Autor: | Mumry [ 27.11.2018 23:13:47 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Zpátky na zem... |
Tomas Eybl píše: Autonomní řízení 5 aneb http://dfens-cz.com/autonomni-rizeni-5-provar/ No, jak tak jezdím s Teslou a sleduji, co dělá se zapnutým autopilotem, včetně toho jak se to třeba letos obrovsky posunulo v tom, co to zvládá, tak mám čím dál větší pocit, že plná autonomie prostě nepůjde s narrow AI (to je umělá inteligence zaměřená jen na jeden určitý úkol). Problém je totiž v tom, že ona nemá kontext, netuší, co všechno ve světě může být a jak se to asi bude chovat. Pokud by to vše měla být schopna odhadnout, tak už se nebavíme o narrow AI, ale general AI, tedy obecné umělé inteligenci, před kterou spousta lidí (včetně Elona Muska) varuje. Mimochodem, pokud vás toto téma zajímá, tak rozhodně stojí za shlédnutí toto video: https://vimeo.com/274274744, kde šéf vývoje AI v Tesle vysvětluje, jak se to dělalo a jak to dělají teď (za podívání určitě stojí pár minut od cca 9:00). A z toho jeho povídání je dost patrné, jak je tenhle obor ještě v plenkách, jak si musí programovat vlastní nástroje, aby vůbec byli schopni to efektivně dělat... Dovedu si ale představit, že na kontrolovaných silnicích (typicky dálnice) se časem autonomní vozidla povolí s tím, že časem se po nich bez toho nebude ani smět jezdit. |
|
| Autor: | kik [ 28.11.2018 20:22:40 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
A nastanou problémy když si lidé zvyknou na to že např. na dálnicích cestou na dovču se nebudou muset věnovat řízení protože AI a pak z ní sjedou a bude vymalováno.... Nejsem si úplně jistý ale všechny tyto nástroje jako je ABS, ASR, parkovací asistenti, hlídači jízdních pruhů apod. mi připadají lehce jako cesta do pekel. Rychle se na ně zvyká, ale člověk si přestane hlídat limity protože si myslí že technika zakročí. Jenže ty fyzikální zákon stále platí a platit budou i v budoucnu.... |
|
| Autor: | Sosa [ 29.11.2018 9:26:37 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
U všech těchto systémů to dnes funguje tak, že odpovědnost za ně nese řidič. Čili musí být neustále v pozoru. Jak tyto systému fungují, pokud je na dálnici uzavírka a jezdí se dle žlutých čar? |
|
| Autor: | Mumry [ 29.11.2018 9:52:34 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Sosa píše: Jak tyto systému fungují, pokud je na dálnici uzavírka a jezdí se dle žlutých čar? Když tam ty žluté čáry jsou, tak to v pohodě funguje. Tedy v Německu se mi nestalo, že by to nezafungovalo, u nás to ne vždy zvládne, protože ne vždy tam ty čáry jsou (ono to už zvládne i jen podle těch stojících panelů, ale ne vždy spolehlivě). Nicméně to je pokrok, protože ještě před cca půl rokem to podle těch žlutých čar nejezdilo vůbec. A jak rychle se to zlepší, tak dost záleží na tom, jak brzo se na tohle v Tesle zaměří, aby tu AI naučili se chovat správně. Což je trochu problém, když se v každé zemi v Evropě to značení dává trošku jinak a my bohužel jsme malá země, kde oficiálně Tesla není... |
|
| Autor: | Anonym [ 29.11.2018 12:48:32 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Sosa píše: U všech těchto systémů to dnes funguje tak, že odpovědnost za ně nese řidič. Čili musí být neustále v pozoru. Jak tyto systému fungují, pokud je na dálnici uzavírka a jezdí se dle žlutých čar? U aut Google to neplatí, pojištění je 5 mil USD na každou nehodu. Odpovědnost již nemá řidič - často jezdí jejich auta úplně bez osoby sedící za volantem. |
|
| Autor: | Mumry [ 29.11.2018 14:02:34 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Anonym píše: Sosa píše: U všech těchto systémů to dnes funguje tak, že odpovědnost za ně nese řidič. Čili musí být neustále v pozoru. Jak tyto systému fungují, pokud je na dálnici uzavírka a jezdí se dle žlutých čar? U aut Google to neplatí, pojištění je 5 mil USD na každou nehodu. Odpovědnost již nemá řidič - často jezdí jejich auta úplně bez osoby sedící za volantem. Nojo, ale ta jsou použitelná jen v jasně definované oblasti, kde každé to auto má podrobné informace uloženy u sebe (a jsou to terabajty dat). A teda rozhodně nejezdí tak, jak by jezdil člověk, takže dopravu brzdí a dělá věci, které člověk neočekává - tuším, že jednomu už nějaký policajt napařil pokutu za pomalou jízdu. A jsem si dost jist, že když se stane něco nepředvídatelného, tak to prostě dál nepojede namísto běžného řidiče, který by to například objel po chodníku či trávě... |
|
| Autor: | Anonym [ 29.11.2018 15:20:12 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Mumry píše: Nojo, ale ta jsou použitelná jen v jasně definované oblasti, kde každé to auto má podrobné informace uloženy u sebe (a jsou to terabajty dat). A teda rozhodně nejezdí tak, jak by jezdil člověk, takže dopravu brzdí a dělá věci, které člověk neočekává - tuším, že jednomu už nějaký policajt napařil pokutu za pomalou jízdu. A jsem si dost jist, že když se stane něco nepředvídatelného, tak to prostě dál nepojede namísto běžného řidiče, který by to například objel po chodníku či trávě... Těch oblastí bude přibývat, výpočetní výkon a možnosti uložení dat jsou čím dál lepší. Autonomní auto příliš dodržuje předpisy. Nevjede z vedlejší na hlavní, pokud nemá dost prostoru. Normální člověk to už po pár minutách nevydrží a prostě tam vlítne. Autonomní auto ne, to čeká a čeká. Autonomní auta od Googlu může operátor ovládat i na dálku. Před 10 lety s autonomními vozy teprve začínali, dnes už jezdí i bez člověka za volantem. Uvidíme co bude za 10 let. Nicméně postupují hlemýždím tempem. |
|
| Autor: | Sosa [ 30.11.2018 7:40:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Anonym píše: Sosa píše: U všech těchto systémů to dnes funguje tak, že odpovědnost za ně nese řidič. Čili musí být neustále v pozoru. Jak tyto systému fungují, pokud je na dálnici uzavírka a jezdí se dle žlutých čar? U aut Google to neplatí, pojištění je 5 mil USD na každou nehodu. Odpovědnost již nemá řidič - často jezdí jejich auta úplně bez osoby sedící za volantem. Jen blbej dotaz a kdo má zodpovědnost? Přece nejde říci při nehodě, jé ono samořiditelné auto někoho zabilo, nic se vlastně neděje. Nikdo za nic nemůže. |
|
| Autor: | Warcz [ 3.12.2018 13:40:35 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
https://www.zive.cz/clanky/ridice-tesly ... fault.aspx |
|
| Autor: | jozka [ 9.1.2019 13:05:07 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Tak uplne si nejsem jist, jestli tohle nemelo jit do sekce humor. Tak jen doufam, ze to autonomni lepsi pristi bude priste lepsi... |
|
| Autor: | mstitek [ 9.1.2019 13:19:06 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
jozka píše: Tak uplne si nejsem jist, jestli tohle nemelo jit do sekce humor. Tak jen doufam, ze to autonomni lepsi pristi bude priste lepsi... Doporučuji se pořádně podívat na to video. Mám silné podezření, že se auto toho robota ani nedotklo a jestli tak maximálně zrcátkem. Chvilku po "srážce" je vlevo vidět nějaké lano. Spíš mi to připadá jako nezdařilá PR akce. |
|
| Stránka 14 z 29 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|