| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Autonomně řízená vozidla http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=194&t=6139 |
Stránka 15 z 29 |
| Autor: | jozka [ 9.1.2019 13:47:07 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Videl jsem, taky pisu, ze si nejsem jist sekci... |
|
| Autor: | Jirka L [ 12.1.2019 16:39:40 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
mstitek píše: Spíš mi to připadá jako nezdařilá PR akce. |
|
| Autor: | Sosa [ 14.1.2019 12:31:32 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Jirka L píše: mstitek píše: Spíš mi to připadá jako nezdařilá PR akce. Že je to PR akce ano, ale určitě není nezdařená. Kdo o té firmě, která vyrábí robota věděl před tímto videem? |
|
| Autor: | Warcz [ 14.1.2019 13:16:08 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Včera jsem jel s kamarádem Teslou. Mimo jiné pěkně to topí a to i vizuálně ( https://www.screencast.com/t/oBA4KMQO ) No a jeli jsme po okresce a nebyla tam středová čára a krajnice od sněhu. Před námi auto a autopilot se tvářil, že jde zapnout. Tak jsem ho vyhecoval, ať to zkusíme. No pokud auto bylo dostatečně blízku tak mu to i šlo, ale auto trošku přidalo a Tesla nepochopila, že to je okrska kde je protisměr a začala to brát na celou šíři cesty, prostě to chápal jako velkou jednosměrku. Na dálnicích naopak super. Kombinace radar + kamera tomu pěkně pomáhá. |
|
| Autor: | Maty [ 14.1.2019 18:45:42 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Já nedávno předjížděl Teslu na D11. Šoural se s tím tak 90-100, asi jel "na spotřebu". Když jsem byl vedle něj tak na něj koukám, řidič na klíně laptop nebo velký tablet a vesele tam něco datloval. Zajímalo by mě jak se na toto kouká policie??? Berou to jako nevěnování se řízení i když to auto umí jet "samo"? |
|
| Autor: | jozka [ 14.1.2019 19:01:57 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Coz je celkem logicke. Na jednoduchou situaci staci, jakmile to vyzaduje opravdovou inteligenci, je v koncich. AI je zkratka v prenatalnim stadiu a zatim nikdo nepredvedl opak. |
|
| Autor: | mstitek [ 14.1.2019 19:43:50 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Maty píše: Já nedávno předjížděl Teslu na D11. Šoural se s tím tak 90-100, asi jel "na spotřebu". Když jsem byl vedle něj tak na něj koukám, řidič na klíně laptop nebo velký tablet a vesele tam něco datloval. Zajímalo by mě jak se na toto kouká policie??? Berou to jako nevěnování se řízení i když to auto umí jet "samo"? Je to nevěnování se řízení. Autopilot ti dokonce říká, že musíš věnovat pozornost řízení. Neexistuje žádný právní ani faktický rámec, který by umožňoval řidiči se nevěnovat řízení. |
|
| Autor: | Maty [ 14.1.2019 19:45:21 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Myslel jsem si to. Říkám si k čemu pak takové auto vlastně je. Aby to vůbec někam dojelo tak se s tím musí jet jak s hnojem |
|
| Autor: | jozka [ 14.1.2019 21:38:37 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
On autopilot neni nic jineho nez soubor asistentu, ktere mohou pomoci (i kdyz svuj nazor na to mam taky), nic vic. Je to totalni vitezstvi marketingu nad zdravym rozumem. Tohle a pristup "jste zvladam, jeste zvladam, uz ne, clovece starej se" povazuju za zlocin. |
|
| Autor: | Mumry [ 14.1.2019 22:40:41 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Warcz píše: No a jeli jsme po okresce a nebyla tam středová čára a krajnice od sněhu. Před námi auto a autopilot se tvářil, že jde zapnout. Tak jsem ho vyhecoval, ať to zkusíme. No pokud auto bylo dostatečně blízku tak mu to i šlo, ale auto trošku přidalo a Tesla nepochopila, že to je okrska kde je protisměr a začala to brát na celou šíři cesty, prostě to chápal jako velkou jednosměrku. Na dálnicích naopak super. Kombinace radar + kamera tomu pěkně pomáhá. Tohle testuji celkem často, ještě před rokem to na okreskách vůbec nešlo zapnout (leda občas, když silnice byla dost úzká a pak to vždy bral jako jeden pruh). Teď po několika updatech často zvládá jet po své půlce, ale ne vždy. Až tak to nesouvisí s autem před, ale spíš s šířkou silnice a tím, jak dobře jsou namalované krajice a tak. Jo a ještě je třeba rozlišovat autopilot systémy verze 1 a pak verze 2. Poznají se od sebe tak, že AP1 má jen jednu kameru vpředu, kdežto AP2 má osm kamer (i když zatím se používají snad jen 4). AP1 na okresce fakt hrubě nezvládá, AP2 už docela jo. Na dálnicích jsou obě super, i když AP2 už také umí víc věcí... jozka píše: On autopilot neni nic jineho nez soubor asistentu, ktere mohou pomoci (i kdyz svuj nazor na to mam taky), nic vic. Je to totalni vitezstvi marketingu nad zdravym rozumem. Tohle a pristup "jste zvladam, jeste zvladam, uz ne, clovece starej se" povazuju za zlocin. Jakožto někdo, kdo s autopilotem najezdil už přes 100 tisíc km, tak musím dost nesouhlasit. Jasná výhoda je, že “řídit” auto se zapnutým autopilotem jasně unavuje méně. Ono možná než řídit je správné slovo hlídat. Možná proti tomu co by člověk čekal, tak se řidiči, kteří s autopilotem jezdí, shodují v tom, že se jim chce při řízení méně spát. No a jako dost jasný důkaz je fakt, že při řízení se zapnutým autopilotem na obdobných komunikacích je prostě méně nehod (cca poloviční množství). Zásadní výhoda je totiž v tom, že zatímco řidič čas od času nedává pozor (a to i u normálních aut), tak ten autopilot prostě dává pozor vždy. Mimochodem, v Tesle se povedlo trošku hacknout radar a místo předzpracovávaných dat nějakou elektronikou dodávanou výrobcem radaru (jak to dělají všechny automobily) z něj vyčítají surová data, ze kterých jsou schopni poznat signály, které prošly pod podvozkem vozidla před vámi a odrazily se od vozidla před ním a zas se dostaly se zpět. Takže vlastně je ten radar schopen vidět auto, které já jako řidič třeba vůbec vidět ani nemohu, protože skrz auto přede mnou vidět není. Občas se mi stane, že mi prostě auto začne z ničeho nic brzdit a až o chviku později začne brzdit auto přede mnou. Prostě zareaguje na to auto, které já nevidím a na které to auto přede mnou začne reagovat až o chvíli později, protože reakce řidiče typicky není tak rychlá jako elektroniky... |
|
| Autor: | Warcz [ 15.1.2019 14:12:40 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Testovano v AP2. Myslim, že za to i připlácel. Na dálnici je to opravdu pěkný. Max to má 150km/h a člověk to opravdu jenom hlídá, je to docela jistý. |
|
| Autor: | Lenny [ 26.3.2019 19:01:37 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Dnes jsem přemýšlel, koupíte si auto, které jezdí samo. Za auto připojíte vozík a na něj naložíte břemena. Při tom různé břemeno vyžaduje různý styl jízdy. Dost o tom pochybuji, že někdy bude auto samo schopno se přizpůsobit těmto podmínkám. |
|
| Autor: | Mike [ 26.3.2019 21:08:49 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
to bych tak úplně neřekl už dneska jsou na originál montážích snímače úhlu, takže auto "umí" couvat s vlekem o adaptivních tlumičích, které "zjistí" připojený vlek ani nemluvě elektronika samo o vleku ví, takže u originál montáže třeba vypne park. senzory a mlhovku na autě ( to už aspoň 10let ) nedávno jsem četl o nejmenovaném "českém" velkovýrobci, kde součástí instalace pevného TZ je i přeprogramování park. senzorů z 15 na 20cm a komunikuje to s ŘJ motoru, čili najednou automat řadí mnohem později, šipky u manuálu se rovněž zobrazují ve vyšších otáčkách, volnoběh nepadá na 800 ale na 1200 ot/min atp. dneska je řízení o softu |
|
| Autor: | Lenny [ 26.3.2019 21:37:38 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Když naložím tam paletu Ytongu, musím dávat pozor při brždění, abych to nepřeklopil dopředu. Když naložím něco dlouhého musím jet, tak rychle abych to nerozkmital. Když jedu kousek tak to občas ani nevážu, neboť to nemá ani cenu, a jedu pomaleji. Pokud nebude vozík se senzory, tak samo auto si s tím neporadí. |
|
| Autor: | Martin z Ostravy [ 26.3.2019 21:44:33 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Všechno ti donesou drony - problem solved. Navíc individuální výstavba bude zakázana jako neekologická a diskriminační, takže co máš co vozit ytongy. |
|
| Autor: | jozka [ 26.3.2019 22:05:11 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Resite veci, ktere nejsou na poradu dne. Ted se resi, jak to udelat, aby autonomni rizeni nejezdilo skrz bariery. Uprimne, vyvojarum nezavidim. |
|
| Autor: | kyk [ 27.3.2019 6:33:48 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Kdo chce hledá způsob jak to udělat, kdo nechce hledá důvod proč to nejde |
|
| Autor: | Sosa [ 27.3.2019 10:00:04 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
kyk píše: Kdo chce hledá způsob jak to udělat, kdo nechce hledá důvod proč to nejde Tuhle frázi začínám čímdál více nenávidět. Většinou ji melou lidé, kteří absolutně nic netuší, ale chtějí vše hned. |
|
| Autor: | mstitek [ 27.3.2019 11:13:25 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Sosa píše: kyk píše: Kdo chce hledá způsob jak to udělat, kdo nechce hledá důvod proč to nejde Tuhle frázi začínám čímdál více nenávidět. Většinou ji melou lidé, kteří absolutně nic netuší, ale chtějí vše hned. Neberte si to nijak osobně, ale já mám zase pocit (a to už hodně dlouho), že tuhle frázi nenávidí hlavně lidé, kteří nechtějí nic dělat a nic měnit. Což z nějakého důvodu zahrnuje tak 95% lidí ve státní správě. |
|
| Autor: | krtek700 [ 27.3.2019 16:52:27 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Lenny: Jízda normálně s vozíkem je v pohodě, vlek si nenechá rozkmitat, protože to dokáže detekovat dříve než řidič, brzdění si dokáže spočítat při začátku jízdy, pokud ne podle zatížení viz. Mike. Složitější je manévrování a nadjíždění si, to bez zjištění délky vozíku, přesahu atd. nedokáže. případně senzory na vozíku, ale to by bylo to nejjednodušší v době, kdy budete chtít jezdit autonomně i s vozíkem. Jozka: Proto to nejsou plné autopiloty a je nutná pozornost řidiče. Pokud se nepletu, tak jsou problémy obecně s věcmi co stojí ve vozovce. Jinak k tomu videu: Nevím, jak jsou takové zábrany v USA běžné, ale přijde mi to docela zvláštní, úplně jsem nepoznal, kdy přebral řidič řízení, ale řekl bych, že Tesla chtěla jet v tom pravém pruhu, kde už nebyla ta zábrana a dojel by až k té závoře. Pokud jsem viděl dobře, tak na vozovce nebylo značení, takže podle mého docela složitá situace. Řídit se podle aut před sebou by bylo logické, ale zase v případě nehod atd. by pak to auto vjíždělo do nehody. Do budoucna bude pravděpodobně potřeba upravit i značení, dokud nebudou auta více komunikovat spolu. |
|
| Autor: | jozka [ 27.3.2019 18:33:24 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Ja hned vedel, ze za to muze znaceni! Ony nejsou problemy ani tak s tak s vecmi, co jsou ve vozovce, jako se vsim. Z jednoho prosteho duvodu. Pocitac v Tesle neni zadne orezavatko. Ale na lidsky mozek mu schazi porad nekolik radu. A i s nim se obcas vyvede majstrstyk. Tam totiz smerovala ma poznamka o vyvojarich. Jsou v pozici cloveka, co ma za ukol ocistit Zizkovskou vez kartackem na zuby. |
|
| Autor: | mstitek [ 27.3.2019 19:16:00 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Až na to že to ořezávátko má o několik řádů rychlejší reakce než mozek. Výpočetní výkon není problém. Chybí algoritmy, jelikož se všichni stále ještě učí jak to pořádně udělat. A přes to všechno jsou vozidla s autopilotem už dnes výrazně bezpečnější než lidmi řízená auta. |
|
| Autor: | jozka [ 27.3.2019 19:23:11 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Jasne. A poznate to z par zkusebnich projektu na omezenem a zmapovanem prostoru. |
|
| Autor: | mstitek [ 27.3.2019 22:57:30 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
jozka píše: Jasne. A poznate to z par zkusebnich projektu na omezenem a zmapovanem prostoru. Ne, z reálného provozu a milionů najetých kilometrů. Ale to je pro trolla stejně zbytečná informace. |
|
| Autor: | jozka [ 28.3.2019 7:07:51 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Autonomně řízená vozidla |
Pocitaji se do realneho provozu i tyhle? Jak naznačují zprávy z Arizony, operátoři museli přebírat řízení průměrně každých 20 kilometrů, tedy několikrát do hodiny. Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/u ... chnika_pka |
|
| Stránka 15 z 29 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|