Právě je 22.11.2019 8:47:24

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 491 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Další
 Autonomně řízená vozidla 
Autor Zpráva

Příspěvek Re: Autonomně řízená vozidla
MPMP píše:
K těm porovnáním. Osobně se domnívám, že jim nelze přiznat žádnou vypovídací hodnotu, protože v nich bude v hodně velké míře fungovat výběrový efekt:
1) Autopilota si většina rozumných řidičů zapne na dálnici a nikoliv na okresce či ve městě.
2) Porovnejte nehodovost na dálnicích a vyjde Vám také o mnoho menší, než kdekoli jinde.
3) Autopilota si zapne řidič, který nespěchá. Ten co jezdí "jako drak", či "jako hovado" ho používat nebude. Ale právě tyto typy řidičů zvyšují statistiky nehodovosti.

Ano. Ale marketingové oddělení z toho udělá, že je autopilot 2,5-5x bezpečnější než jízda bez něj. Dále se musí vzít v úvahu, že na dálnicích se většinou najíždí více kilometrů/mil a že velké procento nehod jsou jen drobné ťukance, které vznikají při jízdě ve městě.

11.4.2019 7:04:52

mstitek píše:
Než začnete mlít hlouposti, tak se aspoň koukněte na youtube na ukázku funkce autopilota. Zrovna s něčím takovým si poradí bez sebemenších problémů.

no právě, že se stačí podívat do google s dotazem autopilot a prekazka na silnici

11.4.2019 9:25:01

Sosa píše:
Ano. Ale marketingové oddělení z toho udělá, že je autopilot 2,5-5x bezpečnější než jízda bez něj. Dále se musí vzít v úvahu, že na dálnicích se většinou najíždí více kilometrů/mil a že velké procento nehod jsou jen drobné ťukance, které vznikají při jízdě ve městě.

Zeptám se Vaším stylem. A existuje k tomu nějaký odkaz, nebo je to jen další dojem?
Přímo v tom reportu Tesla píše jen ta strohá data, rychle jsem nikde nedohledal reklamu nebo článek od Tesly, kde by říkali, že je autopilot x násobně bezpečnější než klasika.
Za největší informační proud Tesly považuji twitter Tesly a Muska. Musk k tomuhle sdílel článek, který to zase shrnuje a navíc třeba píše, že realita se skutečně ukáže, až bude plný autopilot a nebude potřeba interakci člověka.

Kde se zapomnělo to marketingové oddělení?

11.4.2019 9:29:59

krtek700 píše:
Sosa píše:

Zeptám se Vaším stylem. A existuje k tomu nějaký odkaz, nebo je to jen další dojem?
Přímo v tom reportu Tesla píše jen ta strohá data, rychle jsem nikde nedohledal reklamu nebo článek od Tesly, kde by říkali, že je autopilot x násobně bezpečnější než klasika.
Za největší informační proud Tesly považuji twitter Tesly a Muska. Musk k tomuhle sdílel článek, který to zase shrnuje a navíc třeba píše, že realita se skutečně ukáže, až bude plný autopilot a nebude potřeba interakci člověka.

Kde se zapomnělo to marketingové oddělení?

Vážně si myslíte, že všechny tyto informace neprochází před vydáním přes marketing?

11.4.2019 9:55:18

Sosa: Jako které? Ty na twitter Muska? Ty neprocházejí ničím kromě jeho hlavy. Zkuste si to přečíst, to by vám žádný marketing nepovolil :D

Citace:
In the 1st quarter, we registered one accident for every 2.87 million miles driven in which drivers had Autopilot engaged. For those driving without Autopilot, we registered one accident for every 1.76 million miles driven. By comparison, NHTSA’s most recent data shows that in the United States there is an automobile crash every 436,000 miles.

Můžete mi vysvětlit, kde v takovém vyjádření vydíte možný zásah marketingu. Jinak tedy to přes marketing určitě prošlo, protože předpokládám, že ty stránky dělá někdo od nich a ne inženýři.

11.4.2019 12:53:14

JiVi píše:
mstitek píše:
Než začnete mlít hlouposti, tak se aspoň koukněte na youtube na ukázku funkce autopilota. Zrovna s něčím takovým si poradí bez sebemenších problémů.

no právě, že se stačí podívat do google s dotazem autopilot a prekazka na silnici

To není tak jednoduché, aby se z toho dalo něco usuzovat, protože autopilot HW1 a HW2 je dramatický rozdíl a u HW2 strašně záleží na tom, jakou verzi SW to má. HW1 a HW2 se starším SW s tím měli problémy, ale teď už tyhle věci zvládají. A pak teda ještě strašně záleží na tom, kde to je, protože například u nás HW2 s aktuálním SW (tak minimálně půl roku zpátky, možná skoro rok) nezvládne sám všechny zúžení na dálnici, ale v Německu se mi ještě nestalo, že by to nezvládl...

11.4.2019 13:01:35

Mumry píše:
To není tak jednoduché, aby se z toho dalo něco usuzovat, protože autopilot HW1 a HW2 je dramatický rozdíl a u HW2 strašně záleží na tom, jakou verzi SW to má. HW1 a HW2 se starším SW s tím měli problémy, ale teď už tyhle věci zvládají. A pak teda ještě strašně záleží na tom, kde to je, protože například u nás HW2 s aktuálním SW (tak minimálně půl roku zpátky, možná skoro rok) nezvládne sám všechny zúžení na dálnici, ale v Německu se mi ještě nestalo, že by to nezvládl...
Ano, je to "jen počítač a program". A jako člověk, kterého počítače a jejich programování živí, vím, že neexistuje program (pomineme-li školní příklady na jednu stránku A4 zdrojového kódu), ve kterém by nebyla alespoň jedna chyba.
Všichni jsme se již setkali se situací, kdy je náhle řeba počítač (či jakýkoli jeho klon, jako tablet, mobil, televize, přehrávač, ...) restartovat , protože "začal blbnout". po restartu se se funkce obvykle stabilizuje v normálu a můžeme v činnosti pokračovat.
U toho auta ale opravdu nechci zažít potřebu restartu řídícího systému po dobu jízdy.
Ano, každá další verze je lepší a lepší. to nezpochybňuji, ale každé další zlepšení bude s přibližováním k dokonalosti menší a menší.

12.4.2019 12:28:47

S většinou tohoto souhlasím, i když to nemá nic moc do činění s tím, na co já jsem reagoval. Moje reakce byla především o poukázání na to, že z existence nějakého videa s autopilotem nelze o jeho aktuálních schopnostech nic moc usuzovat...

Ale jinak zrovna téma těch realtime systémů, kde je nutné, aby to bylo schopné běžet pořád, tak je docela zajímavé. Exitují systémy, které jsou schopny se rebootovat za běhu, aniž by to omezilo jejich kritickou funkčnost. Ostatně, předevčírem jsem si ozkoušel, že i Tesla při rebootu toho svého počítače je schopná dál sama řídit, to třeba dříve nešlo. Ale jak přesně mají tu architekturu postavenou a co je a co není možné, tak to netuším, takže se nebudu pouštět do spekulací...

Nicméně co je mi u Tesly a jejich autopilota líto, tak absence větší redundance, jako jí má například Segway. Resp. nevadilo by mi to, kdyby se netvářili, že tenhle systém bude umožňovat úplně autonomní jízdu. Nicméně na tom, jestli autonomní jízdu budou moci povolit, či nikoliv, tak bude záležet na regulátorech a tady trochu doufám, že regulátoři (alespoň ti evropští) na redundanci trvat budou.

12.4.2019 19:29:40

MPMP: To je pravda, ale už nějaký takový případ byl, že by došlo k havárii auta, protože se restartovat řídící systém? Mimochodem bych řekl, že spousta dražších moderních vozů by na tom při restartu bylo úplně stejně ne?
Navíc jako člověk z branže určitě vidíte rozdíl mezi něčím tak komplexním, jako jsou ty zařízení s operačním systémem a řídící systém autonomního vozidla. Vůbec netuším, jak je to řešené, ale skoro bych doufal, že řízení a to co se dostane k řidiči je oddělený software i hardware. Při snížení možnosti zásahu uživatele se snižuje šance na neočekávané chování.

12.4.2019 21:13:17

Taky slovo do pranice.

25.4.2019 20:40:31

jozka píše:
Taky slovo do pranice.

A nechcete nám to shrnout, když už to sdílíte? Já to třeba nepochopil a jako vždycky se mi nechce číst celé studie, či co to je.

Jestli jsem v rychlosti zpozoroval, tak se jedná o data 2014-2016, takže v současnosti prakticky k ničemu. Jinak mi nehodovost v těchto letech nepřijde zvláštní, pokud autopilot v těchto verzí vyžaduje pozornost řidiče, který ji často nedává.

To slovo do té pranice jsem tam nějak nenašel.
To o bezpečnosti podle mého moc neříká. Připadá mi to trochu jako porovnání Fabie a BMW, která jsou určitě mnohem bezpečnější, ale budou mít více nehod plynoucích z jízdy.

25.4.2019 21:24:55

Život za život? Čeští vědci řeší problém „Sofiiny volby“ u autonomních vozidel: https://www.info.cz/cesko/zivot-za-zivo ... 41605.html

0511
D35 Ostrov-Mohelnice
5501-5502
D49

14.5.2019 11:04:18

Na silnicích ve Švédsku můžete potkat tato podivná auta, nikde jinde nejezdí

http://www.autoforum.cz/predstaveni/na- ... o-provozu/

16.5.2019 14:38:09

Dneska jsem jel s kamarádem co má Teslu. Nový FW s navigací, která říká kam má auto jet. U některých křižovatek je piktogram volantu, takže Tesla by ji měla zvládnout. No cesta to bude dlouhá ale je zde posun.

Obrázek

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=mfj-zaBQY0A

4.6.2019 21:07:49

Warcz píše:
Dneska jsem jel s kamarádem co má Teslu. Nový FW s navigací, která říká kam má auto jet. U některých křižovatek je piktogram volantu, takže Tesla by ji měla zvládnout. No cesta to bude dlouhá ale je zde posun.

Ve skutečnosti Tesla už je dál, jen ne u nás (díky regulacím). Tohle, co teď u nás zprovozňují, tak měli v USA tuším někdy v listopadu loňského roku. Najezdil jsem tam s tím něco přes 2000km a je to fajn, obzvlášť na těch silnicích s mnoha pruhy je to obrovská pomoc.

Nicméně od března tam mají i variantu, kde auto zcela samo přejíždí z pruhu do pruhu, prostě si hodí blinkr a přejede do vedlejšího pruhu. Dá si samozřejmě pozor, aby do nečeho nevrazilo a tak a funguje to moc hezky. S tím jsem jel jen z Toronta do Buffala a zpátky, ale i tak na ozkoušení fajn a už se těším, až to bude i u nás...

4.6.2019 22:59:07

a tam to umělo vyřešit, přejetí do vedlejšího pruhu, když jelo auto stejnou rychlostí ? On jel stejně rychle, nebo trošku rychleji než auto vedle nás. Normální řidič by to vyřešil s přehledem ale přišlo mi že nevěděl co s tím.

5.6.2019 7:13:23

Warcz píše:
a tam to umělo vyřešit, přejetí do vedlejšího pruhu, když jelo auto stejnou rychlostí ? On jel stejně rychle, nebo trošku rychleji než auto vedle nás. Normální řidič by to vyřešil s přehledem ale přišlo mi že nevěděl co s tím.

Ano. Například v USA je celkem běžná věc, že se sbíhají dva pruhy (místo našeho připojováku, který končí). A v takovém případě když je vedle něj auto, tak zpomalí a nechá ho tam vjet. A dělá to docela s předstihem, aby neměl problém. A někdy zvládnul i manévry, které mne celkem překvapily, sem si nebyl jist, jestli je zvládne.

Mimochodem, u nás na dálnici mi to například dělá to, že zprava auto nepodjede, ale v USA to klidně udělá, tam to není zakázané...

5.6.2019 15:56:52

Tak nevim, bud mu dochazi, ze to az takova legrace nebude, nebo zacina prichazet na to, ze vyrabet a prodavat EM a byt pritom v zisku za situace, kdy je na trhu vic vyrobcu s plusminus stejnymi produkty asi nepujde tak snadno jako na trhu s klasickymi auty a tak hleda, kde nechal tesar diru,

viz:

„Spotřebitelé si Teslu stále budou moct koupit, ale zúčtovací cena výrazně vzroste, protože plně autonomní vůz, který může fungovat jako robotaxi, je několikanásobně hodnotnější než neautonomní auto,“ vysvětlil.

10.7.2019 7:03:41

jozka píše:
Tak nevim, bud mu dochazi, ze to az takova legrace nebude, nebo zacina prichazet na to, ze vyrabet a prodavat EM a byt pritom v zisku za situace, kdy je na trhu vic vyrobcu s plusminus stejnymi produkty asi nepujde tak snadno jako na trhu s klasickymi auty a tak hleda, kde nechal tesar diru,

viz:

„Spotřebitelé si Teslu stále budou moct koupit, ale zúčtovací cena výrazně vzroste, protože plně autonomní vůz, který může fungovat jako robotaxi, je několikanásobně hodnotnější než neautonomní auto,“ vysvětlil.

Doporučuji si přečíst přímo zdroj. Tam se totiž nemluví nic o tom, že to bude extrémně složitější nebo to bude trvat výrazně déle. Tam se mluví o tom, že cena poroste jednoduše v důsledku supply & demand. Auta s plně autonomním provozem budou mít obrovskou konkurenční výhodu a tím pádem budou také výrazně dražší. Nic nového pod sluncem.

10.7.2019 8:24:58
Autor

To by mě zajímalo, v čem spočívá obrovská konkurenční výhoda.

11.7.2019 8:01:05

Lenny píše:

V tom, že nepotřebujete řidiče a jeho plat ne?

11.7.2019 9:20:32

Lenny píše:

Podle mne to jsou jen Muskovy řeči, aby se auta lépe prodávala. Mohou skončit dotace a Tesla bude mít problém. Idea je taková, že své autonomní auto, když ho nebudu potřebovat, pronajmu jako taxi. Podle mne je to nesmysl. Pokud budou autonomní auta, tak tento trh zasytí velcí hráči, kteří budou mít svá auta, dispečink, místa na dobíjení, zajištěný úklid a opravy.
Cena aut na baterky by měla klesat, protože klesá cena baterií:
https://about.bnef.com/blog/behind-scen ... ry-prices/

Ceny elektromobilů tak klesají ještě více než ceny spalováků, protože nové elektromobily budou levnější.

11.7.2019 11:17:57

Druhá věc je, že pokud by Tesla nezvýšila cenu, tak si ty auta prostě nechá a nebude je prodávat. Protože autonomní taxi by jim vydělalo mnohem více. Pokud bude Tesla první a s náskokem bude si moci s cenou plně autonomního auta dělat co chce. Jinak souhlas s Anonymem, určitě je to ze strany Muska i marketing.

11.7.2019 14:27:50

O to vůbec nejde. Fakt si přečtěte ty originální tweety. Ten kdo jako první přijde s plně autonomním vozidlem bude mít tolik objednávek, že nebude vůbec stíhat vyrábět. To se dá regulovat zvýšením ceny. Naprosto jednoduchá ekonomie, která ovšem spoustě lidí evidentně uniká.

11.7.2019 23:13:29

mstitek píše:
O to vůbec nejde. Fakt si přečtěte ty originální tweety. Ten kdo jako první přijde s plně autonomním vozidlem bude mít tolik objednávek, že nebude vůbec stíhat vyrábět. To se dá regulovat zvýšením ceny. Naprosto jednoduchá ekonomie, která ovšem spoustě lidí evidentně uniká.

Mám je přečtené, ale podle mě tam o poptávce vůbec nemluví, ale zase to není nic jiného, než jsem psal já. Tady se Tesle naskytne unikátní situace, kdy to auto bude umět vydělávat peníze samo a bude potřebovat vlastně jen mytí/nabíjení(což by mohlo být uděláno i stylem, kdo jde okolo, tak ho zapojí).
Prvotní navýšení ceny bude podle mě určeno Teslou o částku která už pro firmu nebude zajímavá s horizentem, ve kterém by dosáhla těch výdělků pomocí robotaxi. Ale stejně to robotaxi nasadí Tesla z počátku velkou flotilu aut, aby to vyzkoušeli zákazníci, ale aby to viděli i zájemci o "propůjčení" své Tesly do robotaxi.
Nad to ještě mohou upravit podle poptávky.
Výhoda je v tom, že hardwarově jsou ty auta hotová, takže oproti dnešku půjde ta navýšená cena do zisků.

12.7.2019 7:06:20
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 491 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Další