Elektromobilita

Odpovědět
Krupp
Příspěvky: 209
Registrován: 4.12.2009 12:44:45
Bydliště: Těšín

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Krupp »

jozka píše:Diky kote, konecne nekoho takove znam... a je to v satelitu? Protoze tak to bylo postaveno:
Takový RD v satelitu s cca 1000m2 pro 3 lidi je neskutečný zábor plochy, ztráta půdy, vsaku a mikrobioklima. (samozřejmě ne jeden, ale x50tis.)
Oddilna kanalizace je veci mest a to jeste ne kompletne.
Já jsem to tu nechtěl víc rozvádět protože jsme dost OT ale zkusím vyjasnit co jsem myslel.
Většina mého okolí s relativně normálními domky taky vodu chytá, má sudy nebo IBC. Pokud něco pěstují tak je to vzhledem k ceně vody celkem logické. Já měl na mysli domy které jsem měl možnost vidět, kde je vystajlovaný kdejaký detail, místo trávy nebo mulče okolo keřů ozobné šutry, guma pod dětským hřištěm a obehnané 2m prefabrikovaným plotem. (a že jich je...)

Dříve se dešťovka pouštěla normálně do kanalizace, ale byl problém s tím že to ty splašky moc nařeďovalo takže nově odnedávna se dešťovka musí likvidovat na pozemku, tzn. je tam někde vsakovací jáma a do ní to teče. Nicméně to je stále jen část, např. ze střechy. Z dalších zpevněných ploch už to steče na trávu a než vsákne tak "přeteče" na ulici do kanálu.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Elektromobilita

Příspěvek od MPMP »

kot píše:
jozka píše:Hele a vy fakt znate nekoho, kdo ma v RD pripojeny svody destove vody na kanalizaci? RD, co pamatuju a co jsem kdy v zivote videl mely svody vzdycky nekam do travniku pripadne se zachycovala do sudu, v novejsi dobe a do vselijakych zasobniku at uz podomacku zbastlenych ci profi.

Kanalizace destova, do reky zaustena byla a je zalezitosti ulicni site mesta, vetsich prumyslovych arealu a podobne. Nstesti i to se uz dost dlouho meni. S vystavbou RD to fakt nema nic spolecneho.

Cicham, cicham dalsi zelenou pomatenost.
Jožko, domek jsme stavěli před 25 lety a máme dešťovou kanalizaci a kanalizaci "normální". Kde a jak a kam co teče jsem nezkoumal. Ale platíme podle plochy střechy, ať prší nebo je ten rok sakra suchý a neprší a neprší... Takže voda teče někam dopryč.
Vidíš, Kote, já mám domek s vydaným stavebním povolením před 24 lety a postavil jsem ho pouze s podmínkou "likvidace dšťových vod na pozemku". Žádná děšťová kanalizace - hezky všechno lokálně vsakovat.
A naopak, ty domy, co jsou "z budoucnosti", tedy malá plocha pozemku, před vchodem záhon, za domem "kapesník trávy", mají tu děšťovou kanalizaci, protože na tom "minitrávníku" by se jim to nestihlo vsakovat. Takže paradoxně, normální RD s pozemkem cca 800 m2 je z pohledu dešťové vody mnohem ekologičtější.A bytové domy ve městě (Protože když zakážeme RD, tak někde lifdi bydlet musí, že?) odvádějí naproti tomu 100% deště přímo do kanalizace a "do pryč". Pokrok a ekologistický (=umyslně používám tento tvar) přístup k přírodě prostě nexzastavíš.
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Elektromobilita

Příspěvek od kot »

Jožka + MPMP : Krupp mi oživil paměť svým postem. Baráček je v satelitu /okresního města/. Pozemky jim tehdy za tehdy přemrštěné ceny moc nešly na prodej . Souhlasili, že koupím dva na jeden domek, ale museli mi pomoci protlačit změnu ÚR na pozemky a počet domů na nich. Takže mám něco ke 2 300 m2. No a veškerá voda ze střech se svádí do dešťové kanalizace. Divil jsem se proč musím platit 2 kanalizace. Vysvětlili mi, že naředění klasické kanalizace dešťovou vodou škodí výkonnosti čističky odpadních vod. Kruppe díky za osvěžení paměti ! Radši jsem se neptal, kde a jak daleko od baráku se obě kanalizace spojují. /viz tříděný odpad - lidi třídili a přijelo jedno auto a nasypali to chlapi dohromady. Viděl jsem na vlastní oko.../
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Elektromobilita

Příspěvek od MPMP »

2kot: zajímavé - jen pro zajímavost, kdepak je to okresní město, které v roce 1996 nutilo stavebníka k připojení na děšťovou kanalizaci?
2Krupp: zajímavé - mohu tě pozvat na prohlídku, z mého ani okolních domků "nepřeteče" ani při hodně intenzivní bouřce do kanalizace z trávníku a zpevněných ploch téměř nic. udělají se nám na pozemku louže a ty se během několika desítek minut vsáknou. Pravda, pozemky jsou téměř na rovině, nikoli ve svahu, ale domnívám se, že takových je většina.
Mimochodem, pokud je to ve svahu, tak ta vode "odteče pryč", ať už tam ten domek stojí nebo ne. Nebo se pletu?
Krupp
Příspěvky: 209
Registrován: 4.12.2009 12:44:45
Bydliště: Těšín

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Krupp »

MPMP:
Nezlob se, ale já už v diskusi pokračovat nebudu. Na začátku jsem jen reagoval na Dialničáře jak si představuju vývoj v EU a že se mi současný stav satelitů a hlavně další rozvoj zdá do budoucna neudržitelný a bude (měl by) následovat přesun k méně půdy zabírajícím alternativám.

Rozhodně jsem nechtěl poměřovat kolik vody při jakém dešti odteče z pozemku a pokud jsem se někoho kdo bydlí v satelitu (taky není satelit jako satelit) dotknul, tak se omlouvám. To určitě nebyl můj záměr. Vše má své pro i proti.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Elektromobilita

Příspěvek od jozka »

kote, tak to docela koukam, protoze co jsem videl, tak se provozovatel odvodu destove vody do kanalizace brani zuby nehty, prave kvuli tomu, ze misto plus minus vyrovnaneho a hlavne predvidatelneho pritoku (kvantitativne i kvalitativne) na cisticku by mel pri destich docela problemove spicky. A stvet druhy system kanalizace je logicky drazsi, takze o tom ani neuvazuji (jsou radi, ze poplati jeden).

Kruppe, ja tomu rozumim, jen mne zarazil ten vsak, protoze RD a hlavne RD mimo mesto rozhodne na destovou kanalizaci napojene nejsou. Neni to tak davno, co nebyly pripojene na vubec zadnou. A nove (kterym by se podle tehle logiky melo branit vznikat) uz budou vybaveny nejakym druhem vsaku vzdycky a ze zakona, takze to vubec nedava logiku.
Naposledy upravil(a) jozka dne 6.4.2021 11:15:48, celkem upraveno 1 x.
MPMP
Příspěvky: 3280
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Elektromobilita

Příspěvek od MPMP »

2Krupp: Sorry, to rozhodně nebyl nějaký útok - všechno dobrý. My přece nejsme ve sporu.
Já nebydlím v "developerském satelitu", ale postavil jsem si sám domek "na kraji vesnice". Že po 20 letech nejsem "na kraji", ale regulérně uvnitř další zásatvby je jiná věc. Mě pouze překvapil názor, že ze zpevněných ploch to přeteče na trávu a než se to stačí vsáknout, tak to přeteče na ulici a do kanalizace. Moje zkušenost je prostě jiná. To je celé.
Celá tahle diskuze vznikla jako reakce na "špatnost" bydlení v RD, protože to zabírá moc půdy (souhlas) a navíc odvádí vodu z velké plochy (nesouhlas). To je celé.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Diaľničiar »

theodor less píše:Část dospělých ztratí dětské představy, ale část dospělých uteče do světa svobodných zednářů, New World Order nebo aspoň Skupiny Bilderberg.
A další část žije v utopii o opravdové svobodě a demokracii. Všechny společně ale existují, akorát každá má jiné výsledky a děj, který se odehrává umí ukázat nebo naopak ponechat na náhodách a svobodném výběru. ;) Ovšem tyhle uvedené nepatří rozhodně k těm, ke kterým bych se uchyloval já, to je stejná premise jako srovnávat mě s AB, pro způsob vyjádřování. A jsou to zas jen děti, které neumějí porozumět, že sice si mohou zakrýt oči a nic nevidět, ale to neznačí, že nikdo v té chvíli nevidí je. Mnohem horší ale je, když si na děti hrají dospělí.

Mimochodem všechny profese se spojují do spolků, asociací až iniciativ. Iniciativa je asi nejlepší volbou, jak je možno propojit zcela různorodé zájmy členů, ale se společným základem toho, proč se spojují a to jste vynechal další a sice WZO. Dnes jsou některé mnohem silnější, než spolky států, proto jsou často pozvána na jednání samotné státy (jejich silnější političtí lídři), není v tom nuto hledat nic extra. Kalí se voda ze 2% aktivit, zvyšných 98% neřeší nikdo. Hezky se píše (v různých alternativních médiích) o něčem, o čem se mlží. Faktem ale taky je, že ne všechny informace jsou vhodné pro všechny. :) A to hlavně pro to, že proč by taky měl, když se v dané sféře nepohybuje? (jen by opravdu moc chtěl, protože "tajemno" je vlastně jistá forma přenesené fantazie u dospělých z dětství)

Vždy jde jen o obsah a o výsledky. Z obsahu lze usoudit proces, postup procesů a řešení u krizových situací. Výsledek se dá zpětně vyhodnotit a opřít o jiné před ním. (na procesy jsou politici s programem, který se stejně nenaplní) a jediné co tedy lze ovlivnit je jen část vývoje. Kdo si myslí, že tomu tak není - tak ať.
MPMP píše:Celá tahle diskuze vznikla jako reakce na "špatnost" bydlení v RD, protože to zabírá moc půdy (souhlas) a navíc odvádí vodu z velké plochy (nesouhlas). To je celé.
Je dokázáno, že co se týče celkové plochy potřebné navazující infrastruktury se bydlení v bytových domech vyrovná RD.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
theodor less
Příspěvky: 2757
Registrován: 27.4.2018 23:10:42

Re: Elektromobilita

Příspěvek od theodor less »

Diaľničiar píše:
theodor less píše:Část dospělých ztratí dětské představy, ale část dospělých uteče do světa svobodných zednářů, New World Order nebo aspoň Skupiny Bilderberg.
A další část žije v utopii o opravdové svobodě a demokracii.
Když budu mluvit o euroatlantické civilizaci: výše uvedené skupiny jsou doufám v menšině. Většinu tvoří lidé, kteří demokracii věří. Ale protože chápou demokracii nikoli jako hotovou věc, ale jako každodenní proces, nedělají si iluze o úloze peněz a vlivných skupin. Ale současně ví, že neexistuje "centrální mozek lidstva", který vše řídí. Ty "vlivné" může sežrat nějaký jiný "vlivný". I tam nahoře platí zákony trhu či džungle. Ale to se v materiálech EU nikdo nedočte.
Jirka L
Moderátor
Příspěvky: 2042
Registrován: 12.5.2014 9:53:51

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Jirka L »

Jsme sice v odpočívce, ale je nejvyšší čas vrátit se zpátky k tématu.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Diaľničiar »

A co má EU sama o sobě s eletromobilitou? Tato proměna je mnohem hlubší a netýká se jen EU. Pokud tedy již až atlantické skupiny a vnímání, tak pak vůbec. Proto se opravdu radši vraťte zpátky k tématu. :)

Kalifornie zavede e- vozidla od r. 2035. GM plánuje taky upustit od spalovacích motorů, bez ohledu na federálně prezentovanou politiku obou táborů. (politika nebude hlásat něco co by odporovalo náhledu lidí, ale průmysl může).

Najednou jsme mimo EU. Lze jít do Asie; do které mj. ten transatlantický kapitál dekády jde. Se vším všudy.
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Elektromobilita

Příspěvek od JiVi »

Muj nazor:Pokud tim hromadnym nastupem bude vyresena, podle me, nejvetsi prekazka elektrovozu a tou je cena, pak to bude obrovsky boom. Myslim si, ze kdyby byly elektrovozy za konkurenceschopni ceny(ovsem bez dotaci), lide zkousnou jejich dalsi nevyhodu v podobe dobijeni. Mnohem jednodussi vozy a to vcetne jejich pravidelne udrzby , oceni kvanta lidi, ale predevsim firem.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Elektromobilita

Příspěvek od jozka »

Cili pokud budou pokrokem... s tim asi nebude mit problem nikdo.

Pokud to ovsem vezmeme tak, ze hromadna vyroba v zemedelstvi ma budoucnost (s cimz asi problem neni), a ze jediny zpusob, jak toho dosahnout je kolektivizace soukromych zemedelcu a paragrafy toho dosahneme, pak jsme sice zvitezili, ale casem se ukaze, ze to bylo ponekud Pyrrhovo vitezstvi.

Aneb kdo nezna historii, je odsouzen k tomu si ji zopakovat se vsemi dusledky z toho plynoucimi.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mroz »

Jirka L píše:Jsme sice v odpočívce, ale je nejvyšší čas vrátit se zpátky k tématu.
Taky prosim admina aby to tu minimalne cca od 30.3.2021 smazal, nebo presunul.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mroz »

Jinak jedno ceske video k elekroautum (snad tu jeste nebylo) od Martina Vaculika. Na zaver shrne v par vetach to, co se tu obcas resi ve "flame wars" na nekolika strankach.

https://youtu.be/4J3NYQUILGM?t=1206
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Warcz »

Trochu jsem se poslední dny ponořil do nabíječek k elektroautum a teda nic jednoduchého.

Modelový příklad. Budu si v budoucnu chtít udělat solární elektrárnu a k ní elektromobil. Jediné asi řešení je:
= Solár
= Baterie pro solár ( ztráty )
= / ~ měnič ( ztráty )
Kabel do auta
~ / = nabíječka v autě ( ztráty )
= baterie v autě
= Motor / Topení / klimatizace

Říkal jsem si nejlepší by bylo kdyby to elektroauto dokázalo spolupracovat s tím solárem. Prostě bych připojil DC kabelem nějaké stálé napětí, třeba 800V a proud by byl podle toho kolik by svítilo.
Mroz
Příspěvky: 317
Registrován: 13.9.2016 22:04:48

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mroz »

Tady je k tomu problemu clanek, ale uz je rok stary, takze mozna od te doby nejake reseni je
https://thedriven.io/2019/04/15/is-ther ... el-system/

Jinak ucinnost vetsiny tech prechodu je uz celkem dobra, tj baterie pres 93%, menic 95%, auto pres 90% toz celkem jsi cca na 80% ucinnosti.

Vzhledem k rychlosti nabijeni a "nutnosti" stejne mit vsechny komponenty je otazka nakolik by bylo/bude prime reseni lepsi.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Diaľničiar »

k tématu

za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
Azurit
Příspěvky: 4
Registrován: 3.7.2019 22:22:03

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Azurit »

Warcz píše:Trochu jsem se poslední dny ponořil do nabíječek k elektroautum a teda nic jednoduchého.

Modelový příklad. Budu si v budoucnu chtít udělat solární elektrárnu a k ní elektromobil. Jediné asi řešení je:
= Solár
= Baterie pro solár ( ztráty )
= / ~ měnič ( ztráty )
Kabel do auta
~ / = nabíječka v autě ( ztráty )
= baterie v autě
= Motor / Topení / klimatizace

Říkal jsem si nejlepší by bylo kdyby to elektroauto dokázalo spolupracovat s tím solárem. Prostě bych připojil DC kabelem nějaké stálé napětí, třeba 800V a proud by byl podle toho kolik by svítilo.
Možná by optimální řešení bylo mít možnost auto připojovat né přímo na solár, ale na tu baterii co je nabíjená solárem.
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mike »

to by ovšem chtělo dvě elektroauta ;)
jedno se přes den nabíjí z FV
a druhým se jede do práce
druhý den se to prohodí
blbý by bylo, kdyby se muselo jet třeba na noční 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
kot
Příspěvky: 10365
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Elektromobilita

Příspěvek od kot »

A ještě blbější by bylo, kdyby bylo pár dní pod mrakem...
Warcz
Příspěvky: 2081
Registrován: 14.3.2009 14:50:43

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Warcz »

Moje využiti auta je přes tyden tak 20km. O vikendu třeba 400. Tz kdybych to postupně natlačil přes tyden ze solaru tak lepši elektroauto už mi stači. Nejdelši trasu mam 380Km kde stejně dělam jednu zastavku.

Šlo mi čistě o to, že by solar mohl byt napojen přimo na auto a spolupracovat.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Elektromobilita

Příspěvek od jozka »

Aneb jak za pytel penez a spoustu casu vyresit problem, ktery neni. Zas na druhou stranu... kdo si hraje nezlobi a treba z toho casem neco pouzitelneho vzejde.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Diaľničiar »

Kdo ví, možná se to ujme a bude jezdit v Evropě po dálnicích. :)

http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 99#p233499
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Elektromobilita

Příspěvek od jozka »

Rejpanec ad Dacia Spring (nic ve zlem):
Cena má být 300-400 tisíc. Jízdní parametry jsou asi tak do města max 125km/h, 45 koní, dojezd 225 km. Ty parametry jsou dost podobné citigu, rozměrově je to ve všech parametrech o něco větší. Ale pro mě překvapivě to není o tolik, ikdyž to na fotkách vypadá mnohem větší.
Citigo stojí od 499. Na novinkách nepíší cenu, ty částky jsem našel jinde, ale podle zástupce Dacie to má být nepřekonatelná cena. Co jsem koukal, tak dacia prodává auta o nějakých 70 tisíc levněji, než je nejlevnější škodovka a tohle je navíc ještě odvozené z čínského auta, takže bych očekával cenu pod 400 000.
...
Na jiných webech se píše 10, jinde 11 tisíc €, tedy cca 270-300k, což by byl hit u pizzařů a dalších popojížděčů.
Realita - JIZ OD 449900,-
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“