Elektromobilita

Odpovědět
kyk
Příspěvky: 954
Registrován: 22.7.2011 10:54:46
Bydliště: Praha, SOKP km 50 st.
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobilita

Příspěvek od kyk »

MPMP píše:2kyk: to je pravda, nejsou stejné. o kolik % že mají vyšší kapacitu na jednotku ceny? A kolik z toho se zmenilo za posledních 5 let a kolik za těch prvních 5 let v té desetiletce?
Nechci být jedovatý, já to nevím, já se ptám. Jen ze změny za 10 let (když neznáme zakřivení trendu) jaksi nelze usuzovat na predikci do budoucna.
Tak asi nemá smysl tady házet konkrétní čísla, zvlášť v tak turbulentní době jako je tato, kdy nevíme co se stane zítra v geopolitice/ekonomice nebo ve vývoji a výzkumu, která to zase ovlivní.
Na čem se můžeme shodnout je směr trendu.
Cílem automobilek bude určitě snižovat v čase cenu za dostupný výkon (myšleno očištěné od inflace), aby byly konkurenceschopné vůči ostatním a zajistily si tržní podíl.
Na tom se také určitě shodneme.
MPMP
Příspěvky: 3277
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Elektromobilita

Příspěvek od MPMP »

kyk píše:Cílem automobilek bude určitě snižovat v čase cenu za dostupný výkon (myšleno očištěné od inflace), aby byly konkurenceschopné vůči ostatním a zajistily si tržní podíl.
Obávám se, že ani na tom se neshodneme. Automobilky budou mít snahu "být lepší než konkurence", to ano, ale, že by měly nějakou snahu o zlevňování obecně, o tom dost pochybuju. I kdyby dneska někdo vyrobil baterii za poloviční cenu (v nákladech), bude jí prodávat o 10-15% levněji a všichni mu "ruce utrhají".
A totéž bude při změně výkonu o 10% a změně ceny o 3 procenta. Na inovacích správný ekonom bude vydělávat, ne zlevňovat.
Tomáš Němec
Příspěvky: 395
Registrován: 19.10.2009 9:21:32

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Tomáš Němec »

Na Slovensku vznikne továrna na elektromobily Volvo, ročně vyrobí na 250 tisíc elektromobilů
https://zdopravy.cz/na-slovensku-vznikn ... lu-118396/
JiVi
Příspěvky: 240
Registrován: 27.5.2010 8:23:47
Bydliště: Pardubice

Re: Elektromobilita

Příspěvek od JiVi »

250 tisic rocne, tj nejaky premiovy model, ne?
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Elektromobilita

Příspěvek od jozka »

To jsou EV vsechny, ne? Aspon tedy cenou.
matyyy
Příspěvky: 64
Registrován: 22.1.2014 17:41:53

Re: Elektromobilita

Příspěvek od matyyy »

Volvo v Evropě prodalo v 2019 340tisíc aut a následující 2 roky jen 290tisíc.
půlka je dobíjecích (i PHEV) za 05/2022
To bude klidně celá produkce pro EU z jedné továrny, a ještě nějaká kapacita zbyde.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Geo »

Tak novy koncept Skody dava jistou odpoved na to, jak to bude s tim rychlodobijenim pri cestovani:
Režim Relax lze aktivovat při nabíjení nebo při zastávce na odpočinek. Volant a přístrojová deska se posunou dopředu a sedadla v první a druhé řadě se posunou dozadu, aby mohli cestující sedět ještě pohodlněji.
Zdroj:https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi ... tomoto_fdv
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mike »

a pak bude program "Active Relax" kdy se z pod sedadla vysunou šlapadla :lol:
ne to bude vlastně příplatkový Active relax premium, základní active relax bude odsunutí podlahy 8-)
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Tomas Eybl
Příspěvky: 201
Registrován: 30.8.2016 21:30:15

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Tomas Eybl »

Norští majitelé Tesel vyhrožují hladovkou kvůli problémům s kvalitou jejich aut:

https://www.autojournal.cz/norsti-majit ... ejich-aut/
Tomas Eybl
Příspěvky: 201
Registrován: 30.8.2016 21:30:15

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Tomas Eybl »

Současné dění v Norsku jasně ukazuje, jak skončí snaha o vnucování elektromobilů všem:

https://www.autoforum.cz/predstaveni/so ... .sznhp.box
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Mike »

:ok: :kladivo: :zvraci:
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
kot
Příspěvky: 10361
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Elektromobilita

Příspěvek od kot »

Holt 6 válec je šestiválec. Snad s ním pár let vydržím... :D
ZBmaster
Příspěvky: 85
Registrován: 24.12.2019 22:20:21

Re: Elektromobilita

Příspěvek od ZBmaster »

https://www.novinky.cz/clanek/auto-emis ... .seznam.cz

Dobrá zpráva, pokud by se EU 7 vůbec nezavedlo, zbyde výrobcům dost času a prostředku na vývoj nástupce spalováku.
Diaľničiar
VIP
Příspěvky: 22513
Registrován: 15.3.2009 20:16:13
Bydliště: EU, IL

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Diaľničiar »

Vše o elektromobilitě, ale z pohledu schopností infrastruktury přináší denně, specializovaný web:

https://www.evcandi.com/
za lepší silnice a dálnice
Historie výstavby v HR
čtěte a hlasujte
kot
Příspěvky: 10361
Registrován: 17.6.2010 0:19:32

Re: Elektromobilita

Příspěvek od kot »

Prosím neberte to jako invektivu. Z žádné strany. Byly zde kolegové, kteří se těšili a podporovali elektrickou budoucnost. Vystupovali zde jako majitelé a uživatele EV. Můžete prosím otevřeně napsat, jaká je dnešní situace s provozem a cenou za nabíjení? Přijde mi, že dříve zde byla velká řada příznivců / propagarátorů / elektrické budoucnosti a dnes to nikdo nekomentuje. Rád bych se dozvěděl, jaká je opravdová situace s provozem EV. Ještě jednou zdůrazňuji, že mě zajímá realita a finanční situace okolo provozu. Přijde mi totiž, že na EV teď pro změnu plive každý.
MPMP
Příspěvky: 3277
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Elektromobilita

Příspěvek od MPMP »

Nejsem provozovatel EV a nemám tedy reálné zkušenosti, ale obávám se, že s dřívějších příznivců asi nic nedostaneš, protože jejich hlavní a stále opakovaný argument (cena za elektřinu) se v posledních měsících stal z výhody fatální nevýhodou.
Zatěžování životního prostředí při výrobním cyklu baterií se nezměnilo, užitné parametry taky ne, takže teď už nemají výhody žádné.
Tož asi tak.
ZBmaster
Příspěvky: 85
Registrován: 24.12.2019 22:20:21

Re: Elektromobilita

Příspěvek od ZBmaster »

Firmu kde máme několik Eaut, to vychází +- jako u spalováků. Spíš trošku levněji. Ale spotřeba není to nejdůležitější. Spíš pořizovací cena + údržba a pak zůstatková hodnota. To ukáže čas.
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Elektromobilita

Příspěvek od mts »

Dejme stranou oteplovani planety, CO2, zatez zivotniho prostředí při vyrobe a tezbe čehokoliv, ceny energii, dotace, zdaneni a všechny tyhle tanecky. Je pravda, ze uzitne vlastnosti BEV nedosahuji ICE. A ještě dlouho nebudou. Cely ten business case BEV zacne davat smysl v okamziku kdy vetsinove převládne názor, ze po silnicich by se nemely pohybovat stroje, které vypousteji jedovate plyny, které my dýcháme ( a pak rakoviny atd.). V tu chvili se zacne poptávka tahnout zakaznicky. A to prosim rikam jako petrolhead.
jozka
Příspěvky: 2761
Registrován: 27.6.2013 19:11:41

Re: Elektromobilita

Příspěvek od jozka »

Cely ten business case BEV zacne davat smysl v okamziku kdy vetsinove převládne názor, ze po silnicich by se nemely pohybovat stroje, které vypousteji jedovate plyny, které my dýcháme ( a pak rakoviny atd.).
Takze je treba zapracovat na vymleti hlav.

Mimochodem, porad si stojite za tim, ze pristi, nejpozdeji prespristi rok bude v prodeji plne autonomni auto?
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Elektromobilita

Příspěvek od mts »

Zkuste rozpracovat tema "vymleti hlav", ten vykrik nedava moc smysl. Plne autonomni auto: 1:0 pro vas, tady se to zadrhlo...
MPMP
Příspěvky: 3277
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Elektromobilita

Příspěvek od MPMP »

mts píše:Zkuste rozpracovat tema "vymleti hlav", ten vykrik nedava moc smysl.
Obávám se, že smysl dává. ono totiž to tvoje "vetsinove převládne názor" v realitě dnešního světa znamená, že aktivisté budou hlasitější, radikálnejší a použijí i nějaké to vydíráníčko a to všechno povede k tomu, že media jejich pohled převezmou a začnou jej prezentovat jako "jediný možný a správný". Sice budou těch aktivistů nižší jednotky procent, ale politici se medií zaleknou a začnou jejich "vlhké sny" uskutečňovat ať to stojí co to stojí a bez ohledu na dopady na většinu populace.
To, co teď zažíváme s prosazováním elektromobility a OZE, je, obávám se, jen slabý odvar toho co nás teprve čeká. protože hlavním heslem těchto aktivistů (a dnes už i vrcholných politiků) je v případě jakýchkoli problémů s dosažením stanovených cílů udělat co? Ano, správně: cíle přitvrdit.
Jsem z toho smutný a dělá se mi fyzicky nevolno, když si uvědomím v čem budou žít moje vnoučata (mně už se to moc nedotkne), ale nemohu s tím nic udělat. Ten kdo nejvíc křičí, vyhrává. A to i tehdy, když vykřikuje nesmysly a lži, bohužel.
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Elektromobilita

Příspěvek od mts »

Když si uvědomím, ze moje vnoučata mají šanci dýchat čistší vzduch, fyzicko nevolno se mi nedělá. Každý to máme nastavené jinak.
Tomas Eybl
Příspěvky: 201
Registrován: 30.8.2016 21:30:15

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Tomas Eybl »

mts: Obávám se, že vliv člověka na čistotu ovzduší jest naprosto marginální. Pokud budete mít kvalitu čistoty ovzduší ve svém žebříčku priorit příliš vysoko, udělá se vám fyzicky nevolno i z tohoto článku:
https://veda.instory.cz/617-pod-hladino ... oruji.html

Neříkám, že bychom se vůbec neměli snažit, ale neměli bychom tlačit snižování emisí ideologicky.

Mě se dělá šoufl např. z tohoto: https://www.youtube.com/watch?v=FfnqBePvKCI
mts
Příspěvky: 595
Registrován: 1.4.2009 8:19:14

Re: Elektromobilita

Příspěvek od mts »

Sopkou ani vrtule neřeším, kolem baráku mi nejezdi. Co tam mate dal?
Tomas Eybl
Příspěvky: 201
Registrován: 30.8.2016 21:30:15

Re: Elektromobilita

Příspěvek od Tomas Eybl »

Nemám odpověď. Kdo ví, zda se blízké budoucnosti mnohým z nás žebříček priorit nepřevrátí vzhůru nohama.
Odpovědět

Zpět na „Vozidla - technika“