| České dálnice > Diskusní fórum http://forum.ceskedalnice.cz/ |
|
| Elektromobilita http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic.php?f=194&t=6419 |
Stránka 12 z 58 |
| Autor: | Anonym [ 2.2.2019 17:15:12 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
jannnn píše: Jasně, pokud bydlím na Vinohradech, jezdím MHD a autem jedu 1x týdně na nákup a 2x měsíčně na chatu, tak možná. Ale kolik takových aut je? To na nějaký funkční systém prostě nikdy nemůže dát. Já bydlím v Praze, v ulici máme parkovací zóny. Ve všední den odjede asi 1/3 aut, o víkendu je aut na ulici asi 1/2. V zimě se docela dobře pozná, že auto nevyjelo přes celý den, když je od večera ještě namrzlé nebo zasněžené. Pojem sdílení bych spíše nahradil pojmem levné autonomní taxi. Sdílení zní příliš komunisticky. |
|
| Autor: | ML90 [ 2.2.2019 19:43:35 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
jannnn píše: Rozhodně si nemyslím, že "velké části lidí stojí většinu času nepoužitá". Naopak většina lidí auta používá na denní bázi a to především ve špičkových časech. Troufám si tvrdit, že ve městech jako Praha dost velká část lidí nepoužívá auto denně a to zdaleka nejen někde na Vinohradech, ale i na sídlištích, která jsou mimo metro. |
|
| Autor: | jannnn [ 2.2.2019 20:04:05 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Tam jde právě o to, jak velká je ta "velká část", podle mě totiž zas tak extra velká není MHD: 12 Strašnice, Radotín (někdy skůtr), Kolovraty, Vršovice, Dejvice, Malešice, Chodov, Chodov, Petrovice, 3x nevím Auto: 20 Barrandov, Černošice, Uhříněves, Letňany, Vršovice, Malešice, Zbraslav, Zličín, Petřiny, Uhříněves, Žižkov, Smíchov, Průhonice, Brandýs, Kladno, Vinohrady, Zlíchov, Malešice, Jesenice, 1x nevím Jasně, kdybysme seděli na Václaváku, poměr bude uplně jiný. To je jen příklad, že ne všichni ze "sídliště" musí pracovat "v centru", tak aby se jim jednoznačně vyplatila MHD. Ty tangenciální vazby z částí mimo centrum jsou též dost silné a tam prostě MHD nemá šanci se chytnout...proto každodenní auto. |
|
| Autor: | krtek700 [ 2.2.2019 20:55:25 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Jannn: Dobře, vezmu jenom to málo, co je jasné: jak sakra může jezdit někdo autem z Vršovic, Žižkova, Malešic, Vinohrady, Uhříveněs. Vždyť to jsou desetiminutové cesty, to trvá déle najít parkování tam kde bydlí ne? |
|
| Autor: | kot [ 2.2.2019 21:04:44 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Auta jsou snad na ježdění. Proč bych se měl cpát do MHD, když mohu jet v pohodě IAD a netrápí mě počasí, ani čas, kdy opouštím práci. Desetiminutová či půlhodinová jízda, jaký je v tom rozdíl ? |
|
| Autor: | jannnn [ 2.2.2019 21:29:19 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
krtek700 píše: Jannn: Dobře, vezmu jenom to málo, co je jasné: jak sakra může jezdit někdo autem z Vršovic, Žižkova, Malešic, Vinohrady, Uhříveněs. Vždyť to jsou desetiminutové cesty, to trvá déle najít parkování tam kde bydlí ne? Tak opět konkrétně u těch, kde znám přesnou adresu a tedy můžu spočítat spojení. Efekt zácpy nepočítám, jelikož většina je busem a ten stojí v té samé koloně. Vršovice: MHD: 19 min + 5 min na konci pěšky Auto: 9 min Žižkov: MHD: 27 min + 5 min na konci pěšky Auto: 13 min Malešice: MHD: 12 min + 5 min na konci pěšky Auto: 12 min Uhříněves: MHD: 33 min + 5 min na začátku pěšky + 5 min na konci pěšky Auto: 17 min A to beru ideální spojení MHD, bez toho že člověk čeká X minut na spoj. Jasně, parkování jistě čas zabere, ale pouze večer (u práce problém není). A i kdybych počítal 10 min na hledání parkování (což jistě nebude každý den), tak se to stále časově vyplatí. Když k tomu člověk ještě připočte, že při té cestě ráno rovnou hodí děti do školy, manželku na metro, odpoledne nakoupí, atd., tak pak i takové krátké spojení dává smysl. Ale říkám - není mým cílem se tu hádat nebo někoho přesvědčovat o své pravdě. Jen chci ukázat, že tisíc lidí má tisíc potřeb. A že to, co z jednoho pohledu (třeba na základě svých zkušeností či "bubliny") může vypadat naprosto jasné, je třeba ve skutečnosti trochu jinak. |
|
| Autor: | Lenny [ 2.2.2019 22:31:16 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Dnes jsem se z radiožurnálu dozvěděl, že ministerstvo průmyslu vypsalo dotace na elektromobily pro firmy za 200 mil. Kč a MŽP to samé za 100 mil. Kč. A také říkali, že jde už o několikátou výzvu. To jsou pro mě zcela nerozumně "prožrané peníze", vždyť to není žádná investice, ale jen spotřební zboží. Těch 300 aut, nebo kolik se za to dá pořídit žádné emise CO2 nevytrhne. |
|
| Autor: | Anonym [ 3.2.2019 14:41:59 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Dotace jsou mor. V současné době jde o dotování aut bohatým z peněz všech. Někdo vývoj zaplatit musí a bohužel se na tom ČR znovu podílí, podobně jako se solárními panely. to Jannnn: ti co u Vás ve firmě jedou autem, tak jsou častěji z větší vzdálenosti, často i mimo Prahu: Černošice, Průhonice, Brandýs, Kladno, Jesenice. Pokud by jste srovnal jen pražáky, tak je využití MHD větší. U nás ve firmě pracuje 60 lidí a jen zhruba 10 jezdí autem. Narozdíl od vaší práce se u nás špatně parkuje. V naší ulici ale nebydlí jen pracující, jsou tady i důchodci. Ti také jezdí málo. |
|
| Autor: | krtek700 [ 3.2.2019 15:16:49 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Jannn: Tak dobře, já bych to měl po Praze asi také všude rychleji autem. Myslím, že to tak mají všude a pokud není zácpa, tak bych si nebyl jistý tím, že metro může být rychlejší. Kdybychom jezdili všichni, tak se nikdo z nás nikam nedostane. Zajímalo by mě, jestli ti co jezdí mají lítáčku, nebo ne, ačkoli bydlí docela v centru. Jak už tady někdo psal stále o autonomních taxi, tak si myslím, že budou fungovat i jako doplněk MHD, když budou například pojedou pro lidi z vaší firmy na tu zastávku, i když 5 minut chůze ještě nikdy nikoho nazabilo |
|
| Autor: | Mike [ 3.2.2019 19:20:58 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
jannnn píše: krtek700 píše: Potřebuje to změnu myšlení velké části lidí, kterým auta stojí většinu času nepoužitá. Jenže v tomto je ten problém. Rozhodně si nemyslím, že "velké části lidí stojí většinu času nepoužitá". ... to je úplně mimo téma základem té debaty je dnes to, že si již nemůžu koupit auto s "normálním" spalovacím motorem a postupně se suneme k tomu, že elektromobilta bude jediná volba ať již dotovaná nebo nedotovaná, já prostě i nadále chci svůj nesdílený 6-ti válec |
|
| Autor: | kot [ 3.2.2019 19:54:41 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Hodně dobrý Miku : ...i nadále chci svůj nesdílený 6-ti válec. |
|
| Autor: | krtek700 [ 3.2.2019 20:25:12 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Mike: Tak já nikde nečetl, že se zakážou spalovací auta, maximálně je prostě nebude nikdo masově vyrábět a budou drahá na pořízení. Přepokládám, že Ferrari, Bugati atd nechají v nabídce zabijácké motory, ale budou za to platit poplatky. Tak je to ostatně i nyní, kdy neplní kvóty na emise či co, takže platí za každé vyrobené auto "daň" navíc. Starší auta určitě nikdo nezakáže, ale dokážu si představit, že budou muset mít nějakou gps, která Vám určí, kolik zaplatíte za nějaký poplatek. Taky se nevzdám 7,5 a dalších kár, ale jezdit po městě bude zbytečné, když Vám lepší komfort poskytne elektroauto. Případně místo "poplatků" bude stát benzín víc, což ale bude připadat v úvahu, až nebudou v provozu obyčejné spalováky, ale zůstanou jen nám zapáleným. |
|
| Autor: | Lenny [ 3.2.2019 21:52:12 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Jen, abychom se, krtku, toho lepšího komfortu v podobě auta na baterky dočkali a nezůstali jen u předraženého křápu, co nikam nedojede, neboť mu dojde baterka. |
|
| Autor: | krtek700 [ 4.2.2019 5:40:35 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Lenny: No tak vzhledem k tomu, že ty kritéria už splňují elektromobily nyní, tak se asi není čeho bát. Seděl a jel někdo z Vás v některém elektromobilu? |
|
| Autor: | Lenny [ 4.2.2019 9:28:45 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Pro mě znamená dojet, ujet na plnou nádrž 1000-1100 km, což jak jsem se tady dočetl, se blíží tak polovinou Jinak jsem to štěstí sedět v něm neměl, ale předpokládám, že se jízdně chová stejně jako konvenční automobil, rozdíl je pouze ve výrazně kratším dojezdu a velmi dlouhé době nabíjení. |
|
| Autor: | Kubajsu [ 4.2.2019 9:53:15 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
jannnn píše: Auto: 20 Barrandov, Černošice, Uhříněves, Letňany, Vršovice, Malešice, Zbraslav, Zličín, Petřiny, Uhříněves, Žižkov, Smíchov, Průhonice, Brandýs, Kladno, Vinohrady, Zlíchov, Malešice, Jesenice, 1x nevím Tak a dostáváme se k tomu sídlištnímu nabíjení Předpokládám, že Černošice, Uhříněves, Jesenice a tak bude asi z RD, tj. problém nabíjení není. Ostatní je do 20 km (kromě Kladna), takže denně dobít na sídlišti nějakých 5 kWh. Na to fakt nejsou potřeba příkony v desítkách ampér... |
|
| Autor: | P_V [ 4.2.2019 10:50:12 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
"a to fakt nejsou potřeba příkony v desítkách ampér..." Takže byste cpal velké peníze na zřízení infrastruktury, která je nedostatečná už z návrhu? Co když někdo bude potřebovat nabít víc, tak má po návratu domů jet ještě někam k pumpě (kde bude plno, takže bude ještě delší dobu hledat) a vracet se noční MHD, a druhý den totéž v opačném pořadí? |
|
| Autor: | jozka [ 4.2.2019 11:00:50 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Za predpokladu, ze jedou jen do prace a zpatky |
|
| Autor: | jozka [ 4.2.2019 11:35:01 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Taky jeden z reality... |
|
| Autor: | Geo [ 4.2.2019 12:05:18 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Anonym píše: Pojem sdílení bych spíše nahradil pojmem levné autonomní taxi. Sdílení zní příliš komunisticky. Ja bych pojem sdileni uplne vynechal. Sdilet se da auto v rodine. Nebo si muze sdilet auto parta kamaradu. Za zkratkou carsharing se totiz skryva obycejna autopujcovna. Tedy firma vlastni flotilu aut, kterou pujcuje jednotlivcum. O flotilu se stara firma. To ze je to skryte za webstranky, mobilni appku. Ze se to maskuje komunitou, do ktere je treba se registrovat. To nic nemeni na tom, jak to skutecne funguje. To, ze se do pujcovani aut lidi nehrnou, neni tim, ze by potrebovali zmenit mysleni, ale proste jednoduchou ekonomickou kalkulaci. I pres vysoke TCO vlastniho auta (ktere vetsinu casu jen tak nekde stoji), je to porad levnejsi, nez si auto pujcovat. Je otazka, jestli to pojizda ToiToika (ta je taky zevnitr omyvatelna wapkou) zmeni. A to ne myslenim lidi, ale cenou. |
|
| Autor: | Sosa [ 4.2.2019 12:37:38 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Kubajsu píše: A co by mělo být výrazně dražší? Krabice na kabelu, který stejně prakticky v každém chodníku je? Metr kabelu? 16A jistič? Nebo snad nový asfalt, který by stejně na 90% sídlištních chodníků zasloužil vyměnit? Jasně o 1000 Kč nepůjde, ale o astronomické částky taky ne. Myslíte kabel na osvětlení? Ten, který je přes den bez proudu? |
|
| Autor: | P_V [ 4.2.2019 13:46:33 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
jozka píše: Taky jeden z reality... Řekl bych, že tohle má řešení. Automobilka navrhne zcela shitový levný elektromobil, který vyrobí, zaregistruje, odstaví, vybrakuje, a po uplynutí nějaké ochranné doby odhlásí a sešrotuje. Při troše snahy může být procento recyklovatelných součástí velmi vysoké. I tak to může vyjít levněji, než na trh tlačit elektromobily použitelné a dotovat je, aby si to někdo koupil a kvóta se naplnila. |
|
| Autor: | P_V [ 4.2.2019 13:50:56 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Sosa píše: Myslíte kabel na osvětlení? Ten, který je přes den bez proudu? |
|
| Autor: | jozka [ 4.2.2019 13:56:04 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
No, ja myslim, ze v tom pripade bysme na DieselGate vzpominali jako na nevinne detske skadleni |
|
| Autor: | Anonym [ 4.2.2019 13:58:12 ] |
| Předmět příspěvku: | Re: Elektromobilita |
Geo píše: Anonym píše: Pojem sdílení bych spíše nahradil pojmem levné autonomní taxi. Sdílení zní příliš komunisticky. To, ze se do pujcovani aut lidi nehrnou, neni tim, ze by potrebovali zmenit mysleni, ale proste jednoduchou ekonomickou kalkulaci. I pres vysoke TCO vlastniho auta (ktere vetsinu casu jen tak nekde stoji), je to porad levnejsi, nez si auto pujcovat. Lidi se do půjčování aut nehrnou, protože jim auto nepřijede před barák a musí si pro něj někam zajít. Pokud by se podařilo vyvinout autonomní řízení, tak odpadne nejnákladnější položka taxi - řidič. Takové taxi by mohlo jezdit třeba za 6 Kč/km. Náklady na 1 km jsou v elektrice 0,5 Kč, nejnákladnější bude pořízení a údržba. Využívat na dobíjení elektromobilů kabely od lamp je pitomost největší. Ty kabely jsou stavěné na minimální odběr. |
|
| Stránka 12 z 58 | Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|