Právě je 24.1.2018 1:03:22
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 Pravidla silničního provozu 
Autor Zpráva
 

Příspěvky: 884
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Souhlasím s panem pivkem. Taky to dojíždím až nakonec pruhu a očekávám zdravý rozum - tedy zip. Když stojím já v průběžném pruhu, tak samozřejmě z druhé strany také udělám místo pro toho, kdo se zařazuje. Špatné je, že se spousta lidí snaží zařadit dřív s pocitem viny, že přece nemůžou dojet až nakonec a tím vlastně ten zip taky nepřímo sabotují.

Asi by to mělo být zákonem přesněji vymezeno, aby v tom lidé netápali.


1.6.2017 10:51:43
Profil
 

Příspěvky: 3254
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Je to nekonečná diskuse na toto téma zipu.
Hlavní problém je podle mne to, že se vždy najde někdo kdo na tom konci zastaví buď, aby na poslední chvíli udělal mezeru pro auto od vedle nebo dojede na konec a tam zastaví a dá najevo teď chci zazipovat. Tím vzniká hrozně dlouhá stop and go kolona.
Hlavní by bylo aby, v tom průběžném udělali mezery mezi auty. V tom končícím by měli ke konci srovnat rychlost s tím průběžným a po jednom se řadit do mezery.
Smutné je, že jakmile se jednou vytvoří stop and go kolena, tam nemá šanci se rozjet dokud neopadne provoz.


1.6.2017 17:28:55
Profil
 

Příspěvky: 436
Bydliště: Praha 4
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Jak to tedy je, pokud mám dva pruhy, a jeden z nich skončí, řidiči znalí místa se již dávno naskládali do toho průběžného a já sám jedu tím který dál nepokračuje (protože dokud neuvidím značku, že pruh bude končit, tak mi nic nebrání do toho pruhu vjet)? Není to souběžná jízda podle §12 čl. 3.

§12 čl. 3 píše:
(3) Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen "souběžná jízda"); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla
v jiném jízdním pruhu.


Pak by se měl tedy asi uplatnit §12 čl. 5.

§12 čl. 5 píše:
(5) Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.

Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.

Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.


Tedy pokud jedu v pruhu sám a pruh mi skončí a vedle mě jede kolona, nesmím se do ní zařadit, protože bych je tím omezil. Mám tedy zastavit a počkat do večera?


2.6.2017 9:15:49
Profil
 

Příspěvky: 2072
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Ne, máš pokračovat tím směrem, kterým ten pruh vede.
Proto jsou v Německu často k vidění cedule "Bitte einordnen" - právě upozorňující na to, že pokud se včas nezařadíš do toho "správného" pruhu, nemusí to později jít.


2.6.2017 10:44:36
Profil
 

Příspěvky: 436
Bydliště: Praha 4
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Ale já mluvím o tom, kdy ten pruh fyzicky končí, ne že se z něj stane odbočovací. Tedy nemám kam pokračovat, protože už nikam nevede.


2.6.2017 10:55:14
Profil
 

Příspěvky: 495
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Citace:
Zas na druhou stranu, pokud jde o sbíhající se pruhy např. při omezení na dálnici je žádoucí, aby řidiči využívali co nejdéle oba pruhy.


No, ne tak docela, nebo alespon ne vzdy (Budu dabluv advokat :evil: ), uz jsem to tu nekde zminoval. V takovem pripade je uzkym hrdlem omezujicim propustnost ten jeden pruh v omezenim, ktery jede pomalu, ale jede. Co se stane se dvema pruhy? Nejedou, poposkakuji...

Nadherne to bylo videt kdyz koncila D8 nad Bilinkou. Ve Velemine se nekdo vykotil, I/8 jela do 40km/h. V kopci na konci D8 tri pruhy, pak dva a nakonec jeden. Tri pruhy poposkakovaly, rozjezdy do kopce byly pro spojky hotovou nirvanou. Kousek pred koncem jeden pruh zmizel, to uz se casteji jelo nez stalo, no a nakonec zbyl jeden pruh a ten uz jel. Pomalu, ale jel... A podobny scenar uz jsem zazil i na stredoceskem konci D3.

O tom, ze vyuzivani vice pruhu zkrati delku kolony (ne cas v ni straveny) nepolemizuji a ve mestech to smysl dava.


2.6.2017 10:55:48
Profil
 

Příspěvky: 3254
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Dává to smysl i na dálnici, protože kolona je kratší a nezasahuje do další MÚK.


2.6.2017 11:07:07
Profil
 

Příspěvky: 495
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Ano, proto jsem napsal "nebo alespon ne vzdy". Konkretni priklady jsem uvedl. Je jasne, ze pokud to lehne jako pred nedavnem D8/R8 Cakovice-Odolka, tak tam to smysl ma, aby to nestalo pred Novou Ves, ale u te Bilinky mi to tenkrat desne pilo krev.

To jsou takove ty situace, kdy to zhoustne kilometr pred tim, dveste metru pred uzaverou se auta zacnou pomalu radit do jednoho plynule jedouciho pruhu a pak prijede nekdo az k cedulim a "uhni, woe, zip".


2.6.2017 12:07:42
Profil
 

Příspěvky: 216
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Na druhou stranu, kdyby ten ZIP dělali všichni tak jak mají tak by to jelo úplně stejně. Je přece jedno jestli se řadím 50m nebo 500m před zúžením. Ti co se řadí daleko se pak cítí ublíženě a nechtějí pouštět a z toho vznikají ty záseky.


2.6.2017 12:54:28
Profil
 

Příspěvky: 123
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Já bych za dostačující pro klasifikaci souběžné jízdy (ve smyslu § 12 odst. 3 věta první) pokládal existenci souvislého proudu vozidel i jen v jednom z průběžných pruhů a v místě změny dosavadního druhého průběžného na odbočovací (svislé značení, z nějž je změna patrná i řidičům v souběžném souvislém proudu) aplikoval zip (při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet...)

Odesláno z mého LG-H525n pomocí Tapatalk


2.6.2017 13:31:48
Profil
 

Příspěvky: 495
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Citace:
kdyby ten ZIP dělali všichni tak jak mají tak by to jelo úplně stejně.


To je to, co se tu snazim vysvetlit... zuzenym usekem projede za minutu (priklad) 30 aut za minutu. Pokud pojedou tesne pred zuzeni dva pruhy pojede tudy kolik aut? A co se stane? Ano, pojedou pomaleji. Pokud jeste pojedou a zazipuje se to pred zuzenim, zadny problem. Ale ty pripady o kterych jsem mluvil jsou prave o tom, ze v useku to sotva jede a pred zuzenim jede stylem jednicka, brzda, jednicka, brzda. Nic vic, nic min. Jakykoliv zip nedokaze zvysit kapacitu zuzeneho useku. Maximalne zabranit tomu, aby se spuntem nestalo misto, kde se sjizdi dva proudy. A uprimne, kde je vetsi pravdepodobnost, ze nekdo zazmatkuje. Deset metru pred zuzenim nebo padesat?


2.6.2017 16:56:55
Profil
 

Příspěvky: 397
Bydliště: WalMez
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Dost podstatnou roli v tom hraje délka té kolony. Pokud má kolona v jednom pruhu 1.000m pak ve dvou pruzích je 2x500m plynulejší protože s délkou kolony narůstá "poskakování" (tak jako například u mystery jam).
Pokud by se skutečně dodržovalo pravidlo dojeď až na konec a ZIP, bylo by to krásné. Vypozoroval jsem ale jednu zradu a to jsou kamiony - ty se z podstaty řadí už při vzniku kolony vpravo a u zipování se střídají s osobáky. Následek je, že pravý jede rychleji, což vytváří nervozitu v levém a následné přejíždění do prava a vyrovnání tohoto donebevolajícího bezpráví.


4.6.2017 11:31:03
Profil
 

Příspěvky: 2625
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Lynx píše:
....
Špatné je, že se spousta lidí snaží zařadit dřív s pocitem viny, že přece nemůžou dojet až nakonec a tím vlastně ten zip taky nepřímo sabotují.

....

on to nebude tak úplně pocit viny, ale ta značka s tím červeným a černým autíčkem
a dokud oba pruhy nestojí, tak to opravdu není souběžná jízda

_________________
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit


4.6.2017 20:23:13
Profil Zobrazit autorovy stránky
 

Příspěvky: 884
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Souběhů pruhů je spousta, zejména s trendem zklidňování tyto případy ve městech ještě přibývají a málokde je značka zákaz předjíždění, pokud tedy myslíte tuhle. V tom tedy obecně problém není.

Dnes jsem zrovna jel na křižovatce na Vypichu směrem do centra, kterou jsem zde výše již zmiňoval jako příklad, a vyhýbal jsem se frontě v pravém pruhu, která stála před zúžením a koncem fronty zasahovala až do křižovatky. Celé jsem to předjel levým pruhem a v klidu se zařadil až před zúžením.
Ta ovcovitost, že se "musí" stát vpravo v průběžném pruhu a nesmí se použít levý pruh je tady tak silná, že mnoho řidičů radši stojí v křižovatce a vytváří nebezpečné situace, než by přejeli do levého pruhu. Do takových extrémů to vede.

https://mapy.cz/s/1Hwmw


4.6.2017 22:25:09
Profil
 

Příspěvky: 1005
Bydliště: v Trutnově, 53 km od nejbližší dálnice, 49 km od rozestavěné polské dálnice.
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Nejjednodušší řešení ala Itálie. Před zúžením smazat všechny čáry, podobně jako tomu je před a za mýtnicemi. Každý ať si poradí po svém. Nikdo nebude mít svůj průběžný pruh, takže se tam ta auta prostě nějak nastřádají a prostřídají. Je to nadsázka, ale v Paříží nebo v Římě, tam to funguje i bez pruhů. Pruhů je prostě v danou chvíli tolik, kolik se vedle sebe vejde aut :-)

_________________
80 let výstavby dálnic na českém území 1938-2018


5.6.2017 18:00:47
Profil
 

Příspěvky: 884
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
:) Už teď jedu v Praze skoro každý den kolem nějáké nehody typu "tukanec", hlavně v místech kde se spojují nebo proplétají pruhy, a po tomhle bych to tedy nechtěl zažít ... Třeba by se to naši řidiči časem naučili, když to zvládají ti jižani. Ale ze začátku by to asi byla dopravní apokalypsa.


7.6.2017 12:50:10
Profil
 

Příspěvky: 1590
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Jenže oni nějakej ťukanec neřeší. Většina aut je tam trochu bouchlá.


9.6.2017 7:29:32
Profil
 

Příspěvky: 1472
Bydliště: MO
Příspěvek Re: Pravidla silničního provozu
Ostatně u nás mnoho spoluobčanů taky ne, většina mých aut taky byla bez mého přičinění někde bouchlá. :kladivo:

_________________
Království a půl princezny za 511.


9.6.2017 8:05:18
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz