Pokuty, BESIP a související

Odpovědět
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od bhs »

Ne, ty věci jsou rozdílné.
Ad radar:
Jasné - od začátku jde o omezení rychlosti, ta je zákonem daná na 50, přidává se tolerance měřáku.
Ad alkohol:
Analogie výše uvedenému by byl nastavený limit (dejme tomu 0,3 / já říkám 0,5), přidala by se tolerance měřáku, jen tolerance měřáku.
Jasné, jednoduché, nepokroucené - a kupodivu již objevené společností, od které si po 89 přednostně bereme vzory. Jen my trváme na nulové toleranci, přitom je jasné, že pokud si dám po obědě skleničku piva (a není to ani malé pivo), vím sto pro, že při kontrole projdu.

Iniciovat změnu zákona naštěstí nemusím, protože pokud vím se v tom angažuje ODS :-)))
- a to jsem tu stranu nikdy nevolil ......
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
dd
Příspěvky: 1194
Registrován: 22.6.2010 11:01:06

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od dd »

bhs: psal jsem, že alibismus je povolit 0,2, když to je fyziologická hodnota, kterou můžou mít lidé, kteří nepožili, a když ani při naměřených 0,24 nelze prokázat, že dotyčný požil.

krtek700: tolerance přístroje je asi 0,04. Takže žádných "0,75 v reálu". A připomeňte si, co znamená tolerance přístroje (nápověda: rozhodně nelze spoléhat, že přístroj vždy udělá chybu v maximální odchylce ve prospěch měřeného). A fyziologická hladina 0,2 platí pro jakékoli měření, u odběru krve chybu měření neznám.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od bhs »

dd píše:bhs: psal jsem, že alibismus je povolit 0,2, když to je fyziologická hodnota, kterou můžou mít lidé, kteří nepožili, a když ani při naměřených 0,24 nelze prokázat, že dotyčný požil.
Já tomu rozumím, ale myslím si, že zde pojem "alibismus" není zrovna vhodný. Tím prostě jen vyjádří, že vědí o čem to je - a současně zůstávají na pozici max omezit požití alkoholu před jízdou. A pochopí, že nulová tolerance je v reálu nes....

Jinak s Vámi souhlasím, že min hodnota limitu, o kterém by se mělo diskutovat je 0,5
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Mike »

jsou samozřejmě tací, co si dají klidně 6piv, protože dneska si dají 4
těch 0,5 je ovšem sichr pro ty, co jsou víkend na oslavě a v pondělí jedou
jedou možná s 0,0
možná s 0,2
možná s 0,4
ve všech případech, když "se k tomu postaví jako chlapi" a při kontrole řeknou, že chlastali celý víkend, tak min. rok bez papírů
nově by si jen prohlédli lékarničku a reflexní vesty a šťastnou cestu
otázku přejetých maminek s kočárky nechám na zákonodárcích

apropo, po včerejší reportáži z cyklostezek by měly hlídky nasadit
tam je šance na tolik čárek, že by pak zákonodárce sakra rychle jednal
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
jeni013
Příspěvky: 708
Registrován: 3.2.2010 22:20:52
Bydliště: ValMez

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od jeni013 »

Kdo si dá 6 piv by měl být potrestán přísněji než dnes, ale především jde o to, aby nebyl popotahován člověk, který nadýchá 0,3 a protože je blbec, tak přizná, že vypil deci vína.
Kdo zvládá alkohol špatně, tak to o sobě většinou ví a to pivo si nedá. Není to tak, že bude jedno pivo před jízdou povinné. Představa, že se tisíce řidičů začnou opíjet před jízdou jenom proto, že můžou, je zcela lichá...
Mike píše:...apropo, po včerejší reportáži z cyklostezek by měly hlídky nasadit
tam je šance na tolik čárek, že by pak zákonodárce sakra rychle jednal
Nějaký odkaz by nebyl? Jako cyklistu mě to eminentně zajímá :ok:
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Aram96 »

krtek700 píše:Prolomení je podle mě blbost. Pokud už máme takto nastavenou 0, tak je zbytečné jít na 0,5.
60 v obci asi také zvládneme každý a zvyšujeme povolenou rychlost?
Na alkohol reaguje každé tělo jinak. Například já se svými fyzickými předpoklady dokážu vypít poměrně velké množství alkoholu, ale rozdíl u mě mezi 1 a žádným pivem je dost velký. Naopak při dalších se třeba stabilita vrátí.
A mít 0,5 na dálnici ve 130 a ve městě v 50 je taky sakra rozdíl.
PS.: Při našem všeobecném "respektu" k pravidlům to ve spoustě případů nebude, super, můžu si konečně dát to jedno pivo (jako vždy) bez obavy, ale dám si další 2,3, protože se vejdu do limitu.
Ale tohle je podle mě blbost jak něco. Přece nebudu chlastat tolik, abych řídil prostě a jednoduše nadranej. Pokud se vejdu do limitu i po 3 pivech, ale budu cítit, že jsem pod vlivem, a řídím, tak jsem totální debil. Jenže si myslím, že takovýchto lidí moc nebude. Těch, kteří řídí pod vlivem už teď, těch se tolerance víceméně nedotkne ani pozitivním ani negativním směrem. Dotkne se podle mě těch zodpovědných a to směrem pozitivním ;)
Ale možná jsem naivní no :lol:
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Mike »

jeni013 píše: Nějaký odkaz by nebyl? Jako cyklistu mě to eminentně zajímá :ok:
asi net vysílání, zprávy na ČT1
něco z Modřan, něco odněkud z moravy
všichni si daj jedno pivko a šlapou, osobně s tím souhlasím
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od MPMP »

Aram96 píše:Přece nebudu chlastat tolik, abych řídil prostě a jednoduše nadranej.
obávám se že dnes je to spíš "přece nebudu chlastat tolik, abych řídil prostě a jednoduše tak nadranej, že bych mohl přijít o papíry" - apokud bude ten limit nenulový, bude i tento "psychologický" limit výš. pro většinovou populaci platí pouze a jenom restrikce. S nějakým "rozumným uvažováním" moc nepočítejte.
Kubajsu
Příspěvky: 1308
Registrován: 18.8.2010 8:42:13
Bydliště: Praha

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Kubajsu »

Nesmysl
Likas
Příspěvky: 808
Registrován: 21.9.2011 10:08:48

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Likas »

Nesmysl
Mike
Příspěvky: 4950
Registrován: 15.3.2009 14:09:33

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Mike »

dosud se nemluvilo o změně nad 1promile
to předpokládám zůstane TČ, takže těch "legálních" 0,5 na tom nic nezmění
Česká zákonodárnost – odpovědným budiž ten, koho lze nejsnadněji chytit
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Lenny »

Vladimir Putin zakázal skryté měření rychlosti, argumentuje veskrze logicky
http://www.autoforum.cz/zajimavosti/vla ... -internetu

Správný přístup:
Radary tedy nyní mají být používány jen tam, kde dle statistik dochází k nehodám nejčastěji, a mají tak přispět ke snížení nehodovosti. Vždy budou muset být jasně označené, aby řidiči své chování korigovali ještě před tím, než budou moci někomu ublížit.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Aram96 »

Ano, také jsem četl, naprostý souhlas. Bohužel u nás nejsou na snížení rychlosti (v opodstatněných připadech díky tomu i zvýšení bezpečnosti) ale pro namaštění kapes obcí.
bhs
Příspěvky: 762
Registrován: 27.4.2009 21:40:59
Bydliště: P6---Šumpersko

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od bhs »

Také jsem četl, naprostý nesouhlas, nechci použít slnější, přiléhavější výraz :-)
A řadím se k těm, které Putin překvapil ( a to hodně)
Octavia 1.6 >>> Octavia 1.4 TSI
Standa
Příspěvky: 3795
Registrován: 16.3.2009 7:49:22
Bydliště: Praha

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Standa »

Mike píše:jsou samozřejmě tací, co si dají klidně 6piv, protože dneska si dají 4
těch 0,5 je ovšem sichr pro ty, co jsou víkend na oslavě a v pondělí jedou
jedou možná s 0,0
možná s 0,2
možná s 0,4
...
Před pár lety mi jeden člověk z BESIPu (jméno si teď bohužel nevzpomenu, ale občas bývá i v TV) na nějaké akci řekl zajímavou věc, a to že vlastně vůbec není podchyceno, kolik nehod se stane, když má řidič kocovinu - to už totiž většinou má 0,0 , ale je mu tak blbě, že by vlastně řídit neměl (to "blbě" se ovšem nedá změřit...). Radil jsem, ať o tom udělají krátké video, ale nic jsem nezaregistroval, ovšem poslední tři roky jsem trochu mimo (tedy myšleno mimo Česko :) ).

Ještě doplněk: Před nějakou dobou jsem si s sebou nosil alkoholtester a zkoušel hodnoty. Dostat se třeba na 1 promile byla docela práce, po pěti Plzních během asi dvou hodin jsem měl jenom 0,8.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Aram96 »

bhs píše:Také jsem četl, naprostý nesouhlas, nechci použít slnější, přiléhavější výraz :-)
A řadím se k těm, které Putin překvapil ( a to hodně)
Mohl bys napsat proč ? :)
HP
Příspěvky: 195
Registrován: 18.1.2016 21:23:20

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od HP »

Aram96 píše:Ano, také jsem četl, naprostý souhlas. Bohužel u nás nejsou na snížení rychlosti (v opodstatněných připadech díky tomu i zvýšení bezpečnosti) ale pro namaštění kapes obcí.
A já měl za to, že radary jsou ke kontrole rychlosti. A že na snížení rychlosti jsou dopravní značky. Bohužel je zde velká skupina (i zde na fóru), kteří dopravní značky ignorují, a tak nic jiného než radar pro snížení rychlosti nezbývá.
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od vaclav »

...jenze skryty radar třeba nekde na komunikaci prvni tridy neeliminuje problem rychle jedoucího vozidla, jehož ridic o radaru nevi, tedy prevence a zlepseni bezpecnosti je naprosto nulova. radar tak funguje jen na mistni ridice. znacky nemusíte ignrovat umyslne, jsme jen lide, každý chybuje a jede nekdy vic nez mpr. ano, skryty radar je dobry nastroj na automatizovane trestani ridicu jedouci rychle (nebo pokutovani za nezaplaceni myta, dalnicni znamky apod.), ale pokud jde skutecne o zlepseni bezpecnosti, pak skryty radar ji urcite neresi.
Aram96
Příspěvky: 7855
Registrován: 13.8.2018 20:56:09
Bydliště: A88-R43-D43-I/43-I/73-?-?

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od Aram96 »

HP píše:
Aram96 píše:Ano, také jsem četl, naprostý souhlas. Bohužel u nás nejsou na snížení rychlosti (v opodstatněných připadech díky tomu i zvýšení bezpečnosti) ale pro namaštění kapes obcí.
A já měl za to, že radary jsou ke kontrole rychlosti. A že na snížení rychlosti jsou dopravní značky. Bohužel je zde velká skupina (i zde na fóru), kteří dopravní značky ignorují, a tak nic jiného než radar pro snížení rychlosti nezbývá.
Nevím jestli děláte schválně, že to nechápete, nebo to nechápete doopravdy :mrgreen:
Je otázka, co je správnější - dát radar za strom a jen počítat peníze, které do obce připlouvají, zpomalení lze očekávat pouze u místních řidičů z okolních obcí nebo těch, kteří zde jezdí pravidelně a to jen přímo před radarem, za ním vklidu zrychlíme - nebo dát na začátek obce značku měření radarem, troufám si říct, že 90% řidičů zpomalí a tudíž nebude tak tučné konto, za to zpomalí 90% aut. Je to na obci, co je pro ni asi lepší, za mě osobně - radši to oznámit dopředu, protože to donutí zpomalit právě cizí řidiče, když obcí "poletí" 60 km/h někdo místní, před radarem zpomalí a pak zase zrychlí, je, myslím, pořád menším nebezpečím než kdo to tam vůbec nezná a letí 60 nebo víc ;) Záleží, co je to za obec - jestli převažuje doprava místních nebo tama projíždí i více nemístních. Každopádně původním účelem pořízení radaru je, že tam auta jezdí rychle a obec chce dosáhnout zpomalení ... tedy bohužel často jen "chce" a schovává se za tím právě chamtivost :lol:
Co se týče značek ... když je 3 kilometry rovinka, přede mnou křižovatka a omezení na 70 a vidím, že ani z jedné strany nic nejede, tak přiznávám, že si držím svou stovečku, ano. A stejně tak je v pořádku, že kdyby mě někdo změřil, tak zaplatím pokutu :) Problém je v tom, že tohle není původce nehod. Jestli chcete, abych dodržoval rychlost všude max 50, 90 a všechny omezení, to by ty pokuty musely vycházet tak jako pro nás ve Švýcarsku, tam jsem si na dálnici nedovolil ani 125 ;)
MPMP
Příspěvky: 3279
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od MPMP »

Ono to není jednoznačné nejen "na první pohled", ale ani "na ten druhý".
Skrytý radar bez upozornění je "past". Ale past na koho? No přece na toho, kdo porušuje MPR. Mnoho diskutujících zastává názor, že je to "kasička na pokuty". Ale proč? No přece proto, že "čára není zeď" a "značka MPR je buzerace". Proč si stejní lidé totéž nedovolí v zahraničí (Švýcarsko, Lichtenštejnsko, ...)? No přece, protože by se nedoplatili.
U nás se ale bojuje za prevenci, oznamování měřících bodů a výsledek je, že pokud jedu Spořilovskou výstupní směrem do centra, jedu stejně jako ostatní 50 km/h - je tam úsekové měření a rychlost dodržují opravdu téměř všichni. Vzhledem k tomu, že jedu směr Bohdalec, jedu v levém pruhu. A přesně na čáře konce měření mám v 8 případech z 10 za mnou jedoucí auto téměř okamžitě na nárazníku a tlačí mě i očima, protože "Tady se už přece neměří, tak přidej, ne?" Ale MPR 50 je tam pořád a stále má smysl (stále jste ve městě a stále projíždíte místem kde bydlí tisíce lidí), kromě toho mířím k SSZ, není tedy proč se někam hnát a navíc porušovat nejen zákon ale i ohleduplnost ke Spořilovským. Ale co, MPR je přece "jenom buzerace" a ohleduplnost - to je slovo z minulého století. (Obojí, bohužel).
To jsem opravdu sám, komu vadí, že MPR se dodržuje pouze a jenom tam, kde je úsekové měření? To si ostatní neuvědomují, že výsledkem bude instalace úsekového měření všude, kde to bude jen trochu možné? To lidem nedochází, že tím dosáhnou pouze a jenom zpřísnění represe? Asi ne, ale dělají vše pro to, aby ta represe zesílila. Hlavně, že TEĎ ušetřili 2 vteřiny.
vaclav
Příspěvky: 1830
Registrován: 7.4.2010 11:29:27

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od vaclav »

mate pravdu, je to automaticka past na ridice. ano, mame jezdit max mpr. souhlas. a ja tak většinou cinim, ve obci téměř na 100%.
rozhodne ale skryty radar není prostředek ke zlepseni bezpecnosti provozu nebo snizeni poctu nehod. toto tvrzeni totiž odstartovalo tuto diskuzi.
HP
Příspěvky: 195
Registrován: 18.1.2016 21:23:20

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od HP »

Ale bohužel, jak píše MPMP, označený radar je prevencí pouze v místě měření. A vede to k tomu (viz výše), že skončí měření a pro některé to znamená, že skončí důvod jet pomalu, ale kde skutečně končí rychlostní omezení je nezajímá. Protože je nezajímají žádná pravidla. Protože oni jedou. A ostatní běžte nejlíp do prd*le.
Ti, co dodržují pravidla (100% samozřejmě není nikdo), se přece ani skrytých radarů bát nemusí.
mstitek
Příspěvky: 336
Registrován: 15.8.2017 22:28:46

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od mstitek »

HP píše: Ti, co dodržují pravidla (100% samozřejmě není nikdo), se přece ani skrytých radarů bát nemusí.
To je ale blbost. Vám se asi nikdy nestalo, že byste jel 55 km/h po silnici ve "městě" kde není ani noha. Jedna věc je radar kolem hustě zabydlených míst nebo s velkým počtem chodců u silnice a druhá věc radar schovaný za bukem v místech kde nikdo nebydlí ani nechodí. Furt čumět na tachometr akorát vede k tomu, že řidiči nečumí na silnici.
xipecko
Příspěvky: 257
Registrován: 17.3.2017 21:02:37

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od xipecko »

a kolik že těch "skrytých" radarů v republice máme?
HP
Příspěvky: 195
Registrován: 18.1.2016 21:23:20

Re: Pokuty, BESIP a související

Příspěvek od HP »

mstitek píše: To je ale blbost. Vám se asi nikdy nestalo, že byste jel 55 km/h po silnici ve "městě" kde není ani noha. Jedna věc je radar kolem hustě zabydlených míst nebo s velkým počtem chodců u silnice a druhá věc radar schovaný za bukem v místech kde nikdo nebydlí ani nechodí. Furt čumět na tachometr akorát vede k tomu, že řidiči nečumí na silnici.
Je vidět, že jste jeden z těch, co to má v hlavě překroucené. Pro vás je problém ten radar. Ale pokud je 50 ve městě, kde není ani noha, není problém právě v té 50? Radar ji jen kontroluje. Vy si nemáte určovat, kterými pravidly se budete řídit a kterými ne, vy je máte dodržovat. Jedině se můžete pokusit pravidla změnit (podnětem k příslušným orgánům).
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“