Značka Konec tunelu

Je podle vás zbytečná značka Konec tunelu?

Ano
18
47%
Ne
6
16%
Je mi to jedno
14
37%
 
Celkem hlasů: 38

R-13
Příspěvky: 59
Registrován: 18.12.2009 11:22:03

Značka Konec tunelu

Příspěvek od R-13 »

Tuto diskusi jsem založil, abych upozornil na jednu zbytečnou značku - IP 8b Konec tunelu. Podle mě je zbytečná, protože řidič konec tunelu VŽDY vidí. Myslíte si to taky?

Tu je obrázek :arrow: :
Obrázek
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od andy »

Souhlasím, a abych řekl pravdu, úplně nechápu ani smysl značky Tunel (IP 8a), resp. nevím, co bych měl jako řidič po jejím spatření začít dělat :? V některých zemích podobná značka aspoň připomíná, že je potřeba rozsvítit světla, u nás se ale svítí pořád :roll:
R-13
Příspěvky: 59
Registrován: 18.12.2009 11:22:03

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od R-13 »

andy píše:Souhlasím, a abych řekl pravdu, úplně nechápu ani smysl značky Tunel (IP 8a), resp. nevím, co bych měl jako řidič po jejím spatření začít dělat :? V některých zemích podobná značka aspoň připomíná, že je potřeba rozsvítit světla, u nás se ale svítí pořád :roll:
Pravda, pravda.
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od Lenny »

Pokud je někde označen začátek nečeho, musí být někde označen i konec. V tomto směru mi přijde logická a potřebná.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
R-13
Příspěvky: 59
Registrován: 18.12.2009 11:22:03

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od R-13 »

Lenny píše:Pokud je někde označen začátek nečeho, musí být někde označen i konec. V tomto směru mi přijde logická a potřebná.
V tomto případě bych udělal výjimku. Logická mi nepřipadá. A myslí si to i moji přátelé.
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od flames »

V tunelu je zakázáno zastavení a stání, ne? Tím pádem ta značka ohraničuje oblast, kde se nesmí zastavit. Nepřijde mi až tak zbytečná jen kvuli tomu, že ´to vidíme´.

Značka o zimní výbavě je taky zbytečná, každý ví že na horách sněží a mrzne, stejně tam ovšem mnozí vyjedou v letních.

Mohli bychom taky zrušit značky ohraničující obce, to si přece každý všimne, že je v obci.
Geo
Příspěvky: 800
Registrován: 11.5.2009 11:06:39

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od Geo »

Navic muze mit dodatkovou tabulku, ze je ten tunel az ze nejakou vzdalenost.
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od andy »

flames píše:V tunelu je zakázáno zastavení a stání, ne? Tím pádem ta značka ohraničuje oblast, kde se nesmí zastavit. Nepřijde mi až tak zbytečná jen kvuli tomu, že ´to vidíme´.

Značka o zimní výbavě je taky zbytečná, každý ví že na horách sněží a mrzne, stejně tam ovšem mnozí vyjedou v letních.

Mohli bychom taky zrušit značky ohraničující obce, to si přece každý všimne, že je v obci.
No ale značky zimní výbava nebo začátek a konec obce mají svůj jasně daný význam. Naproti tomu pro zákaz zastavení už jedna značka existuje (B 28 s dodatkovou tabulkou Začátek úseku (E 8a) nebo Konec úseku (E 8c)). Kdyby třeba tunel znamenal zákaz zastavení + mimo obec maximální rychlost 80 km/h, tak dejme tomu - jedna značka by se ušetřila. Ve skutečnosti se ale IP 8a vyskytuje téměř vždycky zároveň se značkou Nejvyšší dovolená rychlost (B 20a).

Spíš by mě ale zajímala jiná věc: Existuje stále značka Pozor, tunel (A 21)? Pokud ano, tak už těm IP 8a/b nerozumím vůbec. :?
martin
Autor
Příspěvky: 834
Registrován: 25.2.2009 22:25:13
Bydliště: R1 Exit 16 a D5 Exit 28

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od martin »

Smysl značky snad jen v noci, kdy si zvlášť silní jedinci nevšimnou, že tunel skončil :)

Osobně bych tuto dvojici značek zrušil a nahradil pouze informativní značkou o délce tunelu, jak je zvykem třeba v Rakousku, Německu.
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od pp21 »

flames píše:V tunelu je zakázáno zastavení a stání, ne? Tím pádem ta značka ohraničuje oblast, kde se nesmí zastavit. Nepřijde mi až tak zbytečná jen kvuli tomu, že ´to vidíme´.
Ale na mostě, za horizontem, v zatáčce a na železničním přejezdu je přeci také zakázáno zastavení a stání a nikdo to (zaplať pánbůh) neoznačuje žádnou značkou. Proč teda tunel? Protože v tunelu je "zvláštní režim", při zastavení za nehodou má řidič a osádka opustit auto a odebrat se k nebližšímu únikovému východu atd atd ... prostě tunel má hodně zvláštní režim, tudíž je asi vhodné ho označit. Ale taky mi to přijde jako zbytečnost.
Spíš mě zaráží, jak je u nás právně ošetřeno použití značky zákaz předjíždění náklaďáků na vícepruhových silnicích, to je teprve blbina non plus ultra. A dokonce byla aplikovaná i na proměnlivé značky liniového řizení (zatím jen na papíře). Z ekonomického hlediska je přeci cool použít značku 1x2 metry velkou místo značky o průměru 60 cm, ne? A co teprve konec zákazu předjíždění náklaďáků, to je pro změnu značka, kterou průměrně inteligentní řidič pochopí až ji uvidí po desáté.
Martin z Ostravy
Autor
Příspěvky: 6839
Registrován: 14.3.2009 10:27:45
Bydliště: Ostrava a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od Martin z Ostravy »

Hlasoval jsem, že je mi to jedno, protože této značky si u tunelu vůbec nevšímám, spíš si všimnu té o délce :)
Podle mně úplně zbytečná značka.
R48 -> D48 se podařilo!
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od flames »

Petr Pokorný píše: ... prostě tunel má hodně zvláštní režim, tudíž je asi vhodné ho označit.
Přiznám se bez mučení, že sem o nějakém utíkání směr exit ani nevěděl. Jsem sám?
pp21
Autor
Příspěvky: 1640
Registrován: 9.3.2009 15:03:16
Bydliště: Praha

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od pp21 »

flames píše:Přiznám se bez mučení, že sem o nějakém utíkání směr exit ani nevěděl. Jsem sám?
Jo jo, MD k tomu vydalo před časem nějakou brožurku, ale koukám že jsem trochu kecal, utíka se má až když hoří...
http://www.rsd.cz/doc/Silnicni-a-dalnic ... em-CZE.pdf
andy
Příspěvky: 1275
Registrován: 6.8.2009 17:30:53
Bydliště: Mezi magistrálou a Jižní spojkou

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od andy »

Tak po přečtení brožurky už je mi to jasný: IP 8b znamená 8-), IP 8a :shock:
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od jonáš »

flames píše:Mohli bychom taky zrušit značky ohraničující obce, to si přece každý všimne, že je v obci.
Však že jo, a beze srandy, třeba v Norsku je taky nemaj, respektive jen u velkých měst -- povinnost jet 50 je tam definována "v zastavěném území", a že jsou u silnice nějaký baráky každej vidí. Píchat všude cedulky je ouřední alibismus a degradace šoféra na jednoduchej automat. A ještě to rozptyluje od řízení ;)
MPMP
Příspěvky: 3278
Registrován: 16.3.2009 14:27:36

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od MPMP »

Lenny píše:Pokud je někde označen začátek nečeho, musí být někde označen i konec. V tomto směru mi přijde logická a potřebná.
Že bychom podle této logiky zavedli značku "konec přechodu pro chodce"? Přechod pro chodce je přece taky informativní značka na modrém podkladě, ne? ;)
Nosorožec
Příspěvky: 296
Registrován: 23.3.2009 10:13:51

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od Nosorožec »

přimlouvám se též za novou značku "konec kruhového objezdu" :lol: :lol: pořádek musí být...
Lenny
Autor
Příspěvky: 10771
Registrován: 15.3.2009 22:03:53
Bydliště: na levém břehu Dunaje

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od Lenny »

jonáš píše:Píchat všude cedulky je ouřední alibismus a degradace šoféra na jednoduchej automat. A ještě to rozptyluje od řízení ;)
S tímto souhlasím. Jednoduše je u nás přeznačkováno.
D47 už máme, teď ještě D48
Kam teče beton, tam tečou peníze. (Tonda Blaník)
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od viky »

v polsku je běžná cedule " pozor zvěř" a pod ní dodatková cedule s nápisem koniec. :lol: Velmi zajímavé
jonáš
Příspěvky: 4080
Registrován: 15.3.2009 8:32:12

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od jonáš »

Tak v tomhle případě mi to zrovna tak legrační nepřipadá, jak má projíždějící cesťák vědět, kam až ty migrační trasy sahaj ..
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od viky »

jonáš píše:Tak v tomhle případě mi to zrovna tak legrační nepřipadá, jak má projíždějící cesťák vědět, kam až ty migrační trasy sahaj ..
To jo,ale pochybuju,že si to půjde přečíst srna,aby věděla,že může skákat před značkou a ne až za ní ;)
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od flames »

No ty srny spíš chodí na jedna a ta samá místa konstantně a víceméně, tak to asi bylo myšleno...
viky
Příspěvky: 1288
Registrován: 16.3.2009 17:41:34
Bydliště: na trase budoucí R49

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od viky »

Jasně!Já jsem to myslel trochu ironicky.
Ale stejně si myslím.že je trochu nebezpečné na to spoléhat.V říjnu vyběhlo kousek přede mnou stádo srn uprostřed vesnice kousek od kostela ve vesničce Všemina na Zlínsku.V životě by mně nenapadlo,že zrovna tam...
flames
Příspěvky: 576
Registrován: 15.3.2009 14:56:24
Bydliště: teď už zas ValMez

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od flames »

Mně 100 metrů před cedulí Mošnov vběhla do cesty prasečí rodinka, to samé se mi stalo na Hrabyňském kopci vloni v zimě.

V obcích mi mimo značení do cesty vbíhají s oblibou zdivočelí domorodci. :?

ps. jé, Všemina, tam mám jednu kámošku, roky sem tam nebyl...
dvs
Příspěvky: 3621
Registrován: 8.6.2009 12:42:45

Re: Značka Konec tunelu

Příspěvek od dvs »

andy píše:Souhlasím, a abych řekl pravdu, úplně nechápu ani smysl značky Tunel (IP 8a), resp. nevím, co bych měl jako řidič po jejím spatření začít dělat :? V některých zemích podobná značka aspoň připomíná, že je potřeba rozsvítit světla, u nás se ale svítí pořád :roll:
No pokud nesvítí světly pro denní svícení!

Auto se světly pro denní svícení svítí pouze dopředu a musí se rozvítit do tunelu, aby svítily i koncové. V poslední době jich poměrně dost přibývá.
Odpovědět

Zpět na „Pravidla silničního provozu“